Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady moderacji forum - dyskusja
Autor Wiadomość
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 15:43   

angst napisał/a:
Przyznam od razu, że przeglądając stare posty widziałem odpowiedź Filipa o braku uwag odnośnie administrowania, ale pytanie dotyczyło tylko strony, zatem nie można tego rozciągnąć na ten temat, a jeśli bym nie cytował, to na pewno bym sprostował, aby nie pozostawić żadnych wątpliwości w tej materii.
. . .Cały czas w tym temacie piszę o moderowaniu, bo administrowanie to dla mnie funkcja dla osoby zajmującej się techniczną stroną (forum czy strony). Administrator strony doda artykuł ale nie w jego stanowisku leży napisanie go, analogicznie na forum.

. . .Zacytowane pytania potwierdzają to o czym tu piszę, chciałbym sprecyzowania zasad i chciałbym karania użytkowników, czy gdziekolwiek sugeruję inaczej?

. . .Co do samoanalizy. Pamiętając o niepisanej zasadzie dotyczącej języka (napisałem wyżej co miałem za taką zasadę, bo widzę że nie obowiązuje (dygresja: nie uważam żebym źle zrozumiał tą zasadę wtedy, po prostu poszła w zapomnienie)) za pewnik wziąłem nazwiska w j. polskim jako docelowe. Pisząc uświadomienie (czy przypomnienie) Zukole, że napisał je po angielsku było wskazaniem błędu. Przypominam, że w duchu niepisanej i zapomnianej zasady nie była to uwaga osobista czy pretensje, a jedynie zaznaczenie że proces tłumaczenia z języka nieobowiązującego na naszym forum (choć dopuszczalnego) nie jest jeszcze zakończony. Ponadto zdanie zawierało dodatkową wskazówkę (choć w obliczu reakcji widzę że kompletnie nieczytelną). Pisząc „po angielsku więc nie wiem czy poprawnie” chciałem podkreślić, że tutaj nikt nie ma ani obowiązku, ani potrzeby(!) sprawdzać poprawności w j. angielskim, bo nie jest to język docelowy. Niestety dostrzeżenie tego wymagało podejścia do mojego komentarza m.in. bez uprzedzeń o mojej złośliwości.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-12-16, 14:03   

Filip - zobacz sam, jak długie musiałeś napisać wyjaśnienie, żeby Twój post stał się w miarę zrozumiały. Prawdopodobnie zabrakło w nim kilku słów, może zdania, żeby stał się czytelny, odwoływał (chociaż częściowo) do prośby Zukole i nie mógł zostać uznany za nic nie wnoszący do tematu.

Napisać komuś, że widzi błąd (w długim poście), nic nie wnosi. Minimum to napisać, gdzie jest ten błąd, a jak się ma czas, to także z czego wynika.

Mam wrażenie, że niepisana zasada, o której wspominasz, nie poszła w zapomnienie, tylko po prostu nigdy nie została wprowadzona, a była jedynie Twoim niezmaterializowanym wnioskiem. Pamiętam tamte dyskusje i raczej większość osób zrozumiała (tak mi się wydawało), że nie każdy ma czas, żeby wrzucone na Forum ogłoszenie tłumaczyć na język polski. Pewnie, iż byłoby fajnie, gdyby się dało, nawet pamiętam, że sam tłumaczyłem czyjeś ogłoszenie. Nie zawsze się jednak da i chyba się z tym pogodziliśmy, zatem nie uznałbym tego za niepisaną zasadę.

zukole napisał/a:
Jakby ktoś znający rosyjski dostrzegł błędy, to pisać

Chaosu napisał/a:
. . .Rosyjskie imiona i nazwiska napisałeś po angielsku więc nie wiem czy poprawnie.


