Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Popularyzacja Renju
Autor Wiadomość
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-07-17, 19:40   Popularyzacja Renju

Popularyzacja Renju

Pewnie niewiele osób tutaj się ze mną zgodzi, że RENJU jest fajniejsze niż GOMOKU.
Chciałbym zauważyć ile postów jest w tym dziale, a ile w innych. Jest reprezentacja Polski w Gomoku. Za popularyzacje Pente na poważnie wzięło się pare osób.
Apeluje do miłośników Renju, żeby zrobić coś i rozwinąć tą dyscypline, w której w przeciwieństwie do gomoku są rozgrywane mistrzostwa świata.
Bardzo przeszkadza mi to, że jedynym sposobem dla mnie żeby pograć w renju jest dorwać na kurniku Odnika lub Deina. POza nim mało kto chce w to grać. Chyba że ludzie o których nie wiem.
Przez te kilka elementów, różniących Renju od Gomoku zauważyłem że podobnie jak w pente grający świetnie w gomoku nie muszą być tak samo dobrzy w renju. Jak więc możemy być dobrymi w renju, kiedy gramy tylko w gomoku. Sam jestem w tą gre cieniutki. Znam mało otwarć, a grając improwizuje. Myśle, że trzeba to zmienić.

Mam nadzieje, że tym postem uda mi się zawiązać dyskusje, która do czegoś ciekawego doprowadzi.

Karol
Ostatnio zmieniony przez kaka 2004-07-18, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wicherek 


Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2004-07-18, 02:24   

ja chetnie sie naucze w to grac mozemy zagrac jak bedziesz mnie kiedys widzial to mnie zagadaj co do dalszej czesi postu to zgadzam o renju sie bardzo duzo pisze w sieci i jest przez obcokrajowcow bardzo znane w porownaniu do gomoku dobrze by bylo zeby i polacy w to umieli grac
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-07-18, 09:56   

Czy renju jest fajniejsze od gomoku to już kwestia gustu. Ale nie mogę do końca zgodzić się, że jak ktoś jest świetny w gomoku, to nie musi być dobry w renju. Generalnie poziom jest co najmniej zbliżony, czego na pewno nie można powiedzieć o pente, bo to już, dzięki biciom, kompletnie inna gra.

Rzeczywiście nie jest zbyt łatwo znaleźć chętnych do gry w renju. Dawniej często przesiadywali tam gracze z Finlandii (jak Morden czy Samsaa), ale ostatnio coś ich nie widzę... A i na turnieje przychodziło więcej osób. Ja najczęściej w renju pogrywam towki z Deinem, który prawie zawsze wieczorkiem próbuje mnie namówić na kilka partyjek. To zawodowiec i polecam grę z nim w celu podnoszenia umiejętności :)

Tak na marginesie, zastanawiałem się, dlaczego w renju jest 26 debiutów. Nie ma żadnego długiego otwarcia... Wpdadłem na pomysł, iż to dlatego, że wówczas białe mają sw. Czy może ktoś zweryfikować moją opinię?

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-07-18, 15:42   

angst napisał/a:
Ale nie mogę do końca zgodzić się, że jak ktoś jest świetny w gomoku, to nie musi być dobry w renju. Generalnie poziom jest co najmniej zbliżony, czego na pewno nie można powiedzieć o pente, bo to już, dzięki biciom, kompletnie inna gra.

Czy ja wiem.... gram jakiś czas w renju. Moje obserwacje są zdeczka inne. Nie można grać dobrze w renju mając doświadczenie tylko z gomoku. Inaczej się w to gra. Choc napewno ktos kto dobrze gra w gomoku po pewnym czasie nauki renju tez bedzie równie dobry. Nie od razu jednak.

Zgadzam się w 100% co do Deina.

P.S. Może jak więcej osób wróci z wakacji uda nam się jakoś rozkręcić Renju. Jeśli polscy zawodnicy chcą powalczyć na świecie w tą grę trzeba o tym pomysleć.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-07-18, 16:54   

Mówiąc o świetnych graczach w gomoku miałem na myśli np. Zakona, którego pierwsze kroki w renju mogłem sledzić ;) Zapoznał się z zasadami i nie mając teoretycznego wsparcia (czyli nie znał zbytnio debiutów) bardzo dobrze sobie od razu w renju radził (nawet na faule łapał rywali). Ja na renju ciągle sie przestawiam, a rzadko kiedy uda mi się wygrać poprzez faul.

Mogę jeszcze zdradzić, iż nasz Prezes też bardzo lubi renju (jakby nie patrzeć jest to profesjonalna wersja gomoku), więc jakieś działania na pewno będą po wakacjach podjęte. W końcu nie jest to tylko Federacja Gomoku :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-07-19, 13:42   

Żeby spopularyzować Renju należy wykonać bardzo prostą operację. Napisać do MAF'a, żeby umieścił Renju razem z Gomoku, a nie jako oddzielną grę. Po prostu, grając w Gomoku na planszy 15x15 mielibyśmy do wyboru: klasyczne, pro, swap albo Renju. Renju nie różni się aż tak bardzo od Gomoku, żeby go wywalać do osobnego pokoju, do którego zagląda w porywach 5 osób.

