Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ksiazki ktore warto przeczytac
Autor Wiadomość
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2010-01-17, 13:10   

Dziekuje wszystkim za propozycje i komentarze, moze cos wybiore, niektore pozycje juz przeczytalem.
alicecooper napisał/a:
PS3 jak napiszesz jaki dział Cię interesuje najbardziej to dorzucę więcej
Nie interesuja mnie w ogole pozycje fantasy oraz takie, w ktorych akcja usytuowana jest w polskich realiach. Za to bardzo chetnie bym poczytal ksiazki, ktore w innych zakatkach swiata sa zaliczane do kanonu obowiazkowego - np. takie, ktore sa lekturami w Stanach, Hiszpanii a u nas nie sa rozpowszechnione, oraz takie, ktore posrednio lub bez opisuja kulture odleglej naszej ale z punktu widzenia osoby z niej wywodzacej sie a nie przykladowo dziennikarzy, ktorzy mieszkaja w Chinach przez jakis czas i potem zdaje relacje. Racja, ze te pozycje niekiedy tez sa warte uwagi, ale preferuje obraz oczami autochtonow, oraz to co oni uwazaja za godne wyszczegolnienia i zaakcentowania.

Z twoich propozycji najbardziej smakowicie zapowiada sie Pamietnik zolnierza Korteza, ale to tluscioch i w najblizych dniach nie znajde na niego czasu, a Mackiewicz jest do kupienia, ~40 pln.

-Karol
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-01-26, 10:51   

Zmierzch, Księżyc w nowiu, Zaćmienie, Przed świtem. Stephenie Meyer.
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-26, 15:13   

. . .Ale przekrój!
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2010-01-26, 15:40   

To ja od siebie zaproponuje dwa tytuły:
- Dr House i filozofia - Wszyscy kłamią
- Co Dr House wie o medycynie
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-26, 15:41   

Może to nie książka, ale lubiłem poczytać sobie "Młodego Technika" - mój wujek miał wszystkie egzemplarze. Chodzi mi o te stare wydania - http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%82ody_Technik

Czy ktoś ze starszych forumowiczów pamięta ?
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-27, 12:29   no cóż...

.... pewien aspekt Młodego Technika jest Wam nieznany. Otóż za dawnych, dawnych czasów był to periodyk maksymalnie antpartyjny! albowiem zazwyczaj opisywał od strony technicznej różnego rodzaju buble PRL-u i to przechodziło w cenzurze.... tez lubiłem go czytać, lecz na dłuższą metę to było przygnębiające....

bmac
_________________
Gość, sprawdzeniem wartości wiedzy jest jej moc uszlachetniania i oczyszczania życia ...
 
 
 
Gnojek 

Dołączył: 01 Lut 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-01, 18:43   

Ja pewnie totalnie odjadę od tego, co tutaj ludzie czytają, ponieważ mnie ciekawią inne rzeczy :) .

Proponuję przeczytać książki takich autorów jak:
Frederick Forsyth (Diabelska Alternatywa, Psy wojny(był nawet film))
Richard L. Thompson (Zakazana Archeologia)
Armstrong Karen (Jerozolima miasto trzech religii)

Bardzo ciekawe książki, polecam wszystkie i także polecam autorów, piszą bardzo ciekawym językiem i piszą prawdę, szczególnie w 'Zakazana archeologia' i w 'Jerozolima miasto trzech religii'. Życzę miłego czytania, pozdrawiam! :)
_________________
I ain't gonna live
I don't believe I'm gonna live to get much older, tell them to pray for me, Lord...
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-02-03, 15:27   

Michio Kaku - "Hiperprzestrzeń"
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2010-03-30, 22:30   

Jako ciekawostke moge sprzedac, ze w ksiazce "Szanghajska kochanka" autorstwa Wei Hui (ksiazka zakazana w Chinach) glowni bohaterowie graja w kawiarni w gomoku (dokladniej piec-w-rzedzie). Jak na razie jest to jedyna ksiazka jaka czytalem, w ktorej jest wspomniane o tej grze. : )

-Karol
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-05-19, 12:10   

"THE STRUGGLE OF BLACK AND WHITE" Demjan A. :)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-12, 17:38   

