Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-11, 05:22
Do wszystkich, którzy chcą rozpowszechnić grę GOMOKU.
Autor Wiadomość
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-12, 22:05   

Do niedzieli powinny zostać umieszone 2. kolejne openy wiec tempo jest całkiem niezłe :)
Moze ktos zarzucic kilka jakichs schemów - początkowe 3 ruchy? - ja chetnie rozpracuje z Ermijo :) )
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-31, 23:39   

Robicie coś ? Czy zgodnie z przewidywaniami szybka piłka była ? :wink:
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-02-01, 07:33   

Tak, ja piję właśnie kawę, a śniła mi się całkiem niezła partia - pewnie niebawem ją umieszczę :)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Gnojek 

Dołączył: 01 Lut 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-01, 19:16   

Pokażę to z mojej strony... tak na dobrą sprawę byłem na dwóch, trzech może szkółkach gomoku... swoją drogą, osiągnąłem jakiś tam pułap, dzięki swojej inteligencji. Następnie dostałem kilka rad słownych, w ogóle nie pokazujących jakikolwiek open, czy VCF, czy też kurna schemat i samemu zacząłem rozpracowywać schematy na bieżąco. Nie mówiąc już, o tym że sam 'wymyśliłem' konika - w sensie, nikt mnie go nie nauczył, ani nie wypatrzyłem u nikogo, sam te sposób blokowania uznałem za dobry w jakiejś tam grze i zacząłem go stosować. Na dobrą sprawę dopiero jak pierwszy raz ugrałem ten ranking 2100~, zacząłem się interesować open'ami i w ogóle sposobem myślenia i to była moja własna analiza podczas podpatrywania innych graczy jak grają - czyli dopiero po 2-3 latach grania w gomoku. Teraz mam 6 letni staż i jakoś nie za specjalnie bym się fascynował taką książką, ale to jestem ja.

Pozdrawiam :) tyle mogę od siebie wnieść.

Aczkolwiek, jeśli chce się wam pracować nad tym, pracujcie.

@edit
Mogę się jednak przyczynić też do jakiejś tam pomocy budowania bazy danych, czy też openów, może innych zaciekawi, cóż od zawsze byłem indywidualistą bardziej, co nie znaczy że każdy jest. Jeśli potrzebujecie jakąś pomoc, uderzyć do mnie na kurniku, czy też pw, GG, mejlu.

PS. Pomysł Alice'a mi się spodobał, ponieważ zrobione to było na zasadzie, znajdź wina i objaśnienie ;) , tak to jeszcze rozumiem tą idee. Aczkolwiek ta na początku - wypowiedzi znanych graczy, objaśnienia, ich sposób rozumienia... po prostu powalająco interesujący, sic!
-Gnojek
_________________
I ain't gonna live
I don't believe I'm gonna live to get much older, tell them to pray for me, Lord...
 
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2010-02-28, 20:54   

Cytat:
Robicie coś ? Czy zgodnie z przewidywaniami szybka piłka była ?

To teraz ja pytam. Czy nadal są jakieś poczynania w tym kierunku?
Tyle słów padło o popularyzacji a jakoś po dwóch miesiącach nie widać wielkich efektów (W ogóle jakieś są?). Tak jak to napisałem na początku, pomysł był dla mnie zupełnie nie trafiony. Gomoku jak mało popularne było, tak jest nadal. Już bardziej Jas rozpowszechniasz je robią turnieje na 1 min niż próbując rozwalać i rozpracować wszystkie openy. Pytałem dzisiaj kilka początkujących i słabszych osób (Rank ok. 1200-1400) czy mają ochotę pograć, czy mogę im coś pokazać, czy mają ochotę nauczyć się grać w gomoku, podnosić poziom itp. uzyskiwałem najczęściej odpowiedzi w stylu:
"Spierda***" , "Daj mi spokój" itp.
Co tylko potwierdza moją teorię, że początkujących graczy mało co obchodzą jakieś otwarcia (A gdzie tu jeszcze mieliby je analizować i się uczyć) czy schematy.
Próbowałem też argumentów w stylu:
Istnieje Stowarzyszenie (Już nie wspomnę o tym, że 90% osób nie miała o czymś takim pojęcia), gdzie organizowane są IRP, NT (Ten turnieje znała dość spora ilość graczy) czy EL (Tu wspominałem, na jakim poziomie stoją rozgrywki).

I teraz co ważne, dużo początkujących osób w młodym wieku (Żeby nie było, że zgrywam dorosłego, pisze tu o osobach parę lat młodszych ode mnie) argumentowała brak chęci do grania wyśmianiem przez lepszych. Zauważyłem, że wyrobiła się opinia, że "Nie gram w turniejach bo najlepsi mnie wyśmieją". Czy coś w tym jest? Nie wiem, niestety już tyle czasu nie poświęcam na siedzeniu na kurniku.
Drugim argumentem było (Hm, nie wiem nawet czy to argument) po prostu wyzwanie mnie od najgorszych, choć nie mam pojęcia dlaczego. Widocznie 12-latkowie, uważają to za zabawne. : )


