Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs problemów VCF
Autor Wiadomość
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-02-09, 19:21   Konkurs problemów VCF

Zainspirowany ostatnią lekcją na renjuclass proponuję zrobić mały konkurs. Chodzi o stworzenie (samodzielne) pozycji, w której następuje wygrana przez VCF w możliwie największej liczbie ruchów i w której nie ma innego, krótszego VCF'a. Ponieważ teraz są ferie, sesje, itp. proponuję dać czas do końca lutego.

Jest ktoś chętny? Szczegóły typu gdzie wysyłać rozwiązania, czy można przysłać więcej niż jedną pracę, itp. są oczywiście do ustalenia.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-02-09, 22:37   

Fajne. Jak sprawdzić, że nie ma krótszego VCF?
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2005-02-09, 22:40   

W RenLibie jest chyba pliczek gdzie są VCFy - może nie są one trudne, ale zawsze to coś..

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2005-02-09, 22:55   

Barfko, RenLib dazy do najkrotszego VCFa z tego co widzialem (moze poza osatnim testowym). Zreszta nie widze problemu w sprawdzeniu samemu.

Adik, nie chodzi o to. Na ostatniej lekcji bylo o tym, ze Japonczycy tworza rozne uklady do znajdywania VCFow. Taki ich trening. Yamaguchi zrobil uklad z VCFem w 84 ruchach (zajelo mu to tydzien - jedynie goban), a mowil ze najdluzszy jaki widzial, to 87 ruchow. Piatka zostaje postawiona na ostatnim wolnym polu na planszy.

Pomysl fajny, ale niestety beze mnie :(
 
 
 
adik 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1432
Skąd: Witkowo
Wysłany: 2005-02-09, 23:28   

Cytat:
Yamaguchi zrobil uklad z VCFem w 84 ruchach (zajelo mu to tydzien - jedynie goban), a mowil ze najdluzszy jaki widzial, to 87 ruchow. Piatka zostaje postawiona na ostatnim wolnym polu na planszy.


Tylko, że Yamaguchi nosi pingle ala Stępień z 13 Posterunku, ma 17 gobanów w domu, a psa karmi kamieniami. Ja mógłbym w Gomoku zrobić na siłę jakiś VCF 120 ruchów, ale póki co - ciesze się młodością i nie chce o lasce dokładać 119 pionka. Taki VCF to dupka, bo rzadko się zdarza - właściwie nie można go przewidzieć - po prostu widzi się pewne powiązania, itd.. - tworzyć VCFy to głupota - fajniej je rozwiązywać, ale nie wiedząc, że owy VCF jest - wtedy ma się zupełnie inny punkt widzenia, jest ciekawiej. Kiedy jesteś nastawiony na to, żeby łączyć czwórki - nic z tego nie będzie, bo nawet ja początkujący Gomokowiec, debil Renju jestem w stanie takiego VCF ułożyć. Sądze, ze ten VCF Kawaguchiego można szybciej zakończyć.

Pozdrawiam, Adik.
 
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2005-02-09, 23:36   

VCF w 120 ruchach to 240 kamieni, podczas gdy plansza ma 225 pol - jak Ci sie uda, to Ci mistrzostwa swiata w Gomoku w Witkowie zorganizuje :]

Tego VCFa nie da sie szybciej zakonczyc, a tak autorytatywne wypowiedzi kogos o tak malym autorytecie sa po prostu zalosne.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-02-09, 23:39   

Może i dąży RenLib do najkrótszego, ale żeby mieć pewność, że jest najkrótszy trzeba wykonać algorytm o złożoności obliczeniowej (optymistycznie patrząc) wykładniczej względem długości najkrótszego VCF. Mam wersję 3.4.2, która tego nie robi z oczywistych względów : w ogólności znalezienie najkrótszego VCF przy założeniu, że ma on długość 50 ma pesymistyczny koszt czasowy ~2^50, czyli mój komputer spłonąłby w zewnętrznych warstwach czerwonego słońca zanim by to policzył.

