Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-11, 04:22
Do wszystkich, którzy chcą rozpowszechnić grę GOMOKU.
Autor Wiadomość
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2010-01-04, 18:26   

jas1992 napisał/a:
Ja wiem tylko, że tutaj znalazłeś miejsce, żeby przypucować się Zukolowi.

Nie muszę się nikomu przypucowywać (cokolwiek oznacza to słowo). :)
To że podzielam jego zdanie o niczym nie świadczy.
jas1992 napisał/a:
swoją drogą dziwnie wypowiadać sie na jakis temat o którym nie ma sie zielonego pojęcia

Ty teraz do mnie? Nie bardzo Cie rozumiem. No dobrze, że chciałeś coś zrobić. chwała Ci za to, ale pomysł NIE JEST przeznaczony dla początkujących graczy.
A co można zrobić żeby pozyskać nowych fanów gomoku?
Tak jak pisałem wcześniej, zmienić przede wszystkim podejście do nich.
Jest NT, jest IRP ale dla kogo to są turnieje? Dla zaawansowanych graczy (Zaczynający gracz nawet się rankingiem nie złapie po mu 1200 może być problem utrzymać).
Gdyby tak zrobić turniej dla początkujących? Zakładamy powiedzmy stół na bieniaszach, reklamujecie się na ogólnym i zapraszacie do zabawy. No z tym turniejem przesadziłem.
Niech na początek zgłosi się chociaż kilka osób (Chociażby 4 i niech każdy z każdym zagra) Niby taki mini turniej, ale niech to będzie zachętą za nowych. Po takich grach jeżeli których z chętnych będzie chciał zagrać z lepszym to proszę bardzo (Myślę, że taki Ermijo, Jas czy wielu innych będzie chętnych to pomocy). Możemy im pokazać co robią źle, co by musieli poprawić. Połączmy rywalizację z zabawą i rozrywką.
Przy okazji można sobie luźnie pogadać. Pokażmy że jesteśmy otwarci dla innych.

A co reklamowanie, z tego co się orientuję reklama na wp.pl nie jest droga. Może by tak zainwestować 2,3 dni przed MP (Czy ogólnie turniejem na żywo) i zareklamować się gdzieś.
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-04, 19:58   

I takim zdaniem zgadzam sie jak najbardziej Kubica10 ;)
Nie skreślać początkujących graczy, ale nie zapominać tez o tych którzy są troche silniejsi.
Ale my sami z Ermijo nie podolamy tak na dwa front, wiec dobrze, by bylo znalezc osobe czesto przesiadujaca na gomoku, ktora byłaby chetna robić np. takie turnieje dla 1500-1700 czy 1300. To tez dobra robota i w dodatku mniej wymagajaca ;) Wazne zebysmy dzialali razem bo osobno do niczego nie dojdziemy ;) POZDROWIONKA
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-04, 22:18   

Prawdopodobnie jutro zostaną zamieszczone na stronce pierwsze dwa openy ;) Dobrze byłoby, gdyby ktos napisał w przypadku zauważenia jakichś błędów ;) ))
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-04, 22:43   

nie mam gdzie zrobić uploadu więc tymczasowo wrzucę na "forumowy".

na stronie już jest do pobrania, niestety trzeba jeszcze poopisywac w renlibie, uzupełnić, bo to jeszcze marnie dla mnie wygląda.

Virag_open.lib
Pobierz Plik ściągnięto 901 raz(y) 1,77 KB

Schem_Jasia.lib
Pobierz Plik ściągnięto 909 raz(y) 1,03 KB

_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2010-01-05, 00:49   

Witam, pomysl bardzo ciekawy ale troche nie rozumiem idei publikacji debiutow typu sw, poniewaz one w moim odczuciu pokazuja jak atakowac czy kontrowac w bardzo konkretnej sytuacji a dla ciekawego czlowieka one jedynie wnosza kilka-nascie-dziesiat-set wyuczonych ruchow - material do wykucia. Wedlug mnie bardziej konstruktywne byloby wrzucenie jakiegos otwarcia w miare wyrownanego (np. h8,j9,m9 - Joking? czy h9,i10,g13 - Fracassa) i na nich pokazanie kilku wariantow, ktore prowadza do powiedzmy wyrownanych sytuacji a wariant z sw (nie jakies kosmicznie trudne ale do 20 ruchow) dac jako zagadke do rozwiazania (cos jak zadanie domowe). Z pozycji niezaawansowanego gracza oczekiwalbym natomiast wyjasnienia DLACZEGO teraz warto grac tu, jaki jest pomysl zwiazany z tym ruchem. Do tego mozna podpiac kilka przykladow jak dostwaic dwa kamienie by mozliwie zniwelowac przewage osoby znajacej otwarcie, i tez czym kierowano sie dostwiajac akurat tak kamyki.
Widzieliscie lekcje z ORC? - moze cos w tym kierunku, przynajmniej po czesci. Z doswiadczenia wiem, ze dawanie roziwazan na zlotej tacy sie nie sprawdza, bo w wiekszosci przypadkow nie stymuluje do rozwoju.
A z jeszcze innej strony jest to troche niefajne, jak ktos troche przysiedzial nad otwarciem nawymyslal wariantow a potem jakis inny gracz upublicznil swoje analizy i caly trud pracy poszedl na marne. Idac dalej w tym szalenstwie mozecie np. za bardzo sie odslonic a wtedy granie w EL bedzie jeszcze trudniejsze.

