Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nauka Gomoku
Autor Wiadomość
kantpie 
jajcol :)


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 280
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2004-07-09, 11:33   Nauka Gomoku

Ten temat nawiązuje mniej więcej do temetu Adika, z tym, że Adikowi chodziło o szkolenie graczy z rankingiem 1500, a mi o uczenie gry ludzi którzy kompletnie nic nie wiedzą o gomoku.

U mnie w mieście jest klub szachowy. Właściciel powiedział, że moge przynosić planszę i uczyć tam innych grać. Może więcej osób poszło by w moje ślady. Może wtedy gomoku stało by się bardziej znaną grą i byśmy mieli więcej dobrych graczy.

Dużo osób ma teraz gobany, więc można spróbować.
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-07-09, 11:37   

Ja zagrałem pare gier z moim ojcem, ale nie wiem czy sie wciągnie w gomoku, bo wykręca się mówiąc, że ma wiele spraw na głowie, ale jak mi sie uda parę dni we wrzesniu wykroic to może pojde do mojej szkoły i poszukam chetnych do gry.
 
 
kantpie 
jajcol :)


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 280
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2004-07-09, 11:39   

W szkole to ja na lekcjach próbuje kolegów nauczyć, ale nic im nie wchodzi :(
 
 
mattmiller 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 122
Skąd: Tarnów/Kraków
Wysłany: 2004-07-09, 12:21   

ja ucze mojego jednego kolege gdzies od lutego 2004 i musze przyznac ze idzie mu juz calkiem dobrze ale ... na kartce papieru to jednak nie to samo co w naszym kurniku. Bedzie mial on neta dopiero od sierpnia lub wrzesnia takze was zapoznam. Moze nauczycie go cos wiecej niz ja ??

Pozdrawiam Matt
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-07-09, 12:36   

Mam 2 uczniow. Jeden gosc ma ksywe teleport lub mgrinzradeon, a drugim uczniem jest moja mlodsza siostra. Nie wiem, czy spodoba sie to jej tak jak mi, ale jesli tak pewnie poznacie ja w Łodzi :) ).
Mginzradeon ma ranking 1450, a moja siostrzyczka dopiero zaczyna.
Ucze tak: -najpierw gomoku standard. Pozniej pro. Kumpel gra juz na long pro, z przeciwnikami, ktorzy graja zwykle pro. Pozniej mu pokaze jedno otwarcie swap, a reszte zobaczy sam. 3x3, 4x4, i 4x3 trzeba pokazac oczywiscie na poczatku gdyz sa to jedyne bonie dostepne graczom gomoku. W renju dochodza faule. Bardzo przypadly im do gustu jednoczesne zrobienie dwoch mozliwosci wejscia na 4x3. Nie wiem jak to zapisac. Moze tak: 4x3-1;4x3-1 :) ))
Pomijam fakt, ze sam chetnie zostalbym uczniem kogos ponad 1900. W sumie kiedy sie da probuje z nimi grac. Okazja byla np. w Wawie.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-07-09, 13:25   

Mnie ostatnio Ola uczy grać w pente i już widzę efekty - 2. miejsce w ostatnim oficjalnym turnieju !!! :) Turniej wcześniej byłem 12 na 14 uczestników :roll:

Pozdrawiam

Angst

P.S. Ten temat pasuje podłączyć do promocji gomoku i Federacji...
 
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-07-09, 18:39   

W gomoku takie nauczanie myśle, że nie jest tak bardzo potrzebne jak w pente i renju. W gomoku i tak gra dość dużo ludzi, więc tak źle nie jest.
W renju jakaś szkóka przydałaby się, ale uczyć się chyba powinni gracze "coś" już umiejący w gomoku, inaczej mogłoby być troche trudne.
Pente, mimo że jest fajne:P, nie jest zbyt doceniane przez wielu graczy. Tu przydałoby się nauczanie ludzi i mysle że nawet to nie byłoby trudne, bo na kurniku zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce poznać nową grę:)
Potrzebne są jedynie chęci osób, ktore miałyby być "nauczycielami";)


PS. Angst, czy Ola gra w pente na kurniku?
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-07-09, 21:40   

Ale zeby sie nauczyc czegos, trzeba albo bardzo duzo grac, albo samemu cwiczyc. Zakladam ze nauczyciele nie beda siedziec i kazdemu po kilka razy mowic co i jak, bo nie maja na to czasu.

Moze inni nie, ale ja zeby cos zapamietac i tak musze powtorzyc to sobie pare razy. Jak mi ktos pokaze, to wysylka na e-mail i ogladam. Prosciej byloby jak dla mnie od razu dostac baze, komentarze i potem ewentualnie gra.
 
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-07-09, 22:04   

No właśnie, nauka a nauka w tym przypadku sie troche różni...
Można uczyć kogoś grać "od podstaw" (tłumacząc zasady, rózne możliwości zagrań, poprawiając błędy) albo uczyć kogoś, już umiejącego grać na określonym poziomie, grać jeszcze lepiej.
W renju i pente mysle, że przydałoby się to pierwsze, wtedy więcej osób zainteresowałoby się tymi grami. W gomoku, to drugie o ile w ogóle to jest potrzebne, bo przecież można doskonalić swoje umiejętności np. na kurniku, z różnymi przeciwnikami.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-07-10, 12:28   

Ja jestem zdania, iż powinny zgłosić się osoby, które mają ochotę pouczyć innych. Z autopsji wiem, że gracze o dość wysokim poziomie gry mają małą wiarę w możliwość nauczenia czegoś innych mówiąc "sam jestem kiepski, to jak mam czegoś kogoś nauczyć?".

