Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa opcja w gomoku
Autor Wiadomość
Paveo 

Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 169
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2006-07-21, 20:02   

ermijo napisał/a:


Opcja ma tez wady. Wyobraźmy sobie mecz Volvo - Paveo o 2700 no i komuś brakuje 1 punkt, ale ma przegraną, więc ucieka i nic nie traci.


ermijo napisał/a:


Czemu mam tracić punkty tylko dlatego, że :

a.) musze nagle gdzieś wyjść

Są ważniejsze sprawy

Emijo zastanow sie co piszesz
A tak na marginesie to z volvem nie zagram nawet jak by mial rank 3000
Tyle na ten temat.
_________________
motto - Lepiej byc znienawidzonym za to kim sie jest, niz kochanym za to kim sie nie jest...
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-12, 17:54   

Swap 2 zaczyna się coraz bardziej popularyzować na kurniku i bardzo dobrze, gdyż drzemią w nim jeszcze nie odkryte do końca możliwości.

Pozwolę sobie podzielić się nową opcję rozgrywania początku partii, która mogłaby urozmaicić grę na środku planszy.
O ile swap2 daje większe pole manewru i teoretycznie wprowadza więcej możliwości na konstrukcję pierwszej fazy gry, o dziwo ceną za to nie jest w ograniczenie poprzez faul lub overline, ale przeciwnie - przyzwolenie dla obydwóch graczy na wspólną odpowiedzialność za otwierający rozgrywke układ. Charakter swap2 dotyczy tworzenia nowych sekwencji, które nie mogłyby być z wiadomych powodów realizowane w normalnym swap.

Jak już parę osób powiedziło na tym forum, swap2 przy otwarciach w rogu w małym stopniu urozmaica grę. Dołożenie kamieni nie będzie wielce zaskakujące dla przeciwnika i nie zmusi go do większego wysiłku intelektualnego. Otwarcia w rogu mają tę wartość, że kierunek ataku jest zablokowany lub poważnie ograniczony poprzez bandę i róg planszy.

Nowa opcja wprowadzała by ograniczenie, które pozwoliłoby wykorzystać zalety znanych wszystkim "otwarć w rogu" w sytuacji postawienia debiutu w centralnej części planszy. Ów ograniczenie, pozwalające redukować przewagę jednego z kolorów w debiutach centralnych i rozrzuconych, dotyczyłoby miejsca, gdzie na należy postawić wygrywającą piątkę.

Oto regóła: Piątka da zwycięstwo tylko wtedy, jeśli kamienie ją tworzące będą leżeć poza środkowym "MAŁYM KWADRATEM" o zdefiniowanych wymiarach.

Czyli np. jeśli ów "mały kwadrat" będą stanowić pola centralne -

G9+H9+i9
G8+H8+i8
G7+H7+i7


to wówczas żadna piątka(czy to białego czy czarnego koloru), której choć jeden kamień leży w wyżej zdefiniowanym "małym kwadracie"(jedno z tych dziewięciu pól) nie da wygranej. Jedynie wygrają piątki "poza nim".

Oczywiście należy się zastanowić nad wymiarami kwadratu, choć 9 elementowe pole przytoczone w przykładzie wydaje się być wystaczające a nawet za duże (można ograniczyć je tylko do pola h8)

Zalety:
- atak rozchodzić się może w dowolnym kierunku(góra, dół, prawo, lewo) ale należy go przeprowadzać uważniej
- zmusi gracza do przewidywania ruchów aż do postawienia piątki a nie tylko do pewnego zagrożenia np. 3x3
- nauczy planować atak nie tylko bacząc na odpowiednią kolejność stawianych zagrożeń, ale również wymusi przewidywanie miejsca tych zagrożeń na planszy
- wprowadzi efektowne dla niektórych obrony i kontrataki poprzez overline
- nawet najprostrze otwarcie standard zagwarantuje wiele możliwości ataku, sporo niespotykanych dotąd układów
- analogia do "otwarć w rogu" tak lubianych przez graczy z tym, że bandy i rigi będą "wirtualne"
- wciąż będzie to gomoku, bez fauli i overline z dowolnym każdym ruchem, gdyż ograniczenie nie ma "znamiona kary"(takiej jak przegrana w renju poprzez faul)
- gracz będzie szanował nie tyle każdy ruch, ale każdy fragment planszy

Wady:
- ograniczy się rozmiar użyteczny planszy(pomniejszony będzie o pole "małego kwadratu")
- skomplikuje zasady gry
- nie jest sprawdzony

UWAGA!

