Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bmac
2007-11-19, 15:33
Oficjalny ranking federacji
Autor Wiadomość
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-21, 07:19   

Ece napisał/a:
Czy ktos jest w stanie ogarnac co do tej pory zostalo powiedziane na temat rankignu graczy i sprobowac to jakos uporzadkowac ? (ja nie bardzo)


To nie ma sensu, każdy zainteresowany (zarząd obowiązkowo) powinien to sobie wydrukować i przywieźć do Warszawy, gdzie omówimy sobie te materiały i dokonamy ustaleń.

lonewolf napisał/a:
Ece napisał/a:

Tez o tym rozmawialismy w Wawie i akurat Maciek mowil o duzej ilosci turniejow, ktore bylyby wlasnie mniejszej wagi.

To ja może poczekam, aż ktoś powie o czym jeszcze rozmawialiście w Warszawie. Głupio jest, gdy przez dwa dni grzebię, szukam, wynajduję, analizuję i obmyślam ;] , żeby się w końcu dowiedzieć, że "też o tym rozmawialiście". Nie będę się produkował bez sensu...


Lonewolf nie przesadzaj :) Twoje posty należą do najbardziej rozsądnych i dużo wnoszących do tematu - bardzo by mi ich brakowało... Chwała Ci za wysiłek włożony w ich napisanie, proszę o następne. Podejrzewam, że w rozmowie padły właśnie słowa "dużo turniejów", nie sądzę, żeby chłopaki w tak wąskim gronie rozwodzili się nad klasami i wagami turniejów...
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-21, 09:34   

podzial turniejow na okreslonej wagi jest konieczny nikt nie bedzie jezdzil co tydzien albo nawet czesciej do roznych miast w calej polsce. Ja widzialbym podzial na 4 nawet 5 kategorii moze nawet alre to juz sprawa techniczna. Lone jesli dobrze zrozumialem system danowy mocno jest skorelowany z rankingiem punktowym. troszke inaczej sobie to wyobrazalem... Moze rif ma inny system. gdyby ktos znal linka do zasad rifu w tej kwestii do niech rzuci na forum

UTRATOS!
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-05-21, 13:48   

100per napisał/a:
To nie ma sensu, każdy zainteresowany (zarząd obowiązkowo) powinien to sobie wydrukować i przywieźć do Warszawy, gdzie omówimy sobie te materiały i dokonamy ustaleń.


Właśnie o to chodzi, że ja na przykład, choć staram się być na bieżąco, nie nadążam za sprawą rankingu. Pojawia się ona w różnorodnych, często nawet niekoniecznie tożsamych z nią tematach. Jakby to ktoś uporządkował byłoby łatwiej. Bo jeśli obowiązkowo mam mieć to wydrukowane, to wydrukuję tylko ten temat sobie - czy to wystarczy abym mógł w pełni uczestniczyć w dyskusji?
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-22, 11:18   

piotrek przeczytaj co jest napisane to raz. dwa powinienes miec tez swoje pomysly. tzn zaproponowac jakis inny system lub moze poprawki do tych zaproponowanych lub jezeli uwaazasz po zapoznaniu sie z tymi z dyskusji ze jakis z nich jest najlepszy argumentacje za nim rzucajaca na kolana. Jakby kazdy sie tak przygotowal to napewno wybierzemy najlepszy. poza tym 4 strony to nie tak duzo uwzglednaiajc to iz czesc postow jesttypu piszcie cos jeszcze albo zgadzam sie z przedmowca:)

UTRATOS
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2004-05-22, 14:14   

Chdziło mi głównie o to, że dyskusja na temat rankingu pojawiała się też w innych tematach!!

