Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Puchar Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek 2004
Autor Wiadomość
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-09-15, 15:29   Puchar Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek 2004

Znalazłem dziś na kurniku link do strony Polskiego Stowarzyszenia Gier i Łamigłowek SFINKS. Organizuje ono Puchar Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek. Eliminacje odbywają się poprzez internet - trzeba ściągnąć zadania ze strony, rozwiązać je i odesłać formularz. Więcej szczegółów (plus przykładowe zadania) na stronie stowarzyszenia SFINKS.

Zachęcam Was wszystkich gorąco do wzięcia udziału w eliminacjach, w końcu nasze kropeczki wymagają sporo myślenia - powinno nam nieźle pójść. :)


PS. Jednym z celów stowarzyszenia SFINKS jest "popularyzacja gier planszowych, logicznych i zręcznościowych". Myślę, że nawiążemy z nimi jakąś współpracę, być może udałoby się w ten sposób rozreklamować gomoku, renju i pente.
Ostatnio zmieniony przez 100per 2004-09-16, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
HonoR 
Emeryt

Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 398
Skąd: Bytom
Wysłany: 2004-09-15, 17:14   


Ciekawa sprawa.
Przejrzałem te zadania przykładowe. Pierwsze trzy to kwestia 15 minut. Czwarte jest troche względne bo nie wiadomo czy maksymalny wynik wyszedł a piate to pewnie Rachunek prawdopodobieństwa... a tego nie pamiętam zbytnio no chyba, że to podchytliwe i wynosi 1/3 :)

W eliminacjach wezmę udział ale do Wawy nawet jakby co i tak się nie wybiore ;/
_________________
Zawartość alkoholu we krwi [||||||||||||||||] 63%
Ostatnio zmieniony przez HonoR 2004-09-15, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-09-15, 18:23   

Bardzo fajne zadania. Choć nie lubie liczbowych pierwsze okazało się wcale nie dla matematyków :)
Wyszło mi 197...
2, 3 i 4 mi się nie wyświetlają bo nie zdążyłem worda zainstalować :P
5 zadanie wychodzi 1 do 8... choć nie wiem bo nie liczyłem :P
 
 
HonoR 
Emeryt

Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 398
Skąd: Bytom
Wysłany: 2004-09-15, 18:28   

Cytat:
Wyszło mi 197...




Jak najbardziej dla matematyków :)

Z tego co widzę 197 * 197 wynosi 38809 a wiec dwie ósemki... czyli powinny być dwie te same litery.... :D

Jak chcesz to Ci na priv powiem prawidłowa odpowiedź... bo tu nie chce psuć innym zabawy.

_________________
Zawartość alkoholu we krwi [||||||||||||||||] 63%
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-09-15, 18:33   

Masz racje robilem na szybkiego i nawet nie chciało mi sie sprawdzać. Tak jak 5.
Nie dla matematyków, gdyż do rozwiązania wystarczy umieć kombinować i mnożyć co robią dzieci w podstawówce. Chyba, że masz jakiś konkretny sposób:)
 
 
HonoR 
Emeryt

Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 398
Skąd: Bytom
Wysłany: 2004-09-15, 18:48   


Z tym piątym to można albo z pomocą całek potrójnych i rachunek różniczkowy..... albo po prostu myslałem nad tym, że są na początku dwie muchy..... i obojętnie gdzie siadają. jeżeli idealnie usiądą na przeciwko siebie po dwóch stronach to można przyjąć żę siedza na dwóch różnych połowach w każdym innym przypadku na tej samej połowie. Ale nie wchodząc w takie filozficzne szczegóły sprawa jest prosta sa dwie połowy i dwie muchy więc istnieją dwie opcje albo siedzą razen albo osobno. czyli wychodzi 1/2 (50%). Dochodzi 3 mucha i siada albo do tych dwóch albo do jednej jeżeli siedza osobno. Są nadal dwie opcje bo albo siedzą dwie i jedna albo wszystkie 3 razem. Dochodzi 4 mucha i albo przysiada sie do wszystkich 3... albo do tych dwóch albo do 1.... są 3 opcje. Więc 1do 3.

