Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Connect6
Autor Wiadomość
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-08-27, 12:56   Connect6

Co sądzicie o tym, aby Stowarzyszenie oficjalnie zainteresowało się grą Connect6?

(Tak przy okazji: czy znacie jakąś rozsądną jej polską nazwę?)
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-27, 15:02   

Sądzę, że stowarzyszenie gomoku, renju i pente powinno się oficjalnie interesować takimi grami jak gomoku, renju i pente. Szachy, warcaby, go czy inne connect6-y mogą i powinny pozostać w sferze indywidualnych zainteresowań, bez zaangażowania naszego Stowarzyszenia.
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2008-08-27, 19:26   

maestro napisał/a:
Sądzę, że stowarzyszenie gomoku, renju i pente powinno się oficjalnie interesować takimi grami jak gomoku, renju i pente. Szachy, warcaby, go czy inne connect6-y mogą i powinny pozostać w sferze indywidualnych zainteresowań, bez zaangażowania naszego Stowarzyszenia.

popieram zdanie kota
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2008-08-27, 19:38   

Też uważam, że gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść...

Mamy problem z 3 grami (choćby ustalenie w co grać na danym turnieju lub zorganizowanie MP we wszystkie gry), a dodatkowa czwarta może raczej tylko skomplikować sytuację.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-27, 20:26   Re: Connect6

dobrychemik napisał/a:
Co sądzicie o tym, aby Stowarzyszenie oficjalnie zainteresowało się grą Connect6?

Sądzę, że to dobry pomysł.

Edit: http://forum.gomoku.pl/viewtopic.php?p=24192
Ostatnio zmieniony przez lonewolf 2008-08-27, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-08-27, 21:05   

Ja bym się ucieszył gdyby na jakimś "zjeździe" przy okazji pojawił się turniej w c6 i w miarę możliwości chciałbym w nim zagrać.

Na bk w rosyjskiej odsłonie ta gra nazywa się "6 в ряд" co można tłumaczyć jako "6 w rzędzie". A czy spolszczenie jest potrzebne to już sam nie wiem. Każdy wie o co chodzi.
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-08-28, 08:42   

maestro napisał/a:
Szachy, warcaby, go czy inne connect6-y mogą i powinny pozostać w sferze indywidualnych zainteresowań, bez zaangażowania naszego Stowarzyszenia.


Ośmielam się zauważyć, że C6 jest grą mającą wiele wspólnego z gomoku, czego nie można powiedzieć o szachach czy warcabach. A że w nazwie stowarzyszenia nie ma C6? Keryo też tam nie widać. (Różnica między zwykłym pente a keryo jest podobnego rzędu jak między gomoku a C6). Nie sugeruję, by C6 od razu miało status równy G, P i R, ale niechże chociaż zaistnieje i da się poznać.

Obawiam się, że kolejny raz Stowarzyszenie daje do zrozumienia, że najwyższą cnotą jest stagnacja. Brak mu woli rozwoju. Jakież to straszne komplikacje by wynikły z zorganizowania dodatkowego turnieju C6 podczas którejś z imprez? Marudzicie, że ludzie się wykruszają - może to właśnie wynik tego, że Stowarzyszenie stoi w miejscu?
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
Muchal 

Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 703
Skąd: Bietigheim (DE)
Wysłany: 2008-08-28, 08:49   

dobrychemik napisał/a:

Różnica między zwykłym pente a keryo jest podobnego rzędu jak między gomoku a C6

Moim zdaniem ta różnica nie jest podobnego rzędu.

Mam propozycję, Dobrychemiku, zorganizuj turniej w Krakowie np. Gomoku jednego dnia a drugiego dajmy na to renju i connect6 :) na pewno będziesz miał poparcie stowarzyszenia, ja na ten turniej też na pewno przyjadę...
_________________
If the problem can be solved there is no use worrying about it, if it can't be solved worrying will do no good.
 
 
 
termin 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 169
Skąd: poznan
Wysłany: 2008-08-28, 10:43   

Proponuje dodać równiez carling.
U nas kamienie są dwukolorowe, w carlingu również.
Uważam, że to dośc podobne.

Porównywanie c6 do gomoku jest jak porównywanie tenisa do ping- ponga. Niby podobne, ale raczej Federer z Błaszczykiem nie powalczy.

Pozdro
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-28, 16:02   

dobrychemik napisał/a:
Obawiam się, że kolejny raz Stowarzyszenie daje do zrozumienia, że najwyższą cnotą jest stagnacja

obawiam się że kolejny raz przesadzasz
chyba ze masz na myśli siebie? w końcu stowarzyszenie to także Ty

na najbliższym turnieju na pewno nie będzie c6 bo i tak plan jest przeładowany

a na jakimś następnym?
pogadamy na forum, pomyślimy , zobaczymy

ja na przykład przy zakładaniu stowarzyszenia byłem za tym żeby w statucie umieścić ogólnie także inne gry, ale są g r p a nie c6

czy to wyklucza c6? albo czwórki?
formalnie tak
ale chyba można pomyśleć o turnieju "dla relaksu" itp

a możne zmienić statut?

ogólnie otwartość nam nie zaszkodzi
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2008-08-28, 20:18   

Jestem za omawianiem kwestii C6, bo to może ruszyć trochę do przodu nie tylko forum, ale całe środowisko. Trzeba się rozwijać, szukać czegoś nowego, jeszcze nie ogranego.