Zukole wprost prosił o odpowiedź osoby znające rosyjski i te, które dostrzegą błędy. Skoro nie wiedziałeś, czy napisał poprawnie, to nie powinieneś raczej odpisywać. Twój post wniósłby zaś coś do tematu, gdybyś napisał coś więcej o standardach tłumaczeń na Forum, transliteracjach, itp. Z Twojej lakonicznej wypowiedzi nie dało się wywnioskować, w czym widzisz problem. Co więcej, wątpię, aby Zukole oczekiwał poprawki polegającej na sugestii, że miał przetłumaczyć nazwiska na język polski. Wspominałem już wcześniej, że po jego jednej autopoprawce można było łatwo wywnioskować, co miał na myśli.

Mogę się tylko domyślać, że chciał ułatwić życie Forumowiczom, dlatego zadał sobie trud (ok, przy użyciu translatora) pokazania nazwisk w alfabecie łacińskim (w tym także nicków), aby osoby nie znające cyrylicy wiedziały o kogo chodzi. Zgadza się, że nasze Forum jest polskie, ale post dotyczył turnieju zagranicznego, a te osoby są znane głównie z EL, gdzie tak są właśnie pokazywane nazwiska. Więc akurat taki rodzaj przedstawienia nazwisk miał swoje dodatkowe uzasadnienie. W takich sytuacjach musimy patrzeć także pod kątem potrzeb użytkowników, bardziej według mnie tych, którzy skupiają się na sprawach kluczowych, jak wyniki turniejów, a nie na kwestiach językowych (choć jak widać z różnych postów to i tak kontrowersyjna kwestia. Postaram się napisać kiedyś o tym więcej, ale nie mogę znaleźć na to czasu od dwóch tygodni).

Reasumując, gdybyś napisał "według mnie powinieneś użyć polskich odpowiedników nazwisk", czy post o podobnej treści, też bym go raczej usunął przy aktualnych standardach jako post nie na temat. Tego typu wątki powinny być prowadzone oddzielnie. Czytając wprost Twoją odpowiedź na post Zukole mamy wiadomość, którą można sprowadzić do "nie znam tego języka, więc nie wskażę błędów". Tego typu wiadomości zawsze będą usuwane, chyba że taka odpowiedź będzie oczekiwana ze względu na specyfikę tematu. Autorom raczej nie chodzi o wiedzę, ile osób na Forum nie zna np. angielskiego, czy nie ma pojęcia o komputerach, tylko szukają konkretnej pomocy/wyjaśnienia/odpowiedzi/korekt, jak było np. w przypadku Zukole.

Niejasne jednozdaniowe dopiski do danego wątku nie są według mnie najlepszym sposobem na powrót do danej kwestii, czy chęć zasygnalizowania jakiegoś zagadnienia.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Zainicjowałem zapytanie o zdanie użytkowników odnośnie odchodzenia od głównego wątku. Jak wspominałem, jeżeli większość osób uzna, że to nie problem, to na pewno nieco zmienię swoje podejście. Ale posty typu "nie mam zdania" nadal nie będą miały racji bytu. Potrzebujemy jednak liczniejszych wypowiedzi, aby móc powiedzieć coś więcej na ten temat (zakładam, że osoby, które się nie wypowiadają uznają, że aktualne zarządzanie Forum jest akceptowalne lub im nie zależy).
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-16, 16:07   

