Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Liga Gomoku
Autor Wiadomość
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2012-05-04, 18:02   Liga Gomoku

Bry wszystkim. ; - )
Ponieważ widzę, że Gomoku zaczyna lekko umierać postanowiłem stworzyć stronkę gdzie będę mógł prowadzić Ligę Gomoku w różnych parametrach.
Oto link do strony:
http://ligagomoku.weebly.com

W pierwszej kolejności chciałem zaprosić was bo tutaj uzyskam najwięcej informacji co mógłbym jeszcze zmienić, usprawnić czy zrobić ciut inaczej. O nowe pomysły nie pytam bo te chyba skończyły się tutaj gdzieś po powstaniu NT. : D

Co do sposobu jakiego wykonuje stronę. Nie znam się na zaawansowanym projektowaniu stron, a chciałem uzyskać w miarę ładny wygląd i efekt przy stosunkowej prostocie. Na razie chce wystartować z Ligą 1 vs 1 a spokojnie dalej pracować nad dalszymi trybami. Gomoku w Polsce żyje tylko turniejami, teraz gdy nie ma nawet IRP to praktycznie coś takiego jak LIGA GOMOKU nie istnieje. Przy okazji chce trochę urozmaicić i stworzyć kilka nowych trybów, wnoszących powiew świeżości do tego światka m.in. Gomoku Deathmatch, ale szczegóły będę zdradzał w swoim czasie. Na razie zrezygnowałem w funkcjonowania jakiegokolwiek forum na stronie. Stwierdzam, że uwagi można zgłaszać tutaj (Zawsze na stronie mogę dać odnośnik do pisania uwag, komentarzy itp. tutaj na forum co jednocześnie wypromuje te forum) i też nie będzie problemu. ; - 0

Nie ukrywam też, że w późniejszym czasie będę szukał osoby, którą będę mógł wprowadzić w działanie strony (Nie jest to skomplikowane) i która będzie pomagać mi w prowadzeniu dalej strony, aktualizacji tabel, wyników itp. A może i dodać coś od siebie.

A więc zapraszam jeszcze raz, reklamujcie to dalej i tchnijmy życie w gomo na nowo. ; - )
 
 
sawyer199 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 123
Skąd: Łask
Wysłany: 2012-05-04, 18:14   

Jeżeli dobrze rozumiem ma być to coś na kształt euroligi, tak?
_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody." — Napoleon Bonaparte
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2012-05-04, 19:58   

jak miałby wyglądać terminarz, tj ile czasu na każdą kolejkę do zagrania ?
 
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2012-05-04, 20:18   

Skoro parametry to 5min, 4 partie to myślę żeby zrobić:
a) około 4 (może 5?) dni na kolejkę
b) około 8 dni na rozegranie dwóch kolejek

Wydaje mi się, że te 20min każdy by znalazł na rozegranie 1-2 meczów tygodniowo chociaż jestem gotowy do dalszych rozmów.

sawyer199 napisał/a:
Jeżeli dobrze rozumiem ma być to coś na kształt euroligi, tak?

Też nie do końca. Bardziej chciałem iść w stronę lig piłkarskich. Jednak i przy systemie rozgrywek jestem otwarty na propozycje.
 
 
sawyer199 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 123
Skąd: Łask
Wysłany: 2012-05-04, 20:58   

Co do propozycji - kierunek sportow druzynowych wydaje sie byc wlasciwy, ale ja bym zaproponowal cos na ksztalt ligi koszykowki. Chodzi mi o system play-off . Nie wiem jakby to się sprawdziloby w praktyce, ale bylaby wieksza rywalizacja o miejsca w top 4 (8)? W zaleznosci ile osob by sie zglosilo do ligi. Czy w lidze graliby tylko polacy?
_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody." — Napoleon Bonaparte
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-04, 21:11   

Nie chcę nikogo zrażać do podejmowania prób ożywienia środowiska gomoku, ale pozwolę sobie na głos krytyczny. Przede wszystkim w przypadku rozgrywek możliwości wymyślenia czegoś oryginalnego mamy mocno ograniczone. W gruncie rzeczy możemy robić tylko ligę, cykl turniejów albo jakieś puchary (play-off). Dodatkowo występuje podział na rozgrywki indywidualne oraz drużynowe, przy czym o ile w indywidualnych są jakieś szanse przyciągnięcia chętnych, o tyle nie wyobrażam sobie by te drugie mogły zaistnieć i cieszyły się choćby minimalnym powodzeniem dopóki funkcjonuje Euroliga, gdzie mecze są długie a do tego część graczy poświęca jeszcze sporo czasu na przygotowania, analizy. W tej chwili mamy turnieje oficjalne oraz turnieje NT, mieliśmy eliminacje IRP na kształt ligi (niskie zainteresowanie, rozgrywki zawieszone) oraz mamy rozgrywki drużynowe EL, stąd moje pytanie brzmi: czym miałyby się wyróżniać kolejne rozgrywki tak, aby skutecznie zachęciły ludzi do brania w nich udziału? I kolejna wątpliwość: czy nie lepiej rozwijać to co jest, np. modyfikując NT albo przywracając IRP, zamiast tworzyć coś zupełnie od podstaw?
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-04, 21:43   

