Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: bmac
2007-11-19, 11:17
Ogłoszenie Komisji Rankingowej
Autor Wiadomość
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1727
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-17, 00:31   Ogłoszenie Komisji Rankingowej

Dzisiaj odbyło się pierwsze decyzyjne posiedzenie Komisji Rankingowej. Komisja w składzie Filip Godlewski (Chaosu), Marcin Majczyk (Muchal) i Paweł Tarasiński (ja) dokonała ostatnich analiz symulacji, przedyskutowała kilka najistotniejszych punktów dotyczących kontrukcji Rankingu Stowarzyszenia oraz jednogłośnie podjęła decyzje (ponieważ zaś Zarząd na piśmie oraz w ustaleniach dotyczących Komisji zgodził się by wszystkie decyzje wprowadzane jednogłośnie automatycznie stawały się obowiązującymi, to pozwalam sobie na publikację naszych ustaleń już teraz).


5 głównych postanowień Komisji Rankingowej:

1) Pozostawiony został podział na rankingi ustalone i nieustalone - decydującą tego przyczyną była chęć uniknięcia kuriozalnych sytuacji, w których liczna grupa nowych graczy decyduje o znaczących zmianach rankingów w ciagu danego turnieju.

2) Dokonana zostaje reforma naliczania pierwszych dwóch turniejów - najwięcej uwagi poświęciliśmy analizom możliwych wyników pierwszych dwóch turniejów, w których sposób naliczania ptk był najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwy. Jeśli ktoś zagrał jeden dobry turniej (np raz 7 punktów) to miał tyle samo punktów jak ten, co grał w obu pierwszych turniejach i miał dwa razy po 7 punktów. Za równą, wysoką formę należy się premia, natomiast za jeden, nawet wyjątkowo dobry występ, nie należy dawać nienaturalnej dużej premii. Dlatego:
a) Ci, którzy zagrali w obu pierwszych turniejach mają obliczany ranking z tych 2 turniejów dla wagi równej 500
b) Ci, którzy zagrali tylko w jednym z dwóch pierwszych turniejów mają naliczany ranking dla wagi równej 325
c) Ci wszyscy, którzy pierwszy raz zagrali w turnieju po tych pierwszych dwóch mają nieustalone rankingi naliczane dla wagi równej 250

Pozostawienie wagi głównej 250 było efektem dyskusji na temat symulacji dotyczących ogólnych zmian rankingów - nawet przy radykalnej zmianie tej wagi (np 120 czy 400) ogół rnakingów zmieniał się nieznacznie, dlatego Komisja uznała, że jakakolwiek zmiana w tej kwestii jest zbędna.

3) Ustalenie odbywa się na stosowanych od początku zasadach - żeby uzyskać status gracza o ustalonym rankingu należy zdobyć minimum 3 punkty w grach z innymi zawodnikami ustalonymi oraz rozegrać co najmniej 10 partii z zawodnikami o rankingu ustalonym. Komisja odrzuciła pomysł podniesienia ilości gier do rozegrania, jaka byłaby konieczna do ustalenia, co podyktowane było warunkami, jakie aktualnie mamy w turniejach - liczba graczy, którzy przez ostatnie 3 lata się ustaliła jest niewielka, większa ilosć wymaganych gier tylko by ją jeszcze bardziej zmniejszyła, co absolutnie nie jest pożądane.

4) Lista aktualnych rankingów będzie uwzględniać graczy, którzy chociaż raz zagrali w jednym z ostatnich 10 turniejów, kiedy zaś ktoś z takiej listy wypadnie, to aby do niej powrócić wystarczy chociaż raz zagrać w turnieju. Do tego w nowym dziale rankingu na stronie po każdym turnieju prezentowane będą 4 tabele. Umożliwienie znalezienia się na listach aktualnych graczy także tym, którzy nie grali ok 1,5 - ok. 2 lata temu pozwoli wydłużyć te bardzo krótki listy, a zarazem poza nimi znajdą się ci, którzy naprawdę długo nie wzięli ludziału w żadnych turnieju. Zmieniliśmy sposób określania tej długości z liczenia miesięcy na turnieje, co jest spowodowane nieregularnością w ich organizowaniu. Pomysł z 4 tabelami ma za zadanie ułatwić przeglądanie rankingów wszystkich osób po każdym turnieju - w nowym dziale rankingu na stronie do każego turnieju dołączone będą 4 listy, dwie z rankingami aktualnymi z podziałem na ustalone i nieustalone, oraz dwie z nieaktualnymi o podobnym podziale.