Kontynuując temat zmian. Coś zrobić trzeba. I myślę, że najpierw zmienić trzeba coś w graniu przez neta (Real to już coś większego, zacznijmy od mniejszych rzeczy).
Jest cały czas świetny pomysł jakim jest NT, ale to chyba za mało.
I tu zaczyna się moja propozycja. Co wy na to, żeby zrobić 'konkurencje' dla IRP i stworzyć Drużyną ligę Polską, na wzór EL?
Tylko, że bez ograniczeń w umiejętnościach (Grac może ten co ma Rank 1200, jak i ten co 2400), tylko co ważne skróćmy czas do 7 min (Dużo osób zniechęca długi czas grania, a myślę, że odpowiedni poziom partii także na 7 min da się utrzymać).
Co jeszcze ze szczegółów:
Zespoły do 5,6 graczy a reszta jak w EL czyli gra czwórka wytypowana przez kapitana i 4 kolejki (Chodź oczywiście to możemy ustalić i obgadać).
Ważne też oby zrobić dobrą reklamę. Gra sobie powiedzmy 4 kolegów w gomoku i niech stworzą ekipę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że rozbieżność w umiejętnościach zespołów byłaby duża.
Kolejna kwestia: System rozgrywek.
Tutaj proponowałbym inny niż w EL. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłby ten stosowany np. w ligach piłkarskich, koszykarskich itp.
Czyli:
1 Kolejka
A vs B
C vd D
2 Kolejka
A vs C
B vs D itp.

Oczywiste jest, że ktoś musi tego pilnować. Tu proponowałbym zrobić co najmniej kilku osobową komisję. Czy mógłbym się zająć organizacją czegoś takiego?
Jak najbardziej, ale przy pomocy ludzi bardziej doświadczonych.

Ostatnie pytanie:
Czy pomysł ma szanse powodzenia?

Oczywiście! Tylko ważna jest reklama, podejście do gracza i zachęcenie go. Ważne jest też aby rozgrywki były bardziej na luzie niż spięte rozgrywki w których liczy się rywalizacja. Tu o zabawę chodzi i popularyzacje a nie o jakieś wyższe cele!
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-02-28, 21:30   

Może zrobić inaczej, codziennie wieczorem dzwonić do losowo wybranej osoby w Polsce i zapraszać ją do gry w gomoku? Będziesz jej mówić, że zasady gry sa proste, że możesz być blondynką, możesz być ułomny fizycznie i intelektualnie, ale to gra w sam raz dla ciebie.
A może po prostu trzeba czekać aż ktoś wpadnie na stronę www.kurnik.pl, później zobaczy sobie kółko i krzyżyk, dostanie baty od każdego więc pójdzie sobie na netopol, bo może ta gra go będzie bardziej cieszyć.
A może ktoś trafi na kółko i krzyżyk i pomyśli sobie "o jak fajnie, przecież w to grałem całą podstawówkę i liceum" - czas się sprawdzić, na pewno coś pamiętam z tej gry.

Jeśli Stowarzyszenie na poważnie myśli o popularyzacji, to niech rozważy pomysł z podkoszulkiem, na którym będzie interesujące logo i np. www.gomoku.pl

Ja chyba sobie taki podkoszulek zrobię.

Jeśli chodzi o kwestię "i co dalej z tym robicie", to ja mówię, że jestem gotowy wciąż podawac rozwiązania otwarć, ale sam potrzebuje jakiejś ludzkiej motywacji.
Na przykład ktoś rzuci jaki "request". Nie ma sprawy - już się do tego palę.
Choć widze, że to co pojawiło się na stronie www.gomoku.pl nie poszło na marne. Wiele razy spotkałem się, że ktoś mi stawia moje otwarcie.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2010-02-28, 22:29   

Kubica,
taka liga nie przejdzie. Ludzie wkręceni w gomoku już i tak mają ostro napięty terminarz. A osoby które się nie wkręciły, to już raczej się nie wkręcą. Myślisz, że jak wkręcałem się i marzyłem o 1500+ to ciągnęło mnie do EL czy ofów?
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-02-28, 22:40   

Liga nie, truskawek napisał dlaczego. Co do młodych graczy, to na będących w ten weekend turniejach gomoku grał 10-latek, który co ciekawe ograł vila na standardzie :P
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2010-02-28, 23:09   

białymi?
 
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-02, 12:19   

Okej znalazłem chwile czasu, by opracować open Popovicha... Co prawda posiada niecałe 2000 ruchów, bo nie chciałem pokazać tam wszystkiego, ale mysle ze moze sie przydać ;)
Jezeli ktoś odpowiedzialny za wklejanie openów na gomoku.pl wyśle mi adres swojego mejla to moge przesłać ten open...
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-04, 09:19   

Open został dodany przez Alice, jezeli są jakies blędy albo macie inne spostrzezenia to piszcie ;)
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2010-04-04, 21:34   

Niestety według mnie bardzo słaba ta analiza. Brak komentarzy do poszczególnych końcówek, bardzo dziwny komentarz na początku "sw czarnych", który potem wcale w rozwinięciach się tak nie kończy. Następnie brak rozwinięć większości ciekawych ruchów, no i niedokończone całe archiwum - nic ogólnie z niego nie wynika - tylko parę ruchów, które każdy może sobie sam wstukać. Według mnie do głębszej poprawy, bez sensu było wrzucać na stronę.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-04, 23:14   

bad będę z niecierpliwością czekał aż poprawisz (skoro już wiesz co i jak) :)
Ps co do wrzucenia to na dobry początek jest ok
 
 
jas1992 

Dołączył: 31 Gru 2009
Posty: 108
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-05, 10:04   

Skoro moje opracowanie zawiera jakieś błędy, może mojo wezmiesz je skorygujesz i opracujesz je tak, jak chcesz?? Czekam z niecierpliwością ;)
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-04-05, 12:52   

Chciałeś spostrzeżenia to mojo napisał :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group