Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kilka pytań nowicjusza
Autor Wiadomość
grrrr 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2009-02-18, 08:40   kilka pytań nowicjusza

sorry początkujący jestem

1.Czy te kamienie,które w większości są szklane - łatwo się tłuczą (tzn. jak by to spadło z ławki to się potłucze)? Chodzi mi tez o to czy takie kamienie są bezpieczne dla 10 letnich dzieci ?

2.Czy jak kupię sobię grę go to na tym gobanie można będzie grać w gomoku ?

3.Czemu używacie słowa gomoku ,a czy nie lepiej kółko i krzyżyk .Gomoku trochę azjatycko brzmi :)
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-02-18, 12:30   

Kółko i krzyżyk to do pięciu. Musielibyśmy mówic np. "biało czarne". Kamienie się obijają dosyć łatwo co już nieraz udowodniły upadając na twarde powierzchnie (na dywanie nic się raczej nie stanie). 10 letnie dziecko to już nie niemowlę i kamienie chyba będą ok. Zestaw go oczywiście daje możliwość grania w gomoku, pente i renju - odwrotnie zresztą też to działa :)
 
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2009-02-18, 15:30   

Sprostuję trochę:
Zdarza się czasem ze kamienie pękają , ale to zazwyczaj podczas przewożenia, jak upadają raczej się nic nie dzieje.

W go są rozmiary 13x13 i 19x19 itp , w gomoku gra się zazwyczaj 15x15, ale to raczej nie przeszkadza, także spokojnie można kupować gobany do go.
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
grrrr 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2009-02-18, 21:25   

dz za informacje masterzy,ale mam jeszcze pytanie (bo chyba mam pomieszanie pojęć).

Jak chcę grać w to kółko i krzyżyk (w każdym razie to do pięciu-ja myślałem,że to do 5 to jest gomoku ) to jest jakaś specjalna plansza do tego .Czy też goban ?
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2009-02-18, 21:37   

1. Tłuką się (pękają) jak spadną na twardą powierzchnię, ale raczej trudno się nimi skaleczyć. 10 lat to już dosyć duże dziecko i musielibyśmy grać brzytwami, żeby się o takie bezpieczeństwo martwić :)

2. Tak, aczkolwiek jak napisał kolega, w Gomoku gramy zwykle na 15x15, a do go są 13x13 i 19x19.

3. No bo to jest gra azjatycka :) Taka jest jej nazwa. Tym bardziej że krótsza i nie myląca się ze standardowym kółkiem i krzyżykiem. W standardowej wersji występuje też ograniczenie planszy i różnica, że musi być 5 w rzędzie- 6 i więcej nie wygrywa.

Ta specjalna plansza to goban :) Oczywiście możesz grać na kartce jak najbardziej. Na www.gomoku.pl są zdjęcia sprzętu i możliwość jego zamówienia.
 
 
 
grrrr 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2009-02-19, 08:54   

dz masterzy...ale dzieci to czasami potrafią kowadło popsuć ;)


A te magnetyczne zestawy polecacie ?
Znalazłem w necie (bo w sklepie gomoku.pl nie znalazłem magnetycznych zestawów)
http://www.e-go.pl/sklep/...0&sort=&show=10

Pewno mieliście do czynienia z różnymi magnetycznymi zestawami - czekam na opinie na temat zestawów magnetycznych.

z góry dzięki
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2009-02-19, 09:58   

Kamienie zdecydowanie za małe dla 10cio latków :P Jeszcze magnesy podobno wypadają więc trzeba będzie je czasem podkleić od środka :] No chyba, że jakiś de lux kupisz :wink:
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2009-02-19, 10:38   

magnetyczne zestawy to straszne badziewie, male, niewygodne i psujace sie, chyba ze ktos chce sobie grac np w aucie, to wtedy sie przydaje.. ale jak warunki sa stabilne, to nie polecam.

ps johanka mam twoj magnetyczny goban:P oddam ci na turze
 
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2009-02-19, 16:19   

Ja posiadam magnetyczny goban. 19x19 kupiony na stronie goistów za bodajrze 29 zł. Nie polecam, magnesiki wypadają i bardzo sie brudzą... co nie wyglada estetycznie. sama plansza jest spoko chociaz mi sie akurat popsuł jeden zawias i raczej nie gram na nim... Jakbym mial polecać to raczej większe kamienie na normalnym gobanie...

pozdro
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
grrrr 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2009-02-19, 18:22   

ja rozumiem ,że te tanie go to raczej odpada,skoro sami piszą ,że "Przeciętna jakość wykonania itd".Ale te droższe zestawy magnetyczne też są takie "fatalne" ?
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2009-02-19, 20:16   

Do gry w aucie, pociągu etc. gdzie nie jest ani stabilnie, ani nie ma miejsca, ten zestaw jest w porządku. To trochę jakby się zastanawiać, czy kupić telewizor do domu, czy komórka wystarczy, bo w pociągu całkiem fajnie się na niej ogląda filmy :)
 
 
 
grrrr 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2009-02-20, 14:03   

chyba najbezpieczniejsza jest zwykła kartka papieru :)
a do tego macie jakieś specjalne kartki czy zwykła karta papieru w kratkę ?
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-20, 14:49   

. . .Zależy czy wolisz grac w kratkach czy na przecięciach linii, możesz spróbować na kartce w kropki, może tak będzie Ci najwygodniej.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2009-02-20, 21:18   

Przyjdź na turniej i zobacz jak to wygląda :)

Na kartce zawsze pograć można, ale zdecydowanie fajniej jest na gobanie- ot co :)
 
 
 
grrrr 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2009-04-27, 09:05   

http://www.caissa.pl/skle...nie-do-GO-(G-4)

a to jest dobre do gry gomoku ? miał ktoś z takim sprzetem do czynienia ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group