Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarcia w Gomoku
Autor Wiadomość
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2005-01-29, 21:54   

Przede wszystkim - gracze z Vinagames (niektórzy może lepsi od Jokinga), Gamblera, muszą do nas przychodzić! Może jak pojawi się japoński, czy koreanski trochę ich przybędzie..

Fakt jest taki, że Coil wymyślił open, Ondik go rozpracował i powstało z tego otwarcie, którym grają teraz setki graczy, a Ondik wciąż potrafi im pokonywać np. dzisiaj Rentimo i Aivsa w Eurolidze.. (ich jedyne porażki w meczu z BT)

Pozdrawiam, Adek.
 
 
 
ondik 
{BJ}

Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 286
Skąd: Havířov
Wysłany: 2005-01-29, 22:23   

adik napisał/a:
Fakt jest taki, że Coil wymyślił open, Ondik go rozpracował i powstało z tego otwarcie, którym grają teraz setki graczy, a Ondik wciąż potrafi im pokonywać np. dzisiaj Rentimo i Aivsa w Eurolidze.. (ich jedyne porażki w meczu z BT)


coil vymyslil open h8, i10, g5 ktory rozpracowalem.
open co dzis gralem h8, f10, k6 ten jest kompletnie moj :-)

ej, przeprasam, jesli zle zrozumialem co napisal adik :roll:
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2005-01-29, 23:13   

Dobrze zrozumiałeś, no ale chyba podstawa tego openu, który dziś grałeś jest ułożona pod ten Coila - nie możesz zaprzeczyc :-)

Właśnie dzięki takim jak Ty Gomoku się rozwija - wymyślanie openów, w którym na partię potrzeba z 40 minut, a i tak nie da to zbyt wiele.. Openy gdzieś przy krawędzi, to nie jest przyszłość Gomoku - bo to nie Renju. Gomoku to gra otwarta, gdzie ruch goni ruch..

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2005-01-30, 00:27   

Kiedy Ondik to wymyslil? Bo pierwsza przeciw mnie zagrala tak Wonderchild :D

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-01-30, 00:47   

Oba otwarcia widziałem w lipcu 2004, ale zainteresowałem się nimi dopiero jak stały się popularne. h8 - i10 - g5 kojarzy mi się z coilem.
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-01-30, 04:30   

Te otwarcia mają jedną podstawową wadę - nie są zbalansowane. Gry w tych otwarciach są z reguły krótkie i kończą się zazwyczaj szybką śmiercią jednej ze stron. Tej wady nie ma np. otwarcie fracassa: h8-i9-g12, które bardzo polecam.

Wymyślić otwarcie jest łatwo, gorzej wymyślić takie, które przetrwa próbę czasu. Poza tym, inwencję można wykazać znajdując nowe ruchy, warianty i plany gry w już istniejących i - wydawałoby się - ogranych otwarciach. Oczywiście nie da się tego zrobić w partii na kurniku, ale np. w partii na www.brainking.com już tak. Bardzo polecam tę stronę, jest tam od niedawna gomoku pro i swap takie jak na kurniku (tzn. overline nie wygrywa). Joking już tam przegrał jedną grę na swapie, teraz wyzwaniem będzie wygrać z niepokonanym do tej pory Deinem. :]
 
 
roy_ 
Klubowicz


Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 281
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-01-30, 08:55   

Jak dla mnie oba openy Ondika to sw czarne

Zgodze sie z Adikiem openy przy krawedzi to nie przyslosc gomoku i zgodze sie rowniez ze Ondik rowniez pracuje aby wymyslic cos nowego, ale kto jeszcze? Za mało nas?
Byc moze pisanie programow i sprawdzanie ich to fajna zabawa ale czy jest potrzebana skonczmy o tych programach.
_________________
Piwo jest pyszne piwo pic trzeba kto pije piwo ten pojdzie do nieba
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-01-30, 11:44   

Co do otwarcia Fracassa, chodzą słuchy, że to BSW. Virag, Attilla i spółka siedzieli nad tym 3 dni podobno.

