Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Puchar Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek 2004
Autor Wiadomość
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-09-16, 17:00   

I wlasnie dlatego musialbym to sobie narysowac :]
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-09-23, 20:23   

wg mnie powinno byc 3/4

1/2 gdy 3 muchy znajduja sie najdalej od siebie
bo przeciez nie da sie tak trzech ulozyc, zeby ktoras byla na innej polkuli

1 gdy muchy 'sa na sobie' (zakladam ze nie maja szerokosci, ani dlugosci), wtedy 4-ta mucha zawsze bedzie na ich polkuli

a wiec srednio 3/4
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-09-23, 22:39   

Nie :)
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-09-24, 09:35   

chyba jednak mniej, musialbym dokladnie policzyc, sprawdzic, ale to moze byc 2/3...
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-09-24, 14:25   

Więcej niż 3/4 :)
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-09-24, 14:44   

Moze ktos poda rozwiazanie skoro nikt nie moze do niego dojsc :P
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-09-24, 16:22   

Ja troche nad zagadka z muchami myslalem i doszedlem do wniosku, ze jest zbyt malo danych, aby udzielic odpowiedzi.

Doszedlem do nastepujacych wnioskow:

- zagadka jest latwa, jesli klosz jest pomalowany na dwa rozne kolory (dzielace go na dwie polowy)

- zawsze znajde jakas polkule, na ktorej nie bedzie siedziala przynajmniej jedna mucha

- prawdopodobienstwo zalezy tu w duzej mierze od rozmiarow klosza (zwlaszcza gdyby byly nietypowe)

Co Ty na to Barfko? ;)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-09-24, 16:50   

Angst napisał/a:
- zagadka jest latwa, jesli klosz jest pomalowany na dwa rozne kolory (dzielace go na dwie polowy)
Jasne, wtedy każda mucha siada na określonej połowie z prawdopodobieństwem 1/2. Pierwsza wyznacza połowę, trzy następne lądują na tej samej lub nie - wychodzi zatem 1/8.

Ale pytanie jest inne - jakie jest prawdopodobieństwo, że PO wylądowaniu czterech much uda Ci się pomalować klosz na dwie półkule tak, żeby wszystkie muchy były na jednej.


Angst napisał/a:
zawsze znajde jakas polkule, na ktorej nie bedzie siedziala przynajmniej jedna mucha
hmmm.... A jak muchy rozsiądą się na wierzchołkach czworościanu foremnego wpisanego w klosz? Wtedy chyba nie dasz rady wyznaczyć półkuli bez muchy...


Angst napisał/a:
prawdopodobienstwo zalezy tu w duzej mierze od rozmiarow klosza (zwlaszcza gdyby byly nietypowe)
Chyba miałeś na myśli kształt, bo co to są nietypowe rozmiary klosza? Przyjmujemy przecież, że jest on idealną kulą, więc rozmiar nie ma znaczenia. (Skąd ja znam tę kwestię? :rotfl: )



Barfko, prosimy o rozwiązanie, oczywiście z użyciem wzoru Eulera wiążącego liczbę ścian, krawędzi i wierzchołków w wielościanie, co obiecałeś, jakiś czas temu. :)
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-09-24, 19:03   

Miło :) . To nie jest łamigłówka, tylko trudne zadanie z matematyki na poziomie olimpijskim.
Piszę dla 4 much, ale dla większej liczby, i dla mniejszej ale >0, tak samo jest :) to znaczy jest jeden wzór działający dla dowolnej niezerowej liczby much. Zastosowałem ten wzór dla 17 much podając wynik w jednym z poprzednich postów.


Trik polega na przeformułowaniu słów "Losowo siadają na kloszu". Zamieniamy to na dwustopniowy wybór losowy :

1. Losowo wybieramy 4 koła wielkie na sferze.
2. Losowo wybieramy po jednej z półsfer wyznaczonych przez te koła wielkie.

O muchach myślimy wtedy, że siadły w biegunach tych półsfer. Zaś to, że leżą na jednej półkuli oznacza ni mniej ni więcej, tylko tyle, że te półsfery mają niepuste przecięcie. A teraz rachunki.

4 koła wielkie dzielą sferę na 14 części. To wynika ze wzoru Eulera : 4 koła wielkie przecinają się w 12 punktach dzielących ta koła na 24 łuki (łatwa kombinatoryka: każde 2 koła przecinają się w 2 punktach itd.). Stąd kawałków, na które 4 koła wielkie podzielą sferę jest, na mocy wzoru Eulera W-K+S=2, W=12, K=24:
S=2+K-W=14.

Każde z tych kół dzieli sferę na 2 półsfery, więc jest 16 wyborów półsfer.

Losowy wybór półsfer jest równoważny losowemu rozmieszczeniu much (muchy siadają w biegunach tych półsfer).

Półsfery mają niepuste przecięcie wtedy i tylko wtedy, gdy przecinają się na jednej z tych 14 części, więc szukane prawdopodobieństwo to 14/16=7/8 (bo niepuste przecięcie półsfer oznacza, że ich bieguny leżą na jednej półkuli). Jest 14 sprzyjających wyborów półsfer na 16 wszystkich możliwych.

Powiedziałem to kumplowi, który też rozwiązał i gdzieś to spisze dla potomnych, bo zadanko jest super eleganckie.

P.S. Oczywiście dialog Angsta ze 100perem bardzo przytomny jest. A uwagi 100pera są mi bardzo pomocne, bo sam nie potrafiłbym wytłumaczyć niektórych rzeczy, które zbyt oczywiste dla mnie są. 100per to robi i dzięki mu za to :) . Za to jeśli chodzi o kształty, to rozwiązanie powyższe tak naprawdę wykorzystuje środkowosymetryczność. Czyli odpowiedź będzie taka sama dla dowolnej dwuwymiarowej rozmaitości środkowosymetrycznej i homeomorficznej z 2-wymiarową sferą :| . Dla więcej wymiarowych sfer też "łatwo".

[ Dodano: 2004-09-24, 19:12 ]
Cytat:
rozmiar nie ma znaczenia. (Skąd ja znam tę kwestię? )


Np. z filmu Gozzilla, bo skąd jeszcze niby, hy? :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group