Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na problemy gospodarcze, polityczne i społeczne
Autor Wiadomość
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-01-13, 20:52   Na problemy gospodarcze, polityczne i społeczne

O wszystkim i o niczym. Głównie prywatne poglądy forumowiczów, ale może też merytoryczne dyskucje. :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-01-13, 20:57   

Zacznę dyskucję o podatkach.

Na razie wspominaliśmy o trzech:
- liniowym
- progresywnym
- pogłównym

O podatku pogłównym z Wikipedii:
Cytat:
Ponieważ zakłada się, że suma płaconych podatków (dochody budżetu z tytułu podatków od osób fizycznych) jest stała, wprowadzenie podatku pogłównego będzie w stosunku do obecnej skali podatkowej transferem dochodów od osób gorzej uposażonych do osób o wyższym dochodzie. Podatek pogłówny nie jest stosowany w rozwiniętych gospodarkach ze względu na niekorzystne ze społecznego punktu widzenia rozłożenie obciążenia podatkowego obywateli.

Także transfer od ludzi biednych do bogatych jest dobry, a transfer od ludzi bogatych do biednych niedobry? :)
Niestety, jak to wykazał rozwój cywilizacyjny, polityka państwa opiekuńczego ma sens, byle nie przesadzać. Dlatego własnie m.in. podatku pogłównego w wysoko rozwiniętych krajach się nie wprowadza.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-01-14, 03:08   

Z alicem będzie ciężko :]

Liniowy czy progresywny? Dla mnie byle jak najmniejszy :D Jak ktoś mi powie że liniowy jest lepszy, to może woli liniowy 40%, niż progresywny 19-30-40% ;)

Ja akurat nie przewiduję żebym był biedny, dlatego progresywny jest dla mnie tożsamy z zabieraniem pieniędzy mi i dawaniem ich komu innemu. Jakbym miał być biedny, wolałbym większą opiekę ze strony państwa i podatek progresywny. Żadna filozofia ;) Albo w ogóle pogłówny- na pewno najmniej musiałbym płacić :]

A co do państwa opiekuńczego, to jak by mi ktoś powiedział, że mam zarabiać 5 razy tyle co normalnie, ale muszę zapłacić 60% podatku, to świetnie- jestem za :) Jak jeszcze mam za to dostać taką opiekę jak np. Szwedzi, to już w ogóle bomba :) Ale jak mają mi z pensji zabierać 1/3 na różne gówniane składki, gdzie i tak sam będę musiał na swoją emeryturę zbierać i pójdę do prywatnej przychodni, bo to, co nam oferują jest o kant dupska potłuc... Cholera mnie bierze i tyle.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-14, 05:48   

Cytat:
Ponieważ zakłada się, że suma płaconych podatków (dochody budżetu z tytułu podatków od osób fizycznych) jest stała
bzdura
Cytat:
wprowadzenie podatku pogłównego będzie w stosunku do obecnej skali podatkowej transferem dochodów od osób gorzej uposażonych do osób o wyższym dochodzie.
będzie - podobnie odebranie złodziejowi i oddanie właścicielowi będzie transferem do tego "bogatszego"
Cytat:
podatek pogłówny nie jest stosowany w rozwiniętych gospodarkach ze względu na niekorzystne ze społecznego punktu widzenia rozłożenie obciążenia podatkowego obywateli.
kłamstwo - nie jest stosowany głownie z powodu demokracji - "biedniejszych" jest więcej i większość głosuje żeby zabrać "bogatszym" (czyli zastosować podatek liniowy, progresywny etc)
Cytat:
Niestety, jak to wykazał rozwój cywilizacyjny, polityka państwa opiekuńczego ma sens, byle nie przesadzać.
nie ma sensu (jeśli za sens uznajemy rozwój, jeśli zaś hołubienie nieudaczników żeby głosowali na podobnych nieudaczników to oczywiście ma głęboki)
Cytat:
Dlatego własnie m.in. podatku pogłównego w wysoko rozwiniętych krajach się nie wprowadza.
patrz wyżej

