Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opener f10-h7-j10
Autor Wiadomość
Eviscerate 

Dołączył: 16 Sty 2016
Posty: 10
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-01-17, 16:02   Opener f10-h7-j10

Witam, jako że jest to mój pierwszy wpis na forum, z oczywistych względów, chciałbym się przywitać z wszystkimi jego użytkownikami.

Mam na imię Marcin, jestem stosunkowo nowym graczem, gdyż gomoku odkryłem około rok temu, zainteresowała mnie jednak bardziej materia tej gry od jakiegoś czasu i zacząłem traktować ją dosyć poważnie, dlatego chciałbym, aby proces rozwoju moich umiejętności przebiegał tak szybko, jak jest to obiektywnie i optymalnie możliwe. Aktualnie znajduje się na etapie przeświadczenia, że analiza partii i wyciąganie błędów z przegranych gier jest bardziej produktywna niż ciągłe, bezrefleksyjne granie. Nie jest to zbyt odkrywczy wniosek, dlatego, jeśli ktoś ma sprawdzone metody, jak efektywnie uczyć się gry, bardzo chętnie skorzystam z takiej porady.

Powracając jednak stricte do celu w jakim założyłem ten temat.

Analizując jedno z opracowań otwarć zamieszczonych na stronie, wydaje mi się, że znalazłem błąd, w mojej ocenie, dosyć rażący, bo zmieniający wynik gry, który jak wskazuje opracowanie, w przypadku wykonania takich ruchów, jest korzystny dla białego koloru.

Oto ruch, gdzie moim zdaniem jest błąd:



Wykonanie ruchu na j6 rzeczywiście będzie skutkować przegraną czarnego koloru, ale można przecież postawić i10, co wymusi wykonaniu ruchu na g10 przez biały kolor, a więc zdewaluowanie zagrożenia na pozycji g8 (overline). Następny ruch koloru czarnego, to i9, który definitywnie kończy grę na korzyść koloru czarnego. Postawienie przez kolor biały kamienia na k7 nie zmieni wyniku gry, gdyż j7 tworzy nowe zagrożenie, które co prawda znowu zostanie zniwelowane poprzez stworzenie czwórki przez biały kolor na j6. W tym momencie biały kolor musi zablokować trójkę na linii "i", lecz w ostateczności wciąż wygrywa kolor czarny wykonując ruch na j9.

Co o tym sądzicie?
 
 
Henry 

Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 257
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-01-17, 17:32   

Jeśli dobrze widzę to po ruchu czarnych na i9 biały ma vcfa, i9, h9, h5, e5.
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4356
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-01-17, 18:07   

Eviscerate napisał/a:
Analizując jedno z opracowań otwarć zamieszczonych na stronie, wydaje mi się, że znalazłem błąd, w mojej ocenie, dosyć rażący, bo zmieniający wynik gry, który jak wskazuje opracowanie, w przypadku wykonania takich ruchów, jest korzystny dla białego koloru.
Cześć,
zamieszczona przez Ciebie kolejność ruchów faktycznie daje zwycięstwo czarnych. Biały skomplikował sobie sprawę grając 14-g5, powinien zagrać 14-h8.
Załączam plik z analizą Eviscerate oraz swoje rozwinięcie z 14-h8.
Eviscerate napisał/a:
Nie jest to zbyt odkrywczy wniosek, dlatego, jeśli ktoś ma sprawdzone metody, jak efektywnie uczyć się gry, bardzo chętnie skorzystam z takiej porady.
Na stronie mamy kilka poradników, które być może okażą się przydatne. Warto również zapoznać się z tym artykułem.

PS Zalecam wrzucanie analiz w renlibie zamiast screenów. Są bardziej przystępne, każdy może sobie poklikać ;)
 
 
Eviscerate 

Dołączył: 16 Sty 2016
Posty: 10
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-01-17, 18:11   

Henry napisał/a:
Jeśli dobrze widzę to po ruchu czarnych na i9 biały ma vcfa, i9, h9, h5, e5.


Pozycja i9 jest już zajęta przez kolor czarny. Postawienie białego kamienia na h9 wyklucza h5, a e5 jest pojedynczym zagrożeniem (linia 9 jest zablokowana przez czarny kamień na pozycji i9).

zukole napisał/a:
Na stronie mamy kilka poradników, które być może okażą się przydatne. Warto również zapoznać się z tym artykułem.

PS Zalecam wrzucanie analiz w renlibie zamiast screenów. Są bardziej przystępne, każdy może sobie poklikać ;)


Dobrze wiedzieć, że miałem rację, bo choć nie potrafiłem znaleźć żadnego wyjścia z tej sytuacji dla białego koloru, to byłem przekonany, że na pewno ktoś zaraz mi przedstawi, że moja teza jest błędna.

Chętnie zajrzę w podane przez Ciebie linki, bo wciąż nie jestem zadowolony z tempa, z jakim polepszam swoją grę. Każda pomoc tutaj jest bardzo mile widziana.

Tak, pliki analizy są zdecydowanie lepszym pomysłem, o którym nie pomyślałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group