Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polityka (znowu...)
Autor Wiadomość
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 558
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2020-02-17, 00:21   

alicecooper napisał/a:
jeszcze jedno
rozumiem że gesty, zachowania itp mają wpływ na ludzi,
szczególnie tych którzy się polityką nie zajmują, nie interesują, nie znają

mnie natomiast w procesie podejmowania decyzji interesują konkrety
jaka jest sytuacja gospodarcza [wzrost PKB w czołówce Europy]
jaki jest budżet [niski deficyt]
jak jest z exportem/importem [nadwyżka 19 mld zł !]
jak zarządzane są spółki skarbu państwa [wzrost]
jak jest ścigana przestępczość, w tym korupcja [poprawa]
jak funkcjonuje sądownictwo [tu sami wiecie]
itd itp

PS a jednym z ciekawszych wskaźników jest sprzedaż papierów dłużnych skarbu państwa
https://www.pb.pl/polska-...ownoscia-981485


Alice, statystyki (i to takie ogólniki) jak to mówią to jest kłamstwo. Dobra propaganda rodem z "Wiadomości".
Przykładowo. Jako, że pracuje w branży górniczej orientuje się jak wygląda ten rynek - Rekordowe importy taniego węgla ze wschodu (dot. węgla energetycznego) i klęska w wycenie papierów wartościowych (węgiel koksowy).

Generalnie w innych gałęziach przemysłu także nie za ciekawie, a ponadto chyba kazdy zauważył wzrost inflacji przez rozrost socjalu.
W spółkach gigantycznie wzrosło kolesiostwo i nepotyzm (ZZ mają się jak pączki w maśle).

PiS miał duże szczęście, że rzadzilo w okresie boomu światowego, ale to się kończy i zobaczymy jak to przetrwa. Dodatkowo za rok UE zacznie upominać się o swoje i chyba od 2021 będziemy więcej dopłacać niż brać.
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-17, 20:43   

mówisz o propagandzie, bo sam ją nieładnie stosujesz
na swoim przykładzie górnictwa chcesz wywołać uogólnienie

ale jeśli mówimy o konkretach to wypada uczciwie przedstawić sytuację:
polski węgiel jest drogi w porównaniu ze światowym, bo złoża obecnie eksploatowane leżą głęboko
i muszą przegrać cenowo z kopalniami odkrywkowymi, nie ma siły i w tej dziedzinie Polska nie będzie konkurencyjna

to co należy w takich sytuacjach robić to
1) utrzymać minimum produkcji strategicznej (to minimum jest duże btw)
2) rozważyć dodatkową produkcję vs zwolnienia
(kwestia że produkcja z małą stratą może być lepsza niż zostawienie ludzi bez pracy)
3) resztę kupować najtaniej/najekonomiczniej , tak , nawet ze wschodu

PS większość nie wie że są różne rodzaje węgla do różnych celów i to tez ma wpływ
itd itp

reasumując górnictwo na pewno nie jest typowym przykładem, raczej bolączką

PS 2 tak tak są tacy co opowiadają bajki że PIS to zawdzięcza szczęściu
1) to ja wole ze szczęściarzami :P
2) PO i przy szczęściu by to spieprzyła

wybacz jeśli ktoś wystawia na prezydenta kandydatkę która nic nie wie, nic nie umie i nawet słabo czyta z promptera,
to jakie ci ludzie mają kadry? tragiczne (i nie jest to przypadek bo poprzedni prezydent z ich formacji reprezentował ten sam karykaturalny "poziom")
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-17, 23:11   

Imperium Rzymskie upadło, ale do dziś jego dziedzictwo trwa w wielu dziedzinach, być może największy wpływ (i słusznie) jest widoczny w prawie
Pomnikowym dziełem była kodyfikacja prawa przez cesarza Justyniana I Wielkiego

Być może niektórzy ze szkoły pamiętają Kodeks Justyniana https://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeks_Justyniana,
drugą częścią były tzw Digesta (współcześnie powiedzielibyśmy komentarze) https://pl.wikipedia.org/wiki/Digesta_Justyniana
trzecią skrócony wykład prawa.

uprzejme zacytuję sam początek digestów
Cytat:
DIGESTA JUSTYNIAŃSKIE
O SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAWIE
D. 1,1,1 (Ulpian w księdze pierwszej Instytucji):

pr. Ten, kto zamierza poświęcić się prawu, powinien najpierw dowiedzieć się, skąd wywodzi się termin prawo. Jest ono mianowicie tak nazywane od sprawiedliwości: jak bowiem zgrabnie określił Celsus: prawo jest sztuką [stosowania] dobra i słuszności.