Ta opcja ma największy sens wtedy, jeśli otwarcia będą grane w centrum, poniewaz jeśli nadal będą grane w rogu atak będzie podwójnie ograniczony - od bandy oraz od środka. Z drugiej strony - nie jestem zwolennikiem ograniczeń otwarć w gomoku więc trzeba by było te problemy pogodzić.

Na koniec. Moja propozycja jest tylko próbą teoretycznych rozważań nad sposobem wyrównania szans graczy - prototypem równie dobrze mogącym znaleść się w koszu na śmieci jak i dającym nową jakość gry gomoku.

Pozdrawiam - Ermijo.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1229
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-12, 18:18   

ermijo napisał/a:
...Oto regóła: Piątka...
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-12, 18:30   

Dość ciekawe ćwiczenie z wyznaczaniem "nie wygrywających pól" lecz kompletnie nieużyteczne jako reguła gdyż opiera się na sprzecznym rozumowaniu:

ermijo napisał/a:
UWAGA!

Ta opcja ma największy sens wtedy, jeśli otwarcia będą grane w centrum, poniewaz jeśli nadal będą grane w rogu atak będzie podwójnie ograniczony - od bandy oraz od środka


ermijo napisał/a:
Oto reguła: Piątka da zwycięstwo tylko wtedy, jeśli kamienie ją tworzące będą leżeć poza środkowym "MAŁYM KWADRATEM" o zdefiniowanych wymiarach.



Po co stawiać kamienie na środku(otwarcie) skoro i tak nie można ich wykorzystać do robienia piątki.
 
 
vilumisiek 


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1604
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2006-12-12, 18:36   

Zamiast krytykować sami byście napisali chociaż połowę tego co Ermijo :]
 
 
 
szarlott 


Dołączyła: 14 Gru 2004
Posty: 332
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-12, 19:53   

Mają pisać coś bezsensownego byle tylko napisać? Poza tym krytyka jest konstruktywna i w ogóle jestem pod wrażeniem,że komuś się chciało to przeczytac :D
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-12, 20:46   

Też przeczytałem i obawiam się, czy sam Ermijo przemyślał swoją propozycję. Jeśli kamień w środku (o ile dobrze zrozumiałem) nie może należeć do zwycięskiej piątki, to tak naprawdę wystarczy zacząć blokować 4 pola + od brzegu środkowego "zakazanego" obszaru, czyli gdzieś w pobliżu bandy :)

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-12, 22:37   

utratos napisał/a:
Po co stawiać kamienie na środku(otwarcie) skoro i tak nie można ich wykorzystać do robienia piątki.


Pisząc "w środku" miałem na myśli ogólnie - centrum planszy przeciwieństwie do otwarć w rogu i przy bandzie. Analogicznie w pzrypadku otwarć w rogu - nie stawia się ruchów na bandzie tylko jak najdalej od niej atakuje.

Propozycja jeszcze raz powtarzam teoretyczna. Otwarcie może być np. rozrzucone na środku i pola potencjalnie wykorzystywane do postawienia piątki będą mogły być - choć nie koniecznie - wykluczone. TO zalezy od wymuszeń przeciwnego koloru.
szarlott napisał/a:
Mają pisać coś bezsensownego byle tylko napisać?

