Forum.Gomoku.pl Strona Główna Forum.Gomoku.pl
Forum Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolejne decyzje Komisji Rankingowej
Autor Wiadomość
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-09, 01:31   Kolejne decyzje Komisji Rankingowej

Komisja Rankingowa podjęła kolejne decyzje, które uzupełniają poprzednie ustalenia o wyznaczenie standardów dla renju i pente:

1) Sposób naliczania rankingów (wagi, zmiana statusu z tymczasowego na ustalony) pozostaje dla renju i pente taki sam jak zostało to wcześniej przyjęte dla gomoku.

2) Listy rankingowe będę konstruowane w analogiczny sposób (4 listy po turnieju) - z tą różnicą, że do aktualnych rankingów zaliczani będą ci, co przynajmniej raz zagrali w jednym z ostatnich 6 turniejów (a nie, jak dla gomoku, 10).

3) Wszystkie gry liczone są pojedynczo, także w przypadku rozgrywek opartych o system dwumeczów (jak MP w pente z Łodzi).


W ramach uzupełnienia chciałbym dodać też, że:
- turnieje typu blitz badź dla początkujących nie są zaliczane do żadnych rankingów
- dziś można już ściągać pliki z rankingami pente, na renju trzeba jeszcze co najmniej kilka dni poczekać
- kiedy gotowe będą wszystkie rankingi, Komisja zabierze się za przygotowanie klasyfikacji kyu/dan; ponad to planuję także dokonać statystycznego podsumowania 3,5 roku turniejów PSGRiP - nie wiem kiedy zdołam się tym zająć, styczeń jest tu najbardziej prawdopodobny.
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-09, 01:35   

Plik z całością rankingów pente:

http://chomikuj.pl/rankin...++(XI+2007).xls


oraz listy rankingowe:

http://chomikuj.pl/rankin...e+(XI+2007).xls
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-23, 23:52   

Komisja Rankingowa podjęła decyzję w sprawie kształtu rankingów pente. Ustaliliśmy, że wyniki zarówno z turniejów pente pro jak i z turniejów pente keryo będą składać się na jeden współny ranking. Wzieliśmy pod uwagę zdania graczy, którzy sie wypowiedzieli w tym temacie i doszliśmy do wniosku, że najistotniejsze punkty w tej kwestii to:
1) tak pente pro jak i pente keryo są jedynie odmianami, lecz to wciąż ta sama gra, niezależnie od różniącego te odmiany sposobu rozgrywania
2) uwzględniając prawdopodobną częstość rozgrywania turniejów pente oraz potencjalne frekwencje tworzenie osobnego rankingu mijałoby się z celem, gdyż ranking powstawalby długo, zmieniałby się powoli i nie oddawałby tego, kto faktycznie osiąga najlepsze wyniki w pente ( w ogóle).

W związku z powyżej przedstawioną decyzją informuję, że wkrótce (zapewne w najbliższy weekend) powininna się ukazać aktualizacja rankingów pente.
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-28, 21:08   

Komisja Rankingowa podjęła decyzję w zakresie liczenia rankingów na podstawie gier z meczu między reprezentacjami narodowymi. Uznaliśmy wliczanie tych gier do rankingu za słuszne. Decydującym argumentem jest fakt, że są to rozgrywki pod patronatem PSGRiP-u i przez PSGRiP współorganizowane. Poza tym, jeśli chodzi o parametry, to spełniają normy turniejowe, a dodatkowy plusem jest to, że w meczu bierze udział wielu graczy mających ranking ustalony i pozostali tymczasowi uzyskują szanse ustalenia.
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-03-22, 14:35   

Tuż przed rozpoczęciem turnieju w Krakowie Komisja Rankingowa zdecydowała, że partie z turniejów gomoku standard nie będą wliczane ani do Rankingów Gomoku PSGRiP ani na ich podstawie nie zostanie ustanowiony nowy ranking.
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4916
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-03-20, 13:49   

maestro napisał/a:
Komisja Rankingowa podjęła decyzję w zakresie liczenia rankingów na podstawie gier z meczu między reprezentacjami narodowymi. Uznaliśmy wliczanie tych gier do rankingu za słuszne. Decydującym argumentem jest fakt, że są to rozgrywki pod patronatem PSGRiP-u i przez PSGRiP współorganizowane

Czy to oznacza, że partie z Hradca nie będą z punktu widzenia PSGRiP rankingowe?

