Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ksiazki ktore warto przeczytac
Autor Wiadomość
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2010-01-11, 00:24   Ksiazki ktore warto przeczytac

Witam, jak wynika z niedawno zalozonego tematu przez Alice'a z recenzja ksiazki Browna, Kod da Vinci to jednak czesc z nas czyta ksiazki, stad pytanie czy macie jakies swoje ulubione, nadzwyczajne ktore polecilibyscie przeczytac?

Niestety w ostatnio nie mam za bardzo czasu na tego typu rozrywke ale zawsze pare ksiazek da sie przecztac. Ze swojej strony z niedawno przeczytanych moge polecic nastepujace pozycje (nie sa to wszystkie a jedynie te, ktore pozostawily na mnie pozytywne wrazenie, byly tez gnioty ale rowniez takie do ktorych wstyd sie przyznac):
1) Snieg, Orhan Pamuk - jest to powiesc, ktora niejako konfrontuje kulture islamu i europy zachodniej a do tego akcja rozgrywa sie we wschodniej Turcji gdzie chcialem pojechac (polskie sluzby odradzaly podroz w tamte rejony ze wzgledu na bezpieczenstwo, jak niedawno rozmawialem z jednym Turkiem, to powiedzial mi, ze "wiedzieli co mowia") co jeszcze bardziej mnie nakrecilo do lektury. Na okladce zamieszczony jest jeszcze opis z Le Figaro, wg mnie odrobine nad wyraz, ale tylko odrobine:
"Na ponad pięciuset stronach tego dzieła jest ciemna prawda o człowieku, czerwona krew, są obrazy malownicze jak w »Don Kichocie«"... Powieść ta zabłąkała się w anatolijskim labiryncie niestałych islamistów, umięśnionych kemalistów, tajnych agentów, przekupnych policjantów, pięknych dziewcząt, które - nie chcąc zdjąć chust w ojcowskim domu - składają swe życie w ofierze. Zabłąkała się w zimnej nocy i śniegu, który spowija wszystko... To powieść zarazem orientalna i postmodernistyczna".
"Le Figaro"

Troche inne Turcja niz ta jaka mozna zobaczyc podczas wakacyjnej wycieczki. Ksiazke czytalo mi sie bardzo przyjmenie i polecam. (Recencji w necie jest co nie miara)
2) Krol szczurow, James Clavell - walka o przetrwanie w jenieckim obiozie w Singapurze w czasie II Wojny Swiatowej. Swietne kreacje prezentujace rozne postawy oraz sposoby radzenia sobie w krytycznych sytuacjach. Jedna z lepszych ksiazek jakie czytalem, goraco polecam.
3) Iran. W jaskini Ali Baby, Ana Briongos - bardzo ciekawa pozycja (krociutka) pokazujaca codzienne zycie w Iranie oczami osoby, ktora odwiedza kraj gdzie dawniej studiowala i pracowala. Zupelnie inne spojrzenie na Iran niz to jakim karmi nas TV gdzie glownie pokazywane sa zamieszki uliczne lub oszolomy co chca wywrocic swiat do gory nogami. Z okladki: Dzisiejszy Iran jest zawieszony pomiedzy postepem a tradycja, ktora ma tu wiele barw a nawet odcieni. Jeden Iran to spadkobierca wspanialej kultury perskiej, inny to kraj koczownikow i wytworcow dywanow. Jest tez Iran sztywnych norm zachowan i scisle okreslonych rol spolecznych, Iran - kraina goscinnosci czy wreszcie kraj umiarkowanych reformatorow i fundamentalistycznych ajatollachow.
4) Cienie nad rzeka Hudson, Isaac Singer - powiesc obyczajowa przedstawiajaca w smutnym tonie losy nowojorskich Zydow, ktorzy unikneli Holocaustu. Niby nic niecodziennego sie nie dzieje (jak to w obyczajowkach), ale z checia sie czyta.
5) Zen i sztuka obslugi motocykla, Robert Pirsig - (rowniez jest pod tutulem Zen i sztuka oporzadzania motocykla) polecona mi na DSG : ) Podarzajac za okladka: Legendarny już symbol buntu pokolenia lat siedemdziesiątych przeciwko dehumanizującym trybom społeczeństwa konsumpcyjnego, biblia tych, którzy sensu życia bardziej upatrują w „być” niż „mieć” Ksiazeczke czytalem podczas wycieczki do i z Wawy i bardzo mile wrazenie na mnie zrobila, bo nigdy tego typu pozycji jeszcze nie mialem okazji przerabiac. Lekka i zachecajaca do zastanowienia i skonfrontowania swoich spostrzezen z tymi prezentowanymi przez autora. W sumie to nic odkrywczego tu nie znalazlem, ale umilila mi lektura podroz, polecam - aczkolwiek ksiazeczka nie jest tak wspaniala jak mowi okladka.