Sprawdzenie "samemu" też ma złożoność wykładniczą i nie da się tego ominąć (dla wtajemniczonych : łatwy argument z tzw. wyrocznią). Mam/miałem przykłady VCF długości ~30, których znalezienie wymagało wykonania ponad 5.000.000 operacji. Samemu się po prostu nie da. A algorytm wyszukiwania VCF w RenLibie nie ma nawet "dowodu poprawności", nie mówiąc już o tym, że nie ma dowodu, że znajduje najkrótszy.

Proponuję zdefiniować długość VCF za pomocą długości VCF znalezionego z użyciem RenLiba w wersji 3.4.2 (niestety w tej i we wcześniejszych wersjach są błędy w algorytmie, natomiast wersja testowa tamtych błędów nie ma, za to znajduje długie VCFy).
 
 
bad_mojo 
recenzent ludzkości


Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 1569
Skąd: Konstancin-Jez.
Wysłany: 2005-02-09, 23:51   

Rozumiem, że ma to być plansza 15x15, ilość ruchów po jednej i po drugiej stronie taka sama, tyle samo białych i czarnych kamieni na gobanie (różnica oczywićie jednego ewentualnie), a zasady jakie? renju? czy gomoku?

P.S. podobał mi się text o płonącym kompie :) nawet bardzo...
_________________
Think for yourself. Question authority. / People tell me what to say, what to think and what to play.
 
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-02-10, 14:48   

Sądzę, że 15x15, renju głównie z powodu RenLiba. VCF białymi może zakończyć się zmuszeniem do faulu. Wszystko właśnie po to, żeby dało się to obrabiać pod RenLibem, ale według mnie RenLib jest dość niefortunnym narzędziem do tworzenia takich VCFów. Szczęśliwi posiadacze desek i kamieni są w uprzywilejowanej sytuacji. Można używać programów typu RenBase OLE server, ale deska ... heh ....
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-02-10, 14:54   

W takich problemach VCF'a mają czarne, więc kończy się ustawieniem piątki. Trzeba uważać, żeby nie zrobić faulu, dodatkowo overline białych wygrywa. W gomoku byłoby znacznie łatwiej.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-02-10, 15:01   

Kolko kiedyś pisał o VCFie białych zakończonym faulem czarnych na ostatnim wolnym polu na planszy. Dla mnie to jest szczyt możliwości w tym rzemiośle. Długie VCFy czarnymi to wystarczające wyzwanie, węc spoko - może być tylko czarnymi.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4999
Skąd: Płock
Wysłany: 2005-02-10, 17:47   

lonewolf napisał/a:
W takich problemach VCF'a mają czarne, więc kończy się ustawieniem piątki. Trzeba uważać, żeby nie zrobić faulu, dodatkowo overline białych wygrywa. W gomoku byłoby znacznie łatwiej.
W jakich problemach? VCFy bialymi sa rownie, o ile nie bardziej, efektowne.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-02-16, 09:22   

. . .Może darujemy sobie ideę konkursu, a poprostu damy możliwość zainteresowania się problemem? Dla przykładu ja jestem ciekawy, jak inny podchodzą do problemu. Mi 2godziny zajęło to co zrobiłem (od zera). Niestety tych czwórek wyszło jakoś mało... i nie wiem czy nie ma krótszego wina u którejś ze stron.

Chaosu_vcftest.lib
Pobierz Plik ściągnięto 702 raz(y) 272 Bajtów

_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2005-02-16, 13:10   

Konkurs odwołany ze względu na brak chętnych. Po prostu, jeżeli ktoś coś zrobi, to pokaże tutaj, tak jak to zrobił Chaosu.
 
 
Barfko 

Dołączył: 30 Kwi 2004
Posty: 556
Skąd: 49°25'N8°45'E
Wysłany: 2005-02-16, 15:20   

Tak chyba najlepiej. Nad długimi VCF-ami pracuje się dość długo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group