Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czego oczekujemy od moderatorów?
Autor Wiadomość
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-08, 00:35   Czego oczekujemy od moderatorów?

Witam,

w związku z pojawiającymi się kontrowersjami dotyczącymi obsady moderatorów proszę wszystkich o opinie, w jaki sposób mod powiniem sprawować swoją funkcję.
Co powinien robić, czego nie, na co powinien zwracać uwagę w pierwszej kolejności itp.

Spróbujemy z tego zrobić coś w rodzaju "poradnika dla moderatora"...

PS. Na razie temat jest "ważnym ogłoszeniem", po jakimś czasie zostanie przyklejony tylko w dziale technicznym.
Ostatnio zmieniony przez 100per 2004-05-08, 09:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
termin 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 169
Skąd: poznan
Wysłany: 2004-05-08, 01:11   

Cechy dobrego moderatora by termin:
-mysli zanim napisze
-dysponuje odpowiednią wiedzą, a jeśli nie to ewentualnie delikatnie kieruje rozmową. (to niestety już trzeba umieć)

Moderator to nie jest zbyt skąplikowane zadanie, więc to powinno wystarczyć dobremu moderatorowi.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-05-08, 03:23   

Zadanie moderatora polega na takim działaniu, by liczba uczestników forum i ich ciekawych postów była jak największa. Pewnie każdy użytkownik forum tego chce ale moderator ma narzędzia, żeby to osiągnąć. Za tym idzie jakaś tam większa odpowiedzialność. Widzę to tak:

1. Niektórych trzeba przydusić, to może napiszą (tego przykłady są na forum ale nie wszyscy dają się sprowokować :( )
2. Niektórych trzeba zostawić w spokoju, bo się za mocno wzbudzają, jak im słowo jedno wpoprzek napisać i potem są tasiemcowate dysputy na temat jakiś pierdoł.
3. W ogóle nie należy zamulać; warunkiem utrzymania tematu w dobrej kondycji jest dbanie o to, by był możliwie wielowątkowy. Jeśli się wejdzie w szczegóły, to dyskusja staje się liniowa i zniechęca innych do całego tematu. Dlatego błagam, moderatorzy, nie odpisujcie na każdy post, który wam nie leży. Trochę klasy i polotu potrzeba, by nie wdawać się w potyczki słowne, a pewnie się znajdzie ktoś inny z podobną opinią i wspomoże.
4. Pisanie na temat to kłopotliwa sprawa. Najbardziej nie na temat i to niezależnie od tematu jest pisanie, że czyjaś wypowiedż jest nie na temat. Normalni użytkownicy mogą sobie na to pozwolić w nadziei, że moderator usunie, zaś moderator nie pisze, tylko usuwa. Jest tu taki mały dylemacik: usuwasz, narażasz się autorowi; nie usuwasz, narażasz się innym; piszesz, że nie na temat, narażasz się na docinki na temat swojej głupoty.
5. Ostatnia uwaga; jak się jest dość tępym, to najlepszą metodą na ukrycie tego faktu jest niepisanie zbyt dużo i zbyt często. Dotyczy to szczególnie moderatorów, bo kto chce pisać na forum, którego moderator jest tępy?

P.S. Moderator to nie ekspert, więc z definicji, nawet jeśli dyponuje wiedzą, to niekoniecznie musi się nią popisywać. Dobrzy moderatorzy wcale nie są ekspertami, a właśnie umieją pokierować. Tak jest przynajmniej w teorii mediów.
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-08, 16:45   

  Może trochę nie na temat ale oczekuję od moderatorów zastanowienia się nad zmienieniem nazw "moderator" i "administrator", gdy czytałem post Barfka (mogę tak odmienić?) dostałem taki przebłysk, nie mam pomysłów na coś takiego (tylko juniormod - woźny ; P).

  Barfko napisał pięć wskazówek dla moderatora, które każdy może w myślach przetłumaczyć na: Pięć przykazań dobrego moderatora. (poza tym że część wskazówek jest także do innych użytkowników).

