Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Renju Class
Autor Wiadomość
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-10-21, 12:01   Renju Class

Zapisałem się do Renju Class - wczoraj natrafiłem na sytuację, że było 148 uczniów (limit wynosi 150). Z Polaków na liście znalazłem Michała (Pavlini) i Łukasza (Jopq), a także dwóch Chińczyków o dziwnie znajomych loginach: Lonewolf i Kaka. Darku, Karolu, czy to Wy nie wypełniliście poprawnie kraju i przyjęło jakiś default, czy tez Wasza sława sięgnęła już tak daleko ;)

Tak czy inaczej uważam, że jako młoda, a przez to żądna wiedzy i pełna chęci społeczność renju powinniśmy pojawić się tam w jeszcze liczniejszym gronie. Na początek napiszę, to co mi się udało ustalić, a o resztę poproszę kolegów z dłuższym stażem.


W ramach Renju Class prowadzona jest nauka w dwóch działach: Teorii i Analiz. Lekcje on-line odbywają się we wtorki o 13:30 (Analizy) i soboty o 13:30 (Teoria - tu szczegółowo omawiane są debiuty, aktualnie D3, czyli
)
Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, wymagane jest za to zaangażowanie w naukę. Co tydzień trzeba odrobić i wysłać pracę domowa, za którą dostaje się punkty. Potem, za te punkty, można sobie ściągnąć ze strony różne materiały. Tylko część jest dostępna bez tych punktów, a i tak wszystkie mogą być używane wyłącznie na własny użytek. Nowy student (taki ja ja teraz) startuje z liczbą punktów równą -3 (tak, minus trzy) i ma dwa tygodnie, żeby wyjść na zero, w przeciwnym przypadku zostanie skreslony z listy :) Praca domowa wcale nie jest banalna - mam znaleźć wina dla białych w bardzo wyrównanej moim zdaniem pozycji, siedziałem nad tym wczoraj około pół godziny i na razie nic nie wydumałem :| A jak już znajdę rozwiązanie to dostanę chyba 2 pkty.

Aha, udział w zajęciach on-line nie jest obowiązkowy, ale pewnie daje dużo korzyści. Prace wysyła się chyba w postaci bibliotek RenLiba - ti prosiłbym własnie o info od chłopaków...

Na razie to chyba tyle, czy ktoś jest chętny się zapisać?
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-10-21, 12:43   Re: Renju Class

100per napisał/a:
Z Polaków na liście znalazłem Michała (Pavlini) i Łukasza (Jopq), a także dwóch Chińczyków o dziwnie znajomych loginach: Lonewolf i Kaka. Darku, Karolu, czy to Wy nie wypełniliście poprawnie kraju i przyjęło jakiś default, czy tez Wasza sława sięgnęła już tak daleko ;)

To moja sława. :wink: Nie zapisywałem się tam.
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-10-21, 12:55   

Oczywiscie wysyła się w formacie *.lib, ale nalezy tutaj podkreślić, że czas na wysłanie poprawnej odpowiedzi mija 24h przed kolejną lekcją z tego działu. Sam, przyznam się, gdy o tym nie wiedzialem, chcialem wysłać moją kilku, może kilkunastu godzinną pracę, a tu zonk :) , czas minął 1,5h temu...

Odrabianie prac domowych nie jest obowiązkowe, ale jak się potrafi rozwiązać konkretny problem, to dobrze jest opracować i wysłać, bo lekcje z działu taktyk są bardzo ciekawe i kosztują pkt. Pkt umożliwiają również ściaganie plików z lekcjami, które już sie odbyły.

Na turnieju rozkładałem właśnie D3, bo innych nie znalem. Może jeszcze w miare wiem jak rozegrać otwarcie, którym gra Pavlini.

Lekcje są o 15:30 we wtorki i soboty.

Polecam zajęcia on-line, one dają zdecydowanie najwiecej, sama praca domowa nie jest bez nich dużo warta, gdyż równie dobrze można ustawić sobie przypadkowy uklad i szukać wina. Lekcje uczą logicznego myślenia, rozważnych ruchów. Pokazują wiele aspektów strategicznych, do których samemu nie byloby tak łatwo dojść.