Czyli: sprawiedliwość, dobro, słuszność, temu powinno służyć prawo
o tym współcześni prawnicy nie pamiętają albo wręcz się sprzeniewierzają

PS Usiek, wybacz, dowiodłeś na swoim przykładzie że system nauczania prawa jest w głębokiej zapaści (zresztą stosowania też)
Cóż w większości to nie Twoja wina, takie uczelnie, system, nauczanie, wykładowcy.
Ale mimo wszystko od kolegi grającego w taką grę logiczną jak gomoku (absolwenta prawa !), oczekiwałbym pracy własnej
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-19, 00:26   

Cytat:
Kodeks Justyniana
C. 3.1.8: Cesarze Konstantyn Wielki i Licyniusz:
Jest przyjęte we wszystkich sprawach bardziej uwzględniać sprawiedliwość i słuszność niż ścisłe brzmienie przepisu.

cóż, dzisiejsi prawnicy postępują dokładnie odwrotnie, kruczki prawne i mataczenie to ich modus operandi
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-20, 22:20   

alicecooper napisał/a:
jeszcze jedno
rozumiem że gesty, zachowania itp mają wpływ na ludzi,
szczególnie tych którzy się polityką nie zajmują, nie interesują, nie znają

mnie natomiast w procesie podejmowania decyzji interesują konkrety
jaka jest sytuacja gospodarcza [wzrost PKB w czołówce Europy]
jaki jest budżet [niski deficyt]
jak jest z exportem/importem [nadwyżka 19 mld zł !]
jak zarządzane są spółki skarbu państwa [wzrost]
jak jest ścigana przestępczość, w tym korupcja [poprawa]
jak funkcjonuje sądownictwo [tu sami wiecie]
itd itp

PS a jednym z ciekawszych wskaźników jest sprzedaż papierów dłużnych skarbu państwa
https://www.pb.pl/polska-...ownoscia-981485


"Mnie natomiast w procesie podejmowania decyzji interesują konkrety" - To napisz jakieś konkrety proszę :)

"Jaka jest sytuacja gospodarcza [wzrost PKB w czołówce Europy]" - Wzrost faktycznie jest odczuwalny, ale niestety napompowany konsumpcją..
https://www.bankier.pl/wi...KB-7812682.html

"Jaki jest budżet?" - Niski deficyt to jest nic nie mówiący komentarz przecież, warto spojrzeć jak w podobnych warunkach gospodarczych radziły sobie inne kraje w regionie chociażby.
https://www.youtube.com/watch?v=HWXzA318T54
https://www.bankier.pl/wi...em-7656018.html

"Jak jest z exportem/importem [nadwyżka 19 mld zł !]" - Czego to dowodzi?

"Jak zarządzane są spółki skarbu państwa [wzrost]" - I co komentarz "wzrost" ma znaczyć? Poniżej teksty na ten temat.
https://www.bankier.pl/wi...-r-7641769.html
https://www.bankier.pl/wi...PW-7752938.html

"jak funkcjonuje sądownictwo [tu sami wiecie]" - tego aż tak nie śledzę, ale upartyjnienie sądów nie brzmi fajnie. Kto aktualnie może osądzić ewentualne przestępstwa rządzących?

Generalnie to nie wiem czemu bronisz tej partii Alice, to jak w tym momencie rządzą jest niezwykle podobne do rządów PO które tak krytykujesz, można się kłócić. że są różnice, ale to tylko detale moim zdaniem.
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-28, 00:59   

sorry z braku czasu dopiero teraz:
ok zaglądam na Twój 1 link
streszczenie: dane za 4 kwartał 2019, zaskoczenie bo spadek większy niż spodziewano

1) oficjalne dane GUS opublikuje pod koniec lutego, ale załóżmy że mniej więcej prawdziwe
2) są nieoficjalne dane ze stycznia 2020, streszczenie: zaskoczenie bo wzrost
3) Henry jesteś łebskim gościem więc wiesz ze dane jednostkowe gdy rozmawiamy o podsumowaniu to bezsens, myślę że wiesz także że wystarczy mi rzut oka i to widzę
więc moje pytanie : po co to robisz? komu chcesz wciskać kit?

jeśli chcesz ze mną polemizować to proszę bardzo trzymaj się minimum metodologii naukowej np.:
- bierzemy dane PKB Polski z pewnego okresu (najlepiej tyle ile rządzi PIS bez pierwszego roku) - stąd mamy widoczny trend
- porównujemy z grupą kontrolną np. PKB UE
- to samo co powyżej robimy dla rządów PO i porównujemy

ze mną możesz pogadać np. o sposobach liczenia PKB
o doborze grupy kontrolnej czy czasu
o uwzględnieniu innych parametrów (optymalizacja wielokryterialna)
itd. itp.

ale proszę na drugi raz bez tak żałosnej manipulacji
--------------
cytat z Twojego 3 linku "Polska tradycyjnie zakończyła rok deficytem, choć był on najmniejszy w historii III RP"
dziękuję za potwierdzenie mojej tezy :D
--------------
4 link "Rodeo z prezesami spółek Skarbu Państwa"
co mnie to obchodzi jeśli wyniki mają dobre? niech się zmieniają i codziennie :D
--------------
ogólnie na Twoim miejscu to bym skasował taki post, jakbym był autorem, sorry,
ale tak w ogóle serdecznie pozdrawiam :)

PS na ostatnie pytanie poważna odpowiedź jest dłuższa więc następnym razem, ale zapewniam Cię że różnica jest fundamentalna
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-29, 18:44   