Powiedzmy, ze na razie wystarczy, a wy co czytacie i polecacie?

-Karol
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-11, 00:44   

Z tego co napisałeś przeczytałem pozycję nr 2 i naprawdę polecam, a do reszty tytułów będzie trzeba zajrzeć.
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-11, 08:19   

Polityka: Józef Mackiewicz "Zwycięstwo prowokacji"
Kod:
twórca na którego do dziś (rzecz niesłychana!!) jest cenzura, najbardziej znienawidzony przez komunistów (i ich pogrobowców) pisarz

Psychologia: Gustaw Le Bon "Psychologia tłumu"
Kod:
dzieło bez którego nie było by dzisiejszej socjotechniki wydane w 1895 r. a bardziej aktualne (w ogóle cały czas bezwzględnie aktualne) niż większość dzisiejszych zafałszowanych polityczną poprawnością

Historia: kapitan Charles Johnson "Historia najsłynniejszych piratów"
Kod:
1724 r. - tak to rok wydania a pisał o czasach mu znanych i współczesnych, dla niego ostatni pokój w Utrechcie (1713) to tak jak dla nas wojna w Iraku

Wspomnienia: Wacław Zagórski "Wicher Wolności"
Kod:
dziennik z Powstania Warszawskiego (wielu zachwyca się Muzeum Powstania - przy tej książce wygląda ono blado)

Pamiętnik: Bernal Diaz Del Castillo "Pamiętnik żołnierza Korteza"
Kod:
uczestnik konkwisty spisał wspomnienia (pierwsze wydanie w 1632 r.) - jak było naprawdę - ano poczytajcie

Beletrystyka: Sergiusz Piasecki "Kochanek wielkiej Niedźwiedzicy"
Kod:
pogranicze Polsko - sowieckie dwudziestolecia międzywojennego, przemytnicy, życie na krawędzi

Podróże: Raymond Maufrais "Zielone piekło"
Kod:
chciał przejść dżungle Gujany, tam gdzie nie stanęła nigdy stopa białego człowieka, z tej wyprawy już nie powrócił, po latach inna wyprawa znalazła jego notatki, to właśnie zielone piekło

Przyroda: Antoni Ferdynand Ossendowski "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów"
Kod:
przed bolszewikami ucieka przez Syberię, Mongolię i Chiny, poznaje legendarnego barona Ungrna (którego skarbów ludzie poszukują do dziś)

Humor: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem Angielskiego króla"
Kod:
specyficzny czeski humor - tak, mogą być tacy co nie przepadają ale a nuż?

Fantasy: Ursula K. Le Guin "Czarnoksiężnik z archipelagu"
Kod:
jedna z najważniejszych książek o dojrzewaniu, poznawaniu, ach i w jakiej interesującej oprawie :)

SF: Philip K. Dick "Czas poza czasem"
Kod:
co jest fikcją a co rzeczywistością ? jak to u Dicka:)

Borys Sawinkow "Koń Wrony"
nie podejmuję się określić jednym słowem więc cytat z okładki:
Cytat:
Borys Wiktorowicz Sawinkow (1879-1925), jeden z największych konspiratorów w dziejach, posługiwał się na zmianę piórem i dynamitem.
Człowiek o stalowych nerwach i fantastycznej intuicji, zorganizował kilkaset zamachów, w tym najsławniejsze: na ministra spraw wewnętrznych Plehwego (1904) i wielkiego księcia Sergiusza (1905). Wydany przez swojego zwierzchnika w partii Socjalistów-Rewolucjonistów, słynnego prowokatora, Azefa, uciekł z celi śmierci w Sewastopolu.

