Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-11, 04:22
nowe gobany
Autor Wiadomość
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-12-08, 00:53   Re: nowe gobany

kashon napisał/a:
AD 6 - WYLACZNIE cyfry. Nie zapominajmy, ze w gomoku gra sie na planszach pochodzacej z innej gry, gdzie od zawsze oznaczeniem sa cyfry


A kogo to obchodzi skąd pochodzi gra i jak się w innych oznacza? Oraz jakieś śmieszne chińskie wyrazy? :lol:

Gra się od zawsze na liczba-cyfra - zapisy kurnikowe i z turniejów na żywo więc nagle OCZYWISTA zmiana o 180 stopni? Bez żartów.
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-12-08, 03:30   

Może na planszach do go od zawsze były tylko cyfry, bo w ich alfabetach nie ma czegoś takiego jak litera? :) A bez sensu oznaczać poszczególne wiersze jako "pączek" albo "parapet" - jakby to brzmiało - zrobił ruch na "pączek 4"?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-08, 09:37   

vilumisiek napisał/a:
Gra się od zawsze na liczba-cyfra


Nie zrozumiałem, chodzi Ci o litera-cyfra? : )
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-08, 14:11   

spavacz napisał/a:
Nie zrozumiałem, chodzi Ci o litera-cyfra? : )

Nie wiem po co się czepiasz, ja też Ci mogę wytknąć, że CYFRA jest od 0 do 9, a pól jest 15, więc to jest LICZBA.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-08, 17:59   

. . .Tak, powiiniśmy więc napisać litera-liczba : )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-12-08, 18:05   

Czy to nie jest śmieszne, że jeszcze nie wprowadzono tabulatora przy pisaniu postów? Może twórca phpBB po prostu nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego typu problemu?
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-08, 19:17   

. . .Szanuję ich za wkład w rozwój komunikacji w internecie (choć żałuję że to nie inna aplikacja zdobyła popularność) ale jeśli mają mentalność jak Ece to możemy tylko pomarzyć : )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2007-12-08, 23:59   Re: nowe gobany

vilumisiek napisał/a:
A kogo to obchodzi skąd pochodzi gra i jak się w innych oznacza? Oraz jakieś śmieszne chińskie wyrazy? :lol:

Np. mnie to obchodzi.

vilumisiek napisał/a:
Gra się od zawsze na liczba-cyfra - zapisy kurnikowe i z turniejów na żywo więc nagle OCZYWISTA zmiana o 180 stopni? Bez żartów.

Chciałeś powiedzieć, że u nas tak się gra, a ja chciałem wspomnieć, że Chińczyków jest TROSZKĘ więcej od nas. Poza tym nie wszystko co się utrwaliło jako "tradycja" rzeczywiście nią jest (zwłaszcza jeśli mówimy o, tfu, "kurnikowej tradycji").

Ja akurat uważam, że pomysł liczba-liczba jest bardzo dobry, bo jakby nie patrzeć gomoku jest bardziej podobne do go, niż np. do szachów... a skoro gomoku i go mają wspólne korzenie, to czemu je rozdzielać? Niedługo dojdzie do tego, że kamyki będą musiały być aluminiowe, bo w go sie gra plastykowymi tudzież szklanymi.

Pozdrawiam
templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-09, 00:20   

Gdybym miał mieć planszę wyciętą z jednego kawałka drewna, grubą na 30 cm, to chciałbym mieć tradycyjne oznaczenia. Na sklejce mogę mieć nawet krążki po kubku od kawy, jeżeli byłyby one pomocne.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-12-09, 00:24   

Jakiekolwiek zapisy partii z turniejów byłyby w układzie liczba-liczba masakrą, jeżeli kashon albo Ty templar podejmiecie się odczytywania tych zapisków, poprawiania błędów i sprawdzania, czy przypadkiem ktoś w połowie partii nie zaczął nagle najpierw brać liczby z boku, a potem z dołu (czy też na odwrót), to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko. Ponieważ to jednak nie nastąpi, powinno według mnie pozostać litera-liczba. To oczywiste, że jeżeli coś jest głupie a zgodne z tradycją, to należy to zmienić. Przynajmniej dla mnie.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2007-12-09, 13:24   

jopq napisał/a:
Gdybym miał mieć planszę wyciętą z jednego kawałka drewna, grubą na 30 cm, to chciałbym mieć tradycyjne oznaczenia. Na sklejce mogę mieć nawet krążki po kubku od kawy, jeżeli byłyby one pomocne.

Tyż prowda...

bad_mojo napisał/a:
Jakiekolwiek zapisy partii z turniejów byłyby w układzie liczba-liczba masakrą, jeżeli kashon albo Ty templar podejmiecie się odczytywania tych zapisków, poprawiania błędów i sprawdzania, czy przypadkiem ktoś w połowie partii nie zaczął nagle najpierw brać liczby z boku, a potem z dołu (czy też na odwrót), to proszę bardzo, nie mam nic przeciwko. Ponieważ to jednak nie nastąpi, powinno według mnie pozostać litera-liczba. To oczywiste, że jeżeli coś jest głupie a zgodne z tradycją, to należy to zmienić. Przynajmniej dla mnie.

Interesujące... czyli uważasz, że ludzie grający w go (które ma troszkę dłuższą tradycję od gomoku) mają problemy z zapisywaniem/odczytywaniem partii? Poza tym jaką mam gwarancję, że w układzie litera-liczba nie pojawią się błędy? No to jest trochę nie trafiony argument.

templar

P.S. Nie mów, że coś jest głupie, tylko dlatego, że tego nie rozumiesz.
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-09, 13:57   

Oznaczenia litera-liczba mogą się czasem okazać wygodniejsze przy stawianiu openów, ale czy jest to sposób na nowa formę zapisów? Nie sądzę, żeby przyjął. Uważne sprawdzanie każdej litery i liczby okaże się jeszcze bardziej czasochłonne, a jeśli plansze będą oznaczone w dwie strony (czyli zapisy obu graczy w rzeczywistości będą różne) - sprawdzenie i ewentualne poprawienie błędów będzie jeszcze trudniejsze.

A poza tym, ci którzy już mieli okazję zetknąć się z zapisami jakich używa sie w renju, są już raczej do nich przyzwyczajeni i pewnie nie mieliby ochoty tego sposobu zmieniać.
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-12-09, 21:29   

Za bardzo się emocjonujecie :D Kamil podaje swoje (no dobra, on nie jest normalny, ale go lubimy ;) ) spostrzeżenia i nagle burza (w szklance wody). Jakby nie wystarczyło napisać, że jesteśmy przyzwyczajeni do takich opisów, wszędzie je spotykamy i takie się po prostu w naszych grach (GRP) stosuje :)
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-12-09, 22:34   

I bardzo dobrze, że się takie stosuje! :] Nasze zapisy pany.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-12-09, 22:46   

Ece napisał/a:
Jakby nie wystarczyło napisać, że jesteśmy przyzwyczajeni do takich opisów, wszędzie je spotykamy i takie się po prostu w naszych grach (GRP) stosuje :)


Tak właśnie zrobiliśmy :]

Literki-liczby rules!

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group