Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepisy ruchu drogowego
Autor Wiadomość
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-12-22, 16:02   

Poszukuję od dłuższego czasu(z marnym efektem) dedykowanego programu graficznego do tworzenia ilustracji skrzyżowań i sytuacji w ruchu drogowym. Zawsze można to zrobić w dowolnym programie graficznym, ale ja wolałbym trzymać się pewnego szablonu - ta sama kolorystyka, podobne wymiary pojazdów, jezdni... Grafika ma być prosta, taka jak na testach na prawo jazdy.
Nie wierzę, że nie ma czegoś takiego.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-12-22, 17:41   

Szukałem 10 minut i znalazłem na razie tylko jeden:
http://www.autocentrum.pl/sytuacje-drogowe/
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-12-22, 18:03   

za proste, chodzi mi o coś bardziej zaawansowanego ale mniej zaawansowanego niż to
http://www.winroadusa.com/
w dodatku chyba tylko z amerykańskimi znakami :(

Znalazłem ten programik, niestety trochę słaba grafika i realia amerykańskie
http://www.youtube.com/watch?v=fz1RVaUqOO0
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-12-23, 00:24   

A może to:
http://wychowaniekomunika...nt01returnid=58
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2012-12-23, 07:02   

Dużo gotowców, ale przydatne. Dzięki trampek :)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-26, 16:28   

Sprawdź czy byś zdał na nowe prawko? http://www.ekursy.prawojazdy.com.pl/testy2013/
/click najniższy button/
Mój wynik: 72 pkt.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2013-01-27, 01:45   

Ja nie zdałem, miałem 57/74 :) żle odpowiedziałem na 7/32, jakaś tragedia. Myślałem, że pytania sa wreszcie normalne, ale nie są :)
-pierwszy błąd - nie wiedziałem, ze poza obszarem niezabudowanym jest ogr. do 90, myślałem, że mniej :) to normalny błąd
- drugi błąd - nie widziałem, że pieszy może przechodzić bez przejścia dla pieszych, jeżeli najbliższe jest dalej niż 100 metrów :) następnym razem jak mnie zatrzyma policja, będę liczył stópkami każdy metr :)
- trzeci błąd - już coś kompletnie niepoważnego - na filmiku widzę zamknięty szlaban przed przejazdem kolejnowym i pytanie, czy dalsza jazda może się odbyć tylko za zgodą dróżnika? Dobra odpowiedź: NIE ?!? no mogę oczywiście jeszcze zawrócić albo skosić szlaban, albo dać w dupe komuś, kto układał to pytanie? Może chodzi o to, że się automatycznie podniesie szlaban, bez ingerencji dróżnika, albo że dróżnik nie podejdzie do mnie osobiście i mi nie powie, że moge już jechać, ale bez jaj. Komuś należy się kop.
- następna dziwaczna sytuacja, jadę na filmiku środkowym pasem na 3jezdniowej jezdni, na wszystkich pasak strzałka na wprost i pytanie, czy w tej sytuacji mam obowiązek zmienić pas na prawy, by być jak najbliżej prawej krawędzi jezdni? odpowiedź TAK, chociaż nie mam pojęcia dlaczego? Kompletny bezsens.
- dalej nie wiedziałem, że na autostradzie można jechać w dzień 140 km/h? to jakoś od tego roku weszło? myślałem, że 130, a w nocy 140? zdjęcie jest wyraźnie za dnia :)
- nie wiedziałem, że znak zakazu wjazdu dla ciężarówek dotyczy ciągników rolniczych :)
- jeszcze jedno było, ale to chyba chodziło po prostu o znaki przejścia dla pieszych i przechodzących dzieci, nic ciekawego.

Ogólnie, gdybym z egzaminatorem na żywo robił ten test, miałby ode mnie niezły opierdol.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-27, 14:03   

Ja się naciąłem w pytaniu o znak "Szpital". Czy trzeba zachować szczególna ostrożność i "nie hałasować"? Spójnik i mnie zmylił, nie sądziłem, że szczególna ostrożność wymagana jest w takich miejscach. W ogóle bardzo ciekawe, bo konieczność szczególnej ostrożności wynika dopiero z dokumentów, które bezpośrednio adresowane są dla drogowców, organizatorów ruchu... czyli z tzw. rozporządzenia o warunkach technicznych umieszczania znaków....blebleble W rozporządzeniu dotyczącym Znaków i Sygnałów nie ma takich informacji i znak Szpital jest traktowany na równi ze znakiem "policja", "poczta", "hotel" itp.
bad_mojo napisał/a:
- drugi błąd - nie widziałem, że pieszy może przechodzić bez przejścia dla pieszych, jeżeli najbliższe jest dalej niż 100 metrów następnym razem jak mnie zatrzyma policja, będę liczył stópkami każdy metr
Poza małym wyjątkiem, bo możesz przejść na każdym skrzyżowaniu bez pasów, ale musisz ustąpić pierwszeństwa innym - niezależnie od tego czy jest 100m czy 20m czy 2 km.
bad_mojo napisał/a:
- trzeci błąd - już coś kompletnie niepoważnego - na filmiku widzę zamknięty szlaban przed przejazdem kolejowym i pytanie, czy dalsza jazda może się odbyć tylko za zgodą dróżnika? Dobra odpowiedź: NIE ?!?
Gdyby był znak "Stój - rogatka/sygnalizacja uszkodzona" to tylko za zgodą dróżnika. Oczywiście chodziło o sytuację, jak podniesie się do końca rogatka, bo przecie jej nie rozwalimy :P Dróżnik wymagany jest w niewielu sytuacjach, ale jak już się pojawi to ma prawo kierowania ruchem tak jak policjant. Szlabany mogą otwierać się samoczynnie (wzbudnie przez pociąg) albo ręcznie przez dróżnika, którego nie trzeba widzieć - ważne żeby on nas widział. Podobnie z sygnalizatorem kolejowym - raczej jest to sygnalizator wzbudzany urządzeniem czujnikiem na torach.
bad_mojo napisał/a:
następna dziwaczna sytuacja, jadę na filmiku środkowym pasem na 3jezdniowej jezdni, na wszystkich pasach strzałka na wprost i pytanie, czy w tej sytuacji mam obowiązek zmienić pas na prawy
Ten skrajnie prawy pas był z tego co pamiętam zarówno na wprost jak i w prawo, ale to nie jest istotne, bo trzeba jechać najbliżej prawej krawędzi :)

