Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Klasyfikacje Igrzysk Olimpijskich.
Autor Wiadomość
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 556
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2012-08-16, 19:39   Klasyfikacje Igrzysk Olimpijskich.

Jako, że czasem lubię porównywać statystyki różnych krajów w sportach i nie tylko to postanowiłem, że wrzucę to także tutaj. Może akurat kogoś to zainteresuje.
Zestawiłem w wykresach zdobycze medalowe krajów, które często występują w czołówce klasyfikacji medalowych oraz krajów-ciekawostek.
Skupiłem się tylko na latach 1996-2012 ze względu na ustabilizowanie się sytuacji politycznej krajów.

USA:



Rosja:



Chiny:



Niemcy:



Korea Południowa:



Wielka Brytania:



Węgry:



Ukraina:



Australia:



Francja:



Japonia:



Kazachstan:



Włochy:



Polska:



Iran:



Kuba:



Holandia:



Austria:



Szwecja:



Brazylia:



Hiszpania:



Nowa Zelandia:



Czechy:



Jamajka:



Rumunia:



Korea Północna:



Białoruś:



Bułgaria:



Grecja:



Kenia:



Ze statystyk wychodzi ogromny regres takich krajów jak Bułgaria, Rumunia, które niegdyś były potęgami .
Regres widać też w większości krajów europejskich (Polska, Niemcy, Włochy, Austria,Finlandia ).
Na drugim biegunie Wielka Brytania, której wykres modelowo pokazuje postęp.
Dobry występ Węgrów, świetny Kazachstanu, Nowej Zelandii, najlepszy w historii Iranu.
Pytanie jest takie czy rzeczywiście "system" nawalił choćby w takim kraju jak Niemcy, że jest coraz gorzej czy też ktoś zabiera te medale?
W Polsce owszem wiele obiektów sportowych jest zamkniętych albo płatnych i to jest największy błąd. Jeśli w ogóle są takie obiekty. Są przypadki, że boiska przy szkołach podstawowych są zamykane na wakacje bo dyrektor chce mieć święty spokój.
Ostatnio słyszałem wypowiedź jakiegoś geniusza w tv,że skoro Jamajka ma 2 mln ludzi i 12 medali to Polska powinna mieć 190. Ciekawe ile w takim razie powinny mieć Chiny z Indiami, ale to już zostawiam bez komentarza.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-08-16, 20:20   

Skupiłem się tylko na wnioskach, nie słupkach statystycznych.

Kwestię potęgi Rumunii w 1984 można wyjaśnić bojkotem igrzysk przez ZSRR i NRD oraz krajów mniej utytułowanych jak Bułgaria, Węgry czy Polska, więc to sprawa nieustabilizowania się sytuacji państw ( zimna wojna) :wink:

O programie naprawczym Wielkiej Brytanii po Atlancie ( czyli wcale nie tak dawno ) wspomniał S. Chmara - http://sport.onet.pl/igrz...tlem,47488.html

Wypowiedzi z przeliczaniem medali na liczbę mieszkańców również wydają mi się bezsensowne, no ale żeby nie mówić w kółko o tym samym można mówić o tym. Podczas igrzysk w Londynie chyba Grenada miała najlepszy przelicznik ( nie śledziłem do końca tego wątku ).

Pewne jest, że aby osiągnąć sukces potrzeba czasu, warunków ( finansowych plus baza treningowa ) i talentu. Działał Klub Polska. Tylko medale Bonka ( podnoszenie ciężarów ) i Bogackiej ( strzelectwo ) nie były zdobyte przez członków klubu, a klub liczy chyba grubo ponad 100 osób, więc nie jest to sytuacja, w której sportowcy nie mają za co trenować i tych medali powinno być więcej.

Narzekanie, że zdobyliśmy tylko 10 medali ma sens ( oczywiście, że mogło być lepiej), ale nie oszukując się nie jesteśmy żadną potęgą, a te 10 medali to osobiście uważam za sukces ( choć kilku "pewniaków" wróciło z niczym). Świat jest jednak bardziej otwarty na sport i współpracę z fachowcami z zagranicy, więc o ten sukces jest trudniej niż kilkanaście lat temu.
 
 
spavacz 

Dołączył: 29 Mar 2006
Posty: 758
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-08-16, 21:20   

Nie ma co przeliczać medali/mieszkańców tylko ilość medali/ile członków liczy kadra olimpijska a tutaj wypadamy baaaardzo słabo. Nie rozumiem po co wysłaliśmy ponad 200 osób jeśli o 3/4 z nich przeciętny obywatel nawet nie słyszał. Co prawda 10 medali to sukces (patrząc na to ze strony obecnych możliwosci) jednak czy zadowala nas miejsce ex quo z (całym szacunkiem) Azerbejdżanu? Chyba nie.
_________________
Pozdrawiam, Spav
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2012-08-17, 11:27   

zukole napisał/a:
Pewne jest, że aby osiągnąć sukces potrzeba czasu, warunków ( finansowych plus baza treningowa ) i talentu.