Ps.
Czasami odrobienie pracy domowej, średniej-najprostszej, jak się uda, to zajmuje nie mniej niż 5h i zawsze można coś przeoczyć... Mówie o swoim poziomie, więc Ty możesz rozwiązywać je szybciej.
 
 
Pavlini 

Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 168
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-10-23, 18:21   

Aktualnie są cztery wolne miejsca, jeśli kogoś to interesuje :)

PS. - Milosz, przez pierwsze dwa tygodnie musisz zdobyć minimum jeden punkt.
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-10-31, 18:22   

Przed chwilą zrobiono czystki na RenjuClass i wywalono sporo osób. W tej chwili jest 13 miejsc wolnych, jeśli ktoś jest chętny, to zapraszamy! :D
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-10-31, 22:45   

Zarejestrowalem sie :) Co dalej?
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-11-02, 17:39   

Obejrzełem sobie taką jedną pracę domową. Nie jest bardzo trudna, ale okropnie pracochłonna i nie wyobrażam sobie tego bez RenLiba (poruszanie się po drzewie gry). Chodzi o znalezienie wina dla białych. Trzeba wykonać pierwszy dobry ruch i dalej idzie jakoś. Ale i tak wszystkie możliwe bloki trójek oraz możliwość "cięć" (cut) czarnych powoduje, że trzeba rozpatrzyć 800 ruchów! Być może niezbyt fortunny pierwszy ruch wybrałem. Raz na miesiąc mogę sobie coś takiego zrobić ale nie częściej.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-11-02, 18:11   

Mam dokladnie te same odczucia. Nawet nie mjusialem ruszac sie i od razu zobaczylem jak pracochlonne sa te zadania. Sprobuje nie wyleciec z renjuclass, ale przy ilosci zajec, ktorymi jestem obarczony moje odpowiedzi na pewno nie beda optymalne :( Dla Renju Masterow te zadania nie sa trudne, bo nie analizuja oni nawet ruchow bialych, ktore nam wcale nie wydaja sie zle, a ich nieskutecznosc wychodzi kilka lub kilkanascie posuniec dalej...

Pozdrawiam

Angst

P.S. Dzis pojawilem sie na swojej pierwszej lekcji w Renju Class i juz mam pare tematow do obgadania z estonczykami, jak tylko ich spotkam :twisted:
 
 
 
Pavlini 

Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 168
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-11-02, 18:28   

Jeżeli chodzi o prace domowe, to punkt otrzymuje się za przesłanie rozwiązania( żeby nie było tak pięknie- oszuści otrzymują ujemne punkty :) ).
Zatem zaliczyć co najmniej jedną lekcję czy odrobić raz pracę domową w ciągu 30 dni problemem być nie powinno :)
 
 
 
nc 

Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 297
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2004-11-02, 18:58   

ja również się zapisałemmam jednak na lekcji nie byłem, akurat wtedy mam szkole więc ściągnołem sobie zadanie domowe i mam takie pytanie, będę wdzięczny za pomoc, znalezłem już dojście do wygranej jednak sposób ataku może się zmienić ze względu na bloki przeciwnika, co robić w takim przypadku ? szukać innej drogi do wygranej ? pisać komenarze ? wysyłać każdą możliwą droge ataku i obrony ? ;)
 
 
 
soul_reaper 
retired


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 889
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-11-02, 19:15   

Ja po prostu dawalem wszystkie mozliwe drogi obrony. Wyszlo tego kilka... ruchow :D
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-11-02, 22:51   

Hej, chyba mogę pomóc :)

Mnie cierpliwości starczyło na obejrzenie prac domowych innych ludzi i na zrobienie kilku samemu (grypa mnie zwaliła).