angst napisał/a:
Mam wrażenie, że niepisana zasada, o której wspominasz, nie poszła w zapomnienie, tylko po prostu nigdy nie została wprowadzona, a była jedynie Twoim niezmaterializowanym wnioskiem. Pamiętam tamte dyskusje i raczej większość osób zrozumiała (tak mi się wydawało), że nie każdy ma czas, żeby wrzucone na Forum ogłoszenie tłumaczyć na język polski. Pewnie, iż byłoby fajnie, gdyby się dało, nawet pamiętam, że sam tłumaczyłem czyjeś ogłoszenie. Nie zawsze się jednak da i chyba się z tym pogodziliśmy, zatem nie uznałbym tego za niepisaną zasadę.
. . .Czyli mamy takie same wnioski poza tym, że ja konsensus uznałem za niepisaną zasadę, a Ty i inni nie?
angst napisał/a:
Zukole wprost prosił o odpowiedź osoby znające rosyjski i te, które dostrzegą błędy. Skoro nie wiedziałeś, czy napisał poprawnie, to nie powinieneś raczej odpisywać.
. . .Ja znam rosyjski, angielski i polski. Każdy w innym stopniu. Na korzyść rosyjskiego przemawia w tym wypadku fakt, że musiałem się podszkolić z cyrylicy na polski (choć akurat nie z rosyjskiego na polski). Jedyne czego nie znam w obrębie tych trzech języków (i w obrębie przedmiotu naszych rozważań) to cyrylica na angielski i angielski na cyrylicę. I poprzez znam rozumiem znajomość koncepcji i umiejętność jej zastosowania. Nie znam tego na pamięć i przepisując cyrylicę na polski na pewno skorzystałbym z pomocy dlatego też nie zrobiłem tego od ręki. Jaki dostrzegłem
(domniemany) błąd już wyjaśniłem.
angst napisał/a:
Więc akurat taki rodzaj przedstawienia nazwisk miał swoje dodatkowe uzasadnienie. W takich sytuacjach musimy patrzeć także pod kątem potrzeb użytkowników, bardziej według mnie tych, którzy skupiają się na sprawach kluczowych, jak wyniki turniejów[...].
. . .Dla mnie to absurdalne tłumaczenie. Nie mam żadnej styczności ze sposobem przedstawiania nazwisk w eurolidze i w związku z tym jestem sklasyfikowany jako nie-docelowy użytkownik wyników turniejów w których grają ludzie grający w eurolidze?

. . .Na resztę nie odpisuję bo sugerujesz rozwiązania jakiejś innej sytuacji. Nie sugerowałem Zukole, że ma nazwiska poprawić. Uważam, że to jak sformułował swoją prośbę jasno sugerowało, że On swoje zrobił i jeśli błędy są, to chętnie je poprawi ale czeka na owe poprawki. Poza tym po rozmowach w Krakowie wyjaśniliśmy sobie doskonale formułowanie przeze mnie ewentualnych uwag dotyczących jego wpisów/pracy. Od tamtej pory nie miałem żadnych uwag więc nie podlega wątpliwości, że od tych ustaleń się stosuję ale gdyby się coś wydarzyło, wierzę że Zukole powiadomi mnie tą samą drogą którą ja mam powiadamiać jego - poprzez prywatne wiadomości.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-12-16, 18:52   

No i dochodzimy do sedna sprawy - niczego nie sugerowałeś, nie wskazałeś błędu, czyli dla mnie Twój post nic nie wnosił do tematu. No i chyba był on opublikowany po wspomnianych przez Ciebie ustaleniach z Zukole, więc czemu nie wysłałeś mu wiadomości priv?

To, że moje argumenty są dla niektórych absurdalne już wiem. Chodzi tylko o to, żeby każdy wiedział, czego się spodziewać i jakie postawy są według mnie bardziej pożądane na Forum. Większość aktywnych użytkowników albo sama gra w EL albo przynajmniej interesuje się tymi rozgrywkami, więc jednak nadal widzę w tym sens.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-16, 19:15   

angst napisał/a:
czemu nie wysłałeś mu wiadomości priv?
. . .Dlatego że nie zgłaszałem żadnych osobistych opinii tylko odpowiadałem na jego własną prośbę w tym temacie. Dzięki za ukaranie chłopaki, zastawiliście ładną pułapkę! Sednem sprawy może być to, że dyskredytujecie moje przekonanie o j. polskim jako obowiązującym na tym forum, bo na pewno nie jest nim to że wg Ciebie post nic nie wnosił do tematu, przecież pisałeś o tym od samego początku. To już wiemy więc chyba starczy tych jednostronnych podsumowań? Chyba że mam wytłumaczyć jeszcze jakiś etap swojego postępowania, żebyś mógł jeszcze raz napisać że Twoim zdaniem mój post nic nie wnosił do tematu i skasowałbyś go ponownie. Zwróciłem Ci uwagę, że już to napisałeś? Myślę że każdy już mógł się ich dość naczytać więc zachęcam pozostałych do dalszego wyrażania swoich opinii na temat moderacji (obecnej czy wymarzonej wedle wyboru).
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-12-16, 20:09   

