Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Swap czy Swap2 na MMP 2007?
Autor Wiadomość
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-08, 13:24   

roy_ napisał/a:
gomoku rozni sie tym od renju ze jest bardziej kreatywne i otwarte na rozne taktyki, swap 2 ewidentnie ogranicza tą gre i powoduje ze jest mniej ciekawa:)

roy_ napisał/a:
swap2 nawet nie trzeba trenowac !! gorsi gracze moga w ten sposob bardzo łatwo wyrównac przewage lepszego ktory zna wiecej układów


Troszkę nie kapuje tego rozumowania:)) "Gorsi gracze" to znający mniej układów a sam piszesz , że Gomoku różni się tym od Renju, że jest bardziej kreatywne. Znajomość układów i kreatywność raczej nie dopełniają się a raczej są przeciwieństwami. Dobrym przykładem był niewatpliwie "gorszy gracz" Ando Meritee, który pokonywał "najlepszych graczy" (w kategorii Roya) Jokinga i Ondika. Okazało się,że "schmaciarz Renju" Ando jednak wygrywał. Na koniec dodam , że jeśli zawodnik "gorszy" potrafi dwoma kamieniami wyrównać grę z zawodnikiem "lepszym " to działa chyba tylko na korzyść " lepszego ", który przygotował w domu otwarcie dające przewagę jednej ze stron i liczył , że jego przeciwnik nie będzie miał tyle czasu na analizy domowe co on ,gdyż jeśliby ten "gorszy" miał na nie czas toby szybko wygrał bez żadnego wysiłku umysłowego grając z pamięci...

Moim zdaniem do Gomoku przyciąga radość gry tzn. przeróżne nieznane nawet dla stawiającego otwarcia. Schematy zabijają tę radość. Im więcej możliwości tym gra jest ciekawsza. Toteż Swap2 na pewno jest pozytywną zmianą gdyz daje nowe mozliwości.
- w przypadku openów typu Fracass daje nowe możliwości rozwoju otwarcia a nie tak jak do tej pory jedną właściwa
- eliminuje rozrzutki
Oczywiście minusem jest pewna komplikacja zasad...
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-02-08, 13:41   

gomoku jest bardziej kreatywne od renju tylko dzieki openom , w normalnej grze wolalbym grac w renju bo wtedy mam wiecej mozliwosci , po prostu moim zdaniem swap2 zabierze wiele z gomoku, i taktyka bedzie bardzo podobna do renju...
oczywiscie tak naprawde jeszcze nikt nie grał na powaznie swap2 i nie wiadomo co to nowego moze przyniesc do gry mam nadzieje ze układy na srodku planszy beda jeszcze bardziej skomplikowane :) jednak jest mozliwosc ze wtedy nie bedzie potrzeba w ogole treningu bo gra bedzie duzo prostsza i nie bedzie zaskoczenie na turnieju jaki open kto i co:)
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-02-08, 15:19   

roy_ napisał/a:
swap2 to nie jest dobre rozwiazanie dla gomoku,gra bedzie prostsza i prowadzona niemalze jak w renju, czy nie lepiej wtedy grac w renju? openy to duze utrudnienie od zawsze w gomoku i niech tak zostanie, moze kolejny raz wprowadzmy ogranioczenie w rozrzuceniu? oczywiscie jestem za próba tego na jakims turnieju i rzeczywiscie najlepsze rozwiazanie to w marcu w wawie, tylko najlepiej jakby decyzja zapadła jak najszybcjej , pewnie z ekipą wymyslimy jakis myk ;) jednak nie wprowadzał bym tego w turniej mistrzowski od razu...


Czy to znaczy, że gra swap od 4. ruchu to renju?

Zawsze miałem frajdę, jak postawiłem nietypowy ruch i "schemaciarz" się gubił, bo tego akurat nie znał :)

Kwestia jest dyskusyjna, rodzi się pytanie, co jest ważniejsze - umiejętność gry "w polu", czy znajomość debiutów z maksymalną ilością ruchów "do przodu".

Łatwo to poznać kto jest mocny, a kto "schemaciarzem" po graniu meczu i rewanżu. Nieraz przegrywam w kilku ruchach kładąc się na schemacie, ale nie mam problemów, żeby się odegrać. A np. z Roy'em czy Fracassem ciężko się gra tak czy siak.

