Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tworzenie Regulaminu Forum
Autor Wiadomość
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-08-14, 17:11   Tworzenie Regulaminu Forum

Na poczatek przedstawie co jak dotad napisalem, a pod spodem dalej.
Kod:
Niniejszy Regulamin dotyczy zasad zachowania się na Forum Polskiego Stowarzyszenia "Gomoku, Renju i Pente" z siedzibą w Łodzi, wpisanego do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Łodzi, pod numerem: "49".

I. Definicje.
1. Stowarzyszenie - Polskie Stowarzyszenie "Gomoku, Renju i Pente".
2. Forum - Forum Polskiego Stowarzyszenia "Gomoku, Renju i Pente".
3. Prezes - Prezes Polskiego Stowarzyszenia "Gomoku, Renju i Pente".
4. Użytkownik - każda osoba zarejestrowana na Forum.
5. Administrator - Prezes oraz Użytkownicy przez niego na to stanowisko wyznaczone.
6. Moderator - Użytkownicy wyznaczeni przez Administratora do opieki na poszczególnymi działami Forum.

II. Zasady ogólne.

1. Forum podzielone jest na działy i tematy powinny być zakładane w działach do tego przeznaczonych. W przypadku, gdyby tak się nie stało, temat zostanie przeniesiony do odpowiedniego działu przez Moderatora, lub Administratora.
2. Temat powinien być czytelny - nie tworzymy tematów typu "Mam problem", "Dlaczego tak jest?" etc.
3. Posty powinny być na temat oraz wnosić coś do tematu - nie piszemy postów typu "Zgadzam się", "Masz rację" i nie zamieszczamy w nich zbędnych komentarzy typu "i tak to skasujecie", "nie kasujcie tego", "moja babcia była na Księżycu". Dopuszczalne są dygresje, jednak mogą one przesłaniać głównego wątku tematu.
4. Posty powinny być czytelne dla innych Użytkowników.
5. Kategorycznie zabronione są: wulgaryzmy, obrażanie innych Użytkowników, wypowiedzi o treściach rasistowskich, nazistowskich, niezgodnych z polskim prawem, czy obrażające uczucia religijne.
6. Należy przestrzegać Netykiety.

III. Osoby odpowiedzialne za Forum.

1. Osobami odpowiedzialnymi za Forum są Administratorzy oraz Moderatorzy.
2. Administrator jest najważniejszą osobą na Forum i sprawuje nad nim kontrolę. Odwołanie od decyzji Administratora skierowane powinno być w pierwszej kolejności do Prezesa, a w dalszej do odpowiednich władz Stowarzyszenia wymienionych w statucie Stowarzyszenia.
3. Administrator ma prawo modyfikować Forum w sposób jaki uzna za stosowny, a przede wszystkim: dawać oraz zabierać uprawnienia Moderatorom, dawać ostrzeżenia Użytkownikom, przenosić oraz blokować tematy, przenosić oraz usuwać posty.
4. Moderator jest Użytkownikiem posiadającym pewne uprawnienia w ramach działu Forum, który moderuje. Jego zadaniem jest utrzymanie porządku w danym dziale, poprzez dostępne jemu środki. Odwołanie od decyzji Moderatora skierowane powinno być do Administratora.
5. Moderator ma prawo ingerencji w zakresie działu, który moderuje, a w szczególności: dawać ostrzeżenia Użytkownikom, przenosić oraz blokować tematy, przenosić oraz usuwać posty. Posiada także dodatkowe przywileje związane z budową Forum oraz przyznane mu przez Administratora.
6. Od Administratorów i Moderatorów zależy interpretacja zasad określonych w części II ust. 2-5. Powinni oni kierować się tutaj zasadą obiektywizmu, a w razie wątpliwości konsultować z innym Moderatorem, lub Administratorem.
7. Administratorzy i Moderatorzy mają także prawo interweniować, gdy Użytkownik zachowa się nieodpowiednio, nawet jeżeli takie działanie nie jest uwzględnione w Regulaminie.