Bez nauczycieli nie ma żadnej szkoły. Trzeba się zastanowić, czy lepiej szkolić indywidualnie w systemie mistrz(mentor)-uczeń, czy też grupowo: nauczyciel i uczniowie. Za pierwszym systemem przemawia większa skuteczność podnoszenia umiejętności ucznia (łatwiej znaleźć czas, jest większa odpowiedzialność za jego grę). W systemie zespołowym cięzko zneutralizować różnice w poziomie poszczególnych graczy, wynikające z ich talentu czy chęci do pracy... Łatwiej za to, bo trzeba mniej nauczycieli i można uczyć dużo osób naraz... Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem, że w pierwszym sytemie został "wyedukowany" licznik_do_roweru (a gdzie on się podziewa?!) przez Utratosa...

Gdy będę miał chętnych mogę postarać się to jakoś ogarnąć w ramach Reprezentacji bądź przy niej (nabór, trening i selekcja nowych graczy). Gdy pojawi się takie zapotrzebowanie stworzę jakąś szerszą wizję działania takiej szkoły, która z pewnością idealnie wkomponowuje się w rozwój Federacji i promocję gomoku w Polsce. Ponadto można powiązać skuteczność działań mentorów z ich stopniem danowym ;)

Pozdrawiam

Angst

P.S.
martin1234 napisał/a:
PS. Angst, czy Ola gra w pente na kurniku?


Ola w pente gra ze mną na gobanie...
 
 
 
kantpie 
jajcol :)


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 280
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2004-07-10, 19:06   

ja chętnie moge uczyć kogoś grać
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-07-10, 19:28   

Mój mistrz, mentor i nauczyciel z początkowej fazy gry niestety nie pokazuje się od dość dawna na kurniku (Malaj). Może ktos chciałby go zastąpic w tej roli? :)
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-07-10, 19:29   

Wedlug mnie co potrzeba, aby to zrobic na teraz:

Prosta stronka w HTMLu i chetne osoby. Na przyklad jacol91, moglbys wziac jakies ciekawe partie, wrzucic do RenLiba, dac komentarze i na strone. Albo jakies otwarcia, pare mozliwosci i komentarze pod spodem do nich by byly.

Potrzebny ktos, kto ma checi zajac sie tym. Proponuje aby koordynowal to wszystko, poki nie powstanie oficjalna strona. Jak ta osoba to zrobi, to juz mniejsza o to. Wazne zeby sie tego podjela.

Napisalem jak to wg mnie powinno wygladac. Sa chetni ?

Ze swojej strony koordynatorowi moge zapewnic pelna pomoc techniczna w zakresie serwera, instalacji skryptow opartych na php & mysql. Nie mam czasu robic strony, nie mam czasu szukac ciekawych partii. Chetnie bede komentowal i dawal wlasne uwagi.

Moja propozycja, to na poczatek otwarcie:
____x
_____
__o__
_____
x____

P.S. Az brakuje mi adika :]
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-07-11, 21:57   

Zauważcie, że najłatwiej mówi się źle o swojej grze w partiach które się wygrało : )

Mogę kogoś pouczyć grać w pente, swego czasu kolejka do mnie była: -Agnst, Ixchel, ale nie wykazałem zainteresowania lataniem za tymi graczami i ... ; )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
wicherek 


Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2004-07-17, 17:03   

ja ostatnio zaczalem probowac zajmowac sie ta sprawa i jak ostatnio zapraszalem chetnych na zblizajacy sie prywatny turniej w pente (wczoraj) tych ludzi u ktorych w statystykach zabaczylem ze maja chociaz 5 partii rozegranych w pente pytalem sie i mowilem ze to ma byc cos w stylu kampanii reklamowej wiekszosci sie wykrecala, ale byly osoby ktore po prostu powiedzialy prosto z mostu ze niestety ale nie umia w to grac na tyle zeby grac z dobrymi na turnieju taka osoba byl np Adix333 ktoremu pozniej pokazalem co nieco z moich taktyk jak otwierac i jak najlepiej wg mnie zachowac sie w danej sytuacji a bledy poprawialem w sumie nie jestem jakims bdb graczem ale te 1900 partii (w tym 150 z Iraa ;) mnie czegos nauczyly. Mam tez jedna partie ktora zalezy mi przedstawic innym jesli by byla taka mozliwosci byl to jeden charakterystyczny schemat bialych i czarnych w ktorym gralem z Konradem bylo to bylo to trudne do zauwazenia wyjscie z trudnej sytuacji obronna reka i ta partia byla spora satysfakcja dla mnie. Od dluzszego czasu wieczorem staram sie uczyc nick Villemoaga (moze ktos kojarzy z gomoku) co po wczorajszym spotkaniu oswiadczyla ze Pente jest fajniejsze od gomoku i trzeba tutaj bardziej myslec (lol) jesli by ktos chcial towarzysko zagrac z malym samouczkiem to zapraszam.

Pozdrawiam

PS. sory ze ten temat jest w dziale Gomoku ale tak jakos temat sie przeniosl juz wczesniej na pente - przeniescie go jesli sprawialo by to jakis klopot
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group