Finansowych? To nie jest wcale takie pewne. Z podanych statystyk nie wynika żadna relacja między ilością pieniędzy inwestowanych w sport, a ilością zdobytych medali. Ba, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że może być relacja dokładnie odwrotna (kraje biedniejsze osiągają spektakularne sukcesy).

Bbj, jak dzieciakom zamyka się boiska, to grają na trawie, na podwórku. Jak ktoś chce, to zawsze znajdzie sposób, a jak nie chce to i super boisko nie pomoże.

Błędem jest to, że system w naszym kraju zabija chęci i ambicje.

pozdrawiam
templar
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-08-17, 12:06   

Nie wynika, bo te statystyki dotyczą tylko zdobywania medali.

Wątpię, by ktoś przytoczył tutaj dane o inwestowaniu pieniędzy w sport przez różne kraje. Jednakże patrząc na słupki dotyczące USA, Wielkiej Brytanii, Rosji i Niemiec to wystarczy pogrzebać w necie i na pewno znajdą się artykuły/dane potwierdzające, że wydają więcej pieniędzy na sport niż my.

Amerykanie, choć zdobyli najwięcej medali to nie zdobyli ich we wszystkich dyscyplinach. Czytałem wywiad z Zygmuntem Smalcerzem ( złoty medalista igrzysk w podnoszeniu ciężarów 1972), który prowadzi kadrę USA w tej dyscyplinie
( http://sport.onet.pl/igrz...idze,46452.html )

Czytając go, widać że system szkolnictwa wyższego jest związany ze sportem - drużyny akademickie/ sekcje sportowe, im lepsze warunki ( w tym także finansowe) zapewniane tym większe szanse że przyniesie to rezultaty. Przykład wprawdzie dotyczy jednej dyscypliny, ale mechanizm pewnie jest podobny dla każdego kraju. Jeżeli tu warunki finansowe, a raczej ich brak stanowi jakąś przeszkodę to jednak zapewnienie tych warunków jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu, choć przyznam że mogą się trafić osoby, które tego wsparcia mają mniej, a odnoszą sukcesy :wink:

templar napisał/a:
Ba, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że może być relacja dokładnie odwrotna (kraje biedniejsze osiągają spektakularne sukcesy).

Spektakularne sukcesy? W jakiej ilości?
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2012-08-17, 16:04   

Aktualnie wyniki sportowe są bardzo silnie powiązane z nakładami finansowymi. Na sport i na medycynę. Wielkość populacji również ma znaczenie; Kanada i Szwecja wydają znacznie więcej niż Rosja, czy USA w przeliczeniu na mieszkańca, ale mają mniej ludzi. Sukcesy krjów trybu Kazachstan wcale nie przeczą regule. Dla przykładu Steiner, któremu spadła sztanga na plecy, ma znacznie mniejszy budżet od podnoszących ciężary w Turcji, czy Iranie. Nawet genetyczne predyspozycje, np. do biegu długodystansowego, powoli przestają odgrywać decydującą rolę i reprezentanci krajów z bardzo dobrze działającą fizjologią sportu, np. Australijczycy, doganiają Afrykę. W przeszłości bywało, że sportowcy osiągali wyniki przy małym budżecie i genialnej myśli trenerskiej, ale aktualnie wszyscy wiedzą kto jak trenuje i zresztą nikt nie robi z tego wielkiej tajemnicy. Można natomiast źle wydać pieniądze i Polska z programem Klub Londyn jest tu niezłym przykładem. W sport trzeba inwestować długoterminowo od podstaw. Polska zasadniczo zastosowała sponsoring, tyle, że z budżetu państwa. Nie wyszło w Dubaju, więc tym bardziej nie mogło się w biednej Polsce udać.
_________________
O-jôzu desu ne!
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2012-08-17, 20:22   

Barfko napisał/a:
Nawet genetyczne predyspozycje, np. do biegu długodystansowego, powoli przestają odgrywać decydującą rolę i reprezentanci krajów z bardzo dobrze działającą fizjologią sportu, np. Australijczycy, doganiają Afrykę.