IV. Ostrzeżenia.

1. Ostrzeżenia przyznawane są przede wszystkim za rażące naruszenie Regulaminu.
2. Ostrzeżenia posiadają różne wartości.
3. Ostrzeżenia mogą dawać jedynie Administratorzy oraz Moderatorzy, ci drudzy jednak o wartości nie większej niż 1.
4. Ostrzeżenia dane przez Moderatora może usunąć jedynie on sam, lub Administrator. Ostrzeżenia dane przez Administratora może usunąć jedynie Administrator.
5. Wartości ostrzeżeń sumują się i gdy osiągną wartość 4, Użytkownik ma zablokowaną możliwość pisania na Forum, a przy wartości 5 zostaje zbanowany.
6. Ostrzeżenie wygasa po 60 dniach od jego nadania.

V. Postanowienia końcowe.

1. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia i obowiązuje każdego Użytkownika.
2. Informacje o zmianach w Regulaminie będą ogłaszane na głównej stronie Forum.
Teraz prosba do wszystkich o pomoc. Co dodac, co usunac, co zmienic, inaczej napisac... Po prostu wszelkie uwagi.

Wedlug mnie poruszyc moznaby jeszcze sprawe rejestracji na forum i zaznaczyc, ze hasla sa kodowane i dostep do kodowanych hasle ma jedynie administrator serwera.

Tak zeby bylo jasne, jest to tylko projekt wykonany przeze mnie na szybko.

P.S. Musze jeszcze gdzies umiescic cos o podpisach - jakie moga byc i przede wszystkim ile linijek zajmowac.

P.S. 2 Kwestia edycji postow - ile jest na to czasu i ze posty Uzytkownikow oraz Moderatorow (a moze Modow nie) sa laczone jesli sa 2 pod soba od tej samej osoby, no i kogo pytac w razie skasowania posta (pisalem w innym temacie).
 
 
 
Hozjusz 

Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 30
Skąd: była Polska
Wysłany: 2004-08-14, 17:30   

Jako były posiadacz własnego forum, mam parę zastrzeżeń co do powyższego projektu.

Ece napisał/a:
2. Temat powinien być czytelny - nie tworzymy tematów typu "Mam problem", "Dlaczego tak jest?" etc.


A to czemu niby ?

Ece napisał/a:
3. Posty powinny być na temat oraz wnosić coś do tematu - nie piszemy postów typu "Zgadzam się", "Masz rację"


Vide supra.

Ece napisał/a:
nie zamieszczamy w nich zbędnych komentarzy typu "i tak to skasujecie", "nie kasujcie tego", "moja babcia była na Księżycu". Dopuszczalne są dygresje, jednak mogą one przesłaniać głównego wątku tematu.


Zaraz, zaraz... więc czym się różni "dygresja" od "komentarza" ?

A tak szczerze mówiąc, to i tak najwięcej zależy od dobrej lub złej woli adminów.

Do szczegółów się nie przyczepiam.
_________________
Si Deus pro nobis, quis contra nos ? :->
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-08-14, 18:13   

Co do pisania "Mam problem" to taki temat nic nie mowi. Temat "Mam problem z meczacym Hozjuszem" jest juz OK ;) Podobnie nie chodzi o dopisanie w poscie "zgadzam sie", jednak sam post o tej tresci nic nie wnosi do tematu - od tego sa ankiety.

Dygresja od komentarza rozni sie i to dosyc znacznie, ale w tym przypadku dopisalem to "na szybko", bo nie wiedzialem gdzie. Jak ktos na koncu posta pisze "nie kasujcie tego" to nagle nie zostanie skasowane ? Ten zapis warto poprawic.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-08-14, 19:21   

Staram się pomóc.
Nie wyrażam opinii nt. regulaminu, czy w ogóle potrzeby jego istnienia, więc tylko kilka uwag technicznych:

II.5. Treści nie mogą łamać polskiego prawa, może to zrobić osoba wypowiadająca treści, lub też treści mogą byc niezgodne z polskim prawem, ale to drugie sformułowanie jest też dość niefortunne. Trzeba to zmienić, żeby regulamin na majestacie nie tracił :) .

II.1 Odwołanie skierowane do prezesa.

III.4 Dostępne jemu środki.

IV.5 zbanowany trzeba zmienić, bo nic nie znaczy (regulaminy powinny zawierać słowa o jasnym znaczeniu; banowanie nie ma tej cechy).

