Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
nowi moderatorzy
Autor Wiadomość
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-04-26, 22:44   

Spokojnie, uznajmy, że jestem takim pomniejszym moderatorem (moderatorus minimus) . Status ten przyznano mi wyłącznie - tak podejrzewam - w celu ułatwienia prowadzenia tu tematu NT (pewnie nikt inny nie chciał). I na tym się skoncentruję.
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
Peaceman 


Dołączył: 22 Mar 2005
Posty: 302
Skąd: Syreni Gród
Wysłany: 2008-04-26, 22:46   

Czuje się kontrolowany na każdym kroku.

Powodzenia dobrymoderatorze!
_________________
Peace&Love
 
 
 
dusksky 
lubie zimne piwo


Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-27, 09:23   

Na tym forum i tak nie ma co moderowac :(
_________________
The higher you are
The farther you fall
The longer the walk
The farther you crawl.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2008-04-27, 10:22   

Ja uważam, że raczej nie ma komu, a nie czego. Moderator powinien zarządzać swoim działem, zakładać nowe tematy lub przynajmniej pielęgnować istniejące. U nas niestety kojarzy się z gościem usuwającym posty i dobrze by było to zmienić :roll:

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2008-04-27, 14:15   

angst napisał/a:
Jakie są wady dużej liczby moderatorów?

Jak dla mnie każdy Dział powinien mieć swojego.

Średnia liczba zakładanych tematów w większości działów (właściwie we wszystkich) wynosi zapewne mniej niz jeden na dzień. Średnia liczba napisanych postów dla wszystkich działów to mniej wiecej 2-3 (tutaj statystyki podnosi Hyde Park, gdzie pule nabija chwalenie sie rekordami w jakichs tam grach). Poza tym co napisali Jopq i Mojo, czyli jakims tam utraceniem prestizu funkcji moderatora i zle wypadajacych proporcjach moderujacych do piszacych (na 44 osoby w ciagu ostatnich 24h, 9 to moderatorzy, a 35 'zwykli' uzytkownicy - wychodzi na to, ze jeden opiekuje sie mniej wiecej czterema; na 44 osoby w ciagu ostatnich 24h posta napisaly z 4 [pomijam watek z gratulacjami dla nowego moderatora - DWA watki, lol], w tym 3 to moderatorzy - hmm..), uwage zwraca (to troche powiazane z tym, co pisalem chwile wczesniej) fakt, jak male jest to forum. Sprawnie calym zawiadowac moze jedna osoba, ktora z wielkim powodzeniem w ciagu 30 minut jest w stanie przejrzec wszystkie posty, przeanalizowac ich zgodnosc z regulaminem, a przy okazji zalozyc temat w jakims dziale. Z obserwacji jasno wynika, ze 'zieloni' sa mniej chetni do zakladania nowych watkow, bo w sumie maja nijaka motywacje, by to czynic. To jak z politykami, ktorzy w kampanii wyborczej jezdza po calej Polsce i obiecuja gruszki na wierzbie, by po przejeciu wladzy zasiasc wygodnie w fotelach i brak zainteresowania tlumaczyc wielkim zapracowaniem.

Z rozumowania Angsta wynika, ze niedlugo bedziemy mieli w Polsce 16 premierów, bo przydaloby sie, zeby kazde wojewodztwo mialo swojego. No bo co szkodzi, zeby ich tylu bylo?
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-27, 14:33   

adik napisał/a:
Z obserwacji jasno wynika, ze 'zieloni' sa mniej chetni do zakladania nowych watkow, bo w sumie maja nijaka motywacje, by to czynic.


Chyba jakieś niedokładne są te obserwacje, ja np. teraz zakładam więcej wątków i piszę więcej postów - choć muszę dodać, że pewnie nie jest to związane z otrzymaniem funkcji.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2008-04-27, 14:56   

adik napisał/a:
Z rozumowania Angsta wynika, ze niedlugo bedziemy mieli w Polsce 16 premierów, bo przydaloby sie, zeby kazde wojewodztwo mialo swojego. No bo co szkodzi, zeby ich tylu bylo?

Ależ właśnie tak jest: administrator - premier , moderator - wojewoda (w dużym uproszczeniu, ale jednak). Jak już pisałem wcześniej cały czas panuje błędne rozumienie funkcji moderatora. Nadal nikt nie wskazał żadnej wady większej liczby moderatorów niż obecna.

Fakt, iż Forum nie jest licznie odwiedzane nie oznacza, iż powinno być mało moderatorów, bo to powinno być zdeterminowane raczej przez ilość istniejących działów. Zgadzam się natomiast, że przy osiągnięciu pewnej liczby użytkowników proporcjonalnie musi wzrosnąć liczba moderatorów (ale stricte dla celów porządkowych). Nie działa to jednak w drugą stronę.

Nadanie zielonego koloru, np. Maestro przyniosło jak na razie wiele dobrego (oczywiście nie należy tego wiązać tylko z tym faktem) - ruszył się temat rankingów, a niedługo pewnie i kyu/dan.

Bolączką Stowarzyszenia jest brak osób odpowiedzialnych za poszczególne funkcje, ale o tym później i w innym dziale.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2008-04-27, 15:11   

Gratulujem chemikowi :D

Co do samej ilości moderatorów, to trudno mi jednoznacznie ocenić- są zarówno za jak i przeciw. Choć osobiście preferuję minimalizm w kwestii ekipy zarządzającej forum. Nawet uważam że adminów jest zbyt wielu, ale tak mi po prostu łatwiej jeśli chodzi o zajmowanie się techniczną stroną forum ;)
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2008-04-27, 15:14   

A jak wielu moderatorow bylo dawniej? Ze wszystkim radzili sobie Ece i Minuta wlasciwie. Maestro jest akurat wyjatkiem, i gdybym mial wskazywac 'wspolczesnych' zastepcow dwoch w/w to bylaby to wlasnie para Angst/CK.