-Karol
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-05, 06:59   

na stronę dorzuciłem początek openu Fracassa

przy okazji jak widzę miniaturki w jpgach to rzeczywiście marnie wygląda :P

przygotowanie miniaturek (w szczególności openów)
-1) zmieniamy rozmiar planszy w renlibie - View->Size->Small
0) ściągamy darmowy program Irfanview oraz pluginy do niego, jak ktoś chce to i polski język (http://www.irfanview.com/) i instalujemy
1) robimy zrzut ekranu (klawisz Print Screen, Ptr Scr)
w irfanview:
2) Obraz->Uwórz nowy (SHIFT+N)
3) Edycja->wstaw (CTRL+V)
4) myszką zaznaczamy interesujący nas obszar
5) Edycja->kadruj (CTRL+Y)
6) Plik->zapisz zoptymalizowany
klikamy GIF
Color reduction: Optimal 16 Colors Palette
klikamy Save
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-05, 10:42   

Karol G. napisał/a:
material do wykucia

Nazywaj to jak chcesz :) Choć z pewnością blokowanie wolno stojącej stójki też jest "do wykucia" - przy czym zależy dla od poziomu gracza. Gomoku podobnie zresztą jak wiele innych gier opiera się na użyciu pamięci. Zauważ, że przygotowane materiały (mogę to powiedzieć o otwarciu "Virag") nie sugerują nikomu jakie to jest sw, niech każdy sam przejrzy, zobaczy. Ideą jest publikacja typowych, często mocnych ruchów, ale także błędów w ataku, cięć i innych pułapek. Słabszy gracz nawet jeśli "wykuje" te wszystkie ruchy, nie ma gwarancji wygranej, choćby z tego względu, że to co przygotowałem jest jeszcze niekompletne oraz że ma on mniejsze umiejętności. Chodzi głównie o zmuszenie innych do analizy. Doświadczony gracz może skorzystać z analiz, może znajdzie lepszy ruch i znów granie danego otwarcia będzie sensowne.
Karol G. napisał/a:
Wedlug mnie bardziej konstruktywne byloby wrzucenie jakiegos otwarcia w miare wyrownanego (np. h8,j9,m9 - Joking? czy h9,i10,g13 - Fracassa) i na nich pokazanie kilku wariantow, ktore prowadza do powiedzmy wyrownanych sytuacji a wariant z sw


logiczne jest, że pomysł wcielony wczoraj w życie od razu sprowadzi się do jednorazowej publikacji wszystkich otwarć. Dojdziemy i do Fracassa, i do Jokinga (choć jeśli chcesz grać grę "w miarę wyrównaną" proponuję analizę tego co jest - open Virag - to tylko od ciebie będzie zależało,czy komuś zagrasz tak aby wygrać łatwo, czy aby dać komuś szansę). Zresztą "Fracass" i "Joking" o których piszesz - to też są SW.
Karol G. napisał/a:
dac jako zagadke do rozwiazania

zagadką do rozwiązania, niech będzie analiza zgromadzonego materiału i na jego podstawie wywnioskowanie, który kolor w otwarciu ma większę lub pewne szanse na wygraną.
Karol G. napisał/a:
Z pozycji niezaawansowanego gracza oczekiwalbym natomiast wyjasnienia DLACZEGO teraz warto grac tu, jaki jest pomysl zwiazany z tym ruchem.

Słuszna uwaga, choć czasami ciężko tłumaczyć że "należy zagrać tak, ponieważ za 12 ruchów jest cięcie", sensowne wydają mi się tylko pewne szkice myślowe np. jak może skończyć
Karol G. napisał/a:
Do tego mozna podpiac kilka przykladow jak dostwaic dwa kamienie by mozliwie zniwelowac przewage osoby znajacej otwarcie, i tez czym kierowano sie dostwiajac akurat tak kamyki.
się użycie danego ruchu w gałęzi biblioteki.