"Koń wrony" to spowiedź "ucznia czarnoksiężnika" — człowieka, który rozpętał demony rewolucji i za cenę własnego życia stara się je okiełznać.

PS odradzam osobom niedorosłym/niedojrzałym czytanie Sawinkowa, książka wymaga pewnego bagażu doświadczeń życiowych
PS2 Mackiewicz i Le Bon są w swoich kategoriach tym czym Tolkien dla Fantasy a nawet więcej bo podstawą
PS3 jak napiszesz jaki dział Cię interesuje najbardziej to dorzucę więcej

Kod:
jak tak przygotowywałem opisy to widzę ze wszystkie te książki maja jedna rzecz wspólną
motto z Mackiewicza "jedynie prawda jest ciekawa"
traktują w większym lub mniejszym stopniu o prawdzie, poznawaniu o złudzeniach i rzeczywistości
Ostatnio zmieniony przez alicecooper 2010-01-11, 09:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ankst
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-11, 09:09   

Ja osobiście polecam książki tytułem :

Thomas Pynchon, „49 idzie pod młotek”,

Warłam Szałamow, „Opowiadania kołymskie” ,

Gabriel Garcia Marquez, „Sto lat samotności”,

Wieniedikt Jerofiejew „Moskwa Pietuszki”,

Joseph Heller „Paragraf 22”,

Marek Hłasko, „Piękni dwudziestoletni”

Pozdrawiam.

Andrzej.
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2010-01-11, 14:12   

Czyta ktoś tutaj Charlesa Bukowskiego?
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-11, 14:26   

Mi się podobały Dziady cz.2 Adama Mickiewicza.
P.S. Piszę to b. poważnie.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-11, 15:14   

. . .Ja może nic o książkach ale póki co zarówno Karol jak i Marek podali kilka zachęcających opisów, a że staram się czytać regularnie to pewnie coś przeczytam. Adiku, jak napiszesz coś więcej (wiem, że mogę sobie sam znaleźć ale nie o to chodzi) to może i po Bukowskiego sięgnę.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2010-01-11, 16:05   

Ja ze swojej strony polecam Andrzeja Pilipiuka i jego cykl książek o Jakubie Wędrowyczu. Zaczynając od "Kroniki Jakuba Wędrowycza" oczywiście. :) Natomiast jako drugiego autora, poleciłbym Wojciecha Cejrowskiego, właściwie to wszystkie książki ma ciekawe.

templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-01-11, 17:07   

Mi się z kolei podobają książki Lee Child'a, szczególnie 'One shot' - polski tytuł 'Jednym strzałem'.
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2010-01-11, 17:34   

Templarze, zgodzę się co do Pilipiuka, ale uważam, że warto również sięgnąć po "2586 kroków" czy inne powieści umieszczone w przeszłości, lub/i w równoległych światach. Jakuba Wędrowycza poznałem w "Zagadka Kuby rozpruwacza" i również polecam. :)
 
 
 
arczi 

Dołączył: 25 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Katowice
Wysłany: 2010-01-11, 18:23   

Polecam opowiadania Lovercrafta.

Leonie Swann - Sprawiedliwość owiec !
 
 
 
dein 

Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 123
Wysłany: 2010-01-11, 22:53   

arczi napisał/a:
Leonie Swann - Sprawiedliwość owiec !


Tez mi sie podobala.

Ja natomista polecam: "Sciezki Chwaly" - Jeffrey Archer, oraz "Wspinaczka" - Anatolij Bukriejew
 
 
Ankst
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-12, 07:28   

Czy jest jakaś pełnometrażowa poważna książka o gomoku?
Może warto by było czyms takim sie zainteresowac i jesli nie ma uciulac jakies fajne teksty.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-12, 15:50   

Adik próbował pisać :P
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-12, 15:51   

Nawet RIF próbował.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group