Co do wojewodow - zle to odczytales. Wyobraz sobie, ze takie np. forum pilka.pl czy jakies inne wyjatkowo licznie odwiedzane to taka sobie np. Polska, a my jestesmy małą Maltą. Ilu tam jest wojewodow, ew. jakichs okregowych organow nadzorujacych? Na tym forum sprawa wyglada tak, ze chcesz na Malte wcisnac 100 urzednikow, zeby bylo tyle samo co w Polsce. Niby niczemu to nie szkodzi, ale tez jakos specjalnie nie pomaga. Wszystko zalezy od polityki administratora - Ty nim jestes, wiec Ty decydujesz. Nikt nie chce redukowac posad, nikt nie sugeruje, ze ktos sie nie nadaje. Ale warto pomyslec.
 
 
 
dusksky 
lubie zimne piwo


Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-27, 18:56   

Osoby odpowiedzialne za forum: 11
Liczba "postujacych" uzyszkodnikow: ok. 20
20/11 ~= 2
Czyli na moda/admina przypada 2 userow :lol:
_________________
The higher you are
The farther you fall
The longer the walk
The farther you crawl.
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-04-27, 20:43   

Mój głos z natury rzeczy nie jest bezstronny, ale jednak wyrażę swoje zdanie.

PSGRiP to stowarzyszenie pasjonatów i, mimo że ma pewne struktury formalne (co jest nieuniknione w przypadku zarejestrowanych stowarzyszeń), to jednak jest wspólnotą osób równych bez, tak mi się wydaje, osób "równiejszych" od innych.

Podobnie to forum: jest ono Waszym wspólnym dobrem. Cenicie je sobie, uważacie je za swoje. I słusznie. Rozumiem, że uczynienie moderatorem kogoś stosunkowo nowego i, na dodatek, nie będącego członkiem Stowarzyszenia może budzić Wasz niepokój.

Największe kontrowersje wzbudza jednak znaczna liczba moderatorów. Myślę, że niesłusznie. Zauważcie, że dla wszystkich działalność w Stowarzyszeniu i na Forum jest dobrowolne i wiąże się z poświęcaniem swojego wolnego czasu. A raczej nikt nie ma go w nadmiarze. Jestem pewien, że lepszym rozwiązaniem jest zatem podzielenie się obowiązkami, tak aby wiele osób było współodpowiedzialnych za należyte funkcjonowanie Forum. Lepiej mieć mniejszy zakres obowiązków, ale wywiązywać się z nich należycie.

I jest jeszcze czynnik psychologiczny. Jak myślicie: teraz mam większe czy mniejsze chęci współtworzenia Forum? :)

P.S. Tak przy okazji - zagadka: który moderator ostatnią wizytę na Forum miał we wrześniu 2007?
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2008-04-27, 23:56   

Widzisz, Dobrychemiku, sam fakt, ze moderatorem nie jest Zukole czy inne klopsy, ktore siedza tutaj niemal non stop i rzeczywiscie maja wielkie ambicje, zeby cos kontrolowac budzi niepokoj.

Nie chce wyrazac sie niegrzecznie, wiec nie powiem gdzie mam to, ze akurat Ty, a nie np. wicherek, aaru czy ermijo zostales moderatorem. Strasznie mnie nie obchodzi KTO, ale ILE osob obejmuje te funkcje.

Piszesz o wspolnym dobru, etc.. - dla mnie moderator z zalozenia zawsze byl kims, kto w dyskusji niespecjalnie sie udzielal, ewentualnie porzadkowal poglady i uspokajal atmosfere. Zwykle dzialal z boku, czekal na odpowiedni moment i kasowal/zamykal co trzeba. Niegdys pewnego rodzaju symbolem i wzorem byl Minuta. Nie masz prawa pamietac, ale ja, jako gracz z 5-letnim stazem, na slynne forum.misio.org trafilem przez to, ze na glownym czacie kurnika w/w przynajmniej raz na dzien informowal swiat, ze istnieje miejsce, w ktorym mozna sobie z kims o gomoku podyskutowac. Nie robil tego specjalnie nachalnie, dosc regularnie wklejal link z krotkim opisem, az w koncu po paru miesiacach zorientowalem sie, ze trzeba wejsc. Minuta nie pisal wiele. Byl takim troche kvassem forumowym i wielu to nie odpowiadalo, ale mielismy za to poczucie, ze wszystko bedzie sie trzymalo jakichs tam norm. Jemu sie teraz nie chce, dyskusje sa coraz mniej ciekawe, coraz wiecej inteligentow, wiec nawet nie ma czego sprawdzac. Doszlismy do sytuacji, w ktorej jeden nadzorca absolutnie wystarcza, ewentualnie dwoch, tak na wszelki wypadek. Jest jedenascioro. Kazdy klub, nie wiadomo czemu, ma swojego (w erze grup dyskusyjnych na kurniku, lol), kazdy dzial ma innego, wszystko jest.. dziwne.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-27, 23:59   

ale macie ciśnienie: :D

3 strony spamu

a może by tak zamiast tego coś zrobić dla gomoku?
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-04-28, 18:26   

Ja nie zamknę. Zamierzam być moderatorem-animatorem, a nie moderatorem-terminatorem.
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-28, 18:46   

Gdybym miał uprawnienia, to prawdopodobnie zamknąłbym ten temat : )
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group