PS oczywiście podatek powinien być (jeśli w ogóle) jak najmniejszy

PS 2 przykładowo w 2005 r. dochody budżetu planowano na ca. 175 mld zł a przychody z podatków od osób fizycznych ca. 25 mld zł
w 2005 r. dochody budżetu planuje się na ca. 227 mld zł a przychody z podatków od osób fizycznych ca. 32 mld zł
to pokazuje że równie dobrze podatków od osób fizycznych w ogóle mogło by nie być
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-01-14, 11:46   

ktoś napisał/a:
podatek pogłówny nie jest stosowany w rozwiniętych gospodarkach ze względu na niekorzystne ze społecznego punktu widzenia rozłożenie obciążenia podatkowego obywateli.
alicecooper napisał/a:
kłamstwo - nie jest stosowany głownie z powodu demokracji - "biedniejszych" jest więcej i większość głosuje żeby zabrać "bogatszym" (czyli zastosować podatek liniowy, progresywny etc)


Dyskusja idzie już w stronę śmieszności :) Głosowanie to chyba takie odzwierciedlenie "społecznego punktu widzenia"...

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-14, 15:09   

niezupełnie
przegłosować można wszystko
np że ziemia jest płaska albo żeby Hitlera wybrać do władzy
ale nie znaczy to że taki wybór jest sprawiedliwy czy korzystny mimo ze pokrywa się ze "społecznym punktem widzenia"
to że angsta to śmieszy...
cóż taka jest demokracja w której decyduje głosowanie
Ostatnio zmieniony przez alicecooper 2007-01-14, 15:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-01-14, 15:17   

Piotrusiu, pomyśl co by było, gdyby w królestwie zwierząt też panowała demokracja. Miliony much te sprawy ;)

Niestety, debile stanowią większość i mnie, podobnie jak i alice'a, wkurza, że tacy mają mną rządzić, "bo jest ich więcej".

Co do PIT, to sam napisałem kilka zdań na zaliczenie o tym, aby ten podatek znieść w ogóle, a zastąpić go podniesioną stawką VAT. Ostatnio z tego co pamiętam, VAT stanowił 40% dochodów budżetowych, także niewielka jego podwyżka wystarczy, by pokryć dziurę po PIT. Dużo prostsze rozwiązanie i nawet obcokrajowcy będą płacić ;)

Alice, a jak CIT?

A prezes NBP... No cóż, ja bym winę zwalił na alice'a, który ma do kaczuszek pewną słabość :]
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-01-14, 16:52   

Napisałem krótkiego posta i tylko się utwierdziłem w swoim przekonaniu. Nie śmieszy mnie demokracja, ani nic z opisanych tematów, tylko poziom tej dyskusji. Ktoś pisze to samo innymi słowami jako kontrargument, nie czyta się uważnie postów innych, a dyskutuje się o pojęciach niemierzalnych, jakby kogoś można było przekonać "dowodami", że ma się rację.

Ale w końcu to hyde park, zatem powodzenia w dalszej jałowej dyskusji.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-14, 17:13   

Piotrusiu jeśli tylko zadasz pytanie postaram ci się odpowiedzieć
na razie twój pierwszy post "dyskusja idzie..." był stwierdzeniem
podobnie drugi
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-01-14, 18:03   

No właśnie w tym rzecz - nie zadałem pytania, ale i tak dostałem odpowiedź :)

Powinniście zużytkować energię na coś pożytecznego :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2007-01-14, 19:15   

Demokracja jest zła, jak ludzie nie mają pełnej lub prawie pełnej informacji o tym, na kogo, na co lub na jaki program głosują. Nie sądzę, żeby Hitler doszedł do władzy demokratycznie, gdyby ludzi wiedzieli, że będzie tworzył obozy koncentracyjne, wypowie wojnę połowie świata i będzie zsyłał do obozów, oprócz Żydów, homoseksualistów i chorych psychicznie. Po tym, jak doszedł do władzy, przestała to być demokracja, a zaczął się narodowy socjalizm, zwany również nazizmem.