Uwaga ogólna: użytkownik nie ma praw w tym regulaminie, choć chroni go konstytucja w zakresie wolności wypowiedzi. Przemieszczanie postów jest ingerencją w to prawo i wobec tego użytkownik, którego post został przeredagowany lub przeniesiony zachowuje prawo do usunięcia/ponownej redakcji postu w dowolnym momencie, o ile uzna, że ów post nie przekazuje jego intencji po zmianie. To trzeba dopracować, bo niedobre są regulaminy sprzeczne z prawami konstytucyjnymi, faktycznie nie mają mocy prawnej na przecięciu z owymi wobec ich nadrzędności (na przykład użytkownik może zarządać usunięcia/przeredagowania postu poprzez pw).

Ważne jest uregulowanie stosunku nowego regulaminu do istniejących postów, tj. zmiany w regulaminie nie mogą działać wstecz, (chyba, że każdy odzyska prawo dowolnej redakcji swoich postów, ale to niefortunny pomysł).

Nikt nie będzie skarżył za łamanie praw użytkownika, ale skoro chcecie koniecznie mieć superpoważny regulamin, to trzeba poważnie te sprawy potraktować, inaczej będzie to kpina.
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-08-14, 20:02   

Co do II.5. Masz oczywiscie racje. Zmienilem na
Kod:
Kategorycznie zabronione są: wulgaryzmy, obrażanie innych Użytkowników, wypowiedzi o treściach rasistowskich, nazistowskich, niezgodnych z polskim prawem, czy obrażające uczucia religijne.
Co do III.4. oczywiscie rowniez:
Kod:
Moderator jest Użytkownikiem posiadającym pewne uprawnienia w ramach działu Forum, który moderuje. Jego zadaniem jest utrzymanie porządku w danym dziale, poprzez dostępne jemu środki. Odwołanie od decyzji Moderatora skierowane powinno być do Administratora.
Co do tego
Cytat:
II.1 Odwołanie skierowane do prezesa.
to nie wiem o co chodzi :)

Co do zbanowania, to jakis pomysl jak to rozwiazac ? Jesli chodzi o prawa konstytucyjne, to oczywista sprawa, jednak jak sie zabezpieczyc przed pomyslem wykasowania przez uzytkownika wszystkich swoich postow ? Regulamin nie musi byc tak naprawde powazny - jak dla mnie moze byc napisany w kazdej formie, bo nie zamierzamy tutaj tworzyc jakiegos prawa, tylko dac zbior zasad panujacych na forum.

Inaczej bedzie to wygladalo zawsze na moje (czy kogos innego) widzimisie, ze nagle wymyslilem, ze nie wolno tego i tyle. Zobaczymy co inni powiedza na to i zastanowie sie co z tym fantem zrobic dalej ewentualnie.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-08-14, 20:28   

Cytat:

Cytat:
II.1 Odwołanie skierowane do prezesa.
to nie wiem o co chodzi

Sam nie wiem :) . Chyba za szybko czytałem.

Wiem, wiem kasowanie wszystkich postów niefajne jest. Obecna forma ingerencji w napisany post, czyli tylko przez jakiś czas jest wporzo. Chodzi mi tylko o to, że poprzez przeniesienie postu, lub jego redakcję Mod/Admin może zaingerować w intencję autora. Np. poprzez przeniesienie w inne miejsce postu o treści "Masz rację" (żart). W takich sytuacjach (przeniesienie/przeredagowanie przez moda) autor zachowuje prawo do usunięcia/przeredagowania postu np. poprzez podanie propozycji zmiany adminowi na PW.

Zbanowanie oznacza faktycznie pozbawienie użytkownika jego praw do wypowiedzi na forum w ten, czy inny sposób. Kłopot w tym, że owe prawa nie są sformułowane. Tj. w regulaminie nie ma podstawowego zdania na temat funkcji forum czyli, że "forum jest miejscem do swobodnej wypowiedzi (itd...) i że zadaniem forum jest stworzenie technicznych możliwości do wypowiedzi (itd...)".

Skoro regulamin ma nie być poważny, to nie ma sensu go pisać. Każdy użytkownik automatycznie akceptuje regulamin podczas rejestracji (adhezja). Chyba, że użyje się innego sformułowania w miejsce słowa regulamin, np. savoir vivre korzystania z forum.
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-08-14, 21:46   

Regulamin jest generalnie w porządku. Możnaby dopisać coś w stylu: Użytkownikowi forum wolno .... i użytkownikowi forum zabrania się: .......... . Można by to zrobić w nowym rozdziale ,,Użytkownicy Forum,, albo jakoś tak.

