Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Renju Class
Autor Wiadomość
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2005-03-07, 23:42   

Joking byl zapisany na ORC juz jakies dwa lata temu. Uczeszcza tu tez Atilla (nie wiem od kiedy). Mysle jednak, ze swoje sukcesy zawdzieczaja glownie Renlibowi i zmudnym analizom. Co do Godona nie bede sie wypowiadal, bo Godon to Godon...

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-03-09, 10:49   

. . .Wiesz NC ile mi daje chodzenie na lekcje? Nie - dlatego nie pisz proszę takich postów. Naprawdę nie chcę się kłócić ale wydaje mi sie że na mnie krzyczysz. Poza tym gdybym miał możliwości grałbym duuużo i w renju i w gomoku i w pente. RC daje mi w tej chwili punkty czyli stare lekcje z zamkniętego już departamentu i one naprawdę mi się podobają. Poza tym są to konkretne dwie godziny które przesiedzę w kawiarence i nie muszę się zastanawiać już całymi dniami kiedy znowu do niej przyjść - przychodzę regularnie.

PS. Są jeszcze prace domowe, które są po prostu interesującym wyzwaniem.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
nc 

Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 297
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2005-03-09, 20:32   

przepraszam, za taki mój oskarżycielski ton, nie chcę na nikogo krzyczeć ani zniechęcać do ORC, rozumiem że to dla niektórych jedyny kontakt z renju i lepsze to niż nic, może za wiele się po ORC spodziewałem
a tak btw. chciałbym kiedyś wejść na kurnik i ujrzeć stałą grupkę graczy w zakładce renju ;)
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-03-11, 09:22   

"można nauczyć się matematyki poprzez same chodzenie na lekcje/wykłady, nie rozwiązując zadań samemu?" Jasne, że można. Do matury przejrzalem tylko tablice, a na studiach ograniczam sie tylko do notatek (a mimo tego byłem zwolniony z egzaminu z algebry). Podstawą jest zrozumienie, jeżeli wiem dlaczego się coś robi, to po co mam to ćwiczyć. Wystarczy zrozumieć idee tego co ma się rozwiązywać.

Z ORC jest trochę inaczej. Prace domowe są fajne, ale mogę je rozwiazywać bez wysylania. Lekcje są okropnie monotonne i jak na razie nie na moj poziom. Co z tego, że ktoś mi pokaze cudowny, genialny ruch, jeżeli nie bede potrafił go wykorzystac? Mogą mi przedstawiać wiele możliwości, ale jak widze jakiegoś cudownego VCF-a co kilka minut, to raczej mało mi to daje. Podstawą jest własna analiza=zrozumienie, a nie wielka ilość gier (choć też sie przydaje). W renju rozegralem moze ze 100 gier, wiec nie mogę zagrac praktycznie nic z pamieci, a jezeli ktoś pokazuje mi VCF-a od np.: 20 ruchu, to co mi z tego?

Z renjuclass zrezygnowalem, prace domowe rozwiazuje sobie z ciekawosci, ale nie mam zamiaru marnowac czasu nad lekcjami.

Pozdrawiam
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-03-12, 11:57   

Szkoda też, że odrobione prace domowe nie są do wglądu dla innych. Jeżeli dowiaduje się, że moje rozpracowanie było niepełne, to chciałbym wiedzieć w którym momencie, a ponadto poznać bazy ruchów innych graczy. Większość prac domowych ma kilka możliwych zupelnie innych rozwiazań, dlatego też powinny być udostepniane. Bez tych udogonień, nie widze wystarczająco dobrego argumentu za tym, żeby prace domowe w ogóle odsyłać i być członkiem RC.
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2005-03-12, 12:02   

Przeciez sprawdzone prace domowe sa do wgladu :|
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-03-12, 21:43   

Przeliczyłem ostatnie 20 wierszy w kolumnie "View Answers" w dwóch aktywnych działach (Analyses Lessons, Theory Lessons) i znalazłem 6 linków. 6/40 to mało. Poza tym po wysłaniu, a nawet po uzyskaniu wyników, nie wiedziałem co miałem źle.

Mimo tej, nazwijmy, niedogodności, prace domowe są warte wysiłku. Zawsze można się czegoś nauczyć. Ponadto są ciekawie dobrane przykłady.

Pozdrawiam.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-03-12, 21:49   

Po prostu masterom nie chce się ich sprawdzać. Ostanio coś się ruszyło, bo się SamSite wziął za sprawdzanie starych, przeszło rok zalegających, prac domowych. Prace domowe są fajne. Na przykład ostatnia (z 5. marca) - bardzo chciałbym zobaczyć jak się ją robi.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-03-14, 21:38   

Niezbyt dobre miejsce, ale wybór mały. Otóż jest nowy RenLib. Czyta zapisy kurnikowe renju i to hurtowo. W tej sytuacji postanowiłem zrobić coś, żeby czytało zapisy gomoku hurtowo. Zapisy renju na kurniku są wyjechane, więc to była dość durna robota. Tak, czy siak informuję, że mogę zrobić bazę gier dowolnego gracza na kurniku. Jeśli ktoś chce, to niech da znać; poda nicki i mail, a ja poślę plik RenLibowy ze wszystkimji grami osobnika w ostatnich 6 miesiącach. Może się to przydać na przykład do gier w eurolidze. W charakterze małej próbki załączam bazę gier rozegraną przez gracza o nicku tt_virag na tym nicku. Ja sobie siadłem i zrobiłem bazę 105000 gier z kurnika, ale chodzi mi dość niemrawo. Jeden gracz to lepszy pomysł.