Wszędzie manipulacja. TVP prawdę Ci powie :)
 
 
amiga_500 


Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 108
Skąd: pcimie wielkie
Wysłany: 2020-02-29, 21:14   

Jeden teoretyk a drugi praktyk niestety firmy już od kilku miesięcy jadą na wstecznym usługi ciągną statystyki bo rząd rzucił sporo kasy na rynek ,najmniejszy deficyt w czasach kiedy sąsiedzi nie wiedzą co robić z nadwyżka to żaden sukces , 1 procent wzrostu u Niemca to więcej jak nasze 4 lider na świecie miał bodaj 150% ze 100 dolców na 250 :D ,też jestem praktyk i powiem jest źle firmy produkcyjne przeczekują a na eksporcie przestaje się zarabiać z powodu rosnących kosztów, czas rozdawania mija państwo które kombinuje gdzie zabrać aby dać innemu jest chore główną zasadą powinno być nie odbierać tym co na to pracują a my mamy powrót do komuny.
 
 
rakdar 


Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 336
Skąd: Toruń
Wysłany: 2020-03-01, 22:49   

Ja nie o polityce, takie tylko spostrzeżenie...

Zukole, jeśli znasz jakaś telewizję informacyjną, która nie manipuluje, to chętnie poznam jej nazwę. I nie chodzi tu tylko o polskie media, ale cały świat.
_________________
Niektórym nie przeszkadza gdy są opluwani. Widocznie lubią deszczową pogodę...
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-03-02, 20:38   

Wobec tego zacznij sprawdzać.
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-03-03, 09:50   

Alice, ja nie jestem specjalistą od ekonomii, więc nie będę się trzymał metodologii naukowych. Może jestem w błędzie, ale Ty chyba też nie jesteś analitykiem/apecjalistą od ekonomii, więc dyskusja na poziomie naukowym byłaby prawdopobonie gadaniem o czymś o czym nie mamy pojęcia. Linki które podesłałem są analizą ludzi którzy się tym zajmują na co dzień, jeśli chcesz zarzucać komuś manipulację to im, ale to nie są jakieś odosobnione głosy.

Jak już jesteśmy przy manipulacji to trochę przykro, że zarzucasz mi ją, czy też autorom tekstów, ale sam nie podajesz jakichś informacji które potwierdzałyby Twoje tezy i można by było je sprawdzić.

Generalnie to jest trochę wrażenie, że uznałeś wszystkich za osoby przepełnione jadem które będą atakować rządzących bo się dali zmanipulować, ale rozważ proszę przypadek w którym są pewne osoby które po prostu chciałyby, żeby żyło im się lepiej bez względu kto jest świecznikiem.

Pozdrawiam
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-03, 16:22   

Formalnie nie jestem ekonomistą (i całe szczęście bo to w większości głąby :P )
Natomiast mam wystarczające podstawy i praktykę.
Przy czym postawa - nie masz papierów nie masz pojęcia: cóż powiedz to Gatesowi i Jobsowi na przykład :)
nie zajęliby się informatyką jakby to wiedzieli :D

nie podałem dokładnych danych jedynie z braku czasu
podałem metodę (sprawdziłem mniej więcej) i wystarczy wypełnić cyferki i zrobić wykresy

jeśli jesteś zainteresowany stanem faktycznym to to zrób
jeśli coś twierdzisz a nie sprawdziłeś ...
ok załóżmy że wierzysz "autorytetom"
a pamiętasz ostatni kryzys ? ilu ekonomistów ostrzegało, przewidziało?
najlepszym przykładem wartości ekonomistów jest przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich w latach 2011–2015, ekspert Banku Światowego itd. itp
tak... Ryszard Petru :D

PS nie uznaję Ciebie czy innych za jadowitych, natomiast wkurza mnie że ludziom nie chce się sprawdzić samemu, a się wypowiadają „bo słyszeli”

PS2 jeszcze o "to nie są odosobnione głosy"
proszę do mnie bez argumentów "g jest dobre, miliony much nie mogą się mylić"
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-03-03, 21:23   

Ta dyskusja nie prowadzi do niczego konstruktywnego, więc szkoda czasu mojego, Twojego i osób które by to czytały.
Zobaczymy co przyniesie przyszłość.
 
 
rakdar 


Dołączył: 23 Wrz 2008
Posty: 336
Skąd: Toruń
Wysłany: 2020-03-03, 23:53   

Ale co mam sprawdzać zukole (jaką stację)? Miałeś podać nazwę telewizji, która nie manipuluje. Podajesz np. BBC czy CNN (dowolnie), a ja wtedy sprawdzam. Wpisuję sobie w Google BBC manipulacje czy CNN manipulacje (dowolnie)... i wyskakuje kicha. Wychodzi więc na to, że podając nazwę stacji (TVP), sam dopuszczasz się manipulacji :P
_________________
Niektórym nie przeszkadza gdy są opluwani. Widocznie lubią deszczową pogodę...
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-04, 03:00   

przykład podejścia naukowego: dane Eurostatu o bezrobociu
https://tiny.pl/tvsj3
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group