Przypomnijcie mi proszę, czy jest jakaś ostateczna decyzja w tej sprawie (liczyliście np. partie z MŚ?).

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-03-20, 18:06   

MŚ były rozgrywkami organizowanymi wyłącznie przez RIF, zatem nie było żadnych podstaw aby partie z nich wliczać do rankingu PSGRiP-u. Jeśli chodzi o turniej w Hradcu, to na razie wszystko wskazuje iż te wyniki także nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu rankingu. Chociaż gdyby nastąpiło dogadanie się obu stron, naszego stowarzyszenia oraz czeskiej federacji, że będzie to wspólny turniej odbywający się także pod patronatem PSGRiP-u (co mogłoby mieć sens np. przy licznym udziale polskiej reprezentacji) to wówczas wyniki miałyby znaczenie dla zmian w rankingach.

Ogólnie rozważając kwestie rankingów takie współorganizowanie byłoby dla nas bardzo korzystne, gdyż już kilkunastu Czechów ma ranking ustalony, Polacy jeżdżący na turnieje zagraniczne zwykle również. Z drugiej strony Czesi mają też swój własny ranking, nie wiem jak Węgrzy, być może podobnie, w innych krajach raczej nie spodziewałbym się istnienia rankingów krajowych federacji - zmierzam do tego że jeszcze ciekawszym zabiegiem byłoby stworzenie wspólnego, międzynarodowego rankingu gomoku, może nawet skonstruowanego na podstawie dotychczas już istniejących rankingów. Chociaż to oczywiście kwestia wymagająca długich dyskusji i zbierania opinii z różnych stron.
 
 
zukole 


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 3984
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-03-20, 19:02   

Węgrzy - http://gomoku.hu/index.ph...d=204&Itemid=77
"Międzynarodowy" według Rosjan - http://www.tmgomoku.net.r...l_rating_15.htm

maestro napisał/a:
Chociaż gdyby nastąpiło dogadanie się obu stron, naszego stowarzyszenia oraz czeskiej federacji, że będzie to wspólny turniej odbywający się także pod patronatem PSGRiP-u (co mogłoby mieć sens np. przy licznym udziale polskiej reprezentacji) to wówczas wyniki miałyby znaczenie dla zmian w rankingach.


Czyli każdy turniej ( nie mecz międzypaństwowy ) poza Polską, gdzie udział weźmie pokaźne grono naszych graczy będzie wspólnym turniejem pod patronatem PSGRiP-u ? Szykuje się monopol na organizację turniejów w Europie :]
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4916
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-03-20, 20:34   

maestro napisał/a:
jeszcze ciekawszym zabiegiem byłoby stworzenie wspólnego, międzynarodowego rankingu gomoku, może nawet skonstruowanego na podstawie dotychczas już istniejących rankingów. Chociaż to oczywiście kwestia wymagająca długich dyskusji i zbierania opinii z różnych stron.

Temat światowego (RIF) rankingu gomoku omawiany był na ostatnim Walnym Zgromadzeniu. Ustalono, iż będzie utworzony taki ranking, a jego naliczanie miałoby rozpocząć się właśnie od ostatnich MŚ. Nie pamiętam szczegółów, ale Rosjanie zgłosili veto (chyba dlatego, że oni wolą uznawać gomoku za odmianę renju) i sprawa się na pewno przeciągnie (trwają teraz najprawdopodobniej analizy różnych możliwości, przy czym najpewniej ranking będzie naliczany analogicznie jak w renju).

Co do zasady uznawania gier z danych turniejów odbywających się poza granicami Polski, należy chyba przyjąć jeden standard - albo w ogóle ich nie liczymy, albo liczymy każdą grę rozegraną przez osoby sklasyfikowane w naszym rankingu (z doprecyzowaniem, które turnieje traktujemy jako oficjalne, co powinno się wkrótce wyjasnić, bo prawdopodobnie turnieje krajowe niedługo będą zatwierdzane przez RIF - tak, jak teraz jest w renju).

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1214
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-21, 02:08   

. . .W tej chwili jest to sprecyzowane nie tak jak sugeruje Angst (że powinno być) tylko jak opisał to Maestro: Ranking polski liczymy gdy (współ) organizatorem jest PSGRiP więc czeskie turnieje nie, mecz w Cieszynie tak. Jeśli są jakieś wątpliwości czy sugestie to poprosimy o wypunktowanie jasno i wyraźnie - inaczej trudno będzie nam je przedyskutować w komisji skoro my sami nie widzimy problemu.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
angst 
Członek Zarządu
Kapitan IRP

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 4916
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-03-21, 14:01   

Po takim wyjaśnieniu nie ma wątpliwości. Pytanie tylko, czy nie "marnują się" partie rozgrywane przez graczy PSGRiP poza granicami naszego kraju.

