Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia serwisu Kurnik
Autor Wiadomość
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-24, 21:31   Historia serwisu Kurnik

Historia w postaci screenów oraz paru komentarzy(zachowana chronologia).

Jak widać poniżej, gomoku było jedną z pierwszych gier. Dopiero później gra nazywała się na stronie "kółko krzyżyk". Na początku ranking był jedynie w formie drabinki. Nie było takiego rankingu jak obecnie, pojawił się on dopiero 1 kwietnia 2002 - jak sugeruje twórca serwisu - wzorowany na rankingu szachowym.





Jak w zasadzie działała drabinka na kurniku ?





Jak nietrudno zauważyć - ranking zawsze od początku wzbudzał emocje grających - apel MAF-a, żeby nie traktować go poważnie :)

Pozostałe nowości w tym czasie..



Zamieszania z oszustami i reakcje na nie.. (moim skromnym zdaniem przesadne)



Ciąg dalszy wiadomości "blogowanych" - walka z oszustami ("miganie na stole")..



Powstaje odmiana gomoku pro. Kurnik ma już rok !



Prawa autorskie do nazwy scrable -> powstaje nazwa literaki, powstają nowe gry..



Obok drabinki powstaje nowy ranking..



MAF często pytał o zdanie użytkowników w formie ankiet, oto jedna z nich:



Kolejna nowinka mająca na celu ograniczyć oszukiwanie (patrz notka o gomoku i czwórkach)..



Mniej więcej od maja na stronie głównej nie figuruje nazwa gomoku, lecz kółko i krzyżyk.



Na początku serwerem obsługującym wszystkich klientów był akademicki komputer MAF-a. Kurnik się rozrastał - wiadomo, że ktoś musiał wesprzeć nietanie wtedy koszty związane z szybkim internetem i utrzymaniem aparatury sieciowej. Powstaje pierwsza dobroczynna zbiórka użytkowników..



Owocem zbiórki jest nowy serwer, MAF czuł się zobowiązany informować ludzi jak spożytkował pieniądze..



2 sierpnia 2003 pojawiły się nowe gry kojarzonej z gomoku - renju i pente. Niestety historia pokazała, że można w nie było grać niespełna 5 lat na kurniku.



Powstają również turnieje oficjalne..



Powstają turnieje prywatne - każdy na pewno pamięta dlaczego kurnik w czarnych barwach :/



Druga zbiórka na kurnik..




Gry renju i pente nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, a turnieje oficjalne często były anulowane. Mogło to wpłynąć na usunięcie ich z serwisu w późniejszym okresie na rzecz innych, nowych gier (np. netopol).



Renju i pente zostały ostatecznie wycofane z kurnika prawdopodobnie 9 czerwca 2008, starania o ich przywrócenie okazały się fiaskiem.

Ostatni turniej oficjalny gomoku miał miejsce 2008-11-23 o godzinie 16.15.

Do dziś ciężko jest zrozumieć przyczyny tak szokujących zmian, jednak pełną wiedzę i świadomość odnośnie takich decyzji a być może i kalkulacji, ma świadomość jedynie twórca jednego z najpopularniejszych darmowych serwisów gier on-line - pan Marek Futerga.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-24, 21:49   

ermijo napisał/a:
Jak nietrudno zauważyć - ranking zawsze od początku wzbudzał emocje grających - apel MAF-a, żeby nie traktować go poważnie :)


Jestem ślepy, albo napisał o drabince. Skoro ranking zmienił drabinkę, to wyraźnie to nie jest to samo, więc naciągasz.

http://www.kurnik.pl/wiado.phtml?all=1
http://www.kurnik.pl/blog/

Tak z ciekawości, czego oczekujesz wlepiając ileś screenów z kilkoma komentarzami do gomoku, renju i pente - wspomnienia z czasów początku kurnika były pisane już w którymś temacie.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-24, 22:03   

zukole napisał/a:
Jestem ślepy, albo napisał o drabince. Skoro ranking zmienił drabinkę, to wyraźnie to nie jest to samo, więc naciągasz.