Starsze wersje RenLiba mogą się buntować przy otwieraniu bezpośrednio stąd, więc trzeba sobie na dysk ściągnąć i potem otworzyć.

Właśnie zrobiłem bazę wszystkich swoich gier. Fajna zabawa. W sumie ponad 100 tysięcy ruchów. Niemal połowa tych ruchów pochodzi z gier zaczynających się od h8; 7000 ruchów pochodzi od gier zaczynających się od h1 :) .

Gry, które zapamiętałem, bo mi się podobały, bez trudu znajduję. Gdyby RenLib miał działające statystyki miałbym jeszcze większą zabawę.

tt_virag.lib
Pobierz Plik ściągnięto 664 raz(y) 8,55 KB

 
 
ondik 
{BJ}

Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 286
Skąd: Havířov
Wysłany: 2005-03-15, 00:48   

Cytat:
Z renjuclass zrezygnowalem, prace domowe rozwiazuje sobie z ciekawosci, ale nie mam zamiaru marnowac czasu nad lekcjami.


Dobrze zrobiles.

Duzo dobrych graczow juz z RC zrezygnowalo. Jak sie ich pytalem czemu, to mowili, ze jest to tylko marnowanie czasu a ze im RC nic nie da.
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-03-15, 10:34   

moim zdaniem ondika nie przyjeli do rc i dlatego sie msci:)
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2005-03-15, 13:46   

Cytat:
Starsze wersje RenLiba mogą się buntować przy otwieraniu bezpośrednio stąd, więc trzeba sobie na dysk ściągnąć i potem otworzyć.

Właśnie zrobiłem bazę wszystkich swoich gier. Fajna zabawa. W sumie ponad 100 tysięcy ruchów. Niemal połowa tych ruchów pochodzi z gier zaczynających się od h8; 7000 ruchów pochodzi od gier zaczynających się od h1 .

Gry, które zapamiętałem, bo mi się podobały, bez trudu znajduję. Gdyby RenLib miał działające statystyki miałbym jeszcze większą zabawę


Własnie sprobowałem, ale kiedy wczytuję plik .txt z zapisem do do RenLiba trafia tylko pierwsza gra.. Co dokładnie trzeba zrobić?

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-03-15, 14:12   

To dość skomplikowane.

Po pierwsze kurnik oferuje zapis wszystkich gier z ostatnich 6 miesięcy w jednym pliku txt.
Najnowszy RenLib 3.5 http://www.renju.nu/renlib/ umie to czytać, ale traktuje wszystkie gry jako renju. Jeśli w ten sposób przeczytamy plik z grami gomoku, z każdej gry przepadnie ruch 4 i 5.

Napisałem funkcyjkę, która bierze taki plik z grami gomoku i przerabia po kolei wszystkie gry na zapis, który RenLib czyta dobrze.

Funkcyjka jest w C++ z użyciem makabrycznej liczby klas, które napisałem kiedyś (pod unixowy kompilator gcc co gorsza) i nie chce mi się zastanawiać, które są potrzebne. Ale to akurat nie jest problem. Aplikacja, po skompilowaniu tego interesu nie jest w najmniejszym stopniu "fool proof" i nie można nic zrobić poza jej uruchomieniem (zero interaktywności, czy nawet parametrów z linii poleceń) - takie programy na ogół nie opuszczają mojego dysku. Aktualnie działa to następująco. Trzeba sobie zrobić katalog D:/kurnik, do niego skopiować gry ściągnięte z kurnika ("download transcripts of all games from the currently viewed list") i najlepiej nic więcej :) , uruchomić programik i w katalogu D:/kurnik pojawią się przerobione pliki, a stare zostaną takie jakie były, hehe. Te przerobione pliki najnowszy RenLib czyta dobrze (przynajmniej tak to wygląda).

P.S. Dla przykładu dotyczącego "fool proof". Może się zdarzyć, że coś się zapętli (coś z nazwami plików może nie wyjść), nie zadziała warunek stopu i mój niewinny programik zapcha w ciągu kilku sekund cały dysk. Na ekranie pojawiają się nazwy kolejnych plików i tyle. Ja mam już ucho wprawione i wiem co się dzieje.
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2005-03-15, 15:29   

To ja jednak chyba wolę Ciebie poprosić ;)

Ale ogólnie fajny pomysł, tylko gdybyś mógł ten programik szerzej udostępnić..

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-03-16, 03:12   

Cytat:
Ale ogólnie fajny pomysł, tylko gdybyś mógł ten programik szerzej udostępnić.


Nie chce mi się nad nim pracować. Aktualnie działa tak, że pojawia się czarny ekran, jakieś nazwy plików jeden po drugim, a wszystko po odpaleniu 350kb aplikacji (bo nie chce mi się wywalać niepotrzebnych klas i znowu kompilować). Nie wiem jak was przekonać, że nie wetknąłem tam jakiegoś paskudztwa.

Jedyna droga to wzięcie odpowiedzialności, przynajmniej minimalnej za ten programik. Tego nie chcę robić, bo po prostu sam nie wiem, czy to coś nie miesza w pamięci, albo na dysku.

Jeśli ktoś wierzy, że zamiary miałem dobre i chce to coś, to niech da znać na priv. Prześlę. Instrukcja obsługi kilka postów wyżej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group