Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gra a schematy
Autor Wiadomość
_gnoza_ 

Dołączył: 13 Maj 2004
Posty: 146
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-10-30, 20:33   Gra a schematy

niedawno jeden z mioch przeciwnikow powiedzial ze joking gra schematami, i w gruncie rzeczy zgadzam sie z ta opinia, ale wg mnie nie dotyczy ona tylko jego osoby

zaznaczam ze nie chodzi mi bynajmniej o poczatek partii

przeczytalem niedawno wyniki pewnych badan w ktorych stwierdzono ze:
-poczatkujacy szachisci zastanawiaja sie nad pozycja na szachownicy i analizuja ja
-arcymistrzowie korzystaja z pamieci (podswiadomie lub nie) i szukaja analogii to tysiecy wczesniej rozegranych partii

analogicznie:

sadze wiec ze wielu z grajacych w gomoku (renju, pente) i majacych duzo rozegranych partii uzywa schematow (sam tez pewnie uzywam jakichs schematow)

co o tym sadzicie?
 
 
zukole 

Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 4365
Skąd: Polska
Wysłany: 2004-10-30, 20:49   

Witam

Ja moge się przyznać że, napewno gram schematami :twisted:
 
 
kashon 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 282
Skąd: Warszawa/B-stok
Wysłany: 2004-10-30, 20:50   

calkowita prawda - jezeli chodzi o pozniejsza faze gry - nie zas sam debiut.


Mimo wszystkowydaje mi sie, iz nie chodzi tu konkretne schematy, lecz o "ksztalty", jakie tworza kamienie. Z wlasnych obserwacji mam takie wrazenie, iz roznica sily pomiedzy graczami o poziomie okolo 1900, a tymi ktorzy sa w okolicach 2100 nie wynika z glebokosci przeliczania ruchow, lecz wlasnie z dostrzegania pewnych zaleznosci w danym ukladzie kamieni ( dodatkowo takze z conajmniej 2 innych czynnikow, ale to nie jest glownym watkiem - byc moze wspomnie o tym kiedys). Rozmawialem wlasnie na ten temat z Mackiem ( utratosem ) podczas turnieju i stwierdzil, iz nie musi wcale przeliczac niektorych sytuacji, gdyz wie, iz dany ksztalt da mu wygrana. Osobiscie, takze mam takie wrazenie co do swojej gry.

serdecznie pozdrawiam,
kashon
 
 
 
boreasmun 
boreasmun


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-10-30, 21:12   

prawdopodobnie to prawda, ja na moim poziomie na razie widzę, jakie kształty daja zwycięstwo przeciwnikom i staram się nie dopuszczać do ich powstania :wink:
A tak na serio to ostatnio własnie się przestawiłem na granie mniej lub bardziej na czuja i głęboka defensywę i udało mi sie zremisować 3:3 z veparem, wiec cos w tym chyba jest :)
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-10-30, 21:15   

Cytat:
sadze wiec ze wielu z grajacych w gomoku (renju, pente) i majacych duzo rozegranych partii uzywa schematow (sam tez pewnie uzywam jakichs schematow)


Sądze, że schematy własnie są najważniejsze własnie w pente.
W gomoku często trzeba wyobrazić sobie kilka ruchów do przodu. Nieraz oczywiście pewne układy powtarzają się, ale nie tak często jak w pente.
W renju nie mam aż tak dużego doświadczenia, ale wydaje mi się, że również ważne jest myślenie/analizowanie.
To jest oczywiście moje subiektywne zdanie.
 
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-10-30, 22:35   

Nigdy dotąd nie myślałem o schematach w ten sposób. Może faktycznie coś w tym jest. Często winy są do siebie podobne i różne ustawienia.
Osobiście jeśli używam schematów to nieświadomie. Po prostu za każdym razem staram się wybrać najlepszy ruch z możliwych, a ponieważ grając troche znam niektóre ustawienia kamyczków i jeśli wiem że ruch który gram w takiej sytuacji zawsze jest dobry wtedy go stosuje.
Gomoku to przetarte szlaki i dlatego gra się często schematami. Renju to dla mnie ciągle tajemnica (może z wyjątkiem otwarcia, które się grało na turnieju w Wawie ;)
 
 
s3v3n

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 686
Skąd: krakow
Wysłany: 2004-10-31, 11:59   

martin1234 napisał/a:

Sądze, że schematy własnie są najważniejsze własnie w pente.
W gomoku często trzeba wyobrazić sobie kilka ruchów do przodu. Nieraz oczywiście pewne układy powtarzają się, ale nie tak często jak w pente.


tak, ale w pente schematy dotycza glownie poczatku partii, pierwsze ruchy sa kluczowe.. pozniej sprawa wyglada tak jak w gomoku - jesli uklad kamieni jest "znajomy" to juz wiem jak go rozegrac, nawet jesli na pierwszy rzut oka nie wyglada na wina. generalnie partie w pente mozna bez problemu wygrywac dzieki znajomosci nawet tylko jednego schematu i sprowadzac do niego wiekszosc gier.
 
 
 
przemek_nh 
Ogame uni 35 i 44

Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 89
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-10-31, 17:53   

zgodze sie z gnoza. kazdy z nas uzywa jakiegos schematu. chodzi mi np o poczatek partii.
 
 
 
_gnoza_ 

Dołączył: 13 Maj 2004
Posty: 146
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-11-03, 23:06   

kashon napisal:

Cytat:
( dodatkowo takze z conajmniej 2 innych czynnikow, ale to nie jest glownym watkiem - byc moze wspomnie o tym kiedys).


jakbys mogl to napisz o tych czynnikach bo ciekawi mnie to (i mysle ze nie tylko mnie :mrgreen: )

pzdr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group