Te niezbalansowane otwarcia są świetne, bo się człowiek uczy kontroli, a przy brzegu "edge effect". Umiejętności te przydają się w grze po otwarciach zbalansowanych.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2005-01-30, 12:28   

Moim zdaniem powinnismy szukac otwarcia dajacego polowe szans obu graczom. wowczas zdecydowac powinny czyste umiejetnosci, a nie znajomosc pozycji. Oczywiscie doskonaly gracz powinien widzac po raz pierwszy otwarcie Ondika wybrac wlasciwy kolor i wygrac. Ale to raczej na Brainking, a nie w Kurniku na 5 minut.

Pozdrawiam

Angst

P.S. Roy zaproponuj gre Jokingowi - 10 zl od partii. On sobie troche zarobi, a Ty bedziesz mial motywacje i moze z czasem bedziesz go niemilosiernie ogrywal albo i on bedzie zmuszony wziac sie do roboty :]
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-01-30, 13:13   

Każde otwarcie można przygotować. Często używam pewnego standardowego otwarcia z agresywnym drugim i trzecim ruchem białych. Czarne mają oczywistą wydawałoby się drogę ataku, ale ja umiem to bronić gdzieś do 40. ruchu i wtedy wiem o pozycji więcej niż przeciwnik i jest duża szansa, że popełni błąd. Jeśli czarne przyjmą grę po mojej mocnej stronie, to mogę spokojnie grać pozycyjnie z lekką przewagą. Przegrywam to często, ale też specjalnie dobry nie jestem. W każdym otwarciu można przygorować 2,4,6 ryzykowne i niepopularne i w grze na 5 minut przeciwnik ma małe szanse wyprowadzić atak, jeśli dobrze się przygotuje obronę. Otwarcia coila i ondika są tego skrajnymi przykładami; drugi ruch białych jest tak agresywny, że czarne łatwo mogą zbłądzić i przegrać natychmiast, mimo, że mają teoretycznie łatwą wygraną.

A co do mistrzów; demjaan uważa te niezbalansowane otwarcia za bardzo trudne ...
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-01-30, 14:18   

Barfko napisał/a:
Co do otwarcia Fracassa, chodzą słuchy, że to BSW. Virag, Attilla i spółka siedzieli nad tym 3 dni podobno.

Co to jest "BSW" - wygrana białych czy czarnych? Zresztą, jeżeli myślą, że to SW to zapraszam na brainking, niech tym spróbują ograć Deina. :]
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-01-30, 14:30   

Cytat:
Co to jest "BSW" - wygrana białych czy czarnych? Zresztą, jeżeli myślą, że to SW to zapraszam na brainking, niech tym spróbują ograć Deina. :]


Twierdzą, że czarnych. Ale ja tam im nie wierzę, ha ha. A to że deina nikt nie pokona nijak się ma do istnienia SW, lub jego nie istnienia.
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-01-30, 14:34   

Joking twierdził, że to sw dla białych. Zagrał z Deinem na BK, wziął białe i... przegrał. :]

Oczywiście, że to nie znaczy, że nie ma sw. Ale to znaczy, że są bardzo podobne szanse dla obu graczy, w odróżnieniu od otwarcia Ondika, w którym czarne wygrają po 20 ruchach, choćby biały stawał na głowie.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-01-30, 14:49   

Joking twierdził, że w otwarciu coila jest SW białych... A w otwarciach coila i ondika białe mogą okrutnie wykorzystać błąd przeciwnika. Według mnie te 2 otwarcia (a właściwie 3) to "szkoła", trzeba je znać i tyle.
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-01-30, 15:19   

Pewnie tak, ale np. otwarcie coila wygrałem czarnymi z samym coilem, a wcale nie znałem go dogłębnie. Przewaga czarnych jest zbyt duża. Ale jasna sprawa, że trzeba grać dokładnie. Ale w każdym otwarciu trzeba. Tyle, że w innych kara nie jest być może tak szybka i bezwzględna.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group