Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybory do parlamentu europejskiego
Autor Wiadomość
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-05-26, 20:14   

Gdy ktoś wyrywa poszczególne słowa z kontekstu, to pewnie tak - zachęcają.

Wyniki chyba bez większych niespodzianek, frekwencja również :wink:
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-26, 20:23   

zukole napisał/a:
Gdy ktoś wyrywa poszczególne słowa z kontekstu, to pewnie tak - zachęcają.

. . .Starałem się spojrzeć na to neutralnie. Wg mnie oba zdania mają drugą część zdania pytającą. Dodatkowo przypomnę, że jesteśmy na forum dyskusyjnym.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 558
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2014-05-26, 22:35   

A jednak PO wygrała.

Ciągły podział Polski względem linii rzeki Wisły.

W woj. śląskim występuje co wybory ciekawostka między dwoma sąsiadującymi powiatami: Istebna i Wisła. W pierwszym powiecie (katolickim) wygrał PiS z ilością 47%, natomiast w drugim (ewangelickim) PiS zdobył 8%, natomiast PO 66%.

Liczyłem, że PIS i PO nie przekroczy 30%, SLD będzie miało około 15%, PSL i KNP około 5%.

Jestem zaskoczony wynikiem w grupie 18-25, bo wygrałby KNP! Widać jak młodzi są sfrustrowani obecnymi władzami. Pytanie tylko czy to jest odpowiednia partia...

Wyniki są obiektywne, ale pamiętajmy, że 77% uprawnionych nie głosowało. W Belgii frekwencja 90%. o_0
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1731
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-05-26, 23:39   

Też liczyłem, że PO nie przekroczy 30%, zaskakujące że po tylu "zasługach" dla kraju partia rządząca wciąż trzyma się mocno. SLD raczej bez sensacji, podobnie TREP, skompromitowana lewica traci na znaczeniu. Teza o sfrustrowaniu młodych obecnymi władzami (czy to w Polsce, czy w UE) pojawia się teraz często, ale dla mnie nie jest satysfakcjonującym wyjaśnieniem sukcesu NP - myślę, że nie chodzi tylko o konkretne partie i osoby, ale ogólnie, wizję państwa oraz Europy. Im więcej etatyzmu, biurokracji, poprawności politycznej oraz promocji ściśle określonego światopoglądu, tym większy opór przeciwko temu. To wystarczyło na 7% poparcia dla NP w tych wyborach, ale w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczenie progu wyborczego zapewne okaże się trudniejsze.

A rekordowa frekwencja w Belgii nie dziwi, skoro tam głosowanie jest obowiązkowe ;)
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-05-26, 23:55   

Chaosu, właśnie to mnie rozbawiło. Nie było zadanych wprost pytań, ale sam napisałem przecież, że Alice został "wywołany do odpowiedzi", a zachował się dokładnie zgodnie z modelem z wcześniejszego posta Bbj.

Pewnie, że nie musi być znaku zapytania, aby prowokować do udzielenia odpowiedzi. Natomiast Bbj przyznał, że poprawnie zinterpretowałem sytuację, więc nie wiem o czym tu jeszcze dyskutować. Jeśli napiszę na jakimś forum: "nie mogę nigdzie znaleźć informacji, jak się nazywał koń Don Kichota", to zaraz się znajdzie parę osób, które odpiszą "Rosynant" lub "Wujek Google :] ", chociaż w sumie nikogo o to nie zapytałem. Ja zaś napisałem, że Bbj nie zadał żadnego pytania. I to jest przecież fakt.

Wiem, że jesteśmy w Internecie, ale ja np. nie rozumiem, jak można nie postawić "?" na końcu pytania, chyba że jest to celowe działanie z jakiegoś powodu. Moje ulubione z EL: "hi score" :)

O ile mi się nie przyśniło, to w Belgii można było głosować przez Internet (a w lokalach chyba tylko do 14:00 albo nawet krócej). To by mogło wyjaśniać "frekwencję".

W Polsce można odnieść wrażenie ogólnej słabości sceny politycznej. Większość osób, które nie idą na wybory tłumaczy się tym, że "nie ma na kogo głosować". Zaś bardzo dużo głosujących dokonuje wyboru negatywnego, czyli głosuje przeciwko komuś i/lub wybiera "najmniejsze zło". Większość partii (czołówka) ma względnie stały elektorat, a o konkretnym wyniku decydują zwykle niezdecydowani, którzy nie kibicują konkretnej partii, tylko podejmują decyzję przed konkretnymi wyborami. Natomiast nie widziałem jeszcze nigdy symulacji wyników przy założeniu, że głosowanie jest obowiązkowe (czyli frekwencja 100%). Spodziewam się, że padłby wówczas rekord głosów nieważnych, ale taka próbka 1/4 uprawnionych nie do końca chyba oddaje rzeczywistą popularność partii.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-05-27, 20:17   

Wyniki głosowania w poszczególnych powiatach.

(Źródło: Wikimedia Commons, Robert Wielgórski)
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 558
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2014-05-27, 20:32   

Teraz mapka mi przypomniała mój błąd (zamiast gmina napisałem powiat). Sorry, nie mogłem już edytować.

Cytat:
W woj. śląskim występuje co wybory ciekawostka między dwiema sąsiadującymi gminami: Istebna i Wisła. W pierwszej gminie (katolickiej) wygrał PiS z ilością 47%, natomiast w drugiej (ewangelickiej) PiS zdobył 8%, natomiast PO 66%.
 
 
bbj 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 558
Skąd: Śląskie
Wysłany: 2014-07-03, 13:57   

Minęło trochę od wyborów i mamy wreszcie debiut JKM. :D

https://www.youtube.com/watch?v=8ECOd3LnGoI
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-07, 01:54   

. . .Mógłby popracować nad wymową ale nie ma się czego wstydzić.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-12-01, 19:24   

Był Korwin-Mikke, czas na Tuska - https://www.youtube.com/watch?v=1dDRs2uWiRU
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-02, 19:10   

zukole napisał/a:
Był Korwin-Mikke, czas na Tuska - https://www.youtube.com/watch?v=1dDRs2uWiRU

. . .Już wiemy czemu nic nie robi w polityce, ostro się uczył żeby zrobić takie postępy ; )
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group