  Acha, właśnie przewinąłem stronę i zwróciłem uwagę na to że w tym temacie właśnie mają być wskazówki : ) Sorry, bardzo dobrze napisane, skoro to na temat to moje uwagi:
-należy zwrócić uwagę na "delikatnie kieruje rozmową", myślę że posiadając tą umiejętność powinno mieć wystarczająco dużo w głowie by wiedzieć jak być moderatorem : )
-wpadłem na to pisząc poprzedni myśnik, może najpierw wypowiedzą się moderatorzy na temat swojej pracy? Nie piszę nic więcej bo mam nadzieję że najpierw moderatorzy się wypowiedzą.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-05-08, 19:22   

Osobiscie oczekuje, ze beda na tyle czesto, zeby mogli wysprzatac swoj dzial, bo ja mam dodysc kasowania tych wszystkich postow. Sami tez powinni dawac przyklad pisania na temat i niekoniecznie musza pisac duzo - nie po to oni sa.

No i odpowiedzialni.
 
 
 
martin1234 
Hicham El Guerrouj


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 407
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2004-05-08, 21:34   

Ja oczekuję od moderatorów porządkowania swoich działów (usuwaniu niepotrzebnych postów, pilnowaniu, aby tematy nie "rozgałęziały" się za bardzo) oraz (chyba najważniejsze na początku każdego forum) rozkręcania tematów, tworzenia ich i pisania w nich (sensownie, na temat).
Jeśli by to robili, nie byłoby chyba takiej sytuacji, jaka jest teraz. Usunięto licznik postów (mysle, że bardzo dobra decyzja) i nikomu jakoś się nie chce pisac...
 
 
 
madtaz 

Dołączył: 09 Maj 2004
Posty: 31
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2004-05-09, 10:12   

kazdy z was pisze o rozwiniecie tematow.. to ja porusze zdeczka inny temat :)

w postach morernatorzy powinni usuwac słowa typy k***** , W********** itd.. oraz dac ostrzezenia tym co je pisza :) modernatorzy tez powinni byc rozwazni..nie wywyzszajacy sie swoja funkcja itd... to tak ogole napisalem :)

pozdro :)
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2004-05-10, 12:31   

Wyszło na to, że jeszcze jednej rzeczy oczekiwałbym od moderatorów. Chciałbym, żeby się nie poddawali tak łatwo :) i nie rezygnowali po pierwszym słowie krytyki na ich temat. Nie są to w końcu premierzy rządu i nie trzeba usuwać się w cień, aż sprawy przycichną. Moderatorzy nie występują na okładkach magazynów i Pentor nie przeprowadza ankiet na ich temat. To raczej rzemieślnicy, nie dla aplauzu pracujący, a rzemiosła można się nauczyć. Czasami chwalą, czasami ganią ale poddawać się nie należy. Tylko albo siebie albo tych innych tak wymoderować, żeby już nikt nie marudził. Bo ja to marudzę okrutnie i już nie chcę więcej, a chciałbym z przyjemnością poczytać sobie tutaj o G-P-R. I niech was wszystkich wielki tatuś Utratos ma w opiece :) . (Nic, tylko głupoty do głowy mi przychodzą.)
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-05-12, 04:50   

Debiutuję tutaj w roli moderatora działu reprezentacyjnego. Nie znam się zbytnio, ale uważam, że inna jest rola moderatora np. działu Hyde Park, a inna takiego jak mój. Sądzę, iż w moim dziale powinny znajdować się wyłącznie informacje dotyczące Reprezentacji i inne posty mam zamiar kasować, co już z paroma uczyniłem...

Nie mam zamiaru z uwagi na pełnioną funkcję zmieniać częstotliwości pisania postów (po prostu jak mam coś do przekazania to tak robię). Jeśli to błąd proszę mi moda zabrać.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Waffen_SS 
ZBANOWANY


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 22
Skąd: Glob
Wysłany: 2004-05-13, 09:43   

czego mozna oczekiwac od dziecka ?
 
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-13, 10:18   

Armia, nie przesadzaj... Nie wszyscy moderatorzy to dzieci, za to pewnie wszyscy chcieliby wiedzieć, jak mają podchodzić to tego obowiązku, tak, żeby ani użytkownicy, ani "właściciele" forum (czytaj "Federacja") nie mieli większych pretensji.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że przemawia przez Ciebie rozgoryczenie faktem, że nie dostałeś moda - ale jeśli jesteś wystarczająco rozsądny, żeby nim być, to jesteś również wystarczająco rozsądny, żeby zrozumieć, że po Twoich wyczynach na misiu i niektórych postach tutaj nie mogłeś go na razie dostać. Nawet Twój nick i atavar na tym forum nakazują ostrożność :) Przyjedź do Warszawy, poznamy się, pogadamy twarzą w twarz i być może wtedy sprawa będzie załatwiona.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group