A jak miał pisac o rankingu (tym co teraz jest) skoro go jeszcze nie było. Drabinka to tez był jakiś ranking w sensie odzwierciedlenia rywalizacji dlatego uważam, że chodziło mu i wciąż chodzi o jakikolwiek ranking na kurniku.
zukole napisał/a:
http://www.kurnik.pl/wiado.phtml?all=1
http://www.kurnik.pl/blog/


Niestety nie znajdziesz tam wszystkiego, co ja wkleiłem. Nie znajdziesz również tego wszystkiego w żadnym innym temacie na tym forum. Zatem warto zrobić takie miejsce - zwłaszcza w hydeparku - konkretny temat.
zukole napisał/a:
Tak z ciekawości, czego oczekujesz wlepiając ileś screenów z kilkoma komentarzami do gomoku, renju i pente - wspomnienia z czasów początku kurnika były pisane już w którymś temacie.


Temat o którym piszesz jest zbyt ogólny, a ja nie chciałbym łączyć historii kurnika z jakimikolwiek fantazjami na temat nicków, choć jeśli moderator uważa, że nadużywam zakładania topików może przenieść mojego posta do dowolnego tematu.

Po drugie - łatwiej będzie znaleźć to co się chce w opcji search tego forum - to dla tych którzy są nowi albo sa gośćmi.

Pytania:

Kiedy powstał swap i swap2 ?
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2010-01-24, 22:35   

Ciekawe, z tego co udało mi się zauważyć kiedyś maf miał inne podejście do ludzi. :)
Cały czas nie rozumiem, dlaczego gomoku zastąpiono nazwą kółko i krzyżyk.
A i jeszcze jedno pytanko odnośnie drabinki.
Ma ktoś może screena jak to wyglądało? Na tej samej zasadzie jak teraz ranking?
Ciekawy jestem. :)
Niestety nie było mnie tu na początku. A i ze screenów widzę, że gomoku puste było (zresztą inne gry też :P )więc takie pytanko, kiedy był taki przełomowy (jeżeli takowy oczywiście był) rok, miesiąc itp. dla gomoku na kurniku? I jak na frekwencje na kurniku wpłynęło stowarzyszenie? Jedno było zależne od drugiego?
I czy od początku był limit, że pokój do 100 graczy (teraz 120)?
Może dużo pytań, ale po prostu ciekawy jestem. :)
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-24, 22:39   

swap 2 - 03.08.2006 ( wejście na kurnik )
limit 120 osób w pokoju - 12.11.2009
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-24, 22:54   

Kubica10 napisał/a:
Ciekawe, z tego co udało mi się zauważyć kiedyś maf miał inne podejście do ludzi.

Zgadzam się. Ale z czego to wynikało ? Moim zdaniem z tego, że zabiegał o popularność czy oglądalność kurnika. Później to wciągało ludzi i na przykładzie gomoku widać, że więcej przybywa nowych osób nich odchodzi więc troska MAF-a jak za dawnych lat jest obecnie nie potrzebna, bo wszystko się rozwija naturalnie - kurniki zyskał na wartości, ale to kosztem wieloletnich zmian - zwłaszcza wprowadzenie opcji językowych.
Kubica10 napisał/a:
Cały czas nie rozumiem, dlaczego gomoku zastąpiono nazwą kółko i krzyżyk.

Może więcej osób kojarzy nazwę kółko krzyżyk a gomoku wydaje się trochę "orientalna".
(Ja sam, zanim dotarłem na kurnik, nie wiedziałem co oznacza słowo gomoku).
Kubica10 napisał/a:
Ma ktoś może screena jak to wyglądało? Na tej samej zasadzie jak teraz ranking?

ja niestety nie dysponuję, choć przyłączam się do prośby - może ktoś ma screeny samego apletu - plansz. Liczę na Minutę.
Kubica10 napisał/a:
I jak na frekwencje na kurniku wpłynęło stowarzyszenie? Jedno było zależne od drugiego?

Z obserwacji screenów - wszystkich tutaj nie umieściłem - wynika, że pierwsze setki frekwencji występowały już w 2004 roku, choć tak na prawdę prawdziwy rozkwit miał miejsce od 2007 roku, kiedy to powstało najwięcej zmian.