Tu co jest będę znał na pewno :)

Pozdrawiam

Piotrek
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-22, 14:57   

Na forum w dziale "Gomoku" Utratos napisał:

Cytat:
Hej! Kolko jezeli to ty to fajnie ze wrociles:) Zagatki tego typu beda potrzebne do przyznawanie stopni w systemie kyu dan. poczatkowe rangi bedzie mozna zdobyc rozwiazujac takie zagatki zadania. po wypracowaniu systemu danowego mialem zamiar zrobic kilkanscie takich zagadak o roznym stopniu trudnosci. Jezeli masz ochote to mozeszz mi pomoc:)

Pogrubienie moje. Kolega "UTRATOS!" już wie jak będzie i ogłasza to na forum ogólnym. Zauważcie, że ten pomysł pojawia się dopiero pierwszy raz i od razu tam. To są zdania twierdzące i dość kategoryczne. Nie uświadczysz zwrotów typu "być może", "jest taki pomysł" czy "według mnie". Jeśli ludzie poświęcają swój czas na pewne sprawy, a ostatecznie i tak będzie tak jak powie Utratos, to jest coś nie tak.

Powtórzę to co powiedziałem wyżej: "Nie będę się produkował bez sensu..." Tym razem już na pewno nie przesadzam, 100per...

Pozdrawiam,
 
 
100per 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 883
Skąd: Łódź
Wysłany: 2004-05-22, 16:19   

Maciek chyba ma taki styl wypowiedzi. Temat o logo też trochę wygląda, jakby decyzja miała być jednoosobowa...

Ale tak naprawdę we WSZYSTKICH sprawach, a tym bardziej tych najważniejszych, decyzja zostanie podjęta przez Zarząd, którego Maciek stanowi jedną siódmą...
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-05-22, 16:48   

100per napisał/a:
Maciek chyba ma taki styl wypowiedzi. Temat o logo też trochę wygląda, jakby decyzja miała być jednoosobowa...

To jest mało interesujące dla człowieka z zewnątrz. Jego styl wypowiedzi znasz ty i może jeszcze parę osób, inni (w tym ja) interpretują to co widzą.

Pozdrawiam,
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-05-22, 17:41   

czlowiek z zewnatrz nie wie nawet o co chodzi wiec ja sie czegos dowie bedzie to dla niego bardziej interesujace niz gdyby tego nie bylo:) Poza tym probuje cos ustalic rozkrecic temat. A i na zebraniu w wawie uznalismy ze to dobry pomysl.

UTRATOS
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-06, 13:07   

Ciekaw jestem co inni myślą o rankingu i stopniach kyu/dan. Moje zdanie jest jasne - wziąć za podstawę ranking EGF, który jest dobrze opisany i dostosować go do potrzeb Federacji. Jestem też za sztywnym związaniem z rankingiem stopni kyu/dan. W przypadku stopni dan można rozważyć też propozycję Utratosa dotyczącą problemów do rozwiązania. Według mnie takie zagadki mogłyby być dodatkowym egzaminem na wysokie stopnie, ale wymóg uzyskania odpowiednio wysokiego rankingu wolałbym pozostawić. Być może od danowców można też wymagać ułożenia jakichś problemów (podglądnąłem to na Renju Class).

Sprawa jest dość ważna, a ruchu w temacie nie widzę. Na razie chyba tylko Utratos jest zainteresowany tematem. Proszę to przemyśleć, bo na coś trzeba się będzie zdecydować i to szybko. Ja nie jestem w Zarządzie, więc nie mam niby nic do gadania, ale moja propozycja jest konkretna jak myślę. Gdyby ją wziąć za podstawę i tak trzeba będzie doszlifować parę szczegółów, a gdyby chcieć czegoś innego, trzeba to zbudować praktycznie od zera, więc roboty jest dużo.

Pozdrawiam,
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2004-06-06, 13:28   

Ja jestem za kyu/dan i ranking. Nie mam pojecia jak, ale ogolnie propozycje sa OK. Ktos musialby przedstawic konkretny sposob mierzenia tego, to wtedy powiem co ja uwazam na ten temat. W tej chwili nie mam nic przeciwko, a sam nic nie wymysle.
 
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-06, 14:26   

Ece napisał/a:
Ja jestem za kyu/dan i ranking.

