Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Internetowy Puchar Polski (IPP)
Autor Wiadomość
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-01-23, 11:25   

Przypominam, że do końca tej rundy zostały (już po jej przedłużeniu) niecałe 3 dni :roll:

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-01-26, 10:05   

Dzisiaj rozpoczęła się ostatnia runda tej edycji IPP :)

Liczę, że tym razem obędzie się bez jej przedłużania :roll: Przypominam, iż w finale i meczu o 3. miejsce gra toczy się do czterech zwycięstw, a w pozostałych pojedynkach do trzech.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Chemik i Qvx - macie wciąż szansę na rozegranie Waszego meczu.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-02-09, 21:05   

Do rozegrania wciąż pozostały mecze w strefie medalowej. Proszę o jak najszybsze nadrobienie zaległości ! :evil:

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
rakdar 


Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 336
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-02-10, 17:53   

Po co jest regulamin, skoro sporo graczy go nie przestrzega i olewa terminy, a angst (żółta kartka) ulega im, czym także go łamie, co jest karygodne. Wszyscy zapisali się tu dobrowolnie, zgadzając się tym samym na przestrzeganie tegoż regulaminu.
Czy IPP jest poważną inicjatywą, czy zabawą w piaskownicy? Jeśli to drugie, to zostałem wprowadzony w błąd, bo to nie miejsce dla mnie. Jeśli to pierwsze, to źle się dzieje.
Jak temu zaradzić? Według mnie bardzo prosto. Przede wszystkim przestrzegać regulaminu, dodając do niego "bat" karząco-dopingujący w postaci dodatkowego punktu, brzmiący mniej więcej tak: Jeżeli dwaj gracze nie rozegrają meczu w wyznaczonym terminie (obustronna wina), zostają automatycznie przeniesieni w końcowej tabeli za tych, którzy rozgrywali swoje mecze.
Gdyby taki punkt obowiązywałby w tej edycji, pierwsze miejsce zająłby henryy07, pierwsza czwórka spadłaby sporo w dół, wszyscy by pilnowali terminów, wiedząc o konsekwencjach jakie im grożą, a angst nie musiałby przypominać, prosić, ponaglać i łamać regulamin. :)
_________________
Niektórym nie przeszkadza gdy są opluwani. Widocznie lubią deszczową pogodę...
 
 
lukasz20rts 

Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 128
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 2009-02-10, 18:39   

rakdar napisał/a:
Po co jest regulamin, skoro sporo graczy go nie przestrzega i olewa terminy, a angst (żółta kartka) ulega im, czym także go łamie, co jest karygodne.


Dokładnie, a jeśli chodziło o moją sytuację w IPP kilka tygodni temu to regulamin musiał być przestrzegany w 100% i nic nie było można zrobi..... Dla jednych tak a dla drugich siak.... zakichana sprawiedliwość.
_________________
"Better to reign in hell than serve in heaven"
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-02-10, 22:28   

rakdar napisał/a:
Po co jest regulamin, skoro sporo graczy go nie przestrzega i olewa terminy, a angst (żółta kartka) ulega im, czym także go łamie, co jest karygodne

Mógłbyś mi wskazać, który konkretnie punkt Regulaminu złamałem?

rakdar napisał/a:
Czy IPP jest poważną inicjatywą, czy zabawą w piaskownicy? Jeśli to drugie, to zostałem wprowadzony w błąd, bo to nie miejsce dla mnie.

IPP to poważna inicjatywa, która chyba jako jedna z nielicznych w świecie gier five in a row przetrwała więcej niż 1-2 edycje (nie licząc EL oczywiście). Kiedy i kto wprowadził Cię w błąd?

lukasz20rts napisał/a:
Dokładnie, a jeśli chodziło o moją sytuację w IPP kilka tygodni temu to regulamin musiał być przestrzegany w 100% i nic nie było można zrobi..... Dla jednych tak a dla drugich siak.... zakichana sprawiedliwość.