Inaczej sprawa stoi jak się je nazwie. Jeżeli A,B,C,D to:
dwie opcje: A i B razem lub osobno,
cztery opcje: A z B i C sama, A z C i B sama, B z C i A sama lub wszystkie same;
Osiem opcji
1) A z B i C z D
2) A z C i B z D
3) A z D i B z C
4) A z B z C i D sama
5) A z B z D i C sama
6) A z C z D i B sama
7) B z C z D i A sama
8) Wszystkie razem

Jeżeli natomiast jeszcze się oznaczy połowy klosza na X i Y to wszystko się podawaja bo w najrpostszym przypadku dla dwóch much jest: A i B na półkuli X, A i B na Y, A na X a B na Y i na odwrót A na Y a B na X.

Jeżeli zas uwzględni się ilość półkul możliwych po podziale kloasz to wyjdzie n podziałów bo Kula jest symetryczna.

Ale nie pytają się, że na konkretnej pókuli także raczej to nie wchodzi w rachube, także albo 1/8 albo 1/3 :)
_________________
Zawartość alkoholu we krwi [||||||||||||||||] 63%
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-09-15, 19:06   

Ja myślałem prościej.. nie jestem specem od ścisłości i zdałem się na kombinowanie.
4 muchy mogą usiąść tylko na 1 albo 2 pułkuli. Wszystkie razem siądą tylko na pułkuli 1 albo 2 - czyli 2 możliwości. Wszystkich możliwości ustawień much jest 16 a wszystkie razem będą tylko na 1 albo 2 pułkuli. czyli 1-8 :) ))

Fajowy ten twój pomysł z 1-3 : )))
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-09-15, 20:53   

Kaka, Honor - dajcie innym pomysleć...

Zaś jeśli chodzi o muchy, to moim skromnym zdaniem obaj się mylicie, choć każdy z Was przez moment jest na dobrym tropie. :)
 
 
 
dragon_katowice 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 482
Skąd: katowice
Wysłany: 2004-09-15, 20:58   

według mnie mozliwości jest tylko 5 a prawdopodobieństwo wynosi 40%
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-09-15, 21:28   

100per napisał/a:
Kaka, Honor - dajcie innym pomysleć...

To komu mam sie pochwalić co rozwiązałem. Wysłałem PW honorowi, ale.... myślę, że powinniśmy kierować się zasadą ,,kto pierwszy ten lepszy :P ,,

Fajnie coś rozwiązać : P

100per napisał/a:
Myślę, że nawiążemy z nimi jakąś współpracę, być może udałoby się w ten sposób rozreklamować gomoku, renju i pente.

Z tego miejsca zachęcam wszystkich do wstępowania w szeregi tego stowarzyszenia. Bardzo spodobał mi się pomysł, a nasze stowarzyszenie powinno współpracować z różnymi innymi żeby zyskiwać popularność i móc się rozwijać.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-09-15, 21:40   

Spróbujcie, w charakterze treningu łamigłówki ze strony

http://www.highiqsociety....ers/iqtests.htm

trzeba wejść w "test for esceptional intelligence".

Umiem rozwiązać 16 z 25 tam. Mogę więc służyć pomocą. Nie wszystko pamiętam, ale na niektórych łamigłówkach poległem :( na całej linii, bo chyba po parę dni siedziałem...

A Wyście polegli (wszyscy, poza stoperem, któremu jakoś wierzę, że złapał trik) na muchach.
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2004-09-15, 21:46   

Gdyby nie to, że mam 14 lat pewnie tez bym się pobawił. Dla mnie wystarczy na razie Kangur.

A co do tych łamigłowek - fajnie coś rozwiązać, ale chyba lepiej wygrac w Gomoku coś ;D

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-09-15, 21:53   

Ależ te zagadki są dla 12 latków też !
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2004-09-15, 22:01   

Honor napisał/a:
Z tym piątym to można albo z pomocą całek potrójnych i rachunek różniczkowy


Aha.. co do prawdopodobieństwa tych much.. - wg mnie 50:50.

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-09-15, 22:26   

Tak o tym gadacie, ze az musialem rzucic okiem :P

Szczegolnie zainteresowaly mnie muchy, bo tak o nich gadacie i wg mnie to bedzie 1, mimo ze moja wyobraznia przestrzenna jest taka sobie :]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group