Nie śledzę wyników biegania, ale oglądałem jakieś finały biegów długodystansowych i raczej w czołówcę było za przeproszeniem czarno. Czy to co piszesz to prawda? Są jakieś przykłady, żeby Australijczyk wygrał na dystansie powyżej 5km z Kenijczykiem czy Ugandyjczykiem?

Mi to się podobało, jak koleś z Trynidadu i Tobago wygrał rzut oszczepem. Myślałem, że ta dyscyplina się rozgrywa między dawnymi państwami bloku wschodniego :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-08-17, 22:40   

Mistrzem olimpijskim na 5000 i 10000 metrów jest Mohammed Farah reprezentujący Wielką Brytanię, ale urodzony w Somalii. Ciekawsze jednak, że wicemistrzem na 10000 metrów został biały biegacz z USA - Galen Rupp.
Obaj trenują u Alberto Salazara. Dla zainteresowanych - http://sport.onet.pl/igrz...rcia,46837.html
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2012-08-17, 23:05   

Ej, ale o co tyle szumu? Jaki jest sens inwestowania w takich sportowców? Promocja zdrowego trybu życia? Kto z was poszedł pchać kulą, skakać o tyczce czy strzelać z karabinu? A ilu z was nie poszło na basen/rower bo "polak walczył w finale". W pełni zgadzam się z opinią jednego felietonisty (Kmita?) PS, że o wiele lepszy jest model Austriacki (najlepsze ośrodki treningowe, szeroki dostęp do obiektów sportowych, za to zero medali) od modelu Kazachstanu, gdzie medale zdobywane hurtowo w dyscyplinie X w kategoriach a,b,c,d i do tego kolarz. Inwestowanie publicznych pieniędzy w sport to nieporozumienie. Miasta takie jak Bytom, Zabrze, Wrocław (...), a raczej burmistrzowie kupują sobie w ten sposób głosy w następnych wyborach. Patologia panuje też na niższym poziomie, gdzie grajką w klasie "O" płaci się po 100 zł za wygrany mecz, a nie ma 600 czy 700 dla gościa/animatora sportu w czasie wakacji na gminnym orliku. Ostatnio słyszałem o czeskim modelu wspierania piłki nożnej. Miasta nie dają klubowi kasy, tylko zatrudniają trenera/masażystę/człowieka orkiestrę, a klub utrzymuje się ze sprzedaży zawodników i z biletów. Może w tę stronę trzeba by pójść?

Jeszcze jedna statystyka: Czy nasi reprezentanci nie zajeli miejsca w top 10, jeśli chodzi o zmagania na stadionie lekkoatletycznym?
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2012-08-18, 03:38   

Craig Mottram deptał po piętach Etiopczykom i Kenijczykom.

Mnie też odpowiada model sportu masowego. Co więcej jestem zdania, że inwestycje w sport masowy są opłacalne i długoterminowo prowadzą do medali.
_________________
O-jôzu desu ne!
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-11-12, 14:18   

zukole napisał/a:
Mistrzem olimpijskim na 5000 i 10000 metrów jest Mohammed Farah reprezentujący Wielką Brytanię, ale urodzony w Somalii. Ciekawsze jednak, że wicemistrzem na 10000 metrów został biały biegacz z USA - Galen Rupp. Obaj trenują u Alberto Salazara.
Nowy link na temat wykorzystywanych technologii.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-07-28, 21:17   

Program RIO 2016.
Kadra Polski.
Zapowiedź.

Igrzyska niebawem. Ile zdobędziemy medali i czy Bbj wrzuci zaktualizowane słupki? :mrgreen:
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 556
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2016-08-02, 00:37   

Ja osobiście liczę, że to będą dobre igrzyska i najlepsze od Sydney.
Raczej jakościowo nie mamy szans, ale ilościowo owszem.
Będę zadowolony ze 14 medali.
 
 
amber_gold 

Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 67
Skąd: Kątownia
Wysłany: 2016-08-04, 11:06   

A dla mnie przyznanie Igrzysk w Rio to jakas kpina. Państwo w którym prawo nie istnieje, gdzie nie potrafią zapewnić nawet bezpieczeństwa. Ostatnio jeden ze sportowców wysiadając na lotnisku został zatrzymany przez policję i wywieziony aby zapłacić łapówkę (głośny artykuł niedawno). Jak w takim kraju można coś organizować.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-08-04, 20:05   

Gospodarza igrzysk wybrano w 2009 roku, ale nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jest to jednak wielkie święto sportu i niech tak zostanie :)

Kalendarz startów i plan transmisji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group