Pozdrawiam,
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-07-19, 14:54   

Bardzo dobry pomysł Lone:)
Możnaby tez tak zrobić z pente, wkońcu też odmiana gomoku. Wtedy te gry na pewno zdobyłyby dużą popularność.
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-07-20, 01:31   

lonewolf napisał/a:

Napisać do MAF'a, żeby umieścił Renju razem z Gomoku, a nie jako oddzielną grę. Po prostu, grając w Gomoku na planszy 15x15 mielibyśmy do wyboru: klasyczne, pro, swap albo Renju. Renju nie różni się aż tak bardzo od Gomoku, żeby go wywalać do osobnego pokoju, do którego zagląda w porywach 5 osób.

martin1234 napisał/a:
Możnaby tez tak zrobić z pente, wkońcu też odmiana gomoku. Wtedy te gry na pewno zdobyłyby dużą popularność

To jest nierealne.
Wyobraście sobie wspólny ranking dla gomoku i renju.... + pente hm...
Różnica między gomoku a ranju nie jest taka mała jak między gomoku klasycznym, a swap żeby umieszczać to razem. Nie mówie o pente.
To są różne gry, choć układa się te same kropeczki, tak jak gomoku jest inne niż go mino tych samych kropek :).
Spać mi się chce... nie będę więc myślał nad kolejnymi argumentami.
Pomysł napewno ciekawy i godny uwagi... zmiana jednak była by tak duża, że teraz brakuje mi wyobrażni myśląc jak by to wyglądało. Sprawa turniejów. Teraz są turnieje swap. Nie ma turniei pro. Jedną pewną rzeczą jaka by z tego wyniknęła jest chaos.
Napewno sprawa nie jest taka prosta jak przedstawił to Lone.
Sam do końca nie wiem, czy popieram ten pomysł, czy nie. Jak by dobrze pomyśleć nad rozwiązaniem problemów, które się z tym wiążą mogłoby być ok.

P.S. Do tego potrzebne jest stanowisko zarządu federacji. Sprawa nie wydaje mi się prosta.
P.S.2. Myślałem kiedyś nad tym, żeby renju i pente były jako całkiem osobne gry na głównej stronie kurnika. Na 100% byłoby wtedy większe zainteresowanie, a przy okazji uniknęłoby się problemów pojawiających się przy łączeniu gomoku renju.. i pente.
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-07-20, 10:34   

Może i racja, że te gry się za bardzo różnią i że nie należy ich łączyć ze sobą, ale przecież są to odmiany gomoku, tak samo jak np. swap...

Kaka napisał/a:
Myślałem kiedyś nad tym, żeby renju i pente były jako całkiem osobne gry na głównej stronie kurnika. Na 100% byłoby wtedy większe zainteresowanie, a przy okazji uniknęłoby się problemów pojawiających się przy łączeniu gomoku renju.. i pente.


Pomysł dobry, ale wątpie żeby Maf zgodził się na taką zmianę...
 
 
 
aaru 
BrainKing.com


Dołączył: 28 Maj 2004
Posty: 1056
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2004-09-22, 14:57   

A może by tak w końcu ruszyć towarzycho.
Moży by się umówić na jakiś termin i godzinę (oczywiście na kurniku).
Spotkania raz w tygodniu na godzinkę lub parę. Pograć, poćwiczyć, powymieniać doświadczenia. Sądzę, że z pente też by tak można uczynić - skrobnę coś na ten temat w ich dziale.

Może udało by się nam ustalić jakiś odpowiadający przynajmniej kilku chętnym osobom (na początek) termin.
Np. piątek, godzina 23?

Kto chętny niech się odezwie

Pozdrawiam
aaru / Arek
_________________
Pozdrawiam
aaru / Arek
 
 
 
Pavlini 

Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 168
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-09-22, 15:21   

Jestem zdecydowanie za takim rozwiązaniem, z resztą i tak siedzę cały czas w tatlawkach :]
 
 
 
aaru 
BrainKing.com


Dołączył: 28 Maj 2004
Posty: 1056
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2004-09-22, 15:25   

No to pozaczepiajmy ludzi na gomoku i moze się uda.

Termin do uzgodnienia.

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
aaru / Arek
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-09-22, 15:32   

Wczoraj z Pavlinim zagralismy pare gier - tyle na ile mialem czasu :)

Zapraszal ludzi na Renju, ale odzew byl nikly niestety.
 
 
 
aaru 
BrainKing.com


Dołączył: 28 Maj 2004
Posty: 1056
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2004-09-22, 15:36   

to fakt, ja też ostatnio mniej mam czasu, dużo spraw na głowie.
W pracy to nie granie.
Nic. Spróbuję trochę powalczyć.

aaru
_________________
Pozdrawiam
aaru / Arek
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-09-22, 16:40   

Super pomysł!
Jestem jednak za godzinią 19-00 w środe. O 20-15 jest tueniej. MOżnaby przed turniejem poświczyć a potem wszyscy wpadlibyśmy pograć w turnieju:)
Choć piątek 23-00 to też dla mnie bardzo dobry termin. Jestem za i napewno przyjde. MOże uda mi sie koleżanke zwerbować. Lepiej gra niz ja w renju :P .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group