Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Swap czy Swap2 na MMP 2007?
Autor Wiadomość
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-05, 12:40   Swap czy Swap2 na MMP 2007?

Proste pytanie: Co gramy na MMP Swap czy Swap2? . Zagraniczni gracze (np. Attila) w większości wolą Swap2. Osobiście uważam, że Swap2 daje większe możliwości, ogranicza granie schematów a przy tym zbytnio nie komplikuje zasad.
Zachęcam do ożywiooonej dyskusji :)
Ostatnio zmieniony przez utratos 2007-02-22, 14:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-02-05, 13:50   

1. Warto zagrać turniej swap2 choćby z tego względu, że nigdy jeszcze takowy rozgrywany nie był. W Renju też robią turnieje z innymi odmianami.
2. MMP to najlepsza okazja na taki test. Wszystkie turnieje serii GP będą grane swap (czyli nie ma możliwości), a poza tym na żadnym innym turnieju nie zgromadzimy graczy o tak wysokim poziomie.
3. Może się mylę, ale myślę że swap2 może zachęcić graczy nie grających na co dzień w Gomoku, do startu w takim turnieju (mam na myśli obcokrajowców):
a) nie grali takiej odmiany na turnieju i mogą chcieć spróbować
b) nie zakładają przegranej z powodu nieznajomości otwarć

Generalnie nie widzę specjalnie argumentów "przeciw", co przy kilku "za" powinno wystarczyć ;)
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2007-02-05, 14:10   

Ja mam jeden argument przeciw: gomoku z założenia miało być grą o prostych zasadach. Już swap trochę tę zasadę nagina, a swap2 bardziej.

Myślę też, że swap2 nieprzyciągnie młodej krwi - przypatrzmy się kurnikowi - mimo, że od dawna jest swap (swap2 trochę krócej), to i tak większość gra standard. Dlaczego? Ja myślę, że właśnie dlatego, że w mniemaniu "przeciętnego" człowieka gomoku ma być grą prostą i takie "udziwnienia" są nikomu niepotrzebne.

No ale z praktycznego punktu widzenia to w moim mniemaniu swap2 jest lepsze od swap. :) Po prostu rozgrywka w swap2 jest jeszcze bardziej zbalansowana, choć tak jak już mówiłem nie do końca popieram swap2. Coś za coś. :)

Pozdrawiam
templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-02-05, 14:53   

Jestem za swap2, ponieważ w ten sposób tracą przewagę Ci, którzy ślęczą nad udziwnionymi openami całymi dniami w domu. :]
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-05, 17:17   

templar napisał/a:
Myślę też, że swap2 nieprzyciągnie młodej krwi - przypatrzmy się kurnikowi - mimo, że od dawna jest swap (swap2 trochę krócej), to i tak większość gra standard. Dlaczego? Ja myślę, że właśnie dlatego, że w mniemaniu "przeciętnego" człowieka gomoku ma być grą prostą i takie "udziwnienia" są nikomu niepotrzebne.


Spójrz jak ten argument wygląda na przykładzie dyscypliny zwanej piłka nożna:
Popatrzmy na świat . Wiekszość (ponad 99%) nie gra na spalone, bez sędziów, na nierównych boiskach , nie w jedenastu itd itp. Dlaczego? Bo w mniemaniu przęciętnego człowieka piłka jest grą prostą i takie "udziwnienia" są nikomu niepotrzebne.

Fakt , że noga to co innego niż Gomo ale oficjalne( komplikujące) przepisy powstają w jakimś celu. Podstawowym jest stworzenie możliwości jak najbardziej miarodajnego porównania umiejętności obu drużyn czy zawodników w danej grze.
Twierdzenie , że większośc nie gra na naszych zasadach nie może byc argumentem.
Po prostu większośc gra dla zabawy, zabicia czasu , towarzysko itd. itp.
My natomist rozmawiamy o zakręconej mniejszości :)
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-02-05, 17:25   

Ece napisał/a:
1. Warto zagrać turniej swap2 choćby z tego względu, że nigdy jeszcze takowy rozgrywany nie był. W Renju też robią turnieje z innymi odmianami.
2. MMP to najlepsza okazja na taki test. Wszystkie turnieje serii GP będą grane swap (czyli nie ma możliwości), a poza tym na żadnym innym turnieju nie zgromadzimy graczy o tak wysokim poziomie.
3. Może się mylę, ale myślę że swap2 może zachęcić graczy nie grających na co dzień w Gomoku, do startu w takim turnieju (mam na myśli obcokrajowców):
a) nie grali takiej odmiany na turnieju i mogą chcieć spróbować
b) nie zakładają przegranej z powodu nieznajomości otwarć

Generalnie nie widzę specjalnie argumentów "przeciw", co przy kilku "za" powinno wystarczyć ;)


Pozdrawiam

Angst
 
 
 
dragon_katowice 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 482
Skąd: katowice
Wysłany: 2007-02-05, 18:24   

templar ma racje ale jestem za swap2
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-02-05, 18:59   