Myślę, że pomoc w swap 2 jest pomysłem na odrębny temat, póki co spowalniałby tylko nakreślony kierunek prac. Jakkolwiek fajnie, gdyby kiedyś coś takiego powstało.
Karol G. napisał/a:
Widzieliscie lekcje z ORC?


W sumie dobrze, że Alice przeniósł to do działu praktyka. To nie są lekcje, tylko baza ruchów. Lekcje to szkoła Alica. Nie, nie wiem jak wyglądają lekcje na ORC.
Karol G. napisał/a:
A z jeszcze innej strony jest to troche niefajne, jak ktos troche przysiedzial nad otwarciem nawymyslal wariantow a potem jakis inny gracz upublicznil swoje analizy i caly trud pracy poszedl na marne. Idac dalej w tym szalenstwie mozecie np. za bardzo sie odslonic a wtedy granie w EL bedzie jeszcze trudniejsze.


Głównie dlatego zdecydowałem się maczać w tym palce. Nie ma żadnego patentu na otwarcia. Granie wymyślonych przez kogoś innego otwarć jest czymś niepodlegającym dyskusji. To, czy autor otwarcia publikuje analizy, czy zamiast niego ja to też nie ma żadnego znaczenia.

P.S. Zgadzam się. Na pewno trudniej będzie wtedy drużynie Klub Rzeszów, ale nie przypadkowo zacząłem od otwarć, które grywa Jabik. Jego gra w pewnym stopniu mnie zainspirowała do zmiany filozofii na temat gomoku.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-05, 15:32   

ermijo napisał/a:
zagadką do rozwiązania, niech będzie analiza zgromadzonego materiału i na jego podstawie wywnioskowanie, który kolor w otwarciu ma większę lub pewne szanse na wygraną.


Podając na dłoni rozwiązanie ? Istotnie zagadka.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-05, 16:35   

zukole napisał/a:

Podając na dłoni rozwiązanie ? Istotnie zagadka.

Tak to by była zagadka. Weź pod uwagę, że nie wszyscy doszli jeszcze do takiego poziomu jak ty :D

Doszedłem również do wniosku, że opisy mogą dać coś więcej niż tylko "suche" ruchy, dlatego po uzupełnieniu mojej "pracy" o nowe ruchu, dodałem do nich krótkie komentarze. Mam nadzieję,że przydadzą się one POCZĄTKUJĄCYM graczom.

Co do materiału przygotowanego przez Alica - uważam, że lepiej coś niż wcale, choć z pewnością wrócę/wrócimy do niego.

Virag_open_05-01-10.lib
Pobierz Plik ściągnięto 880 raz(y) 7,87 KB

_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-01-07, 14:30   

ermijo napisał/a:
Sudoku tez jest rozwiązane

No nie wiem :)
Wikipedia napisał/a:
W 2005 matematycy Bertram Felgenhauer z Politechniki w Dreźnie oraz Frazer Jarvis z Uniwersytetu w Sheffield udowodnili, że istnieje 6 670 903 752 021 072 936 960 (słownie - sześć tryliardów sześćset siedemdziesiąt trylionów dziewięćset trzy biliardy siedemset pięćdziesiąt dwa biliony dwadzieścia jeden miliardów siedemdziesiąt dwa miliony dziewięćset trzydzieści sześć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt) różnych poprawnych plansz sudoku. Po utożsamieniu wersji różniących się permutacją cyfr, wierszy, lub kolumn, oraz powstałych przez odbicia i obroty, pozostaje 1 472 730 538 plansz

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-08, 13:23   padły

... mi wszystkie laptopy domowe /aż dwa , w tym jeden nowy hihi/ nie będę pisał w biurze, sorki więc na moje wypociny trzeba jeszcze poczekać, tak czy siak

bmac
_________________
Gość, sprawdzeniem wartości wiedzy jest jej moc uszlachetniania i oczyszczania życia ...
 
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-09, 18:12   

Chwilowo nie widać, żadnych postępów, jednak pracuje nad dwoma kolejnymi openami. Myślę, że Ermijo robi to samo ;)
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-10, 10:46   

Przegladajac biblioteki natknąłem sie na .lib Alice i Pl_Rafał - analiza schematu całkiem dokładna.... No i pytanie do autorów - można to opublikować? ;)
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-10, 12:46   

A nie spotkałeś się z tym czasem na stronie? Bo jeśli jest na stronie, to po co drugi raz to publikować ?

Co najwyżej przesunąć do odpowiedniego tematu.
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-10, 16:26   

No wlasnie nie wiem nawet skad to mam, wiec jezeli istnieje cos takiego na stronce to umieszczenie tego w odpowiednim dziale to nie problem ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group