Co do warunków w jakim powstawało Stowarzyszenie, to niestety nie mogę wiele napisac, bo spóźniłem się wtedy o pół roku. Na pewno mniejsza liczba osób mogła stworzyć pewną kameralną atmosferę - mniej anonimów, więcej osób sie kojarzyło, pamiętało, co z pewnością sprzyjało jakiemuś dialogowi. Warto zapytać, czy istniały takie próby przez kurnikiem - wiadome mi jest, że na cronixie można było grać w gomoku. Jeśli chodzi o zależność w drugą stronę jak na frekwencję wpłynął fakt istnienia Stowarzyszenia - moim zdaniem bardzo blado - aby nie powiedzieć wcale. Wręcz odwrotnie, do dziś podejrzewam, że więszość graczy na kurniku nie wie że istnieje takie Stowarzyszenie.
Kubica10 napisał/a:
I czy od początku był limit, że pokój do 100 graczy (teraz 120)?

Znów można tylko gdybać, bo autor kurnika na tym forum napisał jak dotąd tylko 3 posty. Po prostu - przybywa więcej graczy i/lub możliwości serwerów są większe.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-24, 22:58   

Jak debiutowałem w oficjalu - styczeń 2004 grało +- 250 osób ( w turnieju ! ). Jeżeli teraz w godzinach szczytu jest ok 400 osób na całej grze to widać kiedy był najlepszy okres.

ermijo napisał/a:
Kiedy powstał swap


Na kurniku przed majem 2004.
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2010-01-24, 23:29   

zukole napisał/a:
Jak debiutowałem w oficjalu - styczeń 2004 grało +- 250 osób ( w turnieju ! ). Jeżeli teraz w godzinach szczytu jest ok 400 osób na całej grze to widać kiedy był najlepszy okres.


Aż trudno uwierzyć :) Na tle poniższych obrazków liczba 250 była olbrzymia !!

Wcześniejszych statystyk nie ma, przy czym nie jestem pewien od kiedy były dokładne statystyki turniejowe.






oraz poniższy screen - sam mówi za siebie - jaką popularnością cieszyło się wtedy renju.


_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-01-24, 23:45   

Od 15.12.2003 - pierwszego oficjala ( nie turnieju testowego )

http://forum.gomoku.pl/vi...er=asc&start=15
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2010-01-25, 02:45   

A dlaczego Kurnik był w czarnych barwach? Nie ma daty.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2010-01-25, 10:47   

Interesujące. Mam nadzieję, że autor serwisu porządnie na tym zarobił.
_________________
O-jôzu desu ne!
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-25, 18:23   

. . .Kurnik był na czarno po śmierci papieża.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2010-01-25, 22:21   

Boże, pamiętam pierwszy turniej, testowy wówczas jeszcze, który wygrał freddydurkee bodajże. Fajna sprawa, na którymś z tych screenów jest nawet uwiecznione jedno z moich turniejowych zwycięstw. Szkoda, że nie masz nic z czasów, gdy sky_coast był 17xx na turniejowym i wygrałem chyba ze trzy w ciągu jednego tygodnia. :P

Nic to, miła sprawa popatrzeć. Drabinkę pamiętam, w sumie fajnie czuć się weteranem w coś. :)
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-01-26, 01:11   

Pierwszy turniej testowy wygrał Soul (Zukole wrzucił powyżej link do tematu, gdzie załączyłem statystyki z pierwszych turniejów).

Weterani to te osoby, które pamiętają drabinkę? :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2010-01-26, 01:21   

To co w takim razie wygrał freddydurkee? Jestem pewny, że był w czymś pierwszy.

Co do tego bycia weteranem: no taki Zukole, który jest - zdawać by się mogło - w tym sporcie od zawsze, czy Ermijo, który jest gwiazdą na forum i na kurniku, nie mieli chyba styczności z drabinką. A ja pamiętam te piękne czasy, nick 'gowinko', który miał dzazgus i zazdrościłem mu, że zrobił bilans 38-1 mając pomarańczowy nick i 2. miejsce na drabince; bugsa (Rubena), który nauczył mnie konika czy choćby Gondzia12, mojego rówieśnika, który - kiedy przybyłem w świat gomoku - był już pomarańczowym idolem tłumów. Tak się właśnie staro czuje. :P
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group