Kocie, boisz się, że przez ligę będzie mniej chętnych na upadłe już nt? : )

Co prawda sam pomysł wygląda jak irp (przynajmniej opcja 1vs1), jednak może to wypali. Znając życie sam nie wezmę udziału, a przynajmniej nie teraz.
Co innego gdyby stowarzyszenie zaczęło się interesować c6 - tak, wiem, było to przerabiane - wtedy może przyniosłoby to trochę świeżości i większego zaangażowania (trochę offtopic ale nie chce mi się szukać innego tematu).
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-04, 21:51   

Dlaczego miałbym się bać? Współorganizuję NT nie dlatego, że mam taki kaprys zakładając, że będzie istnieć w nieskończoność, tylko dlatego, że ludzie chcą grywać w turniejach (dziś rzeczywiście już coraz mniej liczni, ale wcześniej wyraźnie było widać, że chcieli). A poruszyłem wątek porównania rozgrywek istniejących z tymi, które być może zaczną funkcjonować po to, by przemyśleć szanse powodzenia i zachęcić do dyskusji, czego grający tak naprawdę oczekują.
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2012-05-05, 12:02   

ja w to wchodzę, obawiałem się, że terminarz będzie za długi, ale 4-5 dni to wg mnie optimum na runde .
 
 
 
sawyer199 

Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 123
Skąd: Łask
Wysłany: 2012-05-05, 12:24   

Gdzie się zapisywać?
_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody." — Napoleon Bonaparte
 
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2012-05-05, 13:30   

sawyer199 napisał/a:
Gdzie się zapisywać?

http://ligagomoku.weebly.com/zapisy-do-ligi.html : D

Cytat:
ja w to wchodzę, obawiałem się, że terminarz będzie za długi, ale 4-5 dni to wg mnie optimum na runde .

Mi także chodziło o to żeby terminarz nie był za długi i żeby nie rozciągał się na długie miesiące. Myślę, że taki sezon może maksymalnie trwać 2 miesiące a wydaje mi się, że da go się rozegrać w krótszym czasie.

maestro napisał/a:
Przede wszystkim w przypadku rozgrywek możliwości wymyślenia czegoś oryginalnego mamy mocno ograniczone. W gruncie rzeczy możemy robić tylko ligę, cykl turniejów albo jakieś puchary (play-off).

Ale to trzymasz się strasznie sztywno wytartych schematów przez co też ludzi nudzi już takie granie. Dam abstrakcyjny pomysł, ale gdyby tak Ligę 2 vs 2 rozgrywały 2 osoby na raz?
Mamy graczy: A1, A2, B1, B2 (Oczywiście A1, A2 to jeden team - B1, B2 drugi)
Przy stole siedzą gracze A1 i B1. A1 stawia open, B1 wybiera czy dostawia czy wybiera od razu kolor. I teraz na chacie gracz A2 podaje swój kolejny ruch, następnie ruch wybiera gracz B2. No i tak według schematu: A1 - B1 - A2 - B2.
Widziałeś kiedyś takie coś? : )
I takich pomysłów mam kilka (Oczywiście nie wszystkie będą musiały wejść w życie), ale chodzi mi o to żeby wprowadzić do gry element zabawy zachęcający.

Poza tym, uważam że turnieje mocno wypaliły się już w świecie Gomoku i czas przejść na ligę. Ja osobiście uważam, że liga może być ciekawsza niż turniej. Zobacz co się dzieje z NT, ludziom po prostu znudziły się turnieje i w tej sferze niczego nowego nie wymyślicie. Ja przy lidze mam większe pole do manewru.

maestro napisał/a:
o tyle nie wyobrażam sobie by te drugie mogły zaistnieć i cieszyły się choćby minimalnym powodzeniem dopóki funkcjonuje Euroliga, gdzie mecze są długie a do tego część graczy poświęca jeszcze sporo czasu na przygotowania, analizy.