5) Dopuszczone zostały w wyjątkowych przypadkach walkowery bez konsekwencji punktowej. To była kwestia, która wzbudziła największe kontrowersje, ale i tu udało się w końu osiągnąć consensus. zw walkowery bez punktów to koncepcja którą wymyśliłem na potrzeby chwili tworząc plik z rankingami w sierpniu - miały być one stosowane tam, gdzie dane partie oficjalnie figurowały jako rozegrane, podczas gdy tak naprawdę nie postawiono w nich ani jednego ruchu, z powodu nieobceności jednego z graczy. Takich przypadków dotychczas było 5. Komisja zdecydowała, że walkowery te zostaną przyznane wyłącznie w tych 3 przypadkach, w których osoby informowały o swojej decyzji z rezyngacji w turnieju i nie grały w następnych rundach, ale nie zostało to odnotowane przy parowaniu i osoby te nadal były uwzględniane. W 2 pozostałych przypadkach uznaliśmy, że jeśli ktoś świadomie decyduje się na granie w turnieju, częśc rund gra, później część nie, późnie gra znowu, nie informuje, że chce zrezygnować z kontynuowania - nie można uznać, żeby należały się mu takie walkowery. Musimy dbać o to, by nie dochodziło do nadużyć - np takich, że ktoś wygrywa sobie część rund, a w tych, w których spodziewa się porażek - rezygnuje i żąda walkowerów. Dlatego też Komisja zdecydowała, że w przyszłości walkowery ebz punktów, które mam nadzieję jeśli w ogóle się jeszcze pojawią to bardzo rzadko, zawsze będą rozpatrywane indywidualnie i w każdym przypadku Komisja będzie decydować czy przyznanie jest zasadne. Ponadto Komisja będzie apelować o zapoznawanie się przed turniejem z regułami rozgrywek :)

W ten sposób został rozstrzygnięty kształt rankingu oraz niektóre kwestie z nim związane. Są to ustalenia przede wszystkim dotyczące gomoku, możliwe, że w stosunku do renju i pente zajdą jakieś drobne zmiany, ale to będzie przedmiotem dyskusji Komisji w następnych tygodniach. Ponieważ dysponuję (prawie całkiem) zaktualizowanym plikiem z rankingami gomoku, jeszcze dziś go udostępnię.


Tych, którzy mają bardzo poważne zastrzeżenia wobec podjętych decyzji, spowodowane wątpliwościami natury merytorycznej (chlubne intencje) bądź zamiarem blokowania prac Komisji i działaniem na złość jej członkom (mniej chlubne intencje...) - zamiast "atakowania" członków Komisji na privach bądź na gg zapraszam do wysyłania zapytań na pocztę Przewodniczącego, looser_xs@o2.pl Komisja w miarę możliwości w jak najszybszym czasie odpowie drogą mailową bądź uzupełni ogłoszenie o podejmowanych decyzjach na forum dodatkowymi wyjaśnieniami.
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1727
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-17, 01:15   

Można już ściągnąć zaktualizowany o Mariasz oraz MP plik z rankingami:

http://chomikuj.pl/rankin...MP+XI+2007).xls
 
 
Ece 
Wielki Admin ;)


Dołączył: 27 Kwi 2004
Posty: 1680
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-11-17, 01:31   

Szczerze mówiąc w ogóle mnie kwestia rankingu nie interesuje, ale dziękuję za poświęcony czas i gratuluję profesjonalnego podejścia do tematu :)
 