Naprawdę nie dostrzegasz subtelnej różnicy między fazą zasadniczą a play-offs?

Widzę, że części graczy podobałoby się przyznawanie pierwszych miejsc za samą grę, ale to niestety za mało.

Zawsze byłem zwolennikiem rozstrzygnięć poprzez grę, a nie walkowery i nigdy tego nie ukrywałem, czasami wykazując sporą elastyczność w tym zakresie. Być może to błąd. Jeśli ktoś tak uważa, zawsze może skorzystać z pkt. 13 Regulaminu...

Pozdrawiam

Angst

P.S.
rakdar napisał/a:
angst (żółta kartka)

Czy Ciebie aby troszkę nie poniosło, hm? :|
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2009-02-10, 22:50   

Pewnie angst masz rację, ale przedłużanie rund nie wygląda zachęcająco.

Na tym polega różnica między IPP a EL - tam przedział czasowy jest sztywny, a jakoś nikt nie protestuje.
 
 
crosslet 

Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 496
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-02-10, 23:09   

to, co napisał zukole to jedna rzecz ale druga jest taka, że jeśliby przyznawać te walkowery to ukończyłaby garstka osób, więc nie wiem czy jest sens i jeśli ta garstka ma grać w następnej edycji to lepiej ustawić jakąś ligą albo nie wiem zawiesić rozgrywki
_________________
video meliora proboque, deteriora sequor
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2009-02-10, 23:31   

Z tego względu, iż ludzie przywykli do faktu że runda i tak zostanie przedłużona, na szczęście nawyki można zmieniać :wink:
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-02-11, 00:37   

Nawet najlepszy system ma pewne braki, związane między innymi ze specyfiką tematu oraz przede wszystkim osobami, które mu podlegają. Idealne systemy chyba nie istnieją w ogóle.

W IPP (wcześniej IRP) od początku borykam się z opieszałością graczy. Oczywiście mógłbym bezwzględnie naliczać walkowery, wyrzucać z rozgrywek, itp., ale w ostatecznym rozrachunku spowodowałoby to sytuację, w której w IPP grałbym może ja i kilka innych osób. Dlatego muszę ciągle balansować na granicy Regulaminu, aby i wilk był syty i owca cała (nie wiem, czy to akurat najlepsze określenie w tej sytuacji).

Wprowadzony Regulamin moim zdaniem się sprawdza, a że część osób nie wie, jak z niego korzystać, to już zupełnie odrębna kwestia. Nie lubię tylko, kiedy ktoś wypisuje bzdury, bo potem muszę to prostować (ktoś nie zaznajomiony z tematem mógłby to przeczytać i uwierzyć).

A rozgoryczone jednostki będą zawsze i tego się nie da uniknąć. Prosiłbym je tylko o merytoryczną dyskusję, a nie wylewanie swojej frustracji w postach. A najlepiej, gdyby same spróbowały coś stworzyć i zobaczyły, jak to wygląda w praktyce. Może to wpłynęłoby na zmianę ich podejścia?

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
rakdar 


Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 336
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-02-19, 20:03   

Wstęp

Część ludzi ze społeczności internetowej nie bierze udziału w dyskusjach na forach, ponieważ gdy napiszą coś konkretnego, przedstawią jakiś pomysł, wskażą jakiś błąd itp. zazwyczaj odpowiada im się chyba tylko po to, aby było coś napisane, nie patrząc czy mają rację. Gdy dalej wdadzą się w polemikę, to znów odpowiada im się w podobny sposób. Przypomina to zabawę w kopanie się z koniem. Wiedząc jak ona się kończy wolą w ogóle jej nie zaczynać.
Zachęciłeś mnie jednak na kurniku, abym coś odpowiedział, więc jeden raz postanowiłem odpisać.

