Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakiś chory tekst na pente.org :]
Autor Wiadomość
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-11-26, 23:48   Jakiś chory tekst na pente.org :]

http://pente.org/gameServ...D=4043&tstart=0

Da ktoś to radę przetłumaczyć w celach wyższych? :] Ogólny sens rozp********** teorii pente stworzonej przez Karla rozumiem i to że zaskoczył go pewien rzeszowiak ( :wink: ) ale raczej o szczegóły typowo pentowskie pytam
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2008-11-27, 00:20   

generalnie chodzi o stworzenie zunifikowanej teorii otwarc.. jak najlepiej odpowiadac na otwarcia, ktore dla wygody podzielono na 3 grupy. nosovs zaproponowal nowy (no - jak dla kogo) ruch w otwarciu k10/n8/n11, ktory podwazyl dotychczasowe wnioski dla tej grupy otwarc.
amerykanie zmierzaja do rozwiazania pente, co samo w sobie jest ciekawe, niemniej jednak zmudne i jak widac przychodzi im w bolach..
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2008-11-27, 22:05   

Bez ograniczenia liczby otwarć, jak to jest w renju, nie wydaje mi się, żeby do czegoś doszli.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-11-30, 10:53   

Eh, gamonie amerykańskie... chciałem sobie trochę powygrywać tym otwarciem a Zoey już dwa razy wyeksponował tą grę. Fajnie, że sobie kminią otwarcia ale mogliby nie obwieszczać o tym całemu światu, że wariant dotychczas bardzo popularny daje spore szanse czarnym - czy przesądza o ich wygranej to nie jestem pewien.

@Bad: Gra w Pente trwa do ok 25 ruchów w zaciętych przypadkach - więc przebieg rozgrywki jest na tyle krótki, że gra jest rozwiązywalna bez większych bólów. Jedynie gra pod presją czasu sprawia, że czasami wybierze się nie najlepszy ruch (bądź celowo taki wariant się zagra) więc ograniczanie ruchów i sugerowanie się w tym wypadku renju to czysty bezsens.

-Karol
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2008-11-30, 14:40   

Jeżeli w pente też jest tak, że nawet po 5 ruchach nadal tylko jeden czy dwa są dobre w tym sensie, że nie dają przeciwnikowi zwycięstwa, to może rzeczywiście jest to bezsens. Ale z tego co patrzyłem, to dobrych ruchów jest więcej, dlatego opracowywanie pente miałoby dla mnie sens przy ograniczeniu liczby otwarć.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-11-30, 23:02   

Oczywiście. Partia Angst - Arczi dobitnie przedstawia jak w pente można przegrać po 2 ruchu :P
 
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-12-01, 10:50   

Bad, nie kumam o co Ci chodzi. Masz tu pobieżne omówienie jednego z debiutów i powiedz mi czego według Ciebie jest tu za dużo:


K10,K9,N10,L10
Białe mogą teraz grać M11,L12 (po nich wg mnie mają pewną wygraną) ewentualnie jeszcze J8 wygląda nieźle. Po białych L12 czarne mają kilka opcji, które dają jakieś szanse na przyszłość, że przeciwnik się pomyli:
• J8,M11,
• M11,N12,
J8: J8,M11,(H7,G6,) Do wyboru O9 i K13:
• O9, J12/J14/(L14)
• K13, N8/P8/(P10)
M11: M11,N12,(J8,H7)

Czarne mają szanse zaskoczyć na przykładowo: N11,M12,N9,O12,N13.
Raz mi zagrano N9 to na tym przykładzie napisze: ...N9,M12; po K12 wygrana jest na prawdę prosta, po O12 - N11/N14, czy jakieś O14 czy N13 też dają wygraną to nie chce mi się już sprawdzać. Dalej to jest egzekucja, no chyba, że się upierasz, że koniecznie chcesz np wygrać na zbicia.