Nie przejmuj się, bo szef Ośrodku Drogowego w Zielonej Górze oblał ;)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-01-27, 14:25   

Szczególna ostrożność wymagana jest zawsze i wszędzie :)
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-27, 14:40   

Szczególnie grając w gomoku :)
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2013-01-27, 20:01   

Poza tym już widzę, ile kasy ktoś wziął za nagranie tych filmików, suma była zapewne z pięcioma zerami, i mówię poważnie, że to mogło być powyżej 100 000 zł. Ciekaw jestem, czy był na to jakiś przetarg i kto to nagrywał.

Co do fotoradarów i łapanek - dziś na drodze z Konstancina do Warszawy - warszawiacy może kojarzą - gdzie jest dwupasmówka i praktycznie nie ma zabudowań, stały w odległości kilometra od siebie dwa patrole z suszarkami. Ograniczenie jest do 60, chociaż to dwupasmówka poza terenem zabudowanym praktycznie, w niezłym stanie. Nie nazwę tego inaczej jak zwykłe chamstwo. A jak znam życie, to jeszcze pewnie krążyli tam tajniacy. Normalnie poligon.

Ciekaw jestem jak w ustawie zdefiniowana jest "zgoda dróżnika" :) Podchodzi dróżnik, udowadnia, że jest dróżnikiem i mówi "proszę jechać, droga wolna". Jak dla mnie podniesienie szlabanu to to samo co zgoda dróżnika, bez jaj, jak zwał tak zwał.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-27, 20:36   

Na pewno więcej niż 100 000 zł. Nie wiem na jakich ekranach zdaje się egzamin, ale pewnie tak samo gówno widać jak na moim. Filmiki są słabej jakości, chyba nagrywane aparatem lub po prostu z kamer umieszczonych w Elkach egzaminacyjnych. Zdecydowanie wolałbym zobaczyć fajną grafikę 3D CAD i skupić się na konkretach, no ale wyszłoby jeszcze drożej. Na szczęście te filmikowe pytania należą do najprostszych, ale z drugiej strony są najlepiej punktowane.
bad_mojo napisał/a:
Ograniczenie jest do 60, chociaż to dwupasmówka poza terenem zabudowanym praktycznie, w niezłym stanie.
To po to, żeby dziura budżetowa nie była zbyt głęboka. Obszar zabudowany i 60... jak można 100.
taki przepis napisał/a:
Nie stosuje się znaków B-33, jeżeli kierujący w jednoznaczny, nie budzący wątpliwości sposób może ocenić geometrię drogi oraz jej stan techniczny
Cytat:
Znak B-33 w zasadzie powinien być poprzedzony znakami ostrzegawczymi podającymi przyczynę ograniczenia prędkości, np. roboty na drodze, niebezpieczny zakręt, śliska jezdnia, inne niebezpieczeństwo, itp.
inne niebezpieczeństwo to "projekt budżetu ministra Rostowskiego" ;)

Może machać lizakiem "jedźta panowie". Nie wszystkie rogatki uruchamiane są przez dróżnika a jeśli są, to liczy się przepis, że nie można omijać niepodniesionych zapór a najlepiej to zatrzymac się przed bimbającym lub tylko migającym na czerwono sygnalizatorem.

P.S. Znasz może to skrzyżowanie? http://goo.gl/maps/jSw8O
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2013-01-28, 21:18   

Pewnie przejeżdżałem przez nie parę razy, jest w nim coś wyjątkowego? :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-28, 21:41   

Tak.
Masz zielone światło i skręcasz w lewo. Wjeżdżasz na tory tramwajowe? (tramwaj też ma swoje "zielone"). Ja bym wjechał, ale na pewno nie ustawiłbym się "w poprzek torów" tylko niemal wzdłuż.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-29, 14:26   

. . .Ermijo takie rzeczy to u nas norma... podjeżdżasz do torów a jak tramwaj przejedzie to wjeżdżasz jak na normalne. Światła nie są takie długie żeby tramwaj na zielonym podjechał na przystanek i zdążył ruszyć (tzn. zdarza się ale bardzo rzadko, jak masz obawy to nie wjeżdżasz i tyle - ruchu nie blokujesz bo pas jest tylko do skrętu w lewo).
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group