Zatem nie rozumię, czemu napisałaś swój post. Mogłaś zostawić tą nic nie znaczącą (bez urazy) wypowiedź dla siebie lub jeśli koniecznie chcesz coś napisać - wkleić do opisu od gadu gadu - pożytek taki sam a przynajmniej zyskasz na oryginalności.
angst napisał/a:
o tak naprawdę wystarczy zacząć blokować 4 pola + od brzegu środkowego "zakazanego" obszaru, czyli gdzieś w pobliżu bandy



Angst, jesli zaczniesz blokować pasywnie po jednej stronie, to ja mogę zaatakować dokładnie po przeciwnej :) ) I jestem o 1 ruch do przodu :) Przyznaję - sam tego do końca nie przemyślałem, nie grałem takiego wariantu, ale wydaje mi się, że nie jest gorszy nić otwarcia w rogu.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
szarlott 


Dołączyła: 14 Gru 2004
Posty: 332
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-12, 22:54   

Cytat:
Zatem nie rozumię, czemu napisałaś swój post. Mogłaś zostawić tą nic nie znaczącą (bez urazy) wypowiedź dla siebie lub jeśli koniecznie chcesz coś napisać - wkleić do opisu od gadu gadu - pożytek taki sam a przynajmniej zyskasz na oryginalności.


Może jak przeczytasz go ponownie i post poprzedzający mój to zrozumiesz :] Mogę też Ci uprościć i wytłumacze Ci osobiście.Otóż uważam,iż temat ten nie jest tylko po to by pisać takie wywody jak Ty to czynisz i krytyka Utratosa jest jak najbardziej na miejscu,natomiast post Miśka,żeby zamiast krytyki "napisać chociaż połowę tego co Ermijo" no cóż...moim zdaniem jest śmieszny :) .
Nie rozumiEM po co ta złośliwość Ermijo?
 
 
utratos 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 789
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-12, 23:04   

Wyprowadź mnie z błędu jeśli Twoja propozycja obrazowo ujmując to wycięcie z gobanu pola środkowego 3X3.
Praktycznie uniemożliwia to graczom na odpowiednim poziomie rozegranie gry nie remisowej.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4998
Skąd: Płock
Wysłany: 2006-12-12, 23:12   

ermijo napisał/a:
Angst, jesli zaczniesz blokować pasywnie po jednej stronie, to ja mogę zaatakować dokładnie po przeciwnej :) ) I jestem o 1 ruch do przodu :) Przyznaję - sam tego do końca nie przemyślałem, nie grałem takiego wariantu, ale wydaje mi się, że nie jest gorszy nić otwarcia w rogu.


Nie jesteś o jeden ruch do przodu - niby dlaczego? :wow:

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
ermijo 


Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 1950
Skąd: N49°37`E20°42`
Wysłany: 2006-12-12, 23:33   

Czyli wyrzucamy ten prototyp do kosza:) rzeczywiście 9 pól to za dużo do wycięcia. W końcu 15x15 to nie taka duża plansza. Ale przypominam, nikt nie mówił, że otwarcia mają się zaczynać lub zawierać w tym ograniczonym kwadracie - on może pozostać pusty. Ważne, żeby móc unieszkodliwiać overlinem albo tymi nic nie dającymi piątkami.
_________________
Always: "Homo ludens"
Never: "Homo faber"
 
 
7robercik7

Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 7
Wysłany: 2006-12-13, 06:15   

ermijo idziesz na ilość a nie na jakość

błędy jak z podstawówki, worda nie masz?
 
 
Paveo 

Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 169
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2006-12-13, 08:24   

7robercik7 napisał/a:
ermijo idziesz na ilość a nie na jakość

błędy jak z podstawówki, worda nie masz?


Wiecie co, Ermis jako jedyny "opisuje" jakies openy itp itd, stara sie chlopak a wy tak po chamsku go krytykujecie...
_________________
motto - Lepiej byc znienawidzonym za to kim sie jest, niz kochanym za to kim sie nie jest...
 
 
 
templar 


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 657
Skąd: toruń
Wysłany: 2006-12-13, 12:16   

Paveo napisał/a:
Wiecie co, Ermis jako jedyny "opisuje" jakies openy itp itd, stara sie chlopak a wy tak po chamsku go krytykujecie...


Paveo, skoro Ermijo zamieścił tu swój pomysł to musi się liczyć z tym, że bedą osoby, którym się nie spodoba. No sorry... życie! Akurat ten pomysł nie był najlepszy (mi też się nie podoba), no ale może kiedyś będzie jakiś dobry pomysł i życze tego z całego serca. No ale nie dziś...

Pozdrawiam
_________________
"...and remember - anger leads to the dark side!" (kyle katarn)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group