Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto się "opiekuje" gomoku ?
Autor Wiadomość
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-12, 12:36   Kto się "opiekuje" gomoku ?

Dobrze znana ogranizacja RIF, wszakże PSGRiP stał się niedawno oficjalnie jej ... członkiem, partnerem, ciałem (?). Na stronie RIF-u wciąż nie ma żadnej wzmianki na ten temat. Strona RIF-u , www.renju.net jest dla mnie jedynym źródłem, na podstawie którego mogę opierać swoją wiedzę dotyczącą tej organizacji.

O Federacji Renju (RIF) - źródło: www.renju.net
Kod:
The Renju International Federation is the international overall organization in the domains of Renju, was founded in August 8, 1988 in Stockholm, Sweden.


Zastanawiając jest, dlaczego RIF rości sobie prawo do organizowania, patronowania i kierowania Gomoku - gry zbliżonej do Renju, ale jednak mimo wszystko całkiem innej. Zarówno Statucie RIF-u, jak i na jej oficjalnej stronie NIE MA ŻADNEJ wzmianki o zasadach gomoku. Postanowiłem sprawdzić, ile fraz "gomoku" oraz "five in row" znajduje się na stronie RIF-u (zamieściłem poniżej cytaty). Na prawdę porażająco znikoma ilość !

DWIE wzmianki o gomoku (five-in-row) w statucie RIF-u !!!

Co zdumiewające, już w drugim zdaniu statutu RIF-u czytamy:
Kod:
RIF unites national federations and directs the renju world. [u]RIF also includes the game of Five In A Row as an additional game.[/u]

pl="RIF skupia krajowe federacje i kieruje światem Renju. RIF również obejmuje Gomoku jako dodatkową grę."

Jakim prawem ktoś sobie napisze taka klauzulę, a później nic z niej nie wynika ?

... dalej czytamy w Statucie:
Kod:
CHAPTER 6 - The commissions and the delegates of RIF

6.1 For the accomplishment of certain RIF-tasks the General Assembly can set up permanent or temporary commissions, or appoint delegates.

The number of the commissions are not limited. However, they can be created only if there is a good reason and organizatorial need.

6.2 Permanent commissions are to be established in particular for:

a) rules problems (the Rules Commission)

b) qualification problems (the Qualification Commission)

c) correspondence tournament problems (the Correspondence Commission)

[u][b]d) Five In A Raw problems (The Five In A Raw Commission)[/b][/u]

e) organization of competitions (the Sports Commission)


... i to by było na tyle o gomoku w ramach RIF-u !!!

Znalazłem też inne źródła zawierające frazy "five in row/gomoku":

Na podstawie "The Protocol of General Assembly 2003 " (www.renju.net):
Kod:
18. Proposal from the President: RIF should reprint the [b]book "Five-In- A-Row/Renju"[/b]. In the same time the book should be updated with new information in the end of the book (pages 152 – 154).


To akurat przykład, że napisać książkę o Gomoku/Renju nie jest bagatelną sprawą
w realizacji (a może nawet bezsensowną).

Na podstawie "The Protocol of General Assembly 2005 " (www.renju.net):

Kod:
15. Book: RIF should reprint the book "Five-In-A-Row/Renju" in 1000 copies for the cost of 16732 SEK.


... tutaj ciąg dalszy marzeń - marzenia są czymś nieszkodliwym za to bardzo przyjemnym.
oraz
Kod:
20. RIF organizing Go-Moku tournaments? Central Commitee will investigate and make the proposal for the next meeting 2006 (votes: 3 positive, 2 neutral) Approved


Na podstawie "General Assembly 2007 " (www.renju.net):
Kod:
Gomoku commission (new) - Ants Soosõrv (chairman), Peter Jonsson, Alexander Litvinenko, Ales Rybka, Pawel Nowak, Igor Eged, Hiroshi Okabe, Andrey Khramov; Tasks for gomoku commission: To find one official opening rule, To find conditions for eventual championships (time limits, qualifications, ...), Questions about database and rating list.


Powstała wreszcie komisja, szkoda że zasady gomoku można wciąż przeczytać na Wikipedii a nie na renju.net

Na podstawie "
The Protocol of Extra General Assembly 2008 " (www.renju.net):
Kod:
11. Gomoku Commission about their work.
Ants Soosõrv, chairman of the [b]Gomoku[/b] Commission, explained about the work performed. One important issue is what opening rule to use.
Ales Rybka has agreed to organize [b]Gomoku World Championship[/b] (GWC) when Renju World Championship is held in Czech Republic in 2009.
Decision: Regulations for GWC should be decided by Central Committee latest the 30th of June 2008.


Tutaj już poważniejsze kroki. Ale mam wrażenie, że to głównie z inicjatywy Pana A. Rybki, RIF zgodził się na opiekę nad gra gomoku (w teorii albo "na papierze").

Na podstawie "Gomoku Commission " (www.renju.net):
Kod:
The Gomoku Commission was established in 2007. The tasks for [b]Gomoku[/b] Commission: To find one official opening rule, To find conditions for eventual championships (time limits, qualifications, ...), Questions about database and rating list.