Swap dwa okazał sie tylko ułatwieniem dla graczy którzy graja strasznie pasywnie, z kazdego opena mozna zrobic gre sciśniętą gdzie łatwiej sie blokuje niz atakuje. Dlaczego nikt nie gra swap 2? swap2 nawet nie trzeba trenowac !! gorsi gracze moga w ten sposob bardzo łatwo wyrównac przewage lepszego ktory zna wiecej układów, jesli gra sie z rogu swap 2 prawie w ogole jest nie efektywny, praktycznie swap 2 jest tylko pomocny przy mocnych rozrzutkach!! a przeciez liczba rozrzutek jest strasznie ograniczona i juz w ogole nie grana!! na openy w srodku planszy jakie ja gram swap 2 to ewidentne ułatwienie dla gorszego gracza ktory nie zna teori ani podstawowych taktyk!! podsumowując swap 2 bezuzyteczny przy openach rogowych przydatny tylko przy rozrzutkach , oraz przydatny dla ludzi ktorzy nie znaja nawet sw w standarcie czyli podstawowych taktyk :/

[/quote]
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-02-05, 19:06   

To znaczy, że jesteś za swap 2 czy nie? :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-02-05, 19:20   

gomoku rozni sie tym od renju ze jest bardziej kreatywne i otwarte na rozne taktyki, swap 2 ewidentnie ogranicza tą gre i powoduje ze jest mniej ciekawa:)

po co mi swap2 ?? tylko po to zeby mi volvo nie zagrał jakiejs rozrzutki którą i tak rozgryzłbym przy waznym spotkaniu, albo po to aby Ando Mertitte nie grajac w ogole w gomoku był najlepszy?? moze nazwiemy teraz gomoku renju for beginners??, swap 2 to ułatwienie dla leniwych

jestem na nie
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2007-02-05, 20:10   

Jeszcze nie grałem swap2 w realu, ale oczywiście to nie jedyny powód żeby wprowadzić tą odmianę w turniejach prestiżowych. Choć przyznam, że nawet grając swap2, rzadko korzystam z "dostawiania kamieni"(chyba, że chce sobie ułożyć nowy schemat znany teoretycznie tylko dla mnie). Więc nie przeszkadza mi swap2 w niczym, ale też na siłę nie wykorzystuję opcji dostawiania kamieni. Co czasem bywa zabawne, bo z otwarcia standard można grywać ciekawe i cenione do dziś otwarcia pro np. Fracass. Zresztą swap2 łączy niektóre układy ze sobą, bo z jednego można przejść w inne znane lub nie znane i nie możliwe zdroworozsądkowo do postawienia w normalnym swap.

Reasumując - jestem jak najbardziej ZA swap2 nie tylko podczas turniejów w realu ale przy każdej okazji, bo to taka mała próba unifikacji otwarć, coś wiadomo, że komplikuje to niestety zasady gry.

na koniec dodam moje osobiste zdanie, że swap 2 powstał na potrzeby rozgrywania dobrych, wyrównanych partii, dlatego nie ma się co dziwić że tylko ułamek graczy kurnika z niego korzysta...
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-02-05, 22:53   

A prawda jest taka, że w oficjalach mało osób się tyka dostawiania kami. Jest to dużo bardziej czasochłonne niż dostawienie jednego kamienia choćby w schemacie. Bo nie dość, że trzeba wymyśleć pozycję dla pierwszego kamienia... A co ja się będę rozwodził. Każdy wie o co chodzi. Sam wolałbym przy rozrzutce sw poszukać (im bardziej rozrzucona tym sw jest bardziej oczywiste) niż myśleć nad dostawianiem dwóch kamieni, które faktycznie mogą zbalansować grę ale i zjeść sporo czasu. Niby po co?! Dają rozrzutke? Ciesz się, że przeciwnik głupi bo masz sw na początku :D W jego interesie jest nie przegrać już przy wyborze kamieni. Jak napisał Angst w swoim poradniku "nie licz na słabość przeciwnika, że czegoś nie zauważy. Ruszaj optymalnie i licz na siebie" Czy jakoś tak. Myślę, że to tyczy się równierz otwarć. Ale na pewno posypie się na mnie grad krytyki :P
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2007-02-05, 23:03   

Wcale Cię nie skrytykuje, bo myślę podobnie. Ale istnieją otwarcia rozrzucone - zwłaszcza przy bandzie - gdzie łatwo można doprowadzić do znanej sobie pozycji. Jeśli ktoś zagra oczywiste sw w centrum planszy to ciężko będzie znaleźć ruchy wyrównujące ten układ. Będzie to czasochłonne, gdyż trzeba i tak rozpoznać sam układ i doprowadzić go np. do long pro z długiem("jokingowskim") ruchem białych.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-02-08, 03:01   

roy_ napisał/a:
po co mi swap2 ?? tylko po to zeby mi volvo nie zagrał jakiejs rozrzutki którą i tak rozgryzłbym przy waznym spotkaniu, albo po to aby Ando Mertitte nie grajac w ogole w gomoku był najlepszy?? moze nazwiemy teraz gomoku renju for beginners??, swap 2 to ułatwienie dla leniwych
Tutaj chyba chodzi o podejście do tematu. Czy ważniejsza jest znajomość otwarć, czy umiejętność prowadzenia gry? Jako leniwiec jestem za tym drugim ;)
 
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-02-08, 13:22   

swap2 to nie jest dobre rozwiazanie dla gomoku,gra bedzie prostsza i prowadzona niemalze jak w renju, czy nie lepiej wtedy grac w renju? openy to duze utrudnienie od zawsze w gomoku i niech tak zostanie, moze kolejny raz wprowadzmy ogranioczenie w rozrzuceniu? oczywiscie jestem za próba tego na jakims turnieju i rzeczywiscie najlepsze rozwiazanie to w marcu w wawie, tylko najlepiej jakby decyzja zapadła jak najszybcjej , pewnie z ekipą wymyslimy jakis myk ;) jednak nie wprowadzał bym tego w turniej mistrzowski od razu...
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group