Ja wierzę, że demokracja, gdyby tylko miała jakieś alternatywy dobre, (nie wybór między Hitlerem a Mussolinim), pełną informację oraz gdyby za kłamstwo w obietnicach wyborczych rzeczywiście karano (...), wybrałaby tę dobrą opcję.
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2233
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-14, 23:13   

bad_mojo napisał/a:
gdyby za kłamstwo w obietnicach wyborczych rzeczywiście karano

co mówić o państwie gdy w najbliższym otoczeniu jest jak jest
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-01-15, 16:12   

Alice czy moglbys mi w skrocie napisac gdzie widzisz przewage podatku poglownego nad liniowym? Mowie oczywiscie o przewadze w kontekscie proby ewentualnego wprowadzenia, bo dla naszych soc-prawicowych rzadow nie spodziewam sie nawet szansy na zaakceptowanie podatku liniowego ;-) Byc moze jesli do wladzy dorwie sie jakas frakcja prawdziwie liberalna gospodarczo to takie pomysly maja sens, jednakze przy obecnym ksztalcie polityki a takze swiadomosci spolecznej ktora utozsamia sprawiedliwosc ze 'sprawiedliwoscia spoleczna' nie widze najmniejszych przeslanek do tego aby mialo byc lepiej.

Wszystkim ktorzy popieraja rozbudowana idee panstwa opiekunczego, proponuje zastanowic sie, ile kosztuje redystrybucja dochodow w administracji publicznej. Wymaga calego aparatu fiskalnego, sluzb kontroli, armii urzednikow, ktorzy decyduja komu dac, a nastepnie calego zastepu politykow, ktorzy odpowiednio dysponujac naszymi pieniedzmi kupuja sobie glosy.

Podatki prostsze, czy to liniowy (wymaga jedynie obliczenia stalego procentu swoich dochodow, bez zadnych ulg i zwolnien) czy poglowny (prostszej formy znalezc sie chyba nie da) wymagaja znacznie mniejszych nakladow administracyjnych co samo w sobie jest zyskiem. Ale niestety zyskiem dla nas, obywateli a nie dla urzednikow. Kazde uproszczenie podatkow, powoduje niepotrzebnosc okreslonej grupy urzednikow, czemu oni stanowczo oponuja. Niestety Ci urzednicy stanowia wazna grupe dla adminsitracji rzadzacej. Mozna tam umieszczac na mniej eksponowanych stanowiskach swoich kolegow, rodzine (dalsza oczywiscie) czy znajomych.

Dlatego boje sie, ze w naszym kraju nawet wprowadzenie podatku liniowego odbedzie (moze lepiej napisac odbyloby sie) w zdegenerowanej formie. Zostanie wprowadzony szereg ulg, zwolnien, dajacy z jednej strony okazje do naduzyc a z drugiej prace dla calego aparatu kontroli skarbowej. Poglady racjonalne, nie sa w Polsce popularne i dopoki nie zmieni sie mentalnosc spoleczenstwa nie zmieni sie panstwo.

Czlowiek jest z natury leniwy, wiec woli aby minimum socjalne zapewniane przez panstwo bylo jak najwyzsze, wtedy nawet nie robiac nic moze zyc na tzw. godziwym poziomie. Pamietajmy ze nierobow i leni jest znacznie wiecej niz obywateli chcacych uczciwa i ciezka praca zarabiac na swoj dobroybyt. Stad tez powszechny jest negatywny stosunek do takich jednostek, ktore nie tylko wybijaja sie sposrod tlumu, ale rowniez glosno z reguly protestuja przeciwko zabieraniu czesci ich wypracowanego dochodu i rozdawaniu go darmozjadom (dodajmy ze rozdajacymi sa czesto rowniez darmozjady).