Ponadto zakładam, że ranking naliczany jest we wszystkich rozgrywkach (współ)organizowanych przez PSGRiP, a nie tylko turniejach, bo w Cieszynie nie odbył się turniej, a mecz międzynarodowy.

Pozdrawiam

Angst
 
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1214
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-21, 14:05   

. . .Co rozumiesz przez marnowanie się : ) Jak ktoś nagle poleci do Australii i zagra tam turniej w gomoku (liczony do ranking Australijskiego) to mamy liczyć dla niego i dla Australijczyków ranking tylko dlatego, że jest Polakiem i jest zapisany do nas? Czemu to miałoby służyć? Gry Polaków są liczone do rankingu czeskiego i się wcale nie marnują. W Czechach każdy walczy o pozycję w rankingu czeskim.

. . .Tak, chodziło oczywiście o rozgrywki.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
maestro 
Viceprezes


Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 1725
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-03-21, 15:36   

angst napisał/a:
Co do zasady uznawania gier z danych turniejów odbywających się poza granicami Polski, należy chyba przyjąć jeden standard - albo w ogóle ich nie liczymy, albo liczymy każdą grę rozegraną przez osoby sklasyfikowane w naszym rankingu


Nie biorę pod uwagę możliwości liczenia tylko i wyłącznie meczów Polaków z turniejów zagranicznych oraz obcokrajowców z rankingami ustalonymi w nich występujących, ponieważ rozgrywki zawsze są traktowane całościowo - albo liczymy wszystko w danym turnieju, także tym, którzy mieli dotychczas ranking tymczasowy bądź wcześniej nie zadebiutowali nawet w turniejach PSGRiP-u, albo nie liczymy nic. Jako kryterium kwalifikowania turnieju (bądź meczu międzynarodowego, traktowanego na takich zasadach jak turniej) przyjęliśmy jak to już powyżej zostało zaznaczone współorganizowanie, objęcie patronatem przez PSGRiP.

Zupełnie czym innym jest problem wielości rankingów i "marnowania się" gier. Można odnieść wrażenie, że gry z turniejów zagranicznych przepadają, gdyż nie mają wpływu na punkty gracza w jego krajowym rankingu, natomiast obcy ranking ma dla niego nikłe znaczenie. Nie tyko Polacy biorący udział w czeskich turniejach mogą mieć takie poczucie, Czesi grający w Polsce również, czy Węgrzy występujący w naszych bądź czeskich rozgrywkach etc. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się stworzenie jednego, międzynarodowego rankingu gomoku. Z tych relacji o postanowieniach RIF-u wynika, że byłby to ranking liczony zupełnie od nowa, natomiast ja zastanawiam się, czy nie byłoby lepszym wyjściem ujednolicenie zasad naliczania oraz połączenie istniejących już rankingów z różnych krajowych federacji. W ten sposób można by zachować istotność archiwalnych wyników oraz w pełni przejść na jeden międzynarodowy standard licznia, rezygnując z równoległego kontynuowania odrębnych rankingów (zakładam, że przy stworzeniu rankingu RIF-u od podstaw takie rezygnacje nie będą miały miejsca, a przynajmniej w naszym środowisku ja nie udzielę poparcia przekreśleniu dotychczasowego dorobku). Czy wydaje wam się - zwracam się tutaj zwłaszcza do osób lepiej zorientowanych w funkcjonowaniu RIF-u oraz innych federacji - że warto byłoby spróbować przedstawić oraz próbować negocjować tego typu projekt?
 
 
Chaosu 


Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 1214
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-21, 22:14   

. . .Do przedyskutowania, ja osobiście w ogóle nie rozumiem "marnowania się" i problemu z kilkoma rankingami. Globalny do niczego mi nie jest potrzebny.
_________________
now back to the Gene Krupa syncopated style
 
 
 
zukole 


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 3984
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-12, 15:56   

W rozpisce turnieju rzeszowskiego są dwa turnieje gomoku + standard.

Czy turniej gomoku swap2 na dystansie 7 minut ( jeśli by się taki odbył ) byłby liczony do rankingu PSGRiP ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group