 
 
jopq 
retired


Dołączył: 10 Cze 2004
Posty: 737
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-17, 03:15   

Ło. Kawał dobrej roboty.
 
 
alicecooper 
Skarbnik

Dołączył: 06 Maj 2004
Posty: 2230
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-17, 04:37   

przy okazji:
ostatni turniej Mistrzostwa Polski w Gomoku - Warszawa 10 listopada 2007
uwzględniał przy parowaniu wstępnie wyliczone rankingi (stąd drobny poślizg z rozpoczęciem - wpisywaliśmy rankingi)

uznaliśmy że dzięki temu parowanie będzie lepsze i stąd wyniki turnieju bardziej reprezentatywne

także jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem - Komisji Rankingowej należały się podziękowania za prace:)

które niniejszym składam - w imieniu zarządu PSGRiP
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4945
Skąd: Płock
Wysłany: 2007-11-17, 09:33   

Gratulacje dla Komisji Rankingowej! :)

I przy okazji mam dwa pytania:

- czy może zostać dodana legenda do poszczególnych zakładek w załączonym Excelu (chyba, że przeoczyłem)?
- czy zostaną opublikowane 4 tabele (zgodnie z wcześniejszym postem) tak, aby można było zobaczyć aktualne rankingi?

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1727
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-17, 12:12   

W imieniu Komisji dziękuję za słowa uznania za naszą pracę :)

Odpowiadając na pytania:

1) mogę zrobić w oddzielnym pliku tekstowym, albo wrzucic na forum, legendę - generalnie arkusze z kolejnymi turniejami mają analogiczną budowę i różnią się szczegółami (typu ilość rund, co przekłada się na ilość kolumn, czy też w wyjątkowych sytuacjach lekkimi modyfikacjami - np w turnieju Mariasz 2006 grali wyłącznie zawodnicy ustaleni, więc kolumny dotyczące ustalania się pozwoliłem sobie opuścić). Ale rozumiem, że nie wszyscy mogą z łatwością odczytać co oznaczają poszczególne kolumny, także analizowania formuł nikomu nie polecam :P Dlatego przedstawię krótkie objaśnienia.

2) Oczywiście postaram się wkrótce zrobić i udostępnić 4 tabele po MP 2007 (czyli biorąc pod uwagę ostatnich 10 turniejów); jeśli zdążę - to dziś, jak nie - to jutro. Takie 4 tabele będą po każdym turnieju, dlatego od następnego tygodnia zacznę konstruowanie tabel po każdym z kolejnych turniejów. Nie mogę jednak obiecać, że całość będzie gotowa w krótkim czasie, gdyż jednocześnie muszę konytnuować prace nad głównymi plikami do renju i pente.
 
 
dragon_katowice 

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 482
Skąd: katowice
Wysłany: 2007-11-17, 19:56   

świetna robota z tym rankingiem
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1727
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-18, 15:32   

Zgodnie z zapowiedzią prezentuję instrukcję obsługi (a raczej bezproblemowego odczytywania) plików z rankingami.


Główny plik z rankingami składa się z arkuszy, wśród których pierwszy zatytułowany "Dane" zawiera zasady naliczania punktów oraz wartości wag, drugi jest tablicą wyników oraz statystyk graczy, a wszystkie kolejne to arkusze z konkretnymi turniejami, pposegregowane od najnowszego do najstarszego. Arkusz "Ranking_gomoku" ma dosyć prostą kontrukcję, kolumna A to data ostatniego występu, kolumna B to ilość rozegranych turniejów. Kolumny C-F to statystyki: sumy - kolejno - zwycięstw, remisów, porażek oraz wszystkim gier. Kolumny G-K to dane graczy. Dalej znajduje się część z tablicą wyników (kolumn L-AU) - w kolumnach zatytułowanych datami są wyniki graczy, jakie osiągneli w danym turnieju, zaś w kolumnie po lewej stronie od tej jest symbol statusu, jaki ma ich ranking po tym turnieju (U - ustlaony, T - tymczasowy). Ponadto w tablicy wyników zastosowane zostały jeszcze dwa symbole: "^" oznacza, że ktoś w tym turnieju nie grał i dotychczas jeszcze nawet nie zadebiutował, natomiast "<=" oznacza, że dana osoba nie grała w tym turnieju, ale wcześniej zaliczyła już przynajmniej jeden występ.