O jakich chłopakach piszesz? Ja nadal próbuję się wytłumaczyć ze swojej decyzji o usunięciu posta, bo część osób nadal najwidoczniej uważa, że była błędna. Na tym przykładzie łatwiej zrozumieć zasady moderowania Forum, a przynajmniej te stosowane przeze mnie, a tym samym zaproponować zmiany tego systemu. Jest to o tyle trudne, że jeśli ktoś uważa skasowanie tamtego posta za błędne, tzn. że będziemy dyskutować na temat jakichś dwóch różnych systemów.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2012-12-17, 13:09   

angst napisał/a:
Ja nadal próbuję się wytłumaczyć ze swojej decyzji o usunięciu posta, bo część osób nadal najwidoczniej uważa, że była błędna.


no i pogódź się z tym, że tak było, jest i będzie w tym przypadku. już się naczytaliśmy co kierowało Chaosu podczas pisania, a co Tobą podczas wycinania. ja prywatnie (nie będę się wygłupiał i mówił w czyimś niby imieniu) odbieram Twoje podejście do obrony za wszelką cenę swojej racji w przypadku tego konkretnego posta, jakbyś co najmniej bronił Jasnej Góry przed potopem szwedzkim - hiperbola zamierzona, bo naprodukować tyle postów i tak się rozdrabniać z powodu takiego wydarzenia to dla mnie kuriozum. chociaż z drugiej strony Chaosu też byś mógł dać spokój i tego nie ciągnąć na siłę, skoro nie przekonacie ani siebie nawzajem, ani osób postronnych, które chyba i tak są już średnio tym zainteresowane (bo ile można). uprzedzając ewentualny argument, że nikt mi tego czytać nie każe odpowiedzieć mogę tak: jakby temat był w hyde parku to bym go nie czytał, jak większości rzeczy, które się tam pojawiają. ale w hyde parku nie jest, więc zwykle domniemuję, że jednak coś dla mnie interesującego może się tu znaleźć i wchodzę i czytam i stwierdzam, że dyskusja zmierza donikąd.
nawiązując jeszcze do tematu głównego, a więc stylu moderowania forum przez Angsta (sorry, że tak personalnie, ale w gruncie rzeczy do tego się to wszystko sprowadza) - uważam, że jest ok, w miarę wyważony i nieemocjonalny (w przeciwieństwie do dyskusji nad nim) i nie uważam, żeby trzeba było tworzyć tu jakieś śmietniki, regulaminy forum itd itp, bo prędzej czy później i tak znowu wyleci jakiś post, który, w mniemaniu większości użytkowników, wylecieć nie powinien i nic na to nie da się poradzić. nie widzę tu nadużywania uprawnień ze strony moderatora(ów), jest ogólny porządek i jestem za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy. a że czasem się pokłócimy, no coż..to niestety takie uroki relacji między użytkownikami, a moderatorami na wszystkich otwartych forach internetowych.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2012-12-17, 20:39   

Tak się zastanawiałem, co tam s3v3n dorzuci do pieca, a tu taka miła niespodzianka - właściwie wystarczyłoby się pod tym podpisać :)

Temat sprowadza się do tego, że Chaosu uznał usunięcie swojego posta za bezpodstawne, a angst uważa inaczej. Wg mnie i tak już aż za dużo tu zostało napisane i podziwiam Piotra, że miał siłę tak szczegółowo przedstawić swoje stanowisko (zgaduję, że to z sympatii do Filipa).

Moja propozycja, to temat zakończyć. Niejeden post jeszcze poleci, a niekiedy może i nawet niesłusznie. Zdarza się...
 