No tak, pewnie większość jest za, ale to za mało. Na przykład, czy uważasz, że należy związać stopnie kyu/dan z rankingiem, czy też powinny być niezależne jak chce Utratos? Każdy może mieć inną koncepcję, ale niech ją wypowie. Nie chodzi o szczegóły obliczania rankingu, ale o najważniejsze zasady.

Pozdrawiam,
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2004-06-07, 09:21   

system dan/ kyu. kyu powiedzmy od 30 zaczynamy. Do 15 kyu stopnie mozna uzyskac poprzez rozwiazywanie zadan tez:) potem tylko w wyniku rozegranych gier ich wynikow moze zmienic sie stopien. nie laczyc tego systamu z rankingowym bo to troszke bez sensu nie? przeciecz wtedy tworzy sie duplikat. Raczej organizacja turnieji mistrzowskich czy specyficzne wymagania( np. na 4 dan wygrana w przynajmniej 8 grachw ostanich 10 grach z innymi danowcami).

UTRATOS!
 
 
lonewolf 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 710
Skąd: Kraków
Wysłany: 2004-06-07, 12:41   

30 to za dużo, takich subtelnych różnic w grze w gomoku się nie zauważy. Ja bym zaczął od 20kyu, tak jak jest w rankingu EGF, albo nawet od 15kyu.

Połączenie awansu na wyższe stopnie kyu/dan z systemem rankingowym jest właśnie bardzo sensowne i tak się robi przecież. To nie jest dublowanie, bo ranking jest płynny, a stopień pokazuje najwyższe osiągnięcie i nie można go stracić. Poza tym wiem z go czy z szachów, że umiejętność rozwiązywania problemów nie jest ściśle skorelowana z siłą praktycznej gry - jakiś związek jest, ale wcale nie taki oczywisty.

Jak będzie w Polsce 5000 graczy, można myśleć o turniejach mistrzowskich, turniejach różnych kategorii jak w szachach, itd. To na razie niepotrzebne chyba.

Specyficzne wymagania na wysokie stopnie nie są aż tak potrzebne. Jeśli do awansu np. na 4dan będzie wymagane uzyskanie odpowiednio wysokiego rankingu, dodatkowo trzeba będzie rozegrać np. 60 czy 90 gier rankingowych od ostatniego awansu, to już będzie wystarczająco trudne, bo trzeba mieć wysoką i stabilną formę, a im wyższy stopień tym wolniej przybywa punktów. Można pomyśleć o zagadkach - wymóg ułożenia paru zagadek na różnych poziomach byłby fajny, można to zbierać potem. Ale to naprawdę na wysokie stopnie, czyli dan.

Ja myślę, że najuczciwiej byłoby gdyby w pierwszym turnieju wszyscy mieli taki sam ranking na wejściu (np. równy 100 - 20kyu). Na początku ranking szybko rośnie i wygrywając wszystkie partie na takim turnieju można zarobić kilkaset punktów. Gdy już będą zawodnicy z jakimś w miarę ustalonym rankingiem, można wprowadzić zasadę, że do pewnego progu startowy stopień nowego gracza może ustalić gracz silniejszy (nauczyciel) i wszystko zaczęłoby się kręcić jakoś. Cena bycia pierwszym jednak jest, bo trzeba by sobie zapracować na ranking od zera.

Utratos, napisz dokładniej jak widziałbyś ten system kyu/dan, gdyby był oderwany od rankingu.

Pozdrawiam,
 
 
kaka 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 277
Skąd: Dębica
Wysłany: 2004-06-10, 14:39   

Tuataj zgodze sie ze wszystkim co w powyzszych postach napisal Utratos,a przedewszystkim z nie laczeniem rankingu ze stopniem. Choc ja nie zaczynalbym od 30kyu a raczej od 10 lub ewentualnie jak pisze Lone od 15. Po co az tyle kryteriow wymyslac.Lepiej zrobic kilka zadan do awansu jednego niz po jednym i przechodzic az 30 kyu..... o jaaa..... ZA DUZO. Jak dobrze bedzie wszystko wymyslone to prawie nikt nie dojdzie do 4 danu. Do 2 moze ledwo kilka osób. No chyba ze po jakims czasie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group