Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: maestro
2014-07-10, 19:58
Zagadka - ile jest wszystkich nicków w Gomoku na Kurniku?
Autor Wiadomość
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-01-31, 16:28   Zagadka - ile jest wszystkich nicków w Gomoku na Kurniku?

Ja odpowiedź znam, oczywiście szacunkową ale dosyć dokładną. Ciekawe jak zgodne będą wasze odpowiedzi z prawdą, kto najlepiej trafi. Zgadujcie, obliczajcie i podawajcie odpowiedzi, ja za jakiś czas wam powiem. :)
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-01-31, 16:41   

Co rozumiesz przez "kurnikowe nicki w gomoku" ?, wszystkie nicki z co najmniej jedną grą rankingową ?

Za jakiś czas ta ilość pewnie się zwiększy o ileś procent.
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-01-31, 17:13   

Generalnie chodziło mi o wszystkie nicki, ale w sumie racja, chodzi o nicki z co najmniej jedną partią w statystykach.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-01-31, 17:17   

Jeżeli zakładałeś wstępnie, że także te bez rozegranych gier, to na czym polegałoby ich przypisanie akurat do gomoku?

Mniejsza z tym - rozumiem, że po doprecyzowaniu chodzi o takie nicki, które w statystykach mają co najmniej jedną rozegraną grę w gomoku.

Pomyślę i zaproponuję odpowiedź. Ciekawi mnie bardziej, jak to można sprawdzić/oszacować.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-01-31, 17:37   

100.000
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-31, 18:19   

hmm... ilość przewijających się osób od początku istnienia Kurnika to pewnie grubo ponad 3 mln.
Mój typ: 5 mln nicków, jeśli chodzi o wszystkie martwe i aktualne.

A ilość żyjących nicków - 2 mln
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2013-01-31, 20:09   

angst napisał/a:
Ciekawi mnie bardziej, jak to można sprawdzić/oszacować.


Wyobraźmy sobie taki diagram (graf), w którym nicki z rozegranymi partiami gomoku (wierzchołki) łączymy (krawędzią) o ile rozegrały przynajmniej jedną partię w gomoku.

Taki graf, czyli to co otrzymamy, ma zasadniczo jedną dużą składową spójności, to znaczy do niemal każdego nicka można dotrzeć po łańcuchu nicków które ze sobą rozegrały partię w gomoku. Wynika to stąd, że prawdopodobieństwo, że przypadkowo rozegrają partię 2 osoby mające bardzo mało rozegranych partii jest znikome.

Wystarczy więc odtworzyć ten graf z danych w postaci list nicków z którymi dany nick rozegrał partie, co jest standardowym algorytmem na grafach.

Szukaną liczbę można też nieźle z innych danych oszacować. Na przykład korzystając z faktu, że ten graf jest "scale free" i próbkując dla wyznaczenia stałej w wykładniku.
_________________
O-jôzu desu ne!
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2013-01-31, 21:30   

łatwiej dokładnie policzyć metodą brutal force molestując zakładkę "statystyki" (znając dopuszczalne znaki oraz "długość nicka")
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2013-02-01, 03:33   

ermijo napisał/a:
łatwiej dokładnie policzyć metodą brutal force molestując zakładkę "statystyki" (znając dopuszczalne znaki oraz "długość nicka")

Jeszcze łatwiej i o wiele praktyczniej jest dokładną liczbę z fusów wywróżyć.
_________________
O-jôzu desu ne!
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-02-01, 09:16   

Barfko napisał/a:
Wyobraźmy sobie taki diagram (graf), w którym nicki z rozegranymi partiami gomoku (wierzchołki) łączymy (krawędzią) o ile rozegrały przynajmniej jedną partię w gomoku

Jeżeli bylibyśmy w stanie stworzyć ten graf, to dalsze czynności (badanie powiązań) nie byłyby już potrzebne, bo wystarczyłoby policzyć wierzchołki.

Sprawdzanie po dowolnym nicku też nie pomoże, bo często będą to zbiory zamknięte (np. ktoś wszedł z kolegą sprawdzić jak się gra w sieci, zagrali raz i już więcej nie wrócili albo tak prozaiczna sytuacja jak irp, gdzie gra się tylko we własnym gronie, że nie wspomnę już o nabijaczach rankingu, którzy też często grają tylko ze sobą).

To wszystko jednak jest wiadome, a moje pytanie było bardziej techniczne - czyli jak takie wierzchołki zidentyfikować (wyciągnąć ze statystyk).

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-01, 12:16   

Hej, postanowiłem rozwiać trochę wątpliwości i doprecyzować trochę wszystko. Generalnie zadając moją zagadkę po prostu wyleciały mi z głowy dwa szczegóły, że w oszacowanej liczbie nie zawierają się nicki:

- które mają puste statystyki o czym przypomniał mi o Zukole
- takie zamknięte grupy o których przypomniał mi Angst

Choć wydaje mi się, że jest to niewielki odsetek takich nicków w stosunku do wszystkich nicków, więc nawet po odjęciu wyżej wymienionych przypadków nicków, to główna liczba nie uległaby jakiemuś większemu obniżeniu, lecz jak napisałem nie mam pojęcia jaki to odsetek. Takich nicków nie sposób znaleźć inaczej niż przypadkowo lub....

...nierealną metodą brute force o której wspomniał Ermijo, a dlaczego nierealną, a dlatego, że ilość możliwych nicków jest zbyt duża i nie do sprawdzenia w sensowym czasie. Wynosi ona 35^(13-3) czyli 2758547353515625 możliwych nicków. Jeśli sprawdzanie jednego nicku trwa przykładowo 1 sekundę to sprawdzenie wszystkich nicków zajęło by 87 milionów lat z jednego (hipotetycznego) komputera. Jeśli chcieć sprawdzić wszystkie nicki np w ciągu jednej doby to potrzebne byłyby 87000000*365 czyli 32 miliardy komputerów pracujących jednocześnie, ale to również hipotetycznie, a dlaczego ano dlatego, że po 1) skąd wziąć 32 miliardy komputerów a nawet jeśli by je wziąć to po 2) kurnik nie dałby rady obsłużyć 32 miliardów żądań na sekundę, po prostu by padł, ponieważ byłby to po prostu atak DDoS.

Dlatego metoda za pomocą której oszacowałem liczbę nicków to metoda której opis wyczerpał Barfko.

Oczywiście jest jeszcze jedna metoda - superszybka i superdokładna - poprosić władcę kurnika, żeby odczytał magiczną liczbę wyświetlaną gdzieś w jego panelu administratora.
 
 
truskawek 

Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 679
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-01, 17:13   

czy nick postaci ni_ck zamieniony na nick liczysz jako jeden?
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-01, 17:20   

Tak.
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2013-02-01, 17:25   

Ja bym sprawdził, czy na forach innych gier nie mieli już przypadkiem takiego tematu, i jeżeli padła tam konkretna, sensowna liczba, to bym ją na zasadzie proporcji dostosował do gomoku. Proporcji typu ile dziennie ludzi siedzi na gomoku to ilości ludzi dziennie na tej grze. :)
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
trampek86 

Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 93
Skąd: Kielce
Wysłany: 2013-02-06, 23:24   

Czy ktoś jeszcze nad tym myśli i poda jakąś liczbę czy mam ujawnić odpowiedź?

I mam dwa pytania do ermijo:
1) Skąd wziąłeś lub w jaki sposób oszacowałeś te liczby a może to tylko czysty strzał?
2) Najpierw napisałeś 3mln, a chwilę później 5mln...o co w tym chodzi?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group