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-19, 10:18   

Ja tam Piotra nie podziwiam, bo zamiast po drugim poscie powinny obydwaj stwierdzic, ze porozumienie nie jest mozliwe to ciagna to w nieskonczonosc. Ja tam do stylu moderowania nic nie mam bo mod zawsze kieruje sie swoja ocena i wytycznymi 'gory' - jesli takowe sa. Jesli sie z tymi wytycznymi nie zgadza, badz w ocenie wiekszosci userow jest w swoich dzialaniach zbyt poblazliwy/ostry to sie moda zmienia oczywiscie jesli rzeczona 'gora' ma podobny poglad na sprawy. Tutaj widzimy raczej jednostkowy przypadek niezgody a nie problem z moderacja wiec jak dla mnie dyskusja dawno sie wyczerpala.
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-12-24, 11:47   

Dlaczego nie są wyciągane żadne konsekwencje w stosunku do forumowicza amber_gold za jego rażąco niechlujnie pisane posty, które ciężko czytać: głównie brak ogonków, poprzestawiane lub pogubione litery, czasem brak dużej litery na początku zdania? Dlaczego takie niechlujstwo jest dopuszczane?
Ostatnio zmieniony przez trampek86 2012-12-24, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-12-24, 11:58   

Głównie dlatego, że generalnie nie zwracamy na tym Forum uwagi na takie rzeczy. Nie jest to forum dla humanistów i nie każdy jest w stanie, czy też po prostu chce, używać poprawnej polszczyzny. Internet rządzi się swoimi prawami i tolerowane są pewne uproszczenia, a wszyscy nigdy nie będą zadowoleni.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Odpisałem, chociaż nie mam pewności, czy o coś pytałeś, bo w Twoim poście nie widziałem żadnych znaków zapytania...
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-12-24, 12:26   

Wiadomo, że każdy nawet ty czy ja od czasu do czasu się pomyli i nikt nie jest w stanie nigdy się nie pomylić np. tak jak zauważyłeś zapomniałem znaków zapytania, ale mi nie chodzi o czepianie się na siłę każdego najmniejszego błędu, tylko o to, że jest różnica między 'od czasu do czasu' a 'cały czas', patrząc na jego posty można oczy sobie połamać i są małe czytelne, rozumiem, że można dopuszczać jakiś błąd od czasu do czasu ale są gdzieś przecież jakieś granice przyzwoitości. Znaki zapytania dodałem.
 
 
bmac 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-24, 21:17   

... akurat dwa ostatnio zostały usunięte, zresztą z jednym Arturo Amoroso na dokładkę... po prostu są granice zjadliwego dowcipu czy jak to inaczej nazwać?
...ja to nazwałem Regulaminem Wigilijnym

bmac

... a w tej rozciągniętej jak guma od majtek dyskusji biorę stronę Angsta, aczkolwiek przyznaję iż nie widziałem niczego złego w poście Chaosu /przeczytałem go przed Piterem/. Obie strony zostały poinformowane o powodach takowej decyzji. Moderacja jest wg mnie raczej zadowalające i w związku z tym tak samo raczej bezdyskusyjna.

bmac
_________________
Gość, sprawdzeniem wartości wiedzy jest jej moc uszlachetniania i oczyszczania życia ...
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-12-24, 21:34   

Hmm bmac, mógłbyś jaśniej wytłumaczyć o co ci chodzi z tą pierwszą częścią twojego postu?
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-18, 00:13   

W tle (na forum Zarządu) dyskutujemy nad zasadami moderowania Forum, więc może się niedługo nieco zmienią. Ale na razie działamy na dotychczasowych zasadach (jak ktoś chce, może je nazwać moją samowolką).

Ze swojej strony chciałbym prosić o kulturalne zachowanie, szanowanie innych użytkowników oraz pisanie na temat.

W związku z kilkoma popularnymi ostatnio dyskusjami musiałem wyciąć sporo postów i część wyedytować (czego bardzo nie lubię i za co zainteresowanych przepraszam), aby zaprowadzić względny porządek.

Proszę również bardzo, aby nie karmić trolli (tych, które tu są, ale i tych, których tu nie ma). Głodne pójdą gdzie indziej albo przekroczą granice, a wtedy... też pójdą gdzie indziej.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group