Jednorazowa odpowiedź (nigdy nie mów nigdy :) )

Większość graczy na kurniku to młodzież, jest też część dorosła i między innymi stąd było moje pytanie, jak mam traktować IPP – poważnie (profesjonalnie) czy zabawowo (ulgowo).
Odpowiedziałeś:

angst napisał/a:
IPP to poważna inicjatywa

Więc tego się będę trzymał.

angst napisał/a:
W IPP (wcześniej IRP) od początku borykam się z opieszałością graczy. Oczywiście mógłbym bezwzględnie naliczać walkowery, wyrzucać z rozgrywek, itp., ale w ostatecznym rozrachunku spowodowałoby to sytuację, w której w IPP grałbym może ja i kilka innych osób. Dlatego muszę ciągle balansować na granicy Regulaminu, aby i wilk był syty i owca cała (nie wiem, czy to akurat najlepsze określenie w tej sytuacji).

Wprowadzony Regulamin moim zdaniem się sprawdza, a że część osób nie wie, jak z niego korzystać, to już zupełnie odrębna kwestia.

Sam sobie podstawiasz nogę i dostarczasz argumentów przeciwko sobie. Przecież to klasyczny przypadek z każdej dziedziny życia. Zawsze zaczyna się małymi kroczkami, najpierw jest palec, później cała ręka. Gdybyś zareagował na samym początku i konsekwentnie ukarał pierwszego, drugiego i trzeciego, tego problemu teraz by nie było. A jeśli tak robiłeś, bo teraz tak nie jest (rakdar gra od obecnej edycji IPP – przypisek redakcji) i nadal nie dawało to rezultatu, to znaczy że coś jest nie tak z samym regulaminem i systemem kar za łamanie go. Więc po zakończeniu edycji należało się zastanowić, z kimś pogadać i zmienić to co działa źle. Czyżbyś należał do ludzi, którzy nie dostrzegają własnych błędów, a jakąkolwiek krytykę przyjmują osobiście do siebie, jakby ktoś chciał zrobić im krzywdę lub co innego?

Napisałem post, bo nie spodobało mi się jak działa IPP (nie tylko mi). A że już tu uczestniczę, to chyba dobrze że wyszedłem z inicjatywą, by naprawić to co źle funkcjonuje. Taki był przecież cel mojego postu. Tylko tyle.

P.S. A co do żółtej karki, to przecież potraktowałem Cię ulgowo, ponieważ w każdym sądzie dostałbyś kartkę czerwoną. Obecna edycja miała się skończyć 8.02 (admin data). Którego to dziś mamy?
_________________
Niektórym nie przeszkadza gdy są opluwani. Widocznie lubią deszczową pogodę...
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-02-19, 20:24   

Każda inicjatywa jest cenna. Niemniej jednak lepiej by było zaproponować coś konkretnego, niż po prostu krytykować.

Wiele odpowiedzi na Twojego posta znajduje się w moich wcześniejszych wypowiedziach (czy w ogóle je czytałeś?).

Podkreślę tylko jeszcze raz - system aktualny to efekt kompromisu pomiędzy podejściem graczy i koniecznością jakiegokolwiek uporządkowania rozgrywek. Jeśli masz pomysł na ciekawszy, doskonalszy system rozgrywek, to zaproponuj go proszę.

Przypominam jednocześnie, że rozgrywki IPP toczone są pod auspicjami PSGRiP i choć większe znaczenie ma głos członka Stowarzyszenia, mimo wszystko można zasugerować zmianę Selekcjonera Zarządowi (ewentualnie zgłosić swoją kandydaturę).