Zasadę konstrukcji arkusza turniejowego pokażę na przykładzie ostatniego turnieju, MP 2007, nazwanego "Warszawa_XI_2007".Kolmny:
A-C - dane graczy
D - ranking przed tym turniejem (tylko jeśli osoba miała już ranking ustalony, dla nieustalonych pozostawiam puste pola)
E - symbol statusu przed tym turniejem
F - suma zdobytych w turnieju punktów (gracze posegregowani są według miejsc, jakie zajęli w turnieju)
G-AF - przekształcone tablice wyników i kojarzeń; w tym przypadku (13 rund) są znacznie dłuższe niż w poprzednich arkuszach. Ich odczytywanie jest proste, np w G liczba oznaczająca rywala w pierwszej rundzie, zaś w H wynik (W,D lub L)
AG-AS - kolejno wartości rankingów rywali, z którymi dana osoba grała; w przypadku graczy o rankingu ustalonym funkcja wyrzuca ranking tylko wtedy, jeśli grali z innymi również ustalonymi - w przypadku partii z przeciwnikami o rankingu tymczasowym funkcja wyrzuca 0. Natomiast dla graczy tymczasowych w przypadku ich gier: z ustlaonymi wyrzuca rankingi, zaś w przypadku pojedynków tymczasowy-tymczasowy pozostawia puste pola (ten dość dziwny podział był mi bardzo pomocny w kontruowaniu kolejnych formuł, czego szzczegółowego wyjaśniania pozwolę sobie oszczędzić)
AT-BF - zmiany punktowe z poszczególnych partii - ta część arkusza dotyczy wyłącznie gier ustalony-ustalony.
BG - suma zmian punktowych z poszczególnych gier pomiędzy ustalonymi (czyli z kolumn AT-BF)
BH - średnia rankingów rywali o rankingu ustalonym dla graczy tymczasowych (wyliczana z kolumn AG-AS)
BI-BL - statystyki turnieju, kolejno sumy: zwycięstw, remisów, porażek, wszystkich gier. Bye'e są pomijane.
BM - główna kolumna prezentująca ranking po turnieju (liczona w oparciu o poprzednie, jak i dla nieustalonych - dalsze kolumny)
BN - symbol statusu po tym turnieju; porównując z kolumna E widać, kto zdołał w tym turnieju ustalić swój ranking
Dalsza część arkusza dotyczy wyłącznie graczy tymczasowych.
BO - średnia rankingów rywali o rankingu ustalonym dla graczy tymczasowych - średnia główna! podstawa do wyliczenia ich rankingu (zawiera zarówno średnią rywali z tego turnieju oraz odpowiednią wyliczoną średnią ważoną z tego oraz z poprzednich turniejów, w których gracze występowali; dla debiutantów średnia ta jest równa średniej z kolumny BH)
BP-BS - suma wszystkich - kolejno - zwycięstw, remisów, porażek oraz całości gier z rywalami o ustalonym rankingów ze wszystkich turniejów, w których dotychczas grali zawodnicy tymczasowi (dla debiutantów statystyki te są równe wynikom z kolumn CG-CJ)
BT-CF - tablice, w których funkcja wyrzuca wyniki gier nieustalonych z ustalonymi z tego turnieju
CG-CJ- statystyki wyników z tego turnieju (liczone w oparciu o kolumny BT-CF)
CK - średnia rankingów rywali o rankingu ustalonym dla graczy tymczasowym z ich poprzedniego występu/występów (dla tych, którzy zaliczyli wcześniej więcej niż jeden występ jest to średnia ważona) - na podstawie tej średniej oraz średniej z kolumny BH liczona jest główna średnia BO
CL-CO - statystyki gier z rywalami o rankingu nieustalonym dla graczy tymczasowych z poprzedniego turnieju/turniejów w którym/których brali udział; sumy tych statystyk oraz statystyk z kolumn CG-CJ stanowią drugą podstawę (obok średniej z BO) do wyliczania rankingu dla graczy tymczasowych