P.S. Mamy na forum mistrza w laniu wody ; - )
 
 
kantpie 
jajcol :)


Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 280
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2004-08-14, 21:52   Re: Tworzenie Regulaminu Forum

Ece napisał/a:
6. Moderator - Użytkownicy wyznaczeni przez Administratora do opieki na poszczególnymi działami Forum.



Tutaj raczej powinno być "nad". Literówka.

Ece napisał/a:
1. Ostrzeżenia przyznawane są przede wszystkim za rażące naruszenie Regulaminu.


A tutaj można by było dać jakiś przykład.

Ogólnie regulamin good.
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-08-14, 22:48   

Mi się tak w wakacje nie nudzi i podziwiam twórcę regulaminu, że mu się chciało. Dziwi mnie ogromnie fakt ujmowania w ramy niezwykle sztywne i poważne takiej rzeczy jak wymienianie własnych mysli w gronie kilkudziesięciu dość dobrze znajacych się osób. Wulgaryzmy kategorycznie zabronione - powiedzmy, choc w Warszawie słyszałem nie raz w ustach różnych osób słowa raczej mniej niz bardziej cenzuralne, niezbyt rozumiem czemu w internecie mamy się bardziej ograniczać niż w rzeczywistości, ale powiedzmy - nie jest to główny problem. Posty w stylu zgadzam sie nic nie wnoszą - nie sądzę, są sygnałem uważnej lektury poprzednich postów, deklaracja zbieżności poglądów, umocnieniem zażyłości pomiedzy uzytkownikami forum. Moim zdaniem jest to ważne, gdyz większośc uzytkownikow owych jest w wieku szkolnym, odczuwa naturalną potrzebę akceptacji w grupie znajomych oraz wymiany informacji na tematy przez starszych uważane za niepoważne. Kasując posty - kasujecie użytkowników, ale jesli taka jest polityka jakości tego forum to spoko, choć ja najbardziej lbiłem zawsze wypowiedzi M_heada, które praktycznie w żadnej kwestii nie mieszczą się w danym regulaminie.
Moim zdaniem robienie "poważnego" regulaminu nie jest potrzebne, tak jak moim zdaniem wszelkie formalizowanie forum.
Dobrze, ze juz nie jestem moderatorem, bo w życiu bym nie udźwignął odpowiedzialności za losy mojego działu na forum, a z udzielaniem ostrzeżeń juz zupełnie nie dałbym sobie rady ;)
Pozdrawiam
Janek
PS. Moja Babcia była na Księżycu :D
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-08-14, 23:26   

Zgadzam się Bore :) . (A nie lubię się z nikim zgadzać.)
A wypowiedzi m_heada są super. Szkoda, że jakoś ich tu mało :) Być może dlatego właśnie, że jacyś sztywni jesteśmy i usiłujemy się w regulaminy, jak w dyby... Mam wrażenie, że powaga nadmierna przez indukcyję od federacyjnega ducha nowoobudzonego (tu jakiś czasownik zgrabny, ale nie przychodzi mi żaden do głowy). Ja tam lubię formalizmy, ale to tak dla sportu tylko. Regulaminy bywają fascynujące :)

Wulgaryzmy są w polskim OK. Tylko ktoś mógłby się przyczepić (jakaś pani Broflovsky). Więc kontrolnie można je zawsze gwiazdkami wypipać (własnoręcznie najlepiej od razu). Tu akurat jesteśmy ujarzmieni przez cudzą drobnomieszczańskość, nie własną. Własną gdzie indziej demonstrujemy :D
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-08-15, 02:04   

Barfko napisał/a:
Mam wrażenie, że powaga nadmierna przez indukcyję od federacyjnega ducha nowoobudzonego (tu jakiś czasownik zgrabny, ale nie przychodzi mi żaden do głowy).