Wygląda na to, że trzeba rozpatrywać WSZYSTKIE możliwe bloki jako odpowiedzi i, co gorsza, czasem trzeba robić czwórki, żeby wykluczyć "cut". Komentarz Mastera do wielu prac wygląda tak "At medium level HW one has to discuss bloking triples from both sides". Tak przynajmniej wyglądają najlepsze prace. Ale jeśli widać, że jest zwycięstwo (na przykład po pauzie) polegające na tym, że jest kilka VCF i nie można ich wszystkich jednocześnie zablokować, to można to w komentarzu napisać (w przeciwnym razie może być sporo roboty). Wygląda na to, że nauczyciele sprawdzają dość sumiennie te prace domowe - na pewno nie porównują bibliotek RenLiba, bo na ogół jedna praca domowa ma wiele możliwych rozwiązań. Wynika stąd, że jeśli ktoś napisze, że jakieś tam bloki są bez sensu, bo potem tak czy siak np. czarne grają na * i jest trójka i VCF, to wszystko będzie OK.

Chętnie komuś pomogę, jeśli znajdę czas na przykład poprzez podanie drogi do zwycięstwa przy optymalnej obronie. To nie jest rozwiązanie, bo żeby wiedzieć na pewno, że obrona optymalna, trzeba wszystkie możliwości rozpatrzyć. Tak zresztą wyglądają niektóre lekcje. Master wykonuje ruch, po czym obala się różne możliwości obrony poprzez częste powracanie i rozpatrywanie bloków we wszystkich miejscach.

Z pożytecznych informacji dodatkowo:
0. Do robienia prac domowych starczy RenLib a do uczestnictwa w lekcjach pakiet RenjuClass Works, łatwy w instalacji i bardzo miły w obsłudze. Warto go ściągnąć, bo można uczestniczyć w lekcjach jako gość - wcale nie trzeba się do tego rejestrować.
1. Są 4 serwery, na które można się zalogować na lekcję i tylko jeden jest dobry (eepc166.eng.ohio-state.edu chyba), więc trzeba się upewnić, albo przyjść odpowiednio wcześnie i się kogoś zapytać w miejscu najludniejszym.
2. Aktywny udział uczestnika sprowadza się praktycznie do przyjścia na czas, reagowanie na sprawdzanie obecności w trakcie zajęć poprzez kilkukrotne naciśnięcie klawisza "I AM HERE!" i bycia w momencie zakończenia lekcji.
3. Nie ma powodu, żeby się na lekcji "wyrywać do odpowiedzi", ale fajnie jest spróbować, bo Master jest zawsze bardzo tolerancyjny, więc nie wstyd coś spaprać, a można sobie z nim trochę pograć :)

Uprzedzając, nie jestem żadnym specjalistą ani też moje doświadczenie na ORC wielkie nie jest, ale dzielę się uwagami, które mi przyszły do głowy w związku z ORC.
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-11-03, 10:31   

Odrobiłem pracę domową z teorii (23.10), poziom średni. Przeanalizowałem i zaznaczyłem WSZYSTKIE możliwe warianty obrony czarnych (w pracy chodziło o znalezienie wina białych). Większość wariantów kończyła się faulem czarnych i ten ruch stawiałem. Kilka - VCFem bądź układem 3x3 białych (czarne bez trójek, z których mogłyby utworzyc czwórkę blokującą którąś z tych trójek). Jako ostatni ruch w takich przypadkach zostawiałem ruch białych tworzący otwartą czwórkę, układ 3x3 lub 4x4. Spodziewałem otrzymać się za tę pracę 2cp (jeden za wysłanie, drugi za poprawną odpowiedź) - dostałem 1 cp. Czy moja praca nie została uznana za poprawną, czy źle zrozumiałem zasady przyznawania punktów (z pracy za 23.10 nikt nie dostał więcej niż 1cp)?
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-11-03, 12:42   

100per, zadania nie zostały jeszcze prawdopodobnie sprawdzone, bo nie pojawiły się odpowiedzi i punktacja za nie. Ten 1p to punkt za "effort" czyli samo wysłanie rozwiązania, jak myślę.

Soul, jeśli wyszło ci "kilka" ruchów, to coś pominąłeś. :P Ja w rozwiązaniu zadania 'medium' z 30 listopada wpisałem 400 ruchów. :]
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-11-03, 13:04   

Ja wlasnie wrzucilem ostatnie zadanie domowe Medium - na poczatku wydawalo mi sie kosmiczne, po znalezieniu drugiego ruchu juz poszlo latwo, a teraz mam dziwne przeczucie ze za latwo :]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group