Z czego zatem składa się ostateczny ranking, jaki otrzymujemy w kolumnie BM? Dla graczy ustalonych to suma ich poprzednich rankingów (D) oraz sumy zmian punktowych w turnieju (BG), natomiast dla graczy ustalonym to wynik działania: suma zwycięstw z graczami ustalonymi (CG+CL) minus suma porażek (CI + CN) podzielone przez sumę wszystkich gier (CJ + CO) i pomnożone przez wagę (tutaj: 250), a ten wynik jest dodawany do całkowitej średniej rywali o ustalonym rankingu, czyli BO.

Pozostałe arkusze turniejowe zbudowane są analogicznie, występują tam jednak różnice wynikający z charakteru danych turniejów - dla MP 2005 i MP 2006 powstał podział na 3 arkusze (eliminacje, finał A i finał B), dla turnieju Mariasz 2006 opuściłem kolumny dotyczące nieustlaonych (bo w turnieju nie zagrał ani jeden gracz tymczasowy), pierwsze dwa turnieje w ogóle zbudowane są wg nieco innego wzoru i nieco zmienionych formuł. Ponadto w arkuszach występują jeszcze symbole dodatkowe: #:# - oznacza, że partia nie została rozegrana (ktoś dołączył w trakcie turnieju bądź zrezygnował po kilku rundach), x:W - oznacza zwycięstwo nad bye'em ;) , "#" czerwone i "#" fioletowe oznaczają kolejno zwycięstwo i porażkę poprzez walkower bez punktów (patrz: punkt 5. Ogłoszenia Komisji).


Znacznie łatwiejszym do interpretacji plikiem są Listy Rankingowe. Plik z listami składa się z czterech arkuszy - lista z graczami akutalnymi ustalonymi, aktualnymi tymczasowymi, nieaktualnymi ustalonymi oraz nieaktualnymi tymczasowymi (czyli w sumie plik zawiera rankingi wszystkich osób, które dotychczas grał w turniejach - na chwilę obecną 174 osoby, w tym 93 ustalone). Arkusze z listami aktualnymi składają się z 8 kolumn: A-E dane graczy, F ranking, G zmiana punktowa w stosunku do poprzedniego turnieju (tylko dla tych, którzy grali w ostatnim turnieju - dla ułatwienia osoby te są wyróżnione pogrubieniem) - dla tych, którzy w tym turnieju przeszli z tymczasowego na ustalony w kolumnie G wstawiłem symnbol U, H data ostatniego występu.
Dla aktualnych graczy tymczasowych nieco inaczej wygląda kolumna ze zmianami, gdzie przyjąłem następujące symbole: D debiutant, N+ wzrost rankingu tymczasowego, N- spadek rankingu tymczasowego. Natomiast budowa list nieaktualnych jest analogiczna z tą różnicą, że nie zawiera kolumny ze zmianą jaka zaszła w ostatnim turnieju (co, jak sądzę, jest zrozumiałe :) )

Mam nadzieję, że ten krótki :!: poradnik ułatwi wszystkim przeglądanie plików z rankingami :]
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1727
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-18, 15:46   

Można już ściągnąć zaktualizowany o Mariasz oraz MP plik z Listami Rankingowymi:

http://www.chomikuj.pl/ra...po+MP+2007).xls

PS: znalazłem w pliku głównym kilka błędów związanych z datami ostatnich występów niektórych graczy - w pliku z listami zostały one poprawione.
 