Zgadzam się, też mam takie wrażenie. :P

Proszę nie kasować tego postu, bo wbrew pozorom wnosi sporo do tematu, a poza tym moja babcia była na Księżycu i jak się dowie, który to ch* k* zrobił, to się wk* i zap* j* sk* z bańki. :twisted:

Ogólnie forum jest cool, ale dawno się tak nie ubawiłem jak teraz, czytając ten wątek. Jak to szło? Buhe... nie, hmm... buaha? Też nie. Aaa, już wiem:

Buehehehe :lol:

PS Wporzo regulamin. :mrgreen: Szkoda, że zupełnie niepotrzebny. :P
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-08-15, 10:10   

He he :D

Jacolek ma racje z literowka, Regulamin mialem juz jakis czas temu przygotowac i tak sie w koncu zabralem juz nie pamietam z jakiego powodu... Moze bede mial chwile, to wrzuce tylko ogolne zasady Ecekracji i bedzie dobrze :]

A z ta babcia to bylo juz chyba tylko po to, zeby nie wygladalo, ze chodzi mi tylko o te "i tak to skasujecie" co mnie meczy niezmiernie jako proba wplywania na decyzje, czy post usunac, czy nie. Pisac cholery takie, zeby nie bylo watpliwosci :P

A teraz takie pytanie na powaznie, czy w ogole robic jakis zbior chocby ogolnych zasad panujacych na forum, czy wladza w rece Ece ? :]
 
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-08-15, 10:10   

No wiesz Darku, osoba o twojej pozycji, moderator, człowiek odpowiedzialny za forum i taka obrazoburcza wypowiedź :wink:



Ciekawe, czy nasze babcie się spotkały na srebrnym globie :lol:

Bore
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-08-15, 12:14   

Ecekracja ma sporo zalet. Jedną z moich ulubionych jest to, że w działaniu jest przewidywalna. Ece działa według bardzo jasnego algorytmu. Jeśli np. bardzo chcę, żeby post się utrzymał (rzadkie zjawisko), to treśc natury ogólnej wzbogacam o coś związanego z wątkiem, tak, żeby trudno było się przyczepić, że to niby nie na temat. Jeśli mam ochotę na "post meteor", z różnych przyczyn, też wiem, co robić. Oto przykład. Właśnie odniosłem się do jednej wypowiedzi Ece, którą można uznać za dygresję, "Czy chcecie Ecekracji?". Wypowiedż ta ma charakter dygresji, bo nie dotyczy kształtu regulaminu, lecz sensowności regulaminu w ogóle.

Dobrze, a teraz do samej treści regulaminu. Nie wiem, co to jest netykieta. Mało mam doświadczenia i po prostu nie wiem. Nie chciałbym wchodzić w szczegóły, bo pewnie co drugi człowiek ma inny pogląd na standardy zachowań w sieci, ale taki punkt znalazł się w regulaminie, zresztą z błędem ortograficznym, bo z dużej litery :) . (A teraz to, o czym mam ochotę napisać poprzez płynne przejście od kodu regulaminu.) Otóż z tą netykietą bywa rozmaicie. Niektórzy np. uważają, że wypowiedż na forum ma frormę eseju, i wobec tego brakuje im akapitów. Niektórzy idą w epistolografię pozdrawiając na koniec postów serdecznie. Z kolei niektórzy przestrzegają na forum zasady używania języka wysokiego odbierając sobie możliwość innego typu ekspresji, choć nie zawsze to wychodzi. Inną formą jest styl akt policyjnych z imionami na tłusto. Infekcja przenisła się na czat na kurniku, który w oczach niektórych ludzi powinien mieć jakąś beletrystyczną formę, a nie swobodnego dialogu. A bełkot z dużej litery, bez wulgaryzmów, loan words, skrótów i z kropką na końcu to wciąż tylko bełkot (dla wyjaśnienia, to jest zdanie otwierające niektórym drogę do miłej dykusji okraszonej sarkazmem na niskim poziomie, ciekawe, czy ktoś podejmie :) ).

A teraz zobaczymy, co na mój post Ece powie :) .
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-08-15, 12:33   

Barfko napisał/a:
A teraz zobaczymy, co na mój post Ece powie :) .
Nic :D

Ogolny jakis zarys podejscia Waszego do sprawy Regulaminu mam. Temat niech sobie bedzie, bo weekend sie skonczy i moze ktos inny w pracy, z nudow wejdzie tu i cos konsktruktywnego napisze.

Pozostalym (szcegolnie Barfko) dziekuje jak na razie :]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group