A C6 to dobra nazwa. :]
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-29, 10:31   

dobrychemik napisał/a:
Ośmielam się zauważyć, że C6 jest grą mającą wiele wspólnego z gomoku,


Connect6 wydaje się grą bardzo daleką o tych z rodziny "five in a row" - już choćby przez to, że 5 nie wygrywa. Różnic jest wiele - brak zasad dotyczących otwarć (w gomoku swap/swap2, w renju teoria, w pente pro), kamienie dodawane po dwa. A podobieństwa? Podobieństw do gomoku ma tyle co do go: gra się kamieniami na gobanie.

dobrychemik napisał/a:
Obawiam się, że kolejny raz Stowarzyszenie daje do zrozumienia, że najwyższą cnotą jest stagnacja. Brak mu woli rozwoju.


Nie wiem, czy brak dodawania kolejnych gier, mających coraz mniej wspólnego z trzema głównymi zapisanymi w nazwie Stowarzyszenia, można uznać za przejaw stagnacji. Czy nie lepiej rozwijać tych gier, które faktycznie dały impuls do powstania Stowarzyszenia, zamiast dodawać różne nowe twory, byle więcej?
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-08-29, 14:17   

Do rodziny "five in a row" zalicza się gomoku i renju. Pente do gomoku jest bardzo daleko a do renju jeszcze dalej. Tylko takimi samymi kamykami się gra (choć stawia się pierw biały potem czarny) bo już nawet plansza ma inne rozmiary.

Jakby sobie poczytać na connect6.org i prześledzić ważniejsze wydarzenia w historii tej gry (od 2003 więc niewiele) to można dostrzec, że świat dość szybko "kupuje" tą grę. Nawet były mistrzostwa Rosji w tą grę, jest ona na olimpiadzie komputerowej, na Tajwanie powstało stowarzyszenie (oficjalnie zatwierdzone przez ichni rząd) a nagrody w turnieju c6 za pierwsze miejsce to 10.000$ (sponsoring jakiegoś uniwerku). W grze nie ma teorii (zarówno dla p1 jak i p2) więc improwizują oboje. Do tego dużym plusem tej gry, że niezależnie czy wygrywa p1 czy p2 to zawsze ten co zwycięża przez 6+ kamyków w rzędzie ma o 1 kamień więcej na planszy a nie to co w gomo/renju, że p1 jak zwycięża ma o 1 kamyk więcej.

Moim zdaniem Polska (poprzez Stowarzyszenie) ma szanse nie odskoczyć od tej części świata która "zainwestowała" w tą grę poprzez poszerzanie zainteresowań aktywnych graczy i doskonalenie umiejętności. A tak po 20 latach (sądzę, że gra znajdzie sporą grupę miłośników) może być tak, jak jest teraz w renju między Polską a Rosją czy Estonią - czyli niewiele znaczący plankton :-)
Chyba, że Stowarzyszenie koncentruje się tylko i wyłącznie na rozwoju 3 gier tytularnych wtedy ok, może powstanie osobna organizacja wspierająca i stymulująca rozwój connect6 w tym kraju jeżeli będą ku temu chętni.
 
 
Karol G. 

Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 403
Skąd: Cambridge
Wysłany: 2008-08-30, 12:32   

maestro napisał/a:
Różnic jest wiele - brak zasad dotyczących otwarć (w gomoku swap/swap2, w renju teoria, w pente pro), kamienie dodawane po dwa.

A czego to brakuje w c6 jeśli chodzi o reguły grania w debiucie? Gra nie jest rozwiązana a ja nie zauważam, że p1 czy p2 jest w korzystniejszej sytuacji (z obserwacji na własnych grach wnioskuję, że jako p1 szybciej udaje mi się wygrywać). Zasady są, więc to co piszesz to kompletna bzdura.

A jeżeli któraś ze stron jest faworyzowana (np przez pierwszy ruch) to często wprowadza się niesymetryczne zasady dla wyrównania szans. Tak jest w renju z 3 ruchem czarnych i faulami, tak jest w go z komi, tak jest w pente z wymuszeniem 2 ruchu poza centralnym kwadratem. Co prawda rozgrywka w pente jest na tyle krótka, że kosmetyczne zmiany zasad dla jednej bądź drugiej strony nie wiele zmienią a gra dalej będzie rozwiązywalna.

Kiedyś chyba nawet Ty mi powiedziałeś (o c6): "ktoś chciał zrobić grę ale mu nie wyszło" jak Cię chciałem namówić na grę. Sądzę, że mu wyszło i to bardzo - gra jest po prostu młoda (co to jest 5 lat przy 100 (czy coś koło tego) jakie istnieje renju) i trzeba czasu na większą grupę entuzjastów i rozpracowanie teoretyczne. Jeżeli komuś ta gra bardzo się nie podoba, to się nie będzie podobać dalej.

Rozważane są pewne modyfikacje w zasadach. Pewnie minie trochę czasu zanim dojdzie się do konsensusu odnośnie reguł które będą najbardziej fair ale te co są aktualnie nie są złe (na tym poziomie na jakim gram to mnie satysfakcjonują).
 
 
dobrychemik 


Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 640
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-08-30, 13:03   

profit napisał/a:
Pewnie minie trochę czasu zanim dojdzie się do konsensusu odnośnie reguł które będą najbardziej fair ale te co są aktualnie nie są złe (na tym poziomie na jakim gram to mnie satysfakcjonują).


...a dodać trzeba, że Profit gra całkiem nieźle.
_________________
Mgławica Heliks - jedna z najładniejszych mgławic planetarnych (nazwa "planetarna" pochodzi stąd, że w małych teleskopach wyglądem przypomina tarczę planety).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group