 
aaru 
BrainKing.com


Dołączył: 28 Maj 2004
Posty: 1056
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2007-11-19, 10:12   

czarny_kot napisał/a:
5) Dopuszczone zostały w wyjątkowych przypadkach walkowery bez konsekwencji punktowej. To była kwestia, która wzbudziła największe kontrowersje, ale i tu udało się w końu osiągnąć consensus. zw walkowery bez punktów to koncepcja którą wymyśliłem na potrzeby chwili tworząc plik z rankingami w sierpniu - miały być one stosowane tam, gdzie dane partie oficjalnie figurowały jako rozegrane, podczas gdy tak naprawdę nie postawiono w nich ani jednego ruchu, z powodu nieobceności jednego z graczy. Takich przypadków dotychczas było 5. Komisja zdecydowała, że walkowery te zostaną przyznane wyłącznie w tych 3 przypadkach, w których osoby informowały o swojej decyzji z rezyngacji w turnieju i nie grały w następnych rundach, ale nie zostało to odnotowane przy parowaniu i osoby te nadal były uwzględniane. W 2 pozostałych przypadkach uznaliśmy, że jeśli ktoś świadomie decyduje się na granie w turnieju, częśc rund gra, później część nie, późnie gra znowu, nie informuje, że chce zrezygnować z kontynuowania - nie można uznać, żeby należały się mu takie walkowery. Musimy dbać o to, by nie dochodziło do nadużyć - np takich, że ktoś wygrywa sobie część rund, a w tych, w których spodziewa się porażek - rezygnuje i żąda walkowerów. Dlatego też Komisja zdecydowała, że w przyszłości walkowery ebz punktów, które mam nadzieję jeśli w ogóle się jeszcze pojawią to bardzo rzadko, zawsze będą rozpatrywane indywidualnie i w każdym przypadku Komisja będzie decydować czy przyznanie jest zasadne. Ponadto Komisja będzie apelować o zapoznawanie się przed turniejem z regułami rozgrywek :)


Chciałem się odnieść do tego punktu. W warszawie na turnieju Mariasza rozgrywaliśmy 2 turnieje jednocześnie. W jednej z rund trafiłem na utratosa. Grał akurat równolegle. Gdy skończył podszedł do naszej planszy, spojrzał na zegar (zostało mu bodajże około 5 minut) i zrezygnował z gry.
Czy ta gra była również przez was rozpatrywana? Jeżeli tak, to z jakim rezultatem?
_________________
Pozdrawiam
aaru / Arek
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1727
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-19, 11:55   

To była dość kłopotliwa sytuacja do oceny, gdyż chodziło i nietypowe warunki gry oraz o znaczącą różnicę punktową (w przypadku, gdy pierwotnie zakładałem liczenie dla Utratosa walkowerów bez punktów kończył ten turniej z bilansem -13, teraz z -180). Komisja rozpatrywała wszystkie przypadki indywidualnie, ale zgodziła się na jedną zasadę, według której takie walkowery są przyznawane: powodem może być wyłącznie BŁĄD organizatorów, którzy nie wykreślili z parowania osobę, która zrezygnowała z dalszego uczestnictwa. Tutaj nie możemy mówić o takim przypadku: w niektórych rundach Utratos grał, do innych nie podchodził wcale. Skupiał się przede wszystkim na renju i nikt mu tego nie ma za złe, ale mógł już po pierwszych rundach, np przy partii z Tobą, widząc ile mu zostało czasu, zdecydować: albo grać i podchodzić do każdej partii, licząc, że chociaż część uda się wygrać, albo powiedzieć organizatorom wprost "rezygnuję z gomoku, dalej gram tylko w renju" - jeśli zdecydowałby się na to drugie, to wskutek zmiany parowania albo przyznania walkowerów bez punktów uniknąłby strat. Natomiast przyznawanie takich walkwerów tylko jemu, podczas gdy paru innych graczy również decydowało się na uczestnictwo w dwóch turniejach jednocześnie, i starało się rozegrać wszystkie partie niezależnie od tego ile zostawało im na nie czasu - to po prostu niesprawiedliwość.

Dlatego, pomimo że w partii pomiędzy Tobą a Utratosem nie został postawiony ani jeden ruch, otrzymujesz walkowera i dostajesz za tą partię punkty (w tym przypadku: +30).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group