Kompletnie jednak nie widzę, w czym swap2 przypomina renju, gdzie człowiek ma do czynienia z ograniczoną ilością debiutów i bez znajomości teorii nie ma szans w grze o stawkę.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-02-08, 17:26   

""Kwestia jest dyskusyjna, rodzi się pytanie, co jest ważniejsze - umiejętność gry "w polu", czy znajomość debiutów z maksymalną ilością ruchów "do przodu". ""

gdyz znasz debiut i przeciwnik zna to dojdziecie do momentu gdzie np. białe beda miały inicjatywe i beda musiały rozwinac atak niestandardowy -"gra w polu" , najbardziej jest to widoczne w openie fracassa

a w tym bedzie podobne do renju ze jest ograniczenie wielkie na open, nie ma zaskoczenia , juz jedyne co bedzie roznic te dwie gry to faule no i openy z rogu ,

co do mnie przemawia to to ze w openie własnie dla przykładu fracassa mozna dostawic tak dwa kamienie ze za kazdym razem powstac moze nowy ciekawy układ wiec jest duza szansa ze gra bedzie ewoluowała, jest tez bardziej sprawiedliwa co rowniez dobrze wrozy na przyszłosć, no i emilinuje rozrzutki to tez duzy plus
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-12, 11:57   

Do MMP pozostało niecałe 5 tygodni i musimy szybko podjąć decyzję co gramy. Z dyskusji na forum oraz rozmów w Bytomiu wynika , że zdecydowana większość zawodników jest za lub nie ma nic przeciwko wprowadzeniu Swap 2 na MMP. Decyzji Zarządu o wyborze odmiany należy spodziewać się lada chwila toteż zapraszam, w szczególności przeciwników Swap2, do ożywionej dyskusji.
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-02-12, 15:36   

Ja jestem za zwykłym swapem.
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-12, 16:46   

Jestem za swap2, przynajmniej będzie trudniej wygrać komuś kto jest POZORNIE lepszy tylko dlatego, że wtłukł bilion gier i ma stos zeszytów z ulubionymi układami.

vilumisiek napisał/a:
Poszło nieźle. Dobrze, że se człowiek przygotował swój debiut i pojechał nim wszytkich
NIE MA! ;]
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-12, 17:00   

ja mogę zagrać choćby i standard:)
nie przeszkadzają mi żadne zasady
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-21, 23:17   

Podsumowując dyskusję większość graczy opowiedziała się za SWAP2.
Na MMP 2007 zagramy SWAP2.
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-02-22, 16:29   

jopq napisał/a:
NIE MA! ;]


O co Ci Żuczku chodzi? :D
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2007-02-22, 16:59   

jopq napisał/a:

vilumisiek napisał/a:
Poszło nieźle. Dobrze, że se człowiek przygotował swój debiut i pojechał nim wszytkich

Jeśli grasz z dobrym graczem, to stać go na dobry ruch nawet gdyby myślał nad nim 15 min, co jest bardzo długo, a pozostałem 5 wystarczy na wygranie partii - pod warunkiem że otwarcie nie będzie wyrównane. Ja postawiłem dwa razy mój schemat, Ondik trochę westchnął, ale jednak znalazł taki ruch, po którym ja z kolei miałem zimę.

Więc swap2 użyje w ostateczności jak juz zupełnie nie będę kumał o co chodzi w danym otwarciu.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-22, 18:03   

. . .Obawiam się, że będzie jak mówi Ermijo. Będzie zbyt mało czasu na wymyślenie dwóch dobrych ruchów (przeciwnikowi zajmie mniej czasu sprawdzenie kto ma jakie szanse). Chyba że ktoś sobie przygotuje dwa ruchy na konkretny open w domu, a wtedy mamy sytuację równoważną z obecnymi problemami (ktoś daje rozrzutkę a my tracimy czas gdy nie znamy odpowiednich ruchów).
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-02-22, 19:18   

Być może masz rację, ale to według mnie ma właśnie wyjść podczas takiego turnieju. Po prostu będzie to najlepsza okazja na sprawdzenie wad i zalet grania tego wariantu na turniejach. Mi się podoba tym bardziej, że trudniej wytypować zwycięzcę :)

P.S. Swoją drogą, to czy zagraniczniacy kumają zasady swap2?
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-22, 20:23   

Zupełnie jakby lokalni kumali. Chyba zagram i chyba się nauczę wykorzystywać swap2 przed turniejem albo będzie jak zwykle improwizacja.
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-02-22, 20:31   

Przynajmniej oficjalnie na stronie mamy zasady :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group