Motywowany licznymi dyskusjami w prywatnych rozmowach, jakie w ostatnim czasie miałem przyjemność toczyć, postanowiłem odświeżyć temat poświęcony literaturze. W ostatnim czasie przeczytałem po rekomendacji współczesną powieść "Igrzyska śmierci" (kilka dni temu Magda wspominała o niej w shoutboxie, lecz ze względu na nadzwyczajną aktywność osób tam piszących już tamtej wiadomości nie można zobaczyć), a właściwie całą trylogię autorstwa Suzanne Collins i muszę przyznać, że pozycja ta wywarła na mnie zdecydowanie pozytywne wrażenie. Wcześniej już poznawałem książki, których akcja toczy się w rzeczywistości totalitarnej, powstałej w bliższej czy dalszej przyszłości antyutopii, m.in.: "Rok 1984" George'a Orwella i "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya, stąd w trakcie czytania naturalne wydawały mi się porównania z nimi. Jednakże muszę przyznać, że saga "Igrzyska śmierci" w znaczący sposób różni się od dzieł wymienionych w poprzednim zdaniu.

Przede wszystkim tutaj to nie polityka ani ideologia dążenia do władzy zajmują pierwsze miejsce (pomimo występowania czynnika politycznego, szczególnie wyraźnego w ostatniej części), a opresja medialna, która wyznacza kształt systemu i pozwala na sterowanie ludźmi. Historia głównej bohaterki, nastoletniej Katniss Everdeen, która żyje w Dwunastym Dystrykcie państwa Panem, przedstawia narodziny, rozwój i koniec walki o wolność od narzuconego przed laty terroru. W tym kraju każda z prowincji rokrocznie musi dostarczać dwoje wylosowanych wśród dzieci w wieku 12-18 lat trybutów na Głodowe Igrzyska, spektakl mający na celu zaspokoić próżność mieszkańców centralnego Kapitolu i podtrzymywać w strachu oraz uległości obywateli pozostałych regionów. Interesujący pomysł plus niezwykle żywo postępująca akcja od razu mnie wciągnęły, aczkolwiek podczas poznawania pierwszej części pozostawał niedosyt, brakowało mi zwłaszcza wyjaśnienia bierności widzów zachwycających się śmiertelnym widowiskiem, dla których zmuszanie dzieci do tego, by wzajemnie się mordowały, stanowiło wyłącznie kolorową rozrywkę, nie wzbudzającą żadnych oporów moralnych. Odpowiedź na moje wątpliwości uzyskałem w dalszych częściach, które dobitnie ukazują oblicze medialno-technologicznego totalitaryzmu, łączącego w sobie dezorientację i zwątpienie w to, co jest prawdą, a co fikcją, u ofiar oraz ogłupienie i znieczulicę tych, którzy wspierają reżim katów. "Igrzyska śmierci" to również doskonała satyra na propagandę, zwłaszcza w obrazie przebiegu konfliktu zbrojnego, mającego miejsce w zamykającej cykl odsłonie. Od momentu, gdy znałem już większość fabuły serii, uznałem, że więcej wspólnego ma ona raczej z filmami takimi jak "Truman Show" (życie sprowadzone do roli show przed kamerami, nad którym jego bohater nie ma kontroli) czy "Idiokracja" (dyktatura ludzi pustych, omamionych głupotą płynącą z telewizyjnego ekranu, która naucza ich, jak postępować).

Podsumowując, z całym przekonaniem polecam trylogię, jak również film zrealizowany w oparciu o pierwszą część, który jednak moim zdaniem najlepiej obejrzeć po lekturze, żeby dokładnie rozumieć motywacje niektórych bohaterów podejmujących takie a nie inne decyzje oraz relacje pomiędzy nimi. Zachęcam do wypowiadania się na temat książek czy ekranizacji, jeśli ktoś wcześniej się z nimi zapoznał, jak również ogólnie do przywracania tematu do życia poprzez inne rekomendacje :)
 
 
amiga_500 


Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 107
Skąd: pcimie wielkie
Wysłany: 2012-12-12, 20:49   

Jeśli sięgamy do świata alternatywnego to zdecydowanie bardziej polecam cykl opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie Jacka Piekary albo o czarokrążcy Debrenie z Dumayki Artura Baniewicza bardzo relaksujące pozycje .Z literatury sensacyjnej to najlepszy był i będzie „ Faraon ‘ .
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2012-12-12, 21:20   