Mamy dziś 19.02. Aktualna kolejka miała się skończyć 08.02. Jednak, jako że jesteś nowym graczem, chciałbym Cię poinformować, iż zawsze nad rozstrzygnięcia walkowerowe przedkładałem próbę rozegrania spotkań, nawet kosztem wydłużenia rozgrywek. Zwłaszcza w fazie play-off, kiedy inni gracze już skończyli grę w danej edycji i przedłużenie rozgrywek nie wpływa na ich sytuację.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Zawsze mi się wydawało, że żółte i czerwone kartki występują raczej w sporcie niż w sądach, ale być może w dziedzinie sądownictwa nie jestem na bieżąco... Niezależnie od tego, wciąż zastanawiam się kim jesteś, aby kogokolwiek oceniać w taki sposób. Przynajmniej odrobina szacunku zawsze jest mile widziana.
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-02-19, 20:42   

Dyskusja o zmianach w IPP wydaje się nieunikniona. W trakcie tej edycji dochodziły do mnie niepokojące sygnały o stanie rozgrywek. Walkowery, odejścia, pretensje - to nie może mieć pozytywnego przełożenia na cykl.

Mieliśmy kiedyś reformę IPP. Obawiam się, że jeżli miałbym dziś ocenić bilans tamtych zmian, to byłby on ujemny. Wprawdzie udało się zainteresować rozgrywkami trochę nowych osób, ale za to:
1) mamy pełno walkowerów (których słuszność w dodatku nieraz bywa kwestionowana....) i przesuwanych rund
2) play-offy są rozgrywane całkowicie niepoważnie, zwłaszcza mecze o niższe miejsca to zupełna fikcja i niemal nikomu na tych grach nie zależy
3) poziom: zawodnicy ze ścisłej czołówki występują w IPP w bardzo nielicznym gronie, które do tego się w tej edycji jeszcze bardziej zmniejszyło (nie wiem czy na trwałe, ale dwóch faworytów nie grało w decydującej fazie i to nie z powodu słabych wyników w fazie grupowej).

To są powody, dla których muszę przyznać rację Rakdarowi - IPP nie sprawiają wrażenia poważnych rozgrywek. Jeśli porównać IPP do EL w zakresie rund oraz walkowerów, to nasz Puchar wygląda na tym tle mizernie. Równie słabo prezentuje się zestawienie poziomu rozgrywek np. choćby z niektórymi turniejami z cyklu NT. Żeby IPP było traktowane jako zawody poważne, w których bierze udział polska czołówka i które toczą się zgodnie z przyjętym regulaminem, to potrzeba przed następną edycją przedyskutować oraz postanowić jakieś zmiany.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-02-19, 20:48   

maestro napisał/a:
Jeśli porównać IPP do EL w zakresie rund oraz walkowerów, to nasz Puchar wygląda na tym tle wygląda mizernie


Ostatnio się nad tym zastanawiałem, traktując EL jako jedyne poważne rozgrywki gomoku obok IR(P)P. Zwróćcie jednak uwagę, że i w EL jest bardzo dużo walkowerów, zwłaszcza wśród drużyn, które przegrywają w pierwszych rundach. Myślę, że jest to ogólna bolączka, wynikająca z charakteru graczy.

Jeszcze raz podkreślę, że czekam na ciekawe, konkretne propozycje. A na dyskusję zawsze jestem otwarty, ale tylko merytoryczną...

Pozdrawiam

Angst

P.S. Przepraszam za wytłuszczenie dwóch słów, ale są one dla mnie kluczowe, a mimo ich wcześniejszego już użycia mam wrażenie, że jeszcze wiele razy będę musiał je przypomnieć :roll:
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-02-19, 20:57   

Obędzie się bez wytłuszczania, moje wskazania niedoskonałości IPP są merytoryczne, czyż nie? Konkrety też przez nie przemawiaja i nietrudno się domyśleć po przeczytaniu mojej diagnozy, co uważam za dobre rozwiązania:

1) wrócić do systemu ligowego
2) zlikwidować podział rundowy
3) ustalić precyzyjne reguły, które po rozpoczęciu danej edycji nie mogłyby ulec jakimkolwiek zmianom

No i oczywiście podjąć znów próby przekonywania najlepszych do brania udziału... Wiem, to na pewno nic łatwego, ale bardzo wzmocniłoby wartość rozgrywek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group