GA 2008: Ants Soosõrv, chairman of the Gomoku Commission, explained about the work performed. One important issue is what opening rule to use.
Ales Rybka has agreed to organize Gomoku World Championship (GWC) when Renju World Championship is held in Czech Republic in 2009.
Decision: Regulations for GWC should be decided by Central Committee latest the 30th of June 2008.



Komentarz do międzynarodowych zasad renju (RIF rules) - źródło: www.renju.net

Kod:
Five of these intersections are reference points.

pl=" Pięć z tych skrzyżowań są punktami odniesienia."

Jaką rolę w RENJU pełnią takie punkty odniesienia, skoro otwarcia grane są tylko w centrum planszy ? W przypadku gomoku ich sens wydaje się być uzasadniony (brak numeracji na gobanie, punkty odniesienia ułatwiają postawienie np. "rozrzuconego otwarcia").


Podsumowując.
RIF nie pokazała do tej pory, że jej "opieka" albo roszczenie sobie praw do organizacji Mistrzostw Świata Gomoku jest czymś poważnym. Nie można tak postępować, kiedy zainteresowanie graczy renju grą gomoku jest co najmniej znikome, kiedy w statucie tak poważnej organizacji są tylko dwie wzmianki o gomoku, kiedy tak poważna organizacja nie określa nawet swojego stanowiska na temat zasad gomoku.

A może członkowie RIF-u trafnie zauważyli, że rywalizacja w oparciu o Gomoku nie ma głębszego sensu.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-12, 15:40   

ermijo napisał/a:
NIE MA ŻADNEJ wzmianki o zasadach gomoku


http://renju.net/media/showrule.php?rule=11

Chyba że liczyłeś na wyjaśnienie " co to jest gomoku" to sorry.

Co do nazwy - RIF - R to renju, nie gomoku, ani nie też "renju i gomoku" ( chodzi mi o to, że zajmuje się głównie renju, nie gomoku, czy obiema grami ). Mistrzostwa Świata w ubiegłym roku były pierwszymi od 1991 !!!. W tym roku są ME, kiedy były ostatnie ? Były ?

Zorganizowano WC, są plany powstania rankingu, ktoś chce się tym zająć w skali światowej - jest dobrze, choć samo pisanie może wydawać się niczym, to przynajmniej widać że w końcu coś ruszyło, czy tylko dzięki Alesowi? Jeśli nawet ( nikomu nie ujmując ) to co to za różnica.

ermijo napisał/a:
A może członkowie RIF-u trafnie zauważyli, że rywalizacja w oparciu o Gomoku nie ma głębszego sensu.


Jeżeli według Ciebie rywalizacja w gomoku nie ma sensu opierając się na swoich postach z innego tematu, to wytłumacz mi ( nie jestem fachowcem renju ) ile jest otwarć wyrównanych oraz ile z tych wyrównanych ma warianty, którymi można kogoś zaskoczyć. Bo jak dla mnie, to renju szybciej będzie grą rozpracowaną niż gomoku ( o ile już nie jest przez największych asów tejże gry).
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-01-12, 15:51   Re: Kto się "opiekuje" gomoku ?

ermijo napisał/a:
A może członkowie RIF-u trafnie zauważyli, że rywalizacja w oparciu o Gomoku nie ma głębszego sensu.

Jest raczej nieco odwrotnie. Członkowie RIF-u zwrócili uwagę na bardzo dużą popularność gomoku i starają się zacząć traktować tę grę poważnie. Napiszę coś więcej, jak tylko znajdę czas, chociaż większość informacji można (chyba) bez trudu znaleźć na stronie RIF, a także na naszym Forum.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-12, 15:56   

http://www.renju.net/media/news.php?news_no=299 - walne zgromadzenie 2009.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-12, 16:10   

zukole napisał/a:
ermijo napisał/a:
NIE MA ŻADNEJ wzmianki o zasadach gomoku


http://renju.net/media/showrule.php?rule=11


Powinieneś dostać medal od samego Jonssona za znalezienie tej informacji na www.renju.net

Medal Ci się nie należy jeśli szukałeś w taki sposób:
http://www.google.pl/sear...ights=&safe=off
zukole napisał/a:
u opierając się na swoich postach z innego tematu, to wytłumacz mi ( nie jestem fachowcem renju ) ile jest otwarć wyrównanych oraz ile z tych wyrównanych ma warianty, którymi można kogoś zaskoczyć


Nie wiem dokładnie ile spośród 26 otwarć renju nadaje się do gry np. o tytuł Mistrza Świata. Nie można zaskoczyć w taki sposób jak w gomoku. W "zaskakiwaniu w gomoku" chodziło mi o to, że samo otwarcie jest zaskoczeniem, a co dopiero ruchy w nich. Więcej na temat mogę napisać, jeśli poznam tą grę(renju) - czyli musisz się liczyć z tym, mogę nie napisać wcale.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-12, 16:14   

Zauważ że zasady renju - Taraguchi, Soosyrv itd również nie są wypisane na stronie głównej, więc to nie jest problem.

Poczekam na ten medal ;0
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group