Mysle, ze szansa na zmiane sposobu myslenia niesie spora aktualnie emigracja zarobkowa - z jednej strony stara Europa jest jeszcze bardziej socjalna niz Polska, ale ludzie jadacy tam, w zdecydowaniej wiekszosci jada tam ciezko pracowac i dostawac za to godziwa zaplate. Przy kazdorazowej oplacie podatku, buntuja sie podwojnie - nie dosc ze oplacaja tych ktorym pracowac sie nie chce, to jeszcze do tego oplacaja nierobow w anglii czy niemczech. Za kilka lat, ta grupa ludzi zacznie wracac do ojczyzny i wtedy moze w koncu zacznie robic sie normalnie.

Pozdrawiam Soul.

PS. Sorki za przydlugiego posta, ale to jedna z moich ulubionych dzialek ;-)
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2007-01-15, 22:24   

bad_mojo napisał/a:
Nie sądzę, żeby Hitler doszedł do władzy demokratycznie, gdyby ludzi wiedzieli, że będzie tworzył obozy koncentracyjne, wypowie wojnę połowie świata i będzie zsyłał do obozów, oprócz Żydów, homoseksualistów i chorych psychicznie.


Adolfa Hitlera prawie do samego końca popierała ogromna większość narodu Niemieckiego i (jak o tym pisze niemiecki historyk Goetz Aly i wielu innych) to nie było z powodu terroru, ale dlatego, że Niemcom było dobrze. Hitler sprawił, że poziom życia przeciętnego Niemca wzrósł drastycznie! Oni go wręcz kochali! Naród Niemiecki był przesiąknięty nacjonalizmem, rasizmem, brakiem tolerancji, etc. Oni się cieszyli, że Hitler wyzwolił ich od Żydów (przy okazji zagarniając ich majątki - tym lepiej), homoseksualistów i chorych psychicznie.

Oczywiście byli też przeciwnicy, ale raz, że było ich mało, a dwa, że SS szybko się nimi zajmowało. :] Jednak SS nie musiało walczyć z całym narodem, ino z garstką.

I dlatego, gdyby jeszcze raz wybierali (gdyby plany znali i jedyne czego by nie wiedzieli to, że przegra wojnę) to i tak by go wybrali.

Trochę odbiegłem od tematu, ale myślę, że wybaczycie. :)

Pozdrawiam
templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2007-01-15, 22:42   

A jeszcze wypowiem się co do systemu państwowego, podatkowego, itd.

Otóż według mnie demokracja jest do bani - to bardzo sprytne (i skuteczne) ogłupianie mas. I wszystkie podatki, które wymyślają są do bani - bo i tak chodzi tylko o zysk tych na górze.

Ja popieram system całkowicie liberalny, gdzie nawet sam rząd i prawo jest własnością prywatną! I może być wiele "rządów" i "praw". Brzmi dziwnie? Nienaturalnie? Ale zachęcam do zgłębienia się w historię średniowiecznej Islandii, to może nie będzie potrzeby robienia wykładu na ten temat :] . Ten mały i zapomniany kraik właśnie miał taki system, dopóki chrześcijańscy misjonarze nie wparowali i nie nałożyli na wszystkich obowiązkowy podatek na świątynie. Szybko doprowadzili system gospodarczy (i samą gospodarkę) do upadku.

System miał ogromny plus - panujące rządy musiały zabiegać o to, aby obywatele byli pod ich rządami (bo obywatele mogli zmieniać "zwierzchników"), a jak to najprościej robić? Dając więcej swobód, obniżając podatki, itd. Drugi plus, to to, że każdy mógł założyć swój rząd! Tyle, że warunkiem tego było zdobycie odpowiednio dużego poparcia. Więc jeśli Ci się żaden rząd nie podobał to przekonywałeś ludzi do swojej wizji i sam zostawałeś "wodzem". Proste i skuteczne. Rozwój gospodarczy był nieporównywalni większy od panujących wtedy "mocarstw" Europejskich.

System jest trochę (podkreślam trochę) analogiczny do systemu panującego w Stanach Zjednoczonych. Niby jeden kraj, ale tak naprawdę co stan, to inny rząd i inne prawo i jeśli Ci się nie podoba prawo w jednym stanie, to możesz się przeprowadzić do innego - nie ma problemu (gorzej gdy żadne Ci się nie podoba). :)

pozdrawiam
templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group