Z każdym wybranym wariantem drzewko się rozrasta ale tak jest zarówno w renju jak i we wszystkich innych grach. Nie wiem, w czym to przeszkadza, że po x ruchach białe mają do wyboru kilka wariantów które i tak przesądzają o ich wygranej - co najwyżej po niektórych wygrana jest szybsza lub mniej skomplikowana.

Oczywiście są debiuty i takie, gdzie po kilku ruchach układ na planszy jest na tyle trudny do oceny, że nie można napisać "dalej to egzekucja" - ten jest dość prosty dla białych.

Liczę, że nic nie napieprzyłem : )

-Karol
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2008-12-02, 03:23   

profit napisał/a:
wygląda nieźle
profit napisał/a:
czarne mają kilka opcji, które dają jakieś szanse na przyszłość, że przeciwnik się pomyli

Tu poniekąd leży problem. Być może nie jest to właściwy układ do oceny całej gry, słabo się znam na pente. Ale np w profesjonalnym renju gra się na turniejach praktycznie 4-5 (?) układów, w których poczatkowe przynajmniej 6-7 ruchów zawsze wykonuje się tak samo, ponieważ reszta kończy się stratą pozycji lub prowadzi bezpośrednio do przegranej gry. Czy coś takiego istnieje w pente? Układ, który wyglądałby jak schemat w gomoku, że białe muszą np naprawdę dobrze postawić początkowe kamienie, żeby przejąć atak czarnych?

Jeżeli wygląda to tak, że "ten ruch jest całkiem dobry, i ten też, i ten też prowadzi do masakry" - to jest to wina albo samej gry - patrz gomoku standard - albo niedostatecznego ograniczenia otwarć - co już trochę ogranicza gomoku standard - aż po zasady zastosowane w renju - faule czarnych.

OT - myślał ktoś kiedyś nad połączeniem renju i pente? bicie + faule? :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-12-02, 14:35   

Sytuacja wygląda tak, że w Pente białe (Player1) mają pewne zwycięstwo - choćby czarny nie wiem jak super ruchy dawał to białe i tak mają na każdy wariant receptę. Więc czarny jak tylko ma okazję do zaskoczenia to może z niej skorzystać - na zasadzie a nóż się uda. Rozegrania schematyczne oczywiście istnieją w Pente ale jeżeli biały gra poprawnie to czarnemu nic to nie da. Stąd mnogość wariantów ze względu na swobodną grę czarnymi.
Pente + renju = ninuki renju, ale też rozgrywka to nie więcej niż 30 ruchów, a tak mała liczba ruchów wiąże się z nie największym wysiłkiem jaki trzeba włożyć w rozwiązanie gry. Najbardziej Pento-podoba gra, która sprawia wrażenie wyrównanej to Boat-Pente (w mojej ocenie). Krótka rozgrywka w Pente podyktowana jest między innymi faktem, że 5 zbitych par wygrywa.

-Karol
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-12-02, 14:44   

Ciekawe jakby wyglądała wersja z biciem do 12 lub 14 kamieni.
 
 
 
wicherek 


Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 401
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-12-02, 16:59   

ja bym byl bardziej ciekaw gry na wymuszenia bicia (tak jak jest to np w warcabach)
_________________
http://www.bwe.biz.pl moja strona zapraszam!
 
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-12-02, 18:32   

Albo wariant taki, że wygrywasz w momencie gdy zbijesz o 6 kamieni więcej niż przeciwnik (czyli nawet przy stanie 20-16 gra by sięjeszcze nie kończyła).
 
 
arczi 

Dołączył: 25 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-12-02, 18:41   

Albo jeszcze inaczej:)

Wygrywasz wtedy, kiedy przed 30 ruchem nie ustawisz kamieni na wylosowanych rzutem kostka martwych polach oraz zbijesz o 6 wiecej niz przeciwnik.. to dopiero czad:]
 
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-12-02, 18:47   

I właśnie dlatego by się przydał nam serwer własny :P
 
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-12-02, 20:48   

Spróbujcie G-pente, dużo daje do myślenia poprzez zasady dotyczące zbijania.
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group