UWAGA SPOILERY, NAJPIERW ZOBACZ FILM, POTEM CZYTAJ

Mnie film Igrzyska śmierci, przez cały seans, dobijał. A zwłaszcza końcowa sekwencja walki. Cały czas miałem wrażenie, że scenariusz napisała kobieta, za przeproszeniem, i co się okazało? Że tak właśnie było. Najbardziej denerował mnie ogólny brak zasad w całej rozgrywce - co dalej przekładało się na to, że trybuni zawiązywali w ogóle jakiekolwiek sojusze? Shit, przecież założenie jest takie, że zostaje tylko jeden. Gdyby były takie zasady, nie sądzę, żebym zasypiał w obecności kogokolwiek. Dalej - jak oni się w ogóle szukali w tym lesie? Rozumiem, że przestrzeń była ograniczona, ale po wejściu na drzewo, z zapasem jedzenia, raczej już bym z niego nie schodził. Chyba, że bym wiedział, że operatorzy gry wyślą na mnie jakieś zwierze, wtedy przyjąłbym pewnie inną strategię ukrywania się :) Albo rzucanie rzeczy na jeden stos i ominowanie go? dzisas. Poza tym początkowy bieg po rzeczy skończyłby się zapewne tak, że nikt by go nie przeżył, może jeden, dwóch rannych. Sponsorzy - zamist wysyłać jakieś kremy czy coś, powinien się znaleźć jeden, typu Nike, Adidas, który by wysłał karabin maszynowy i zakończył tę żenadę. Końcowa scena - jak się oboje chcą zabić - proszę bardzo, nie negocjuje się z terrorystami. Następnym razem mieliby sojusz wszystkich uczestników i co wtedy? puszczą zwierzęta, aż zostanie tylko jeden niedobitek? Ogólnie jest tyle różnych scenariuszy przy takich zasadach gry, że jak dla mnie można było wymyślić coś bardziej błyskotliwego. Ale być może książka była pisana do prostego czytelnika i wtedy ma sens.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Magda 


Dołączyła: 27 Kwi 2010
Posty: 493
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-12-12, 21:23   

Mi się podobała cała trylogia i film również.
_________________
...
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-12, 21:56   

Bad, może dlatego masz tyle zastrzeżeń, że całe walki, sojusze, sposoby ratowania się to tylko tło głównego problemu. Jak się czepić tła i uwziąć na to, co mniej istotne, to później wychodzi taka opinia ;) Główny problem w książce oddaje zdanie wypowiedziane na początku pierwszych Igrzysk przez Peetę (a później klamrą domyka przypomnienie tych słów przez Katniss blisko końca trzeciego tomu): "nie chcę być pionkiem w tej grze". Dlatego zamiast zastanawiać się czy strategie uczestników są idealnie racjonalne czy nie, lepiej zwrócić uwagę o czym traktuje cała historia.

Na twoim miejscu nie ryzykowałbym stwierdzenia, że książka była pisana dla prostego czytelnika, jeśli oglądałeś tylko film :) Z filmu niestety nie dowiesz się jakie były ścieżki myślenia głównych bohaterów, ich działania mogą sprawiać wrażenie niezrozumiałych (o czym pisałem już w poprzednim poście). Generalnie płynność zasad, dziwaczne utrudnienia oraz prowokowanie przez organizatorów różnych wydarzeń to elementy jednego aspektu: igrzyska to całkowicie sztuczny spektakl, z pociąganiem za sznurki, gdzie ofiary łudzą się, że ich działania mają znaczenie, choć tak naprawdę są całkowicie zależni od twórców (a twórcy współzależni od widowni oraz władz). Dopiero jagody z końcówki i reakcja na ten gest to przejaw przypadkowej czy błędnej reakcji organizatorów, którzy dopuszczają do tego, by sprawnie funkcjonująca od lat machina zachwiała się - i to ma swoje daleko idące konsekwencje.

PS: trybuci, nie trybuni, choć skojarzeń ze starorzymskimi igrzyskami jest tutaj wiele, włącznie z imionami niektórych bohaterów, a także samą nazwą państwa ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group