I tutaj dobrze trafiłeś. Mecze są długie, dla wielu pewnie ZA długie. A ja raczej będę trzymał się 5minut (Ewentualnie 7?). To nie jest już sprint, ale jeszcze nie długodystansowiec. ; )
Euroliga jest dla tych największych, a ja chce z ligą uderzyć też w tych mniejszych. Szczególnie, że prawie każdy może zagrać w takim turnieju. Dlatego uwierz mi, że bardzo bym się ucieszył gdybym zobaczył 2-3 osoby "zielone" lub "żółte". Wiadomo, że Ci co najwięcej się przygotowują będą walczyć w czołówce, ale ciekawie może być też patrząc na osoby, które dopiero wchodzą w ten świat i starają się coś swojego ugrać.
Nie chce pozwolić aby ludzie myśleli, że ta liga jest dla elity jak to stało się w przypadku NT w pewnym momencie. Tą ligą chce promować gomoku przy okazji wprowadzając w niego element rywalizacji.

maestro napisał/a:
I kolejna wątpliwość: czy nie lepiej rozwijać to co jest, np. modyfikując NT albo przywracając IRP, zamiast tworzyć coś zupełnie od podstaw?

Szczerze? Nie chce mi się czekać kolejnych miesięcy/lat.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-05-05, 14:14   

Kubica10 napisał/a:
A2 podaje swój kolejny ruch, następnie ruch wybiera gracz B2. No i tak według schematu: A1 - B1 - A2 - B2.
Widziałeś kiedyś takie coś? : )


Graliśmy kiedyś for fun tak 4vs4 :-)
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-05, 14:32   

Kubica10 napisał/a:
I takich pomysłów mam kilka


No to śmiało, podziel się nimi, właśnie teraz jest najlepsza okazja.

Kubica10 napisał/a:
a osobiście uważam, że liga może być ciekawsza niż turniej.


To niewykluczone. Chociaż trzeba też pamiętać o trudnościach jakie pojawiają się przy lidze (i które m.in. doprowadziły do zmniejszenia zainteresowania IRP), a mam tu na myśli walkowery w kolejkach i rezygnacje w trakcie rozgrywek. Niestety, w lidze te pojawiające się braki odczuwane są znacznie dotkliwiej niż ucieczki z turniejów.

Kubica10 napisał/a:
Zobacz co się dzieje z NT, ludziom po prostu znudziły się turnieje i w tej sferze niczego nowego nie wymyślicie.


Właśnie wciąż nie wiem, czemu tak drastycznie spadło zainteresowanie NT (oficjalami zresztą też). Znudziły się turnieje? Znudziło się gomoku w ogóle? Znudziło się uczestnictwo w jakichkolwiek długich, cyklicznych rozgrywkach? Może któraś z tych odpowiedzi, a może jeszcze inne czynniki, ciężko dokładnie powiedzieć.

Cytat:
Nie chce pozwolić aby ludzie myśleli, że ta liga jest dla elity jak to stało się w przypadku NT w pewnym momencie. Tą ligą chce promować gomoku przy okazji wprowadzając w niego element rywalizacji.


NT jak słusznie zauważyłeś, zaczęło być postrzegane jako turnieje dla elity, choć z założenia wcale takie nie jest. My podjęliśmy się weryfikowania graczy żeby odsiać oszustów, a niestety zielonych i słabszych żółtych, z niezbyt imponującą ilością rozegranych partii po prostu trudniej jest zweryfikować. Nigdy jednak nie było nastawienia, żeby słabszych z NT wyeliminować. Jeśli chcesz szerzej przyjmować osoby z niższych poziomów, to pewnie zaniechasz ich weryfikowania, a wówczas wiadomo, czym może się to skończyć (niektórzy zieloni mogą się zaskakująco szybko "zaczerwienić").

Kubica10 napisał/a:
Szczerze? Nie chce mi się czekać kolejnych miesięcy/lat.


Proszę o dokładniejsze sprecyzowanie, dlaczego trzeba by czekać tak dużo czasu i nie masz na to ochoty. Uważasz, że nie można sprawnie zmodyfikować tego, co już istnieje/istniało?

zukole napisał/a:
Graliśmy kiedyś for fun tak 4vs4


Pamiętam :D Tylko to były bardziej jaja niż gra ;)
 
 
Magda 


Dołączyła: 27 Kwi 2010
Posty: 493
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-05-05, 14:33   

Właśnie graliśmy :D


Kubica proszę nie przyjmuj progów...


Gdzie można zobaczyć osoby już zapisane?
_________________
...
 
 
 
Kubica10 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 217
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2012-05-05, 14:44   

Magda napisał/a:
Gdzie można zobaczyć osoby już zapisane?

http://ligagomoku.weebly.com/liga-1-vs-1.html
Wszystko odbywa się na razie tutaj. Osoby zapisane znajdują się w "Lista zawodników".
Zgłaszać się można poprzez "Zapisy do Ligi".

Cytat:
Kubica proszę nie przyjmuj progów...

Regulamin obejmuje także ten punkt. Mimo, że zapisać może się każdy to i tak mam zamiar przyglądać się osobą zapisanym.

Mały proponuje też aby zwiększyć ligę do 14 osób. W sumie zapisanych jest już 9 graczy więc może faktycznie jeszcze trochę rozszerzyć ligę?

Maestro do Twojego posta odniosę się